1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Поима немам што му беше на човечево ама многу ми беше интересен :) :)
     
  2. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    една работа не ми е јасно сите се жалат од GAK и пак идат таму? нели цаир е подобро засто таму не идат?
     
  3. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Мила кај сакаш отиди , болката е таа и не е ништо страшно , едноставно мора да помине :)
    Јас мислев којзнае што е Гак ама испадна подобро, сепак беше многу чисто секој ден чистеа, менуваа постелнина, нови спавачи, помош при доење, преглед на бебињата и на нас , за бебуш не знам како ја прегледале , за мене пишав и тоа е тоа, сепак и на Гак не е лошо , се е ново чисто и средено :)
    Заборавив да кажам дека откако ќе ти го донесат бебчето ќе проверуваат и како го доиш , мене не сакаа да ми дадат дохрана мислеа дека ја дојам ама на крај испадна дека не . Тоаа е
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    абе Unique мене не ми е страв од болката што викаш каде и да одиш таа си е..ама страв ми е од дрскоста на персоналот ;( читав во породилни приказни и стварно ми се наби многу страв не дека сум размазена ама на целиот страв уште така некој да ти се понаша... ;(
     
  5. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Абе мисли си само на бебушко дека за некоја минутка ќе го видиш и се ќе заборавиш, а може и ќе ти се паднат некои добри, еве јас така ја начекав смената многу беа фини во пред породилна а и кога веќе се породив. А првиот пат беше катастрофа. Кога излегов се утепав плачејќи од хоророт таму. И јас не верував дека ќе заборавам ама ете се се заборава . Кога ќе се породиш пак ќе пишуваме и ќе видиш дека нема ни да ти текне на тоа :) Овој муабет секојдневие ми стана и сестрами е трудна и нон стоп ја убедувам :) онаа ми вика абе тебе ти е гајле ти си роди туку јас што ќе правам :) Живи и здрави да сме и се да биде во ред, многу жени го поминале ова ниту сме први , ниту последни. Ќе трпиме што преостанува друго ? Кога се работи за најмилите и ГАК да ми падне на глава би издржала .. Хахаха ајде со лесно нека ви е на сите :) Како што е Господ никој не е :)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Јас дома не смеам да зборам на оваа тема ,одма ми се нафрлаат со коментари што е битно каде,многу сте деншниве млади разгалени,потоа како порано се порагале дома или во плевна или не знам каде (бар никој не им се понашал имало една бабица за цело село и била ок :lol: ) па како сите они родиле и по 3-4 па се живи итн! еее тука барем ке се тешиме :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    фала ти мила на поддршката :*
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  8. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    И јас се породив во Чаир, но искрено имав јака врска, кој апостојано дур беше на работа беше околу мене...После тоа исто како сите, ок со малку подобар третман..Јас искрено бев доста уплашена, Јована имаше жолтица, па некоја инфекција и беше 2 дена на инфузија, но се на крај беше ок...Престојот таму ми беше хорор филм...Едвај чекав да си дојдам дома...Од гинеколозите и од педијатрите сум ептен задоволна, но од сестрите така и така...Помина и да се заборава по малку...
    Знам само дека плачев и ми беше тешко..Раната од царскиот ме болеше...Два дена неможев да станам..Постојано се грижев дали ќе бидам добра мајка ит итн...се издржува се..За нашите ангели...Само помислете си дека има крај и дека од таа болница (која и да е) ќе излезете со вашето ангелче и се ќе биде во ред...Болката е болка..и со природно и со царски..Во државните болници третманот е тој..Реално треба човек..Поздрав и се проаѓа...
     
    На pepita82 и Forko им се допаѓа ова.
  9. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    pepita82 значи овие стариве никаква утеха од нив нема само ние..ние...ние...
    И они биле исти на времето-сигурно!
    Ама сега кога веќе поминал зортот јаки се!
    Тера си по свое кај мислиш ти таму оди,каде и да одиш Господ е со нас,како е пишано дали природно,царски,да се мачиме или не само тој знае
     
    На pepita82 и Forko им се допаѓа ова.
  10. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    една работа не ми е јасна...зашто секаде бараат мито...еве ако сум сакала доктор у чаир да ме породи треба паринки да си фрлам :) па нели они зимаат плата за тоа? :@
     
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Труднички муабети

    Е срцка така функционира нашата држава , што вели една моја роднина од странство овде нема закон оставено е се на бога , има мн вистина во тоа , и кој знае уште колку време ке треба ова да се искорени,кој има пари ке има и врски а останатите ке се молат на бога
     
    На SimonaTino и Forko им се допаѓа ова.
  12. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Труднички муабети

    Имам среќа што свекрва ми е врзана со здравство и имам врски (се надевам без да треба да фрлам нешто), а и да немав ке се пораѓав пак во државна болница. Искрено не ми е страв затоа што и со врски и без ако треба да се искомплицира нешто (скраја да е) нема бегање. Да имав да му фрлам парички на некого за да си ја врши работата тогаш ќе отидам приватно.

    Другарка што се породи во Струмица ми раскажа како се наредиле пред свекор и сите од чистачка до доктори за да им дал по 500 мкд. Се собрале 10тина души. По просјачка работа од ова немам слушнато!
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Труднички муабети

    еххе е земаат плата ама ако не си дадеш парички , никој не те гледа, верувај... и јас бев против тоа, ама кога видов дека ми зависи и мојот и животот на бебето и те како го молев мажот ми да им даде пари, и секако му пикнал во џебот на докторот некоја илјадарка , и поинаку ме гледа, а и после пораѓајот пак им даде на докторот, на сестрата на бабицата :devil: ама кај нас се така функционира за жал :(
    затоа јас сега сите ги светувам поарно од напред да си платиш па да не се мачиш на пораѓај и да те гледаат како човек, отколку отпосле да дадеш, затоа што како и да е парите ке ги дајш ;)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    34.332
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Ова со зимање пари го има само во Мк
    треба да се пријават за земање мито :devil:
    Нив тоа им е работа , а не кој е со врски ке има убав третман кој не ќе биде оставен така :|
    Ке му се дере некоја хигиеничарка :| не е убаво и не оправдувам
    Јас се породив во странство немав ни врски , ни ништо ... не платив ни денар а имав супер третмам од цел персонал ,доктори , бабица , сестри итн итн
    Ситуацијава во Мк болници е ужаш наместо да се помисли какви се условите , да се промени нешто тие први за молење за пари :fubar:
     
    На SimonaTino и Lori-30 им се допаѓа ова.
  15. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Труднички муабети

    Лелелее лелее не ми се верува сто читам!!! па кај ќе им оди дусата на тие лекари!!! нивната работа треба да е благородна, да им се помага на лугето а не со лугето да се богатат!!! ја зивеам во странство, и ако верувате една другарка моја тука кога се породи му однесе на докторот фласа некое пиење и бомбони и и ...докторот не сакасе да ги земе, замислете! а кај нас у мкд сто се прави залосно, срамно и јаднооо! треба под итно да се превземе несто, да се пријават, и да им се дадат белезани пари како сто имасе случаи и сите така да ги испофаќааат, будали едни! се надевам не се сите такви и нема да бидат!поздрав девојки
     
    На tessie и SimonaTino им се допаѓа ова.
  16. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Труднички муабети

    џабе е и да ги пријавиш, сите се исповрзани...
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    факт е дека нема ништо да смениме тоа си било и ќе си биде... него што да правам ако немам пари да им бутнам? јас лично не можам да си дозволам... а и со тие пари на детето ке му купам нешто.Aј како дедо боже никој не е ...
     
    На SimonaTino и MacenceEna им се допаѓа ова.
  18. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Ве читам и Ви верувам, знам дека секаде има мито, ама јас и со двете деца се породив без никого да поткупам.
    Со првото се породив во Чаир пред скоро 7 год. Да, признавам имав врска/и неколку и д-р, и сестра и болничарки...нормално дека се распрашавме кој може да ми се најде ама пари не сме дале. :!:
    Сум дала неколку кафиња, по некое бонбоњерче, сокче...тоа.
    Со втрово се породив на ГАК, и таму си имав мои луѓе...се породив пак без пара да дадеме. Овој пат дури ниту една сестра ни болничарка не сакаше ни 100 гр. да земе, туткав и подавав, ама никој ништо не ми зема....забрането ни е-така ми кажуваа.
    Единствено кога се породив д-рката отишла да му каже на мм дека има син, дека сме добри итн. итн.итн. и тој и дал бонбоњера, кафе и сок, толку.
    Што знам може нас баш ни се погодиле луѓе меѓу д-рите.
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Ај сега кога е при крај да се исподоговориме која - каде?
    Редно е да решам дали ГАК или Чаир :)
    Помош! :?: :( :lol:
     
  20. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Каде имаш врски-таму. Ако немаш нигде врски, според сите искуства и читани тука, а и слушани од луѓе, некако гледам подобро било Чаир.
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.