Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Ауу, не знаев дека има апартмани и на ГАК. Со првото кога се пораѓав изгледа ради корона немаше шанси за такво нешто, а врски немав а и сега немам. Одвратно ми е во таква состојба да ми виси над глава било кој, па ни моите.
     
    На Tea SK и mariz им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.025
    Допаѓања:
    75.778
    Пол:
    Женски
    Го праевме муабетов со пријателка која првично земала апартман. Мажот на другава жена од 8 до 8 дремел на секое во соба. Вика ни да станам асално можев, крварев, млеко па бебе да пробуваш да доиш... осет вика немаше. На крај вика побарав да ме стават во друга обична соба и бев со 2 жени во соба, кај шо немаше посета и бев раат. Богами и мене во Ремедика тоа ми сметаше. Цимерката нон-стоп имаше некој и тоа седеа по долго време. Па да неможеш ни раат да п*днеш :D Поубаво да нема посета. Плус тие женички кои ќе се со тебе во соба, доста може да ви се најдат од помош. Јас со две останав многу добра пријателка, до ден денес многу и дружиме :)
     
    На mal.ecka, VDT2906, Tea SK и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.007
    Допаѓања:
    12.504
    Пол:
    Женски
    Ако е така, срамота е. Јас немам такво искуство со 2 деца родени во Чаир, ниту некој ми рекол дека влегол некој во соба таму, за лично нив или за друга родилка во собата.

    Стварно не ја разбирам потребата од гости во тие 2 или 3 дена додека се лежи таму. Абе пушти си вибер, ако сакаш види се и со стрина во Австралија. Што мора тука во соба да влезат кога едвај си станала само до вц да одиш.
     
    На Калатеа, SummerGirl, Tea SK и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    И јас немам такво искуство во чаир, три пати лежев, два пати на оперативно, еднаш кај родилките , имам и со Гак искуство на оперативно таму како шеталиште беше, дури на еден му станав се расправав у сред ходник така по спавача крвава целата, у пм го отерав, дури доктори дојдоа од што се дерев :). Која сакаш биди ако сакаш да си имаш посета плати си приватно, не сум должна ја да трпам нечиви мажи и фамилии. Јас лично имав многу јаки врски за пораѓај и имав опција за апартман за посета абе никој неќев да видам, ни па во апартман сакав да бидам си седев со мајките во соба 4 бевме ( јас царски они природно, незнаете колку ми помагаа ) и супер ми беше. Само сопругот од прозор го видов кога ми оставаше вода и тоа беше тоа.
    Се согласувам потполно со тебе. Барем денес има камери и чуда.
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    На снаа ми цимерката во соба и викала зошто зборела на камера, може ќе ја видел некој. А на таа истата маж и дошол во посета, а снаа ми со цицки надвор доела бебе.
    Освен сила за пораѓај, требаат и нерви да се издржат тие денови :rofl:
     
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Дека е неосетно и не е во ред да доаѓаат посети кога се жени заедно во соба, реално е и мора да се забрани, кој сака непознати луѓе внатре во таа состојба.
    Ама тоа што викате што има маж да влага 5 мин по пораѓај, сега секоја жена е различна.
    Мене ќе ми пријаше да бев сама и да дојде мм да ми помогне, со царски бев, од сестричињана грдички, смрдливи во Чаир никаква помош, само јадење многу гомна. Жената што лежеше со мене исто со царски и таа се помачи. Немаше апартмани тогаш ради ковид, а приватно не отидов ради други причини.
    Сите сме различни, ако на вас не ви прија некој да ви дојде, на други им прија, нема што да се чудите. Камера имало, многу голем к*р во тие моменти камерата.
     
    На baguf4e и BellaBibi им се допаѓа ова.
  7. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    990
    Пол:
    Женски
    Па не иде и да се подреди цела фамилија да дојде и цел ден да седи од свекор до маж до девер сепак некој лежи по спаваќа само без прслук без гаќи со улошка само па крв прокиснало па ова па она .. мислам дека е ич не е вкусно тоа. Тоа е цела работа а мислам дека секој може да издржи барем 3-4 дена додека е таму ако не е во апартман
     
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Значи не читаш што сум пишала, само колку муабет да се направи
     
  9. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.007
    Допаѓања:
    12.504
    Пол:
    Женски
    Токму тоа е дискусијата, ако на твојата цимерка не и прија гости 5мин по пораѓај, не е фер да биде приморана на гости зошто ти имаш врски да влезр маж ти.
    За во апартман ако си сама, апсолутно како си сакаш така прави си. Коментирам за ситуација 2 или 4 жени во соба, и на едната и доаѓаат гости (сеедно дали е мажот, мајката или комшиката) зошто она сака посета и има врски, а цимерките нека му ја мислат дали им е удобно да им влагаат непознати 5мин по пораѓај. Дури и да сакаш да ти дојде мажот, ете за помош или поддршка, не мислам дека една родилка има право тоа да им го направи на цимерките.
     
    На VDT2906 и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
  10. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Ако им прија да им доаѓаат тогаш нека одат приватно да се пораѓаат. Не ме интересира ни дали имале или немале пари. А на државно ќе стегнеш заби и ќе издржиш. Една сестра и една болничарка на преку 20 родилки неможат да постигнат кај сите се. Јас пак ќе кажам со многу многу јаки врски бев ми беше срам да ја викам на секое сестрата, ме стана болничарка ми помогна да се истуширам првиот пат и толку беше. Си станував сама, си земав вода сама, се сама. Дури ни за болка не барав ништо да ми стават и коа им ставале тарапија на другите тогаш ме прашуваше. 3ца доктори доаѓаа на секој саат да ме проверуваат дали е се ок, еднаш не реков тоа и тоа ми треба. Само викав се е супер, добра сум. Не ви висел животот на конец, затоа очекувате многу, јас бев благодарна само што ја и бебето живи и здрави излеговме од таму, ништо друго не ми требаше. Не се однесува ова на тебе, општо зборам. Кога не очекуваш од никого ништо не се разочаруваш :)
     
    На DaftyCrafty, sencuk и BellaBibi им се допаѓа ова.
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.352
    Допаѓања:
    90.669
    Пол:
    Женски
    Скорашно искуство со Адела?
     
  12. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    9.027
    Пол:
    Женски
    Јас бев на преглед кај неа,онака како второ мислење,некаде околу 27..28 недела.
    Некако не бев баш мн.задоволна.
    Мерките на бебињата ги правеше таа другата,сестра ли е,помошник доктор ли не знам,таа дојде после 20 мин,прегледот траеше мн кратко,како за близначка бременост.
    Ме праша кај планирам за пораѓај,ако сакам можам кај неа,да се договориме ако сакаш сега,сама се понуди,а овде низ форумот дознав дека и си барала пари.
    Ајде тоа и не е толку страшно што сама ми се понуди за пораѓај,него прегледот не ми се допаѓаше,краток и на тел си збореше.
    Инаку важи како стручна докторка.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    И јас имам слушнато дека е стручна и дека си стои на зборот, само некад имала прелошо понашање :wasntme: Зависи на кого како ќе му се погоди..
     
    На marama и DELFINA81 им се допаѓа ова.
  14. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    За стручна е стручна. Другарка кај неа со две се породи, резови не и се ни приметуваат. Она мораше царски.
    Дека бара пари, бара каде ќе намириса дека има.
    Секој пат ја гледам кога идам на Гак. Вака фина, насмеана е. Еднаш викаше , ама нешто по сестрите околу некоја пациентка беше.

    Имав опција и кај неа да идам, ама си ја одбрав оваа каде што сум сега.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    Од повеќе аспекти е важен изборот на доктор.
    јас одлично искуство од пораѓај имам токму поради нејзина стручност и знаење, ја фалам секогаш и сум благодарна до небо…
    Породена сум јули 2022 царски, карлично беше поставено цела бременост
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Не ти читав се, ќе бидам искрена.
    Мене к*р ме боли дали е една на 20 или една на 1. Основни хумани, хигиенски, човечки услови мора да има. Никад нема да ми ги оправдате тие смрдли за тоа што ми се случи на државно. И мене ми е фул работата, не знам кај ми е главата, па не сум стока према народот.
    Тоа и е работа и треба да работи како треба, а не да си ја лади.
     
    На Mumoftwo30, Калатеа, mssuniquee и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Незнам што се случило и баш ми е жал што најубавото чувство некој ти го направил хорор ( претпоставувам по тоа што си толку лута ). 5 6 души од персоналот не ја даваат сликата на целата болница. Ако тргнеме така тогаш ја систина треба да ја запалам до темел да изгори. Ама викам ете лоша среќа сум имала тој ден . Без нервози било поминало, живи здрави сите сме :)
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    Далеку е од пристојно пораѓајот на ГАК, од моментот што од интензивна сама се покреваш да се префрлиш на кревет за транспорт до соба, па пак на кревет во соба… уште немарна болничарка која не промаши дупка и на секој пола метар го закачуваше креветот по ѕид додека ме носеше кон соба, мислам телото ми се цепеше на секое лупање во ѕид….
    Третманот е тој, односот е тој, условите се тие… ме нервираше што немаат однос, една ми носи бебе на града, ме истиска и остави така, а јас прво дете врска немам како да го држам а не да дојам… доага следна сестра, нее несмееш уште да доиш, примаш тоа и тоа во инфузија за чистење… крш се стварно..
    Јас среќа имав позитивни мисли иако почнав да скренувам 5 дена во соба без прозоор, од одма станав, и се трудев нон стоп да се движам, си менував сама и постела и пижама нелолку пати а шетав и низ ходникот :) се ми беше средено, дури и нa цимерката и припомагав, одев кај бебињата во термин кога смееше а и кога не смееше, едноставно се борев и интересирав за нас, нема никој друг во твое име да се замара.
    знаев дека тоа ќе биде сликата, важно ми беше живи и здрави што поскоро да си одиме дома и да почнеме да се учиме :)
    Накрајот ми дадоа и нешто храна, воопшто не сум прибирлива ама тоа пире и копанче посолено здравје… и добив еднаш вечера сува кифла, со 1 јајце и растотелно сиренце ххахаха
    Постелата поцепена, некаде флекава, но тоа е тоа, се се заборава иако не оправдувам, плаќаме придонеси за попристојни услови….
     
    На maichka, BellaBibi и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
  19. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Многу си дрска на темава како и секогаш али океј ,те разбирам, си поминала лошо .
    Ама не сите минат лошо.
    Доста од нас поминале супер.
     
  20. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Искрено чаир е хотел во споредба во ГАК, барем во чаир макароните потпечени беа убави хахахха :) А чекај бебињата не се со вас нон стоп? Во чаир ги оставаат со тебе, само за бањање два пати ги земаа по два три саати, и после во соба кај што си го пресоблакаа и ранеа. Тука и докторка го прегледува во соба па имаш можност и да ја прашаш нешто ако те интересира.Какво е тоа дозволено, не дозволено време за гледање?