1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Душо и јас немам против никој тука на форумов, а најмалце сакам некого да навредам и омаловажам.Како прво неможеш да знаеш што се случило и кој е крив а јас знам бидејќи не случајно го одбрав докторот, значи точно знаев кај кого одам и да одев два месеци кај него и лично го познавам докторот бидејќи братучетка ми работи со него.И онаа рече само кај него а сега жива се јаде зошто не ми препорача друг доктор.Иколку што знам јас ти одеше кај Димитар Георгиев а не кај овој мојот и ќе се сетиш на муабетите што ги правевме пред да се породиш.И вчера му се јавив на докторов и му вукам да знаеш дека на Фемина за тебе се најлошо пишувам ниту си ми брат ни ништо поа да те бранам
     
    На gjoker4e и Meckicja им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.186
    Допаѓања:
    283.291
    Се дискутира на многу осетлива тематика, преосетлива. Ве замолувам да не се преминува во лични преписки помеѓу членовите...

    Да се задржиме на конкретната тема.
     
    На azelea и kukla21 им се допаѓа ова.
  3. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Ова ме цитираш мене или важи и за другите членови
     
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.186
    Допаѓања:
    283.291
    Никој не е цитиран во мислењето како што можеш да забележиш.
    Доколку ми беше намерата да цитирам конкретен член, тебе или некој друг, ќе го сторев истото.

    Мислењето го напишав од аспект на модератор, бидејќи конкретно и сум на оваа тема, како потсетување за сите да се задржиме на конкретната тема на дискусија.
     
    На azelea, Ano, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    АХА значи според тебе забрането е да се дискутира на тема доктор добар или не.
    Породување во државна да или не или Чаир да или не.
    И што да не ми забраниш ако ккоментирам за конкретен доктор
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.186
    Допаѓања:
    283.291
    Темата е породување во државна или чаир.
    Повторно ве замолувам да се дискутира на истата без лични преписки помеѓу членовите.

    Да не ја полниме темава со оф топици и нека си продолжи дискусијата со својот тек.
     
    На Ano, kukla21 и referentka им се допаѓа ова.
  7. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.980
    Допаѓања:
    59.649
    Пол:
    Женски
    @danichap Извини ми те молам ама морам.
    @fina erika За твои години и ако жена и мајка си многу дрска и не прифаќаш никој што ќе ти каже.
    Како ќе разбереш дека сите доктори не се исти со сите пациенти како ќе сватиш дека такво нешто што ти се случило немора да значи дека пак ќе се случи од тој доктор на друга трудница.
    Сега тие што се во 9 ти и се спремаат за во чаир ги извади од памет а паника во тие денови не треба да има.
    Тука се збори за Димчев и Ливринова лоши работи но ете јас од нив сум презадоволна.
    Ливринова да не беше јас сега главата ќе си ја чукав а и Димчев исто.
    За Гак се збори све и свашта но ете јас си поминав супер освен пола саат што ме измалтетираа.
    Сестрата ми доаѓаше цело време чаршавот ми го мењаше спавачи 3 ми остави до мене за да имам чисти бидејки многу ги прлјав и одма се пресоблакав.
    Психологот дојде 3 пати кај мене да разговара,кога искачав од таму ми објаснија се многу убаво и Ливринова до врата ме исрати и ми кажа за следна бременост одма да одам кај неа и контроли ќе правиме на 3 недели и се што е потребно.
    Со мм пола саат збореле се му објаснила и на него.
    А првиот впечаток за неа ми беше многу лош.
    Гледаш ли колку има разлика од пациент на пациент.
     
    На Annath, azelea, Ano и 7 други им се допаѓа ова.
  8. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Точно е не реков дека ми се случило мене ќе се случи на друг,само каде и да го прочитам ми се враќа сеќавањето тоа е се. И најмалце сакам да сум дрска,сакам луќ:*ето да разменат мислење и јас со нив.Извини @danichap eве ќе се вождржам од дискусија ве сакам сите прекрасни сте.:*
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Јас @fina erika нема да ти речам даа не пишуваш нити си дрска....да сме ние во твоја кожа кој знае како би реагирале, напротив пишувај зошто твојава несреќа е реална и ти се случила да извлечеме ние останатите поука, да знаеме од што да се пазиме и кои се ризиците (колку пати те гледаа на ехо додека лежеше)си му верувала на докторот и не си инсистирала доволно за побрзо да те породи претпоставувам,мислам дека не треба да те напаѓаат останативе не ме сваќајте погрешно.
     
    На fina erika и Meckicja им се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Ne ne jas sum za poveke da se pisuva za lekarskite greski za na nikogo poveke.da ne se slucuvaat se izvinuvam za greski te vo pisuvanjeto bolni mi se ocite
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  11. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Два месеци одев кај него два пати неделно и незнам колку пати ме гледаше на ехо еве еднаш викна еден друг доктор Се Вика Влатко Спасеновски тој веќе не работи таму замина во Швајцарија му понудиле подобра рабора. Иовој Вика мене тука нешто не ми се допаќа и се вртат се сучат пА ВИКНАА ДРУГ и тогаш се реши целата ЕНИГМА.
     
  12. Maeve

    Maeve Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2017
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Итно прашање, на ГАК, дали отпусната листа може да ја потпише било кој или само доктор што те примил???
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Докторите не се машини ниту програмирани компјутери за да не се случи никогаш грешка. Нема ништо да постигнеме ако цело време сме негативни.
     
    На Dust, karibian, chocolade и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Da be da ama za takvi greski kade se gubat bebinja bremenosti vo normalni drzavi doktori te gubat licenci za rab I isplakaat osteti za nesovesno rabotenje I mene me nerviraat tie komentari od tipot morame da bideme pozitivni ne morame da bideme realni a ne pozitivni ili negativni
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Мамички тие што се пораѓавте во Чаир, а и вие кои што знаете, може да ми кажете како е процедурата за таму? Пример и кажувам на матичната дека сакам таму па таа ме упатува или? Кога почнувам да одам т.е во која недела? И дали можам да си одберам кој д-р сакам да ме пораѓа? Што е потребно друго да знам, какви се правилата, искуства и сл?
    Благодарам :*
     
  16. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Да можеш да си одбереш доктор кој ти сакаш.
    Одиш кај матичниот гинеколог и ти закажува со мој термин кај кој доктор сакаш.
    Еве јас конктетно одев од 32 недела
    А би требало да одиш некаде околу 35 или 36 недела.
    ЕВЕ друг ако мисли нешко конкретно нека пише ако сум испуштила.
    Прво одиш на ЦТГпа со ливчето кај докторот
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.702
    Допаѓања:
    172.556
    Пол:
    Женски
    Нема оштета на светов што ќе биде доволна компензација за изгубеното чедо.
    Грешки се прават, разбирам.
    Некои бебуши не се меѓу нас поради докторска грешка, но кај некои не е грешка во прашање..
    Како и да е, ниедни пари не ја лечат болката..
     
    На Вереничка и fina erika им се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Da toa da ama kaj nas nisto I nikoj ne odgovara toa mi e zborot i zatoa treba da si ima tema za lekarskite greski
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    @Вереничка можеш да одбереш доктор за преглед преку мој термин, значи цтг+преглед од докторот НО ако немаш врски неможеш да бираш доктор за пораѓај. Значи упат ти треба само првиот пат, негде околу 35-36 недела, потоа си тераш цтг до крај без упат (бидејќи тој ти важи цел месец).
    Ќе и кажеш на матичната за таму обавезно. За болнички упат мислам по ново не ти треба, самата болница го креира кога ќе те примат за раѓање. Ако те фатат болки можеш да отидеш на цтг и на дежурно (амбулантата работи до 15h), во никој случај нема да те вратат.
    Под правила незнам на што мислиш, кога ќе дојде време за раѓање не смееш ништо да внесеш со себе, се' ќе ти донесат откако ќе се породиш.
     
    На Luna91 и Вереничка им се допаѓа ова.
  20. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Ако добро те разбрав можам да бирам кај кој ќе одам на прв преглед преку упат од матична со мој термин, но не значи и дека можам да си одберам тој да ме пораѓа, така? :wasntme: