1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. 2ndLuck

    2ndLuck Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 bravo za pozitivniot stav I razmisluvanje. Ti posakuvam ubav I lesen poragjaj na Gak. Pretpostavuvam deka ti e prvo cim prv pat si bila sega :)
    Samo sakav da kazam ne e isto da si tamu kako nabljuduvac I da se poragjas. Daj boze da imas najubavi zborovi I otkako ke izlezes od tamu. Jas isto imam mnogu loso iskustvo tamu I za vtorovo neznam dali pak bi go prifatila toj predizvik :) Iako so prvoto bev vo starata zgrada, neznam kolku se smeneti rabotite vo novava sea, posto se iznaslusav I neubavi slucki.
    Se nadevam na povekje pozitivni vo idnina :)
     
    На fina erika и sofi2107 им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.596
    Пол:
    Женски
    Сметам дека нема потреба да ги претставувате клиниките како кланица или место каде умираат бебиња.Особено не пред жени кои допрва треба да се породат а немаат услови за приватно.Кој знае кој страв им го набивате со хорор приказните.

    Иљдници жени се имаат породено со здрави прави бебиња и во државна и во Чаир.
    Хигиената не е на завидно ниво затоа што не се вработува доволно персонал.Еве јас исто работам во болница каде една чистачка чисти на 4 одд и не се постигнува да биде на сите страни подеднакво.Кај нас на гинекологија се пациентките доста безобразни.Влошки,прљава долна облека и слично пикаат зад радијаторите.И после имало бактерии...епа ке има
     
    На Smiley11, karibian, LanaDelR и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Затоа и ми беше поентата,кога некој споделува лично искуство за ГАК или ЧАИР да наведе од кога е тоа. Секое искуство е лично и може две жени во ист ден да се породат и пак да имаат различни доживувања и гледања на персоналот, докторите итн. Јас се породив пред околу 2 год на ГАК, не беше ниту прљаво, ниту спавачата искината. Немам никој таму, ме породи.кој беше на смена ноќта. На пороѓај добро поминав но пост породилниот третман беше ужас. Затоа и сакам да слушнам од некоја која релативно скоро се породила на ГАК пошто пак планирам таму да се породам...со лесно на сите
     
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    322.613
    Зависи која родилка што очекува.
    Нема посебен третман во ГАК, ама чисто е, сестрите се ОК, бебињата се згрижени и има 24 часовен надзор од постнатален педијатар.
    Храната е солидна, после породување имаш добра нега од негувателки, сестри...прават крвни слики, ги добиваш потребните лекарства и инјекции..се следи здравствената ситуација на мајката редовно.

    Незнам што повеќе треба да се овозможи...сепак хигиената и негата после породувањето е најбитна.
    Дали имало телевизор и дали храната била од ,,Ден и ноќ,, ама баш ИЧ не ми било важно.
     
    На flower30, karibian, i-v-a-n-4-e и 3 други им се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    Мене како што не ми даваа да јадам после операцијата ради анестезијата сеедно ќе ми беше и да бев и во хотел со 5 ѕвезди. :D во Чаир бев три дена и им имам изедено само една супа таму. Така да за храната не можам да зборам каква е.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.314
    Допаѓања:
    200.550
    Пол:
    Женски
    Во предродилна дозволуваат да си земеш со себе торба и телефон, во родилна не, ќе ти ги донесат после породувањето, небитно како ќе се породиш. Посета не е дозволена, па се' што ќе му порачаш на мт да ти донесе, во соба ќе ти го донесат болничарките.
     
  7. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    906
    Допаѓања:
    1.533
    Пол:
    Женски
    Majki ajde dajte nekoe iskustvo za doktor za poraganje dali vo Drzavna vo skopje imal nekoj iskustvo so dr Samardziski ili pak nekoe dobro iskustvo so nekoj doktor. Isto I za vo Cair?
    Kako zakazavte, se dogovorivte. Jas sum od drug grad I sakam da se porodam vo Skopje bidejki tuka prakaat vo najbliskiot grad za poragaj vo mojot slucaj Kumanovo a imam slusano dosta losi iskustva od tamu?

    Za privatno nemozam da si dozvolam a vekes sum skoro vo devetti a seuste ne sum se odlucila za kade. Pozz
     
  8. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Еве јас се породив на ГАК минатата недела на 01.03 и сум задоволна и од доктори и сестри. Е сега за хигиената немам нешто посебно да кажам, ама пак не е како што кажуваат дека не се чисти. Со мене во соба беше една женичка која од чаир беше препратена на ГАК. И ја прашав за споредба и таа е многу повеќе задоволна од ГАК отколку чаир, али секој со своето искуство. Јас ако би бирала повторно би избрала за порагај на ГАК
     
    На LanaDelR, Artemida81 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  9. Hyacintho

    Hyacintho Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas imam iskustvo so doktor Samardziski. Dva carski kaj nego. Podobar doktor nemam sretnato a pominav mnogu i na drzavna i vo privatnite.
     
    На makedonkamak и LanaDelR им се допаѓа ова.
  10. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    За во Чаир би ти ги препорачала Д-р Кировски и Димитар Георгиев мои пријателки се породија кај нив
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.314
    Допаѓања:
    200.550
    Пол:
    Женски
    Само пофални зборови имам за Самарџиски, ич да не се двоумиш за него. Ме породи царски со првото, многу сум задоволна како поминав.
     
    На makedonkamak и LanaDelR им се допаѓа ова.
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.759
    Допаѓања:
    35.460
    Пол:
    Женски
    Дали има епидурална и спинална во државна и Чаир и на кој начин може да се добие, дали се потребни врски и пари или каква е процедурата? Надминав термин и немам веќе сили да се породам природно и да издржам породилни болки.
     
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    322.613
    На ГАК има.
    Ке си побараш и ќе дојде дежурен анестезиолог и ќе добиеш.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    немаат никаква само целосна анестезија за царски кажувам за Чаир
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.759
    Допаѓања:
    35.460
    Пол:
    Женски
    Нема локална?
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.596
    Пол:
    Женски
    Епидурална ти е за природен порагај.Со врски веројатно можеш да ја добиеш
     
    На kikin и gjoker4e им се допаѓа ова.
  17. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    нема душо ти го прочитав постот за Чаир ете и самата виде како е
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.596
    Пол:
    Женски
    @gjoker4e во тој момент иако мислиш дека нема да можеш ,Господ дава сила и тоа огромна.Така да и те како можеш да се породиш.Не ти треба царски верувај ми,не ке знаеш после кај си што од болки што од други проблеми.
     
    На azelea и gjoker4e им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.759
    Допаѓања:
    35.460
    Пол:
    Женски
    @joy1 и тоа сакав да прашам дали се случува некое чудо да речам дали Господ дава сила. Јас сакам природно само дека веќе не се чувствувам дека ќе можам да издржам (најверојатно од психичката состојба поради надминат термин) прашав дали има епидурална или спинална во Чаир за да можам да издржам. Но, штом велиш дека дава Господ огромна сила се надевам дека е така. До термин бев и физички и психички подготвена за пораѓај, како одминуваат деновите се помалку сум. :(
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.596
    Пол:
    Женски
    Јас бев со стомачен вирус.Ноќта се скапав повракајки и завршив во болница.Сабајле во 8 почнаа болки.Си реков леле Господе само не денес исцрпена сум многу.И баш тој ден се породив .Стискав дента,чепот падна и ноќе веќе во 1 морав на болница.За саат и пол се породив,ни сечена ни ништо.Насмеана ,свежа ,заборавив одма и на вирус и на се.Тоа е таа сила што дел Бог ти ја дава дел самото чедо кога ке рече дека е време да излезе :)
     
    На Veki4kaa, LoOnyD, azelea и 7 други им се допаѓа ова.