1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    Појма немам кој број беше. На влезот на оделение од пултот одма десно. Јас во чаир незнам на која врата влегов, каде ме спроведуваа ни на која врата излегов.незнам ни на која страна прозорот ми гледаше :D не беше дозволено посета па мм вика ај прозор. Вртеше човекот околу болницата, не успеав да му објаснам на каде ми гледа прозорот. Ориентација нула имам.:D
     
    На tarantula, joy1 и Kitten им се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    И јас појма немам на која влегов, на која излегов, но веројатно во истата соба сме биле, ако е таа со прозорец кон внатрешниот дел од болницата. Со маж ми ни преку прозор не се видовме :D
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Olgica.bu

    Olgica.bu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    261
    Баρем неκа истаκнат ценовниκ на ГАΚ да знаеме,да платиме κолκу тρеба, за соба за инκубатоρ за пρестој, а не да виκаатбесплатно е а потоа слушам деκа од дρуга стρана да се наплаќа.Мислам и да им се платти паκ истите ќе бидат неодговоρни, сеκоја чест на исκлучоците.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Mila pa tie zinati se za pari ti vika besplatni pregledi za trudnici a maticniot ginekolog ti naplaka 300 denari za eho pregled ''HARIKIRAM''i ako sakas da te porodi nekoj ginekolog da se nafati da te porodi mozebi i pari ke ti bara ,a bidejki sakas vo apartman ti vika ke si platis.
     
    На Olgica.bu му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Во Чаир има соби со по 2 жени и повеќе, макс до 5 мислам ама собите се огромни. Јас во Чаир се породив пред скоро две години, во соба бев со уште 3, значи 4 бевме ама собата беше многу голема, посебно веце, катче за пресоблекување и бањање на бебето. До ден денес се дружам со две што беа со мене во соба, да речам дури и едни од најдобрите пријателки :) Собата беше чиста, нонстоп ја одржаваа, менување спаваќа кога сакаш, постелнина исто :) Се беше чисто и убаво, а сега слушам реновирана од скоро е, значи уште поубаво :) Жените што беа со мене ми беа од огромна помош, неможев да станам од кревет стануваа ми даваа вода да пијам, совети за доење добив, утеха за болки, совети за бебето, а и никогаш не ми беше досадно, зашто таму не се знае кога е ден кога е ноќ, плач на бебиња.. спиев кога можев. Башка кога неможев да станам од кревет, женичките породени пред мене стануваа викаа сестра ако ми требало итно. За наредно пак таму и пак нема да барам апартман, сакам да имам друштво и сакам да помогнам на прворотки ако има со мене :) Не ја сфаќам поентата на апартман, ако нема дозвола за посета...
     
    На tarantula, Pinky97, azelea и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    Феминки имам едно прашање. Правев муабет со другарка што се породи скоро во Државна и ми рече дека проблемот не и бил пораѓајот, добро поминала ама после тоа сестрите и докротите не и посветиле доволно внимание. Мене ме интересира дали има можност кога се пораѓате во државниве болници освен што може соба да си изнајмите да си доплатите за медицинско лице? На пример 50 евра е соба и да платите 50 евра за сестра на лагер, дали постои некаков ценовник?
    Стварно би било супер ако во тој почетен период има стручно лице што ќе ви помогне, за да се избегнат проблемите подоцна.
     
  7. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Duso mislam deka nema takva moznost da platis ekstra za medicinski personal da ti obrne vnimanie neznam za drzavna no znam za bolnicata cair bidejki se porodiv pred tri meseci no za zal bebeto pocina no medicinskiot personal i te kako bese azuren sto i da mi bese potrebno tie bea tuka pred se se ljubezni i ne se drski kako sto se na klinika
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    Ох, душо жалам за загубата.
     
  9. cat-woman

    cat-woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    459
    3000 denari li e od den?
     
  10. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Da 3000 denari se naplaka od den
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.314
    Допаѓања:
    200.550
    Пол:
    Женски
    Немаат доволно персонал, па и да платиш, нема да добиеш стручно лице да ти помага...за жал. А особено е потребно ако си прворотка. Сепак, факт е дека многу, многу не се потресуваат околу пациентите, небитно за каде се работи.
     
    На Antebellum и fina erika им се допаѓа ова.
  12. Ana121212

    Ana121212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    eve da se prefrlam tuka vo ovaa tema... spored ova sto procitav do sega podobri uslovi ima vo cair... e sega sum slusnala deka ne primaat vo cair navodno imalo guzvicka :)
    a nekako na klinika ne mi se odi po muabetive sto gi slusam i citam... duri i sestra mi mi reca ako odam na klinika i doktor da si spakuvam :D:D:D
     
  13. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    A ne mi e jasno za sto vo cair nesakaat da te primat jas licno pred dva meseca se porodiv tamu, personal imaat super od sestra do higienicarka, za doktorot nemozam da go kazam istoto bese profesionalec no ne do kraj, bev so vrski kaj nego, no i site drugi doktori se ekstra ,KIROVSKI, DIMITAR GEORGIEV , VLATKO SPASENOVSKI,I MNOGU DRUGI pozdrav
     
  14. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Како бе не примаат, јас си земав упат сега бев на прво цтг автоматски се договорив со докторката за втор преглед така да кога ке дојдам со болки сигурно нема да ми речат врати се назад,немаме место кога претходно сум била таму на прегледи.
     
  15. Ana121212

    Ana121212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    pa ne znam zatoa prasuvam... toa se samo muabeti sto sum gi slusnala deka ne primale vo cair...
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Jas pa imam slusnato bas obratno, deka na Gak e polno i deka od tamu vrakjale. Edno vreme mi teknuva duri nekoj mi rece imalo na Drzavna list zakaceno, nema mesto odete vo Cair :D inaku so bolki kaj i da otides nema da te vrtat :)
     
  17. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Dali ti licno sakas da odis vo cair ako sakas maticniot ginekolog ke ti dade upat so moj termin za kaj doktor koj ti sakas da go odberes i ke odis na pregled pa na ctg i ke ti kazat sto ponatamu da pravis
     
  18. Ana121212

    Ana121212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    pa spored ova sto go imate pisuvano mi se cini deka e podobro vo cair...
     
  19. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Иначе и јас планирам во чаир па сакав да прашам кога те примаат тогаш и торбата си ја носиш со твои основни работи или накнадно ти ја донесоа?
     
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.299
    Пол:
    Женски
    @majavel1 mene mi e taze pa da ti odgovoram. Ne ti davaat nisto da nosis so tebe, dolu na priem ti davaat spavaka i vlecki, pa ti gi oblekuvas, a alistata, obuvkite, telefon, torba i sl mu gi vrakas na soprugot. Otkako ke se porodis mozat da ti donesat domasnite se sto ti treba. Jas deka sum od drug grad gi zamoliv torbata da ja ostavam na recepcija za da ne doaga maz mi specijalno za toa pak i dozvolija. Mi ja donesoa nekolku casa otkako se porodiv.
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.