1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не, и мислам не е дозволено. Јас носев цуцла лажачка но ми беше шубе да ја употребам, да не ми "свикаат" :lol: Во болница ваљда поради тоа што е болница, гледаат сѐ да е намирено од нивна страна, чиста облека за бебето, пресоблакање и бањање од нивна страна, хранење исто така, и сѐ да е стерилно.
    Значи ги дохрануваат со шприц, не користат шишиња.
     
    На pile30 и Angel.girl им се допаѓа ова.
  2. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Мене пред 3 ипол години ме породи Д-р Ана Марија Шпишиќ во Чаир. Беше сабота спрема недела ноќта одма после Божиќ и она се погоди на смена. Имам само пофалби зборови и за неа и за персоналот. Една од сестрите, односно бабицата се викаше Драгица, др.не им ги запомнив имињата зашто многу брзо се породив. Сите се обидоа максимално да ме опуштат, ми даваа поддршка цело време. Една од сестрите ме држеше за рака и ми збореше над уво за да не испаничам затоа што мораа да ме сечат бидејќи синко беше поголем. И докторката иако млада, успешно и брзо ја заврши работата и смирено и опуштено разговараше и додека бев на предпородилно.
    Секоја приказна е различна, и секој организам е различен. Не можеме да знаеме како телото ќе реагира на пораѓајот па однапред да договараш доктор ако целата бременост поминала во ред.
    Јас лично одев на картата кој се падне доктор тој и имам убаво искуство и деновите после пораѓајот.
     
    На CurlyBlossomGirl, azelea, MACKICA1902 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. mila857

    mila857 Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    11
    Може ли некој со тазе искуство да ми каже во државна какви се собите-двокреветни или повеќекреветни? И која е процедурата од кога ќе стигнеш таму за породување? Торбата кај ја оставаш? Ти ја носи ли некој после? Дали може своја спаваќа да носиш? Последно кога бев на контрола, долу се шетаа веќе породени заедно со ниваната посета и во свои спаваќи... А нели викаат не смее посета и не смее своја спаваќа?...
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Секоја болница во секој град има различна политика.
    За каде прашуваш ако не е тајна?
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Za gak misle najverojatno
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mila857

    mila857 Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    11
    За ГАК
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Има доста членки породени на ГАК , види низ темите.
     
  8. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Вака душо не сум породена ама пред една недела лежев на ГАК на патолошка се отворив малце ама се е во ред дома сме..на жените што раѓаа и даваа своја спавача ако носиш и само влошки,влажни,тоалет и вода со тебе за во сала торбата обично мажите и ги земаа или ако е сама па болничарката и ја зема е сега за собите после пораѓај незнам како е и за посета незнам се надевам малце помогнав со лесноооо :*
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    @mila857 јас се пораѓав на ГАК. Собите се двокреветни. Само една е шесткреветна, ама поделена на два дела. Не е дозволено да носиш спаваќа. Од таму ти даваат. Торба можеш да си носиш со тебе. Ама подобро е да ти ја донесат откако ќе се породиш. Посети изгледа пак дозволуваат. Јас кога се породив беа дозволени, па едно време ги забранија. Мислам на посети во ходник, а не во соба.
     
  10. mila857

    mila857 Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    11
    @baby 5 Ти благодарам за информација, со лесно и на тебе :)
    @SummerGirl Ти благодарам и на тебе. Да, посетите во ходник им беа...
     
    На baby 5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. @nchy

    @nchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Здрaвo, дa прaшaм...плaнирaм дa се пoрaѓaм вo Чaир пa ме интересирa дaли имa дoзвoлени пoсети пoсле пoрaѓaј, бaрем тaткoтo или не смее никoј?Искуствa oд скoрo? Блaгoдaрaм :)
     
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    @Kitten нај најскоро раѓаше таму. Кажи и:*
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Раѓав пред 7м и не беа дозволени посети.Само ако си во апартманот да таму таткото на бебето е дозволено да си доага во одреден период во денот.А за да ти донесат нешто во соба што ќе ти треба им го даваат доле и пишуваат име презиме и бр.на соба и ти го качуваат
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.675
    Пол:
    Женски
    Како што кажа Пиле, во обичните соби не е дозволена посета.. бидејки има соби и со по 4,5 кревети и малку не е удобно за другите мајки да има посета. Зашто сите на голи гради се, со обиди за доење, во спаваќи. Ептен ете може посета во апартманот...
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Посети само во апартманите, само два се, така што мора веднаш кога ќе стигнеш да прашаш дали е слободен, или ако си со договорен царски од претходно да си го резервираш. И нормално, се наплаќа.
    За другите посета преку прозорец :)
     
  16. Jasminass

    Jasminass Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki I idni majki , ne znam Dali mi e muabetov za tuka..Se porodiv vo Cair pred 5 mes, 40 +2, na boks bev okolu 4 casa, koga se porodiv bebeto bese mnogu modro , ama stvarno mn modro, oceneto so apgar 7/8, moze li da zamolam nekoja majka da mi kaze Kako izgledase nejzinoto Bebe po raganje I apgar ocena
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Зошто се грижиш? Минале 5 месеци :) мојата беше розе, цела згужвана и отечена во главата :(
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jasminass

    Jasminass Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    . Se grizam da ne bilo Bez kislorod, pa da ne ima podocna posledici , prvo detence mi e, pa sesto mi se mota niz glava
     
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Мајка моето дете се роди со папочната замотано и не заплака одма во секунда бил и два саати на кислород па фала му на Бога добар е две години има
     
  20. Jasminass

    Jasminass Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Majka, Samo ubavini Gospod da vi dava, Mene ne mi kazaa Dali mu davale kislorod, a ne mi pisuva ni na kartonot ni na izvestajot od bolnica, se nadevam deka se e ok
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.