1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.527
    Имам и претходно пишувано, ќе напишам пак. Уште десет деца да треба да родам, во Чаир ќе ги родам. Кога се пораѓав со син ми, добив бронхопневмонија. Болна бев и претходно, ама со пораѓајот уште толку се искомплицира. Ми вареа чаеви, ме прегледуваа педијатрите, ме тапкаа за полесно да искашлам, ми имаа оставено вреќичка со песок за да ја ставм на раната кога кашлам, ме клукаа триста лекови за да ми помине, крварев многууууу, нон стоп ми менуваа чаршав. Одлични се сите, посебно сестрите и педијатрите. Најмногу на свет сестра Маја, таа ми е најсветлата точка во двата пороѓаи. :)
     
    На Veki4kaa, AnaMadam, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
  2. BibiUp

    BibiUp Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo, nova sum na forumov, 25 nedela komplicirana bremenost. Dali ste sigurni deka predvremeni poroduvanja se izveduvaat samo na GAK I Sistina?
     
  3. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    За Чаир сум сигурна дека не се прават зошто немале инкубатори така ми имаат кажано.
     
  4. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Јас како пресно породена во ГАК мое мислење: побитно ти е сестрите на одделение да ги знаеш одколку кој доктор ќе те пораѓа . Јас сум со царски и уште на боксот додека бев си кажав вака ако бива и уште 10 ќе родам :) ама за на одделение не би одела да лежам там. Работата е шо там го поминеш после цело време докторот е со тебе само додека раѓаш. Јас сум презадоволна од докторот значи стварно свака му чест. Јас рана како да немам. Ниту болки ниту ништо. Ама сестрите не те фермаат инфузија дојдат уклучат и толку заборави за исклучување. Болничарите ќе го средат тоа. Нема кој да ти објасне како да се однесуваш шо се треба да правеш. И викам прво ми е не ми е 10то. Не џабе е. А за чисто баш е чисто. И 2 у соба. Убаво е и шо посета не пуштат. Значи само заради персоналот на одделение не би се вратила.
     
    На Antebellum и meckicka им се допаѓа ова.
  5. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Честитки. Може да ми кажеш кој те порагаше и колку денови остана? И дали на закажан царски беше или ти почнаа болките прво или пукна водењакот?
     
  6. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Ме породи Др.Горески. Имав болки но карлично ми беше и затоа царски. 6 дена бев но поради пожолтенко . Инаку јас нрмав болки никакви. После 24 часа одкога станав се беше др. Зависи колку и гужва имаат толку те у држат.
     
  7. Kejtovska

    Kejtovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    497
    Пол:
    Женски
    jas se porodiv skoro na GAK i zdravje za vtoro ne planiram tamu nema sansi... tie od pedijatrija se uzas nikoj ne mi kaza so kako samo mi se derea zaso ne go dojam deteto a jas pod antibiotik ludnica ni da pokaze nekoj kako treba sama si se ucev i milo mi e so uspevam vo toa
    izvinete na dolg post :*
     
    На Olgica.bu, tarantula и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Јас бев на ГАК еднаш, ама не за породување, бремена сум сега, рано ми е уште за пораѓај. Можам само да кажам БЉАК. Тоа бре никаков однос, инфузијата сама си ја откачував и закачував зашто сестрата ми се раздра кај сум нашла баш во моментот да одам во тоалетот кој им беше катастрофа, неисчистен. Друга ми се раздра креветот да си го наместам сум требала. Јас не знам како некој се пали дека е најдобро на новава ГАК, може е реновирана, ама персоналот е катастрофа, па и доктори, нема ни веќе стручен таму, сите се заминати, се млади специјализанти. Братучетка моја беше со врски за пораѓај, па одвај остана жива зашто „стручњаците“ не сакале царски рез да и направат, си чекале, а плодовата вода и се заматила и станала критична ситуацијата. За Чаир не знам, ама претпоставувам дека е слично зашто и тоа е државно, а државното кај нас е катастрофа.
     
    На Olgica.bu и mariz им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Не е така во Чаир, ретко да сретнам незадоволна од Чаир.. :)
     
    На tarantula, TheSecret и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  10. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Devojki denes bev na ctg i oregled vo cair i mi se pogodi kaj dr.gorgiev(bev bez termin) no mnogu mi se vide aroganten doktorov mnogu neubav vpecatok mi ostavi dali e navistina taka ili jas sum greska(se nadevam deka nema da mi se pogodi toj na poeagaj)
     
  11. Unikatno Ime

    Unikatno Ime Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно Чаир. Хуман персонал. Јас сум презадоволна. Имав природен пораѓај - на самиот чин соработував, не вриштев и дури персоналот ми заблагодари за соработката и беа мнооогу хумани и ми даваа сила и ме храбреа цело време...
    Престој - супер, чисто - супер, сестри помагаат со доење, совети и за се можеш да се консултираш....
    Генерално само позитивни зборови имам за Чаир.
     
    На tarantula, pepapa, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Geo
    Georgiev e eden od najdobrite doktori tamu. Jas bev kaj nego ama na zakazano pa epten fin bese. Moze deka si otisla bez termin akov bil. Tamu e mbogu guzva i mnogu se pikaat tuku taka i toa najise go mrazat doktorite znam i jas nekolku pati otidov taka na nezakazano i bea pogrubi za razlika na zakazano koga bev.
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.013
    Пол:
    Женски
    Јас пред три години имав многу позитивно мислење за ГАК, сега после породувањево и сите лоши односи и чуени муабети, од типот, носат новородилка кај мене во соба и таа што ја вози вели, аман тек е 2 часот по полноќ 10та родилка е аман нека стават некое ограничување и да не се примаат :@да бре ова на тајминг е, ние сите тука сме дојдени на пи*ка третмани да уживаме. Значи страшно нешто. Да не зборам за бубашвабите кои ги немаше претходно.....:bug: Се будам таа на бебешкото креветче. Дрскиот однос, никој не те ни погледнува ужас, ужас.
     
    На azelea и fina erika им се допаѓа ова.
  14. 2ndLuck

    2ndLuck Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, јас пред 5 год се породив во ГАК во старата зграда и тогаш имаше апартмани кои се плаќаа дополнително и беа со по два кревета и дозволена посета внатре. Дали сеуште има вакви апартмани во ГАК или Чаир?
     
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    ГАК - еден, Чаир - два ( ако добро памтам)
     
    На 2ndLuck му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Neznam kako e vo GAK,ama za cair costa desetka davam! Tamu se porodiv...si zemav spisanija od doma.kao da ne mi e dosadno..Ama kakvo dosadno,vrvulica od doktori(vo pozitivna smisla):) .Od pedijatri,hirurgot koj te porodil,dezurni,sestri,pa hematolog dojde zaso se pozaliv na brtoglavica...Celo vreme zeni sto cistay ima,od prebrisuvanje na kvakite od vratite,od podovi,menuvanje postelnina,spavakici....Navistina alal da mu e na direktorot kako gi stavil vo red vrabotenite! A kaj ima red i disciplina,postoi i usoeh;)
     
    На mssuniquee, Sm1ley, AnaMadam и 9 други им се допаѓа ова.
  17. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    jas skoro se porodiv vo cair i ima dva apartmani so po eden krevet i mislam deka poseta ne pustaat za personalot nemam zborovi za sestrite i higienicarkite se super azurni sekoja im cest za doktorite nemozam da go kazam istoto imam loso iskustvo i mislam apartmanot se plaka 2000 denari ili 3000 denari prasaj
     
    На 2ndLuck му/ѝ се допаѓа ова.
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    Породена со првото во чаир. Бев во двокреветна соба со тоалет. Незнам дали тоа се брои за апартман. Инаку искуството ми е позитивно. По она што читам и слушам за ГАК пак накај Чаир ме тера.
     
    На mariz и joy1 им се допаѓа ова.
  19. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Јaс бев сo двете пoрoденa вo ГАК и бев вo сoбa сo еднa женa , сaмo двa креветa имaше вo нaшaтa сoбa и тoaлет , пoдтoјaнo чистеa , бришеa пoд , купaтилoтo пoстoјaнo чистo , спaвaчите еднa дaмкa дa имaaт oдмa нoвa нoсaт , нaвечер не спиевме oд тoлку штo беa "дoсaдни" сестрите , пoстoјaнo не прoверувaa кaкo сме и тт ни мереa , a бaшкa педијaтрите зa бебенцaтa штo дoaѓaa честo :)
    ГАК ми имa кaжaнo еднa сестрa декa три aпaртмaни имaлo пo 3000 ден. биле.
     
    На Antebellum и referentka им се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Соба број 30? :wasntme:
    Инаку не се тоа апартманите, за нив сепак плаќаат. А мислам дека им е дозволена посета бидејќи се во посебен дел.