1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Фала ти @Lolipop23 :) значи дома спремна торбица,па муже да донесе. А уствари како ке го информираат за тоа дека сум се породила,нели не го пуштаат таму...
     
  2. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Jas se porodiv pred tri meseca no za zal bebeto mi pocina ako te primat na patologija ke ti dozvolat da zemes se so sebe i torbica,i telefon no ako te fatat bolki i otides direktno tamu moze samo da ti dozvolat vlazni maramici ili paloma telefon nikako.Jas bidejki bev primena na patologija zemav se so sebe bidejki bev carski
     
  3. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Vo bolnicata na sekoi dva casa dole na pultot se simnuva sestra od rodilna sala i go izvestuva semejstvoto dali ste se porodile a moze soprugot i da ceka ali izvestuvaat samo do 22 casot navecer
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал што ти починало бебето.. дај боже господ за брзо да те благослови со едно бебче. Неколку пати веќе спомна.. немој да правиш стресови на мајките кои се одлучиле да раѓаат таму...
     
    На monik55, gjoker4e, Bici05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Само што породена на бокс, докторот дојде со негов мобилен ми побара број од мм и му се јави и му соопшти дека има синче (тоа беше 6ипол сабајле :D ), дури и мене ми го даде да се слушнеме :)
     
    На Tinushka и majavel1 им се допаѓа ова.
  6. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    sajtot e sloboden i mozam da pisam sto mislam i sakam a samata bremenost za site majki e stres do sega se porodile milion zeni tamu i taman rabota ako site me poslusaa nikoj nemase da odi da se poraga vo bolnicata jas samo i kazav na zenata kakva e procedurata vo bolnicata da bide upatena ...............
     
    На Olgica.bu и meckicka им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Добро извини, ама јас да читам на секое дека умираат бебенца ме стресува, иако првото ми е родено таму, второто ке го раѓам таму за 8м. Процедурата објасни и ја, ама немора во секој коментар да пишеш дека тебе таму ти починало бебенцето. Може не сум во право, вријат хормони ама едно е да и објасниш на трудница пред раѓање процедура, а друго е да и кажеш дека бебето ти починало, ја плашиш... (особено првородки, без искуство свое од болницата..)
     
    На Veki4kaa, Pinky97, Sandrichka 89 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    И извини не мислам лошо ич @fina erika , често сме тука и сите секогаш се читаме, имаме прочитано што ти се случило. Извини знам дека ти е тешко, немој лошо да ме сфатиш со коментарот..
     
    На Pinky97, danichap, i-v-a-n-4-e и 3 други им се допаѓа ова.
  9. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    NE TE SVAKAM LOSO I JAS DA OSTANAM BREMENA POVTORNO BI ODELA TAMU ZATOA STO SUM PREZADOVOLNA OD SESTRITE I OD HIGIENICARKITE ZA NIV DAVAM CISTA DESETKA
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.299
    Пол:
    Женски
    I jas ko mariz zamoliv da se javam uste dodeka bev na boks, pa doktorot mi go dade negoviot telefon i go izvestiv maz mi. Posle koga me prefrlija vo soba zamoliv edna od sestrite da mi ja donese od dolu torbata i mi ja donesoa. Isto taka sigurno od cimerkite nekoja ke ima telefon pa ke ti dadat da se javis, a mozes i kako mene pri priem da gi zamolis da ja ostavis tamu torbata pa ke ti ja kacat stom te prefrlat vo soba.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Дали некоја мама скоро се породила во државна на гак,ве читам сите кажувате за во чаир, мене ме интерњсира на гак дали пуштаат торба да си однесеш во родилна сала,пуштаа пред 4 год,за сеа незнам,и маж ми чекаше цело време горе пред вратата од родилна сала,и дали може да дојде во било кое време пр да ми донесе нешто до пред врата за внатре знам дека не е дозволено само во апартманите
     
  12. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    Мене на прием ми дадоа спавача и влечки лајнарки :D и се што беше мое зема мм. Незнам како он се погоди со мене зошто на сите цтг и прегледи одев сама. Само тој еден пат дојде со мене и баш тогаш др рече остануваш. После операцијата се разбудив во шок соба и една сестра ми даде моб. да се јавам. Јас бев убедена дека мм нема да чуе телефон, зошто никогаш не го слуша, посебно кога е во гужва. Сестрата ми вика пробај бе. За чудо се јави :D Веќе знаеше зошто му се јавиле уште од сала. Чекале да се освестам. Сестрата ми рече да му кажам да ми донесе сокови и вода. Тој веќе ги оставил доле на шалтерот. После една чистачка од доле ги качи и моите сокови и за другата жена што беше во шок соба.
    Прашав за мобилен ми рекоа во шок соба не смее. Сабајлето ме префрлија на оддел и таму позајмив моб. од една пациетка и му се јавив да ми ја донесе торбицата, пелени, мобилниот и уште сокови. Значи таткото тоа го остава доле на прием и една жена на некое време ги качува стварите. Во една огромна корпа се торбите подврзани и со имиња на нив и се дереше низ ходник таа и таа која е, еве ти ова е за тебе. Ко у затвор :D
    И всушност таков е принципот на функционирања најпрво зајмиш телефон од некоја што е пред тебе таму, па после ти го позајмуваш на новите пациентки.
    На мм ова му беше посебно интересно. Демек не е договорено, не е правило, а си функционира безпрекорно. Сите сме исти таму во грди спавачи, и гледаш само ако може да помогнеш без разлика на вера и нација. И ден денес го кажува како пример по предавања :rofl:
     
    На elena.mak, Pinky97, Sandrichka 89 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Mi se dopadna tvojov komentar bas sve ubavo si napisala i nisto nemas propusteno i jas go delam mislenjeto so tebe:D:D:D:D:D:D:D:D
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Dokolku leziz na predrodilno torbata si e so tebe i tel e dozvoleno i jadenje da ti ispratat od doma i se, e koga ke te pratat vo rodilna nisto so tebe ne zimas odkoga ke se porodis i ke te smestat na oddelenie ti gi nosi sestra rabotite od predrodilnata. A ako direkt ides vo rodilna toa znaci deka za kratko ke se porodis i ne zemas nisto so tebe pa ti nosat otposle koga ke rodis i koga ke te smestat na oddelenie.
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Ова за Чаир го кажуваш така?
     
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Da
     
    На Artemida81 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    ќе ве молам за мала помош, пошто не сум од ск кажете ми што да спакувам за на ГАК. требаше да се породам овде каде што живеам ама докторот ми вика ситна си ако треба ќе те препратам за ск и решив веднаш да одам ск. фала ви однапред
     
  18. Olgica.bu

    Olgica.bu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    261
    За ГАК јас Би те советувала да си најдеш добра врска, доктор што ќе те породува и за отпосле ќе те контролира, и да не се опушташ да си водиш сметка за тебе и бебето зашто таму никој нема да ти обрне внимание, да не зборувам за сестрите и хигиеничарките. Значи добро да си ги отвориш очите таму во ГАК.
    Јас за следна бременост планирам да одамво болницата во Охрид,јас сум таму родена и мислам дека имаат почовечки однос, човечка душа. И да умирам нема никогаш моја нога да стапне на ГАК.
    На ГАК само влоски со мрежицка ќе си земеш, твои работи не ти даваат да оставиш. Ќе ти дадат скината спаваќа и лајна влечки, па подобро да си понесеш влечки ако лежиш на патологија. И секако добро да си провериш кој доктор ќе те породува и после тоа додека не излезеш од болницата. Поздрав и со лесно ти посакувам. Поздрав.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Од кога е твоево искуство од ГАК? Дали скоро се имаш пораѓано таму?фала...
     
  20. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.883
    Пол:
    Женски
    Na Gak se smeneti rabotite. Mnogu e podobro od porano. Nemozeme da sporedime Cair i Gak od prosta prichina shto vo Cair na den moze 4-5 se poragaat, a na Gak na den nekad i po 20-30 zeni se poragaat. Samoto toa si kazuva deka e jasno deka nemoze da se ima kojznae kolkava naklometost od sestrite. Pa i da bideme razumni sepak i oni se luge moze denot na nekoja ne i e. Pa i nie rabotime sekoj nekade pa koga ne ni e denot so mushterii sme grozni ;) Nekolku drugarki sega brgu mi se porodija na Gak i spavakite ne im bea ispokinati ;) normalno bea rastegnati so odvrzani vrvki za da se gradi slobodni za doenje. Samite kazuvaa deka dokolku si okey i chovechna sestrite se ok. Dokolku si idijot i oni se idijotki. Eve jas lichno minatata sreda bev za prv pat na Gak na Pataloshka za da se dogovoram za poragaj zashto tamu reshiv da se poragam. Dodeka sedevme so soprugot vo hodnicheto i chekavme da ne primi doktorkata koja beshe na poragaj gledavme sve sto se desava. Imashe zeni placea normalno od straf, sestri ke zastanea i ke gi teshea pa ke im kazuvaa sve ke e dobro itn. Sve so fin i covecen ton im beshe kumunikacijata. Taka da veruvajte individualno e. I na privatno sum bila i imam prijatelki koj se porodile i po privatni bolnici, edni se zadovolni drugi ne. Imam i od Cair porodeni prijatelki isto taka so razlicni iskustva. Isto taka i na Gak shto se poragale koj pominale super, a nekoj kako clenkata gore vikaat ""moja noga tamu veke ne stapnuva". Se slozuvam so sekoe mislenje i iskustvo, no neznachi deka ako nekoja pominala losho negde deka i drugata ke pomine ili obratno recimo. Vrski za segde trebaat , pa i za vrabotuvanje a ne pak za poraganje. No, nekogas e poubavo i da se nema vrski moze i poubavo ke se pomine. Sve e .... kako treba da bide ke bide samo da se ima ubava i pozitivna misla :*
    Se izvinuvam za dolgiot post sakav samo da spodelam mislenje i iskustvo. Samo da sme zivi, zdravi i da ni e so lesno bremenosta na site. Sekoja od nas so lesno i ubavo da pomine na poragaj, da rodime zivi zdravi bebulinja e najvazno.
     
    На karibian, gjoker4e, PUPICA и 3 други им се допаѓа ова.