1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    8.404
    Пол:
    Женски
    Sto se cudis, zar ne zivees vo mk? Toa e normalno za nasava zemja, ne samo zdravstvoto se funkcionira so mito.
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    само природно :)
     
    На pile30 и fana им се допаѓа ова.
  3. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.448
    Пол:
    Женски
    ;) Да да нема разлика дали зачнувањето е по природен пат или ивф и дека играат улога многу фактори јасно ми е но тогаш прашував ради други причини:)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Ве читам и ви се чудам па ни Чаир ни ГАК нема никогаш да го достигнат нивото на приватните клиники
    Каде што сопругот и те како може без проблем да присуствува не му треба никаква дозвола ниту предходно да се најавува кај доктор ниту трт ниту мрт сега Чаир со новиов директор сакаат да воведат некој новитети
    Кога за еден обичен царски не дозволуваа да ми го направат а имаше индикации и после чекаа да ме примат на патолошко па да помине термин па да паднат тонови па да се испаничат па после ајде ајде спремај сала епа сега касно е.Ај те ве молам не ми продавајте тука демагогии никогаш не биле и нема да бидат да го достигнат нивото на ни една клиника.
     
    На m.i.g, Black girl, chocolade и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.960
    Допаѓања:
    166.361
    Пол:
    Женски
    Нема демагогија ако некој е задоволен од Чаир или ГАК. Прочитавме многу жени кои се и те како задоволни. И со врски,ама и без.
    Во врска со "врските" за во болниците. Јас и за во Систина фаќав врски. Сакав да идам кај конкретен Др на преглед ама сестрата ми закажа термин тек за 3 недели ( сите термини биле фатени). Е со врска ме "бутнаа" следниот ден, и тоа прва.
    Факт е дека во приватниве лошите приказни се поретки,ама па таму и нема толку пораѓање,нема толку итни случаеви...
    Не ги бранам ништо државните,нити ги величам, многу работи им фалат за да го стигнат рејтингот на приватниве,но не можам да кажам дека се катастрофа. Јас ако сум презадоволна и од ГАК и од Чаир не треба да се стекне слика дека таму се е идеално,исто како што и некоја ако за жал поминала погубно и стравотно,не треба да се створи слика дека таму е кланица.
    Лично јас кога би се пораѓала би одела у приватна, само ради подобар комодитет и затоа што за среќа финансиите ми дозволуваат.Но,не секој,за жал може да си дозволи во приватна. Камо да не беше толку скапо,па секоја да имаше опција да си бира каде и како.
    Господ да е со секоја родилка и секоја да ја чува е најбитно
     
    На fana, azelea, Sexybaby86 и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Неможам поише да се сложам со @Bubce38
    @fina erika па нормално дека никогаш државниве нема да достигнат ниво на приватна клиника, но доволно е да има добар и стручен персонал, и условите да се нормални и стерилни, како што треба да е во секоја болница.
    И не сфаќам зошто е лошо да се воведуваат новитети, зарем не е убаво да се стремат кон подобро?
    Не секој има финансии да си дозволи приватна клиника, а да не се лажеме цените се плафон, и според тебе останатите треба дома да се пораѓаме зашто државниве се "кланици"? Не разбирам зошто ги споредуваш.
     
    На Annath, azelea, Bubce38 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Незнам дали ми го свати постот
    Докторкава рекламира дека може и сопругот да присуствува на самиот чин породување
    Тогаш зошто да не може докторот да одлучи дали треба или не треба царски ТУКУ ЧЕКА ДА СЕ ПОЈАВИ НЕКОЈА ИНДИКАЦИЈА НЕЛИ Е ИНДИКАЦИЈА КАРЛИЧНО БЕБЕ, НЕЛИ Е ИНДИКАЦИЈА ПОСТАРА РОДИЛКА,НЕЛИ Е ИНДИКАЦИЈА ЧЕКАШ БЕБЕ 9 ГОДИНИ,НЕЛИ Е ИНДИКАЦИЈА ОСТАНАТА СИ БРЕМЕНА СО ИНСЕМИНАЦИЈА ПОСЛЕ 9 ГОДИНИ НЕЛИ Е ИНДИКАЦИЈА ЛЕЖЕЊЕ НА ПАТОЛОШКА ТРИ ПАТИ ВО ТЕКОТ НА БРЕМЕНОСТА ПОРАДИ ПОВРАЌАЊЕ,КРВАРЕЊЕ И ВИСОКО ПОСТАВЕНО БЕБЕ И ЌЕ ТРЕБА ДА ЧЕКАМ ДА МЕ ФАТАТ БОЛКИ ДА СЕ ПОРОДАМ ПРИРОДНО ПА ДАЈ ТЕ МОЛАМ
    Кога и во приватна клиника се договараш за царски а немора да има ИНДИКАЦИЈА
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.600
    Пол:
    Женски
    на приватната кешираш 100000 за царски,нормално дека ке прифати така да те породи ако така сакаш.

    инаку крварење у бременост и повраќање не е индикација за царски.Па дури ни годините ако жената е здрава и фит .
     
    На Annath, TheSecret, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.186
    Допаѓања:
    283.294
    Моето искуство е дека не само Македонија, и странство, се инсистира на природен пораѓај до крај. Сеедно приватно/државно.
    Не дека во Македонија за инат ги мачат родилките, таква е праксата.
    Нечовечкиот однос е веќе друго.
     
    На mal.ecka, Leo_29, fana и 12 други им се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Не, не ти беше на тоа насочен постот @fina erika . Многу е жално тоа што ти се случило, но навистина си една од ретките бидејќи како што спомна некој погоре, процентот на жени кои се пораѓаат на државно е драстично поголем а со тоа и процентот на несреќни случаеви.
     
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.960
    Допаѓања:
    166.361
    Пол:
    Женски
    Неколку пати ти имам пишано дека стварно многу ми е жал за тоа низ што си поминала. Но ,душо тоа е ,се десило, мораш да се помириш. Насочи си ја енергијата кон успевање во нова бременост, надеж дека наскоро и ти ќе станеш мајка. Твојот случај е навистина болен , но такви грешки има навистина ретко. За жал судбината тебе те одбрала. Зошто ти си силна, и мораш да придолжиш да се бориш,се дур не успееш.
    Те чекам со убав пост . Остави го веќе минатото , не се враќа ништо:hug:
     
    На Bebulleee, Melinda85, azelea и 5 други им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.186
    Допаѓања:
    283.294
    Ве молам да се исклучи опцијата капс лок.
    Дава сосема друг тон на дискусијата и е непрегледно за оние кои ја следат истата.
     
    На Spidy, Annath, pile30 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Во неколку постови се спомна дека во државните бројот на несреќни случаи е поголем. Дали знаете дека на приватните ако се искомплицира нешто при пораѓај, родилката ја праќаат на клиника? Не мислите дека тоа може да е причина?
     
  14. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Никаде не е совршено немојте да мислите :) Во Ремедика точно пред 9 месеци на подалечна снаа вадејки го бебето го сецнале бајаги доста по лицето .. Среќа овие се мирни луѓе да беа некои други ќе ги одраа од тужби .. А летоска пак исто мој близок бил сведок кога во Санте Плус се заглавил лифтот со 3 бебиња внатре :) И сеа шо праиме?
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    И чаир веке лом паланка станато. Само да знаете вие што се спремате за таму, да не се изненадите. Можеби гужвата, можеби смената на директорот, нешто е, но е хаос. Се породив пред две и пол год, и се породив овој јуни, неспоредливо. Истиот персонал, истите ликови, односот сменет.
    И да со врски бев, од др сум презадоволна, а евра не ми побараа.
     
    На azelea, pile30, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Тоа само на барање на родителите затоа што трошоците се многу високи по ден за грижа на бебето. Само ден во инкубатор, без ништо друго е 250 еур.
     
    На wannaBeMomma, fina erika и Bubce38 им се допаѓа ова.
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.960
    Допаѓања:
    166.361
    Пол:
    Женски
    Затоа дома најАрно ќе биде, мама нека ме породи:)
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.029
    Допаѓања:
    75.787
    Пол:
    Женски
    Поголем е бројот дека повеќе родилки раѓаат... Додека бројката во Чаир во месец Септ е 2800, тука некаде на пријателка беше, а на Гак верувам уште поголема е), во Ремедика еве на 1.11 породена 520 бев, во Систина има повеќе но не пак колку на Гак.
     
    На chocolade и fina erika им се допаѓа ова.
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Живеам во Македонија, ама ако сакам да плаќам ќе ги дадам на приватно за да знам зошто сум платила. А државно зошто да им давам предвреме пари и тоа евра не ми е јасно? За што плаќам здравствено? И да му дадам пари за да ме тинтари? Е нема . Јас имав некоја си врска на ГАК, ама евра не дадов во никој случај. Тоа е мито и се казнува.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    За бебето не знам, може да е на барање на родителите. Но јас кажав за родилките. Ако е комплициран случај ја носат на клиника да се пораѓа.
    Иначе и во чаир, ако бебето е во ризик по пораѓај го носат на клиника. Пред еден месец ми се породи другарка во Чаир и бебето одма го однесоа на клиника со брза помош. Само бебето. Мајката си остана во породилно Чаир. Не ја примија да лежи со бебето, затоа што не се породила на клиника..
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.