1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.029
    Допаѓања:
    75.786
    Пол:
    Женски
    Смениле кувар изгледа, пред две години кога раѓав па се ми беше вкусно :lol: или до мојот апетит беше.. :D
     
  2. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Знам дека си имала многу лошо искуство со тој доктор....али во мојов случај беше се во ред.....како штосакав јас така се договоровме ме превзема без препорака случајно испадна првиот преглед да го мењава георгиев задоволна сум,малце го почекав ама имаше итна операција на горното одделление нејсе не беше итна мојата :)сепак можев да почекам тие операции се посложени и поопасни...

    Нормално дека си имала друг третмам бидејки си била во апартман.... што се плаќа :)
     
    Последна измена од модератор: 9 јули 2017
    На azelea и fina erika им се допаѓа ова.
  3. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Не се лути што те цитирам тоа е реална вистина.
    Ти си поминала добро.
    Има некој кој не е за пофалба Тука сум децидна.
    Супер е кога од болница ке си отидеш дома со бебе.
    А кога ке си заминеш со празни Раце.
    Не би рекла дека е исто
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  4. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Со тебе многу згрешил ....јас добро поминав е сеа да бев прворотка може ќе беше друга ситуација,а и првиот пат поминав добро во однос на провокациите не сум примала 3 дена како што пиша една членкан може условите (надминат термин,намалена плодова вода) налагаа да не се чека многу презадоволна сум и од георгиев.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Работава е што имам 38 год.
    И сега повторно со мм.се обидуваме со инсеминации.
    Бидејки природно неможам да забременам.
    Ајде сега имајте ми убав ден
     
    На victoria, Meckicja и janickaskopje им се допаѓа ова.
  6. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Господ нека е со вас и нека ви помогне....како што гледам практиката у чаир им е да чекаат жените што беа со мене беа во текот на 42ра недела значи 41+3-4 дена по мене не треба да се чека до толку ризик е сепак они имаа среќа а мене георгиев ми напраи царски 40+4 да некој друг изгледи ќе ме тераше може уште една недела пак ке кажам имав едвај ееден жлеб скроз намалена плодова вода а неми пукна водењак(ова за првото)
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Нормално е да се чека 40+ 2 недели. Затоа се тие зачастени контроли во последните недели, да се провери дали има плодова вода идр. Мене 40+ 9 дена почна да ми се намалува па тогаш ми ставија провокација..
     
    На kikin и mariz им се допаѓа ова.
  8. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Си имала среќа пак ќе кажам водата последниот месец се заматува на сите трудници,моли бога бебето да не се напие заматена вода на моја блиска тоа и се случи па бебето во инкубатор среќа сеа е живо и здраво ама некој поминал фатално.зашто они на ехо неможат да видат дали е заматена гледаат само количина.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    27.000
    Пол:
    Женски
    Jas da vi kazam na GAk , posle porodivanjeto doagja edna sestra, a se sekjavam tuka bese vo salata i nazirkuvase samo, tamam da se smiram od seta maka, koga pocna da mi vika....
    Jas kako sto gi imav podzatvoreno ocite na boksot uste bev, slusam samo- Maz ti mene ne mi dade pari???? Ne me pocasti! Jas ne ni znaev sto se slucuva nadvor od boksot hah. Jas , pak zedov da se pravdam, navistina ne znaev sto zboruva taa.Celata rabota bila sto taa izlegla nadvor i im soopstila na moite deka sum se porodila. Pa, kao trebala pari da dobie. Iskreno , me fati nespremna inaku ke i pokazev ubavo kaj i e mestoto. Toa mo bese najgolemo dno tamo.
     
    На mariz и fina erika им се допаѓа ова.
  10. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Демек работава им кажав на твоите дека имаат принова па да фрлат некој денар,ова исто кога продаваат невеста се буткаат пред врата,е така и оваа сакала пари за информацијата.
    Абе кое понижување се сестриве, доктори абе се .
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Некои бебиња се зачнати покасно иако се мери бременост од последна менструација. А плус сите бебиња околу мене што се родени се со надминат термин(дури и трети деца), па фала богу немало никаков проблем со ниедно :) Мислам поголемиот број на трудници ги износуваат и после термин..

    Едит: Да дополнам. Не можам да тврдам со сигурност но мислам дека бебињата се напиваат од водата во текот на пораѓајот..
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.597
    Пол:
    Женски
    Јас мојата ја надносив 7 дена
    Здрава права се роди
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  13. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    [
    Извини морам да те демантирам моето се напило мекониум уште во стомакот,значи не беше ни родено.Затоа се роди со бронхопневмониа и откажани сите органи.Не преживеа
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.317
    Допаѓања:
    200.552
    Пол:
    Женски
    Се гледа на ехо ако е заматена плодовата вода, ама не секој знае тоа да го види. Секаде во светот е практика да се чека до добивање болки/контракции, освен во одредени ситуации.
     
    На azelea, chocolade и joy1 им се допаѓа ова.
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Можно е, затоа и реков дека не можам да тврдам со сигурност... Жалам за загубата..
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.759
    Допаѓања:
    35.460
    Пол:
    Женски
    @fina erika немам ништо против тебе и те разбирам иако не можам целосно бидејќи за да се разбере нешто треба да се доживее. Те разбирам дека секаде и на секој пост каде што е спомнат докторот сакаш и си решила да го кудиш, но сепак прифати го тоа. Можеби не е крив докторот, а и да е крив ете се случило веќе и нема враќање назад. Сите прават грешки и тоа е факт, макар биле тоа доктори, макар биле врвни и познати доктори. Препиши му го тоа на судбината, само така ќе најдеш мир. Дај боже Господ што побрзо да ти даде ново бебенце, а на првото гледај како на ангелче. Едноставно мора да се помириме со некои нешта иако знам дека е премногу тешко. Не знам што точно ти се случило, но гледам дека има и презадоволни од тој доктор, иако јас искрено се плашев да одам кај него на контрола поради твојата приказна и чекав на други врати во Чаир. Искрено и од се срце, не само на тебе туку на сите кои што посакуваат бебе им посакувам и се надевам дека во најбрз можен рок ќе не изненадиш со радосна вест. Само запомни за да продолжиш напред прво мораш да се помириш со тоа што се случило. Само така ќе дозволиш да се случуваат чуда.
     
    На Veki4kaa, azelea, sofi2107 и 8 други им се допаѓа ова.
  17. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.980
    Допаѓања:
    59.649
    Пол:
    Женски
    @fina erika
    Твојата болка е преголема знам ама мислам дека е доста со приказнава бидејки гледаш и самата дека се плашат трудниците.
    Никад не би се дрзнала да почнам да пишувам за скрининзите и неписмените доктори.
    И ако имаш 38 години ти не си стара за раѓање па дури и на 40 да родиш.
    Без напаѓање ве молам,секој има право да пише свое мислење.
     
    На Veki4kaa, azelea, PUPICA и 3 други им се допаѓа ова.
  18. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Не пишав никаква приказана.И да ке пишам тоа што го мислам читале вие или не.Тоа е тоа жалам ама ај правда за да биде задоволена Еве не пишувам повеке
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Koj ne mu odgovara nemora da cita jas samo toa ke go kazam potpolno ja razbiram zenata I jas kade I da stignam pisuvam za mnogu losoto iskustvo vo plodnost I vo SISTINA oti ne gledaa oti imam pregrada na matkata imi prave ivf I dojde do spontan prviot pat vo 6 nedela a vtoriot pat se sluci biohemiska bremenost no za sreca dr TRAJANOVA na gak ja vide I ja otstrani I sega se spremam za treto ivf I se nadevam uspesno ke bide a za fina Erika pak ke kazam ako ne vi cine ne sakate da ja citate ima block I gotovo
     
    На stevemila, janickaskopje и fina erika им се допаѓа ова.
  20. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Значи како прво ако несакаш ти да пишуваш за колку докторите се неписмени тоа е твое право,и никој неможе да ти го оспори па ни јас.
    Второ како што одминуваат годините има ризик по се по мајката ,по плодот и не случајно кај постари родилки прават и скрининзи и амниосинтези и итн.итн. што не значи дека кај помлади не го прават тоа.Исамо едно ќе кажам на кој не му се чита нека не чита и не плашам жени труднички ако ме послушаа сите Чаир до сега ќе беше празен.
     
    Последна измена: 11 јули 2017
    На stevemila, janickaskopje и Meckicja им се допаѓа ова.