1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Уживај си сп детето :) Да имало нешто ќе ти кажеле да го носиш на преглед :)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jasminass

    Jasminass Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu,me smirivte
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.130
    Допаѓања:
    16.341
    Пол:
    Женски
    Ни јас не знаев дека бил на кислород отпосле маж ми ми кажа него му кажале.Уживајте галете се и растете :)
     
    На Jasminass му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Има и тема за апгар, читни и ќе видиш колку здрави, прави деца се родиле со тој апгар.
    Уживај со бебули. Растат за час.
     
    На didisi и Jasminass им се допаѓа ова.
  5. Belina

    Belina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Добро утро, јас наредна недела влегувам во 9ти па вака рано мачат многу прашања :) . Знае некој за пораѓај на ГАК дали има опција апартман, и дали даваат епидурал на пораѓај? Има некој со вакво искуство на ГАК?
     
  6. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Ne davaat epidural kolku sto znam. A ima mislam apartmani 50 evra od den od prilika. Ako sum greska neka me koregira nekoj.
     
    На Belina и didisi им се допаѓа ова.
  7. Nela96

    Nela96 Нов член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, решив да се пораѓам во Чаир, имам уште една недела до крајниот термин па ме интересира дали моора порано да отидам на контрола таму? Бидејќи матичната ми рече дека нема потреба кога ќе ме фатат болките тогаш да одам со упатот што ми го даде и дека ќе ме примаат.
     
  8. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Ајде мами за тие што се пораѓале ГАК ама од друг град дали со упат од матичен одевте или? Матичната ми вели морало специјалист од болница да ми даде а кај нас за жал еден доктор е и го прашав ми рече доколку проценам ќе те праќам ск ако не тука ама жалното е што немаме педијатар :( а моево бебе ќе има потреба пд педијатар дека сум дијабетичар со инсулин...и сега сум збунка цела..па ако има некоја што раѓала скоро ск а од друг град да ми каже процедурата
     
  9. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.130
    Допаѓања:
    16.341
    Пол:
    Женски
    А зарем до сега ниеднаш не беше на ЦТГ?
     
  10. Nela96

    Nela96 Нов член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Бев, но кај матичната и цтг беше мирно.
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    I jas ctg pravam na gak ama se mislam za poragaj cair dali moze koga ke me fatat bolki da begam cair ili moram gak?
     
    На SummerGirl и Nela96 им се допаѓа ова.
  12. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Ако ве фатат болките навечер и појдете на гак на дежурно .Нема потреба од упат,ама за денот што доаѓа секако дека ќе ви треба за да ве примат. Апартманите се плаќаат по 50евра ден само. а за епидуралот врски треба. и тој се наплаќа 100 евра. така мене ми бараа
     
    На baby 5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.759
    Допаѓања:
    32.139
    Пол:
    Женски
    Можеш и на ГАК. Јас таму бев и за двајцата.
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Немора да правиш никакви контроли таму.
    Можеш каде сакаш.
     
    На karak и Nela96 им се допаѓа ова.
  15. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Здраво,за тие кои се пораѓале во Чаир ме интересира какви се собите во поглед на хигиена, со колку кревети се и дали собите имаат вц? колку се доплаќа за апартман и дали се закажува претходно. јас треба секој момент да се породам,па сепак сакав да имам една слика
     
  16. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.658
    Допаѓања:
    51.794
    Пол:
    Женски
    Собите се чисти менуваат постелнина секое утро чистачките метат, иначе апартман е 50 евра од ден . Собите се 4креветни и 5 креветни мислам. Иначе јас однапред си кажав да ми спремат апартман чим влегов да се породам, среќа имаше слободен :)
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Јас пред 3год раѓав таму и супер беше, чисто, често си чистеа. Спаваќа, постелнина менуваа кога и да побарав. Вц има во секоја соба, чисто беше. Инаку собите се со 2,4,5 кревети. Еве @Kitten е тазе од таму, нека каже тазе искуство :)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Чисто е. Толку колку што би можело да биде. Постелнините се стари и издрпани, ама чисти. И ги менуваат кога ќе побараш. Има посебни корпи во собите за ѓубре, за валкана постелнина на мајка, за постелнини за бебе. Сестрите се ок. Тие сестрите со бебињата така малку "се понашаат". Болничарките се супер. Ред има. На пример ако те видат да јадеш ручек во кревет, и да ти паѓа, или да ти е бебе во близина, одма се дерат. И со право. :)
     
    На Girly90, Meckicja, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    На солидно ниво е хигиената, секој ден чистачка џогира, пребришува прашина, собира ѓубре од кантите... Исто така внимаваат да не се мешаат прљавите чаршафи и спаваќи со искористените алиштенца за бебиња, одеа во различни корпи. Секој ден се добива по една чиста спаваќа и едно попречно чаршавче (ова единствено ми сметаше, пред 4 години даваа од тие непропустливите подлоги како пеленки, после одеа во канта). Купатилото го чистат, но за разлика од пред 4 години, не доволно, плус барем јас се погодив сега во соба каде што немаше вц даска :|
    Сакав да пишам вчера ама гледам @mssuniquee на кратко објаснила, ама на пошироко би рекла, дека е за нијанса позапоставена хигиената за разлика од 2014. Но за три-пет дена се издржува. Работата е што капацитетот им се пополнува до крај, самите вработени се жалат дека има премногу работа и не се постигнува сѐ.
    Во 2014 бев во двокреветна соба и автоматски купатилото беше почисто наспроти сега кога бевме 4 во соба. Сите соби имаат свое купатило и има нон стоп топла вода. Тогаш, секој ден поминуваше чистачка која бришеше површини со средство, сега, за 5 дена помина еднаш. Подот се џогира секој ден, ѓубре се собира и по два пати во денот, чисти спаваќици се добиваат секој ден. Во 2014 ако побарав спаваќица плус, без проблем добивав, сега малце потешко, но една ти следува. Исто мала замерка имам за подлогите за лежење, сега врз чаршавот во делот под газот има нешто како гумирана мушама па се става едно попречно чаршавче, и само тоа го менуваат секој ден, а во '14 даваа подлоги за една употреба, тие како пелени што упиваат. Веќе нема од нив. Многу се внимава и да не се мешаат прљавите спаваќи и чаршафи со искористените тетра пелени и облека за бебињата заради инфекции, и си има две посебни кошари. Најголема замерка најдов за вц-то сега, бидејќи немаше вц даска, или можеби баш јас се погодив во таква соба.

    Но за негата од страна на персоналот немам збор. Сестрите и докторите се сите фини, достапни и услужливи. Јас си фатив врски и кафе да добивам насабајле :D

    Апартман можеш да добиеш само ако има слободен, и тоа дента кога ќе те примат. Не може да се резервира. Само два се и изгледаат исто како и собите, единствена разлика е што си сама во соба, и има фотеља за да може да ти дојде посета.
     
    На Girly90, makedonkamak, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    И јас кога бев вц даска немаше на шољата и тушот беше само цревото, немаше туш напред :D да не беше во првата соба скроз најдоле во ходникот што гледа на паркингот? :lol: