1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да споделам искуство од моето породување пред некој ден на ГАК.

    Пишувам првенствено за да ги охрабрам сите кои немаат никакви врски (како мене) со моето позитивно искуство, зашто навистина вреди да ги пофалам.
    Собите се чисти, постелнини и спаваќи менуваат постојано, а и секогаш можеш да побараш дополнително. Веднаш по породувањето дојде болничарка и ми помогна да се истуширам (да не речам малтене ме истушира).
    Сите доктори кои беа на смена додека бев во предродилна сала беа љубезни, а и сестрите беа сосема коректни.
    За епидурална прашав кога ми станаа болките многу силни, накај 8 прста отворена, и докторката ми рече, можам да прашам дали има слободен анестезиолог, но јас не би ти препорачала затоа што во оваа фаза нема голем удел и само ќе го оддолжи процесот и ќе ве измачиме и тебе и бебето. Епидуралната се става при отварање меѓу 4 и 6 прста.
    Односот беше сосема коректен, и од тоа што сфатив единствена причина што не даваат епидурална на ГАК е што немаат слободни анестезиолози, има премногу родилки на дневно ниво, а истовремено се одвиваат секаков вид на операции каде се неопходни.

    Бев сместена во обична соба, со уште една родилка, тоалетот е во самата соба, има телевизор и постојано топла вода, така што освен посетата не би знаела која е разликата од апартман, но сосема се во ред и собите.
    Посета не пуштаат (што мене лично ми се допадна), со тоа што сопругот или кој било може во секое време да ви донесе што и да ви треба и до врата да ги остави на која било од болничарката која ќе ви ги донесе.

    Е сега, има многу гужва и немаат многу време за одвишок тинтрање, но на крајот на денот- престојот е во просек 2 дена за спонтано и 4-5 дена за царски рез, така што се на се јас сум супер задоволна :)

    Со лесно на сите!
     
    На Meckicja, Freyja, Sofi.ja и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Sara.mm

    Sara.mm Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Za vo Cair sto treba za bebe a sto za nas ? majki iskustva ? :hug:
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    има,ама дали работат :rofl:
    аман бе! Зар не постои ниедна пара што може да ја купи епидуралнава анестезија во овој свет полн со корупција?
    ауу ако не почастиш ништо не си напраил ќе не можеш следен пат да раѓаш таму. Така ни функционира здравството. Тоа е нормално кај нас.
     
  4. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Имаш искуство дека не работеле?
    На Гак е се ново,кревети наткасни инсталација.
     
  5. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Не постои. Не дека анестезијата е проблем, ги мрзи да викат анестезиолог, јер породилни болки се издржуваат, нели не се умира од то (facepalm)
     
    На trtla и marchi-cool им се допаѓа ова.
  6. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.200
    Допаѓања:
    23.750
    Пол:
    Женски
    Сериозно ова им е причинава што е толку тешко да добиеш епидурал?
    Аууу... кое здравство,која држава...
    :fubar::swear:
     
    На trtla, marchi-cool и fana им се допаѓа ова.
  7. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @marchi-cool Јас затоа кажав,побара и добив.Сакав да ги почастам иако на некој тоа му звучи глупо.Тоа ми е мене како давање бакшиш за ете "добар " третман.
    Као што кажа @monik55 се е ново,и чисто.Јас се осеќав пријатно,и пак да раѓам би ги почастила.
    Па и по приватниве се части,немој да мислиш дека не
     
    На Meckicja, drugarka и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    не сакав ништо лошо да кажам со частењето реално или пред да влезеш ќе "почастиш" или одпосле. Јас сум лежела на операции 3 пати и секое лежење частев башка на физикална охрид исто частев ко се породив со првото маж ми одма ги частеше докторите кои ме породија на крај сестра ми почасти една сестра од тие кои се грижеа за мене.
     
    На Meckicja и srekice им се допаѓа ова.
  9. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    За такви работи не жали .Се е ок само да не ти побараат они сами,е за тоа сум ПРОТИВ
     
    На Meckicja и marchi-cool им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Нема анестезиолози. Ако има слободен анестезиолог за епидурална, даваат ако има услови. Пошто си има кога се дава, не може било кога.
    За мене со царски што се пораѓав немаше анестезиолог, викнаа од КАРИЛ.
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Избањата со топла вода во чиста постела нормално дека пријатно ќе се чуствувам.
    Дополнитолното парно го пуштаа кога залади бидејки бебе се роди со првиот снег.
    Јас частев,маж ми донесе може повише од 10 бомбоњери и сите ги дадов,татко ми дал на сестрата што им го покажувала малиот.
    4 години поминав низ таа болница два пати искочив со празни раце е богами беше за частење.
    Сите докторки се радуваа на мојот успех на здраво бебенце бев познат случај.
     
    На ivani30, Veki4kaa, Andonia и 7 други им се допаѓа ова.
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Мило ми е:inlove: вреди стварно.
     
    На monik55 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    некогаш вреди навистина,изразуваш благодарност не даваш мито. Ама само кај доктори кои се залагале за тебе за твојата состојба здравјето и за бебето. Зашто има многу кои ќе сработат радиреда па уште чекаат да им дадеш "благодарност" малку офтопик заминавме али тоа е. Јас како итен случај пред 12 години (ама ова беше на карил) се чекаше доктор од дома да дојде па да го почастиш па тек после да се фати за работа.
    Е сега околу болнициве претежно жени на гак одат ама за жал почесто слушам за незадоволни пациентки. За чаир не знам како е.
     
  14. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Околу 10 жени сме од форумов што од декември па навака се имаат породено на ГАК и се сме задоволни.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.890
    Од што се незадоволни пациентките од ГАК?
     
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    ќе те памтам и штом ги најдам линковите ќе ти ги пратам,има случаи каде и телевизија им донеле пред гак,мислам беше дека на една жена и рекле дека бебето и умрело а на татко му не му дале да го видат т.е кога барале по име и презиме му рекле не постои такво. Не би да опишувам тука ти реков ќе ти пратам во порака. Е сега не можам да речам дека е лошо условите се на високо ниво,сум одела таму на пракса сум одела и на прегледи дел од персоналот е да им ги бакнуваш нозете дел да не те сретнат на улица. Јас лично не сум имала проблем само кажувам што сум читала и слушала.
     
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.890
    Еее сега ако збориме за трагедии (не дај боже да се случи на никого) сигурно ќе најдеш линк.
    Ако така гледаме и во Санте плус се случи тоа што се случи,а едно време и за Систина кружеше таков муабет.
    Не верувам дека во тие ситуации докторите се 100% криви,сепак имало нешто што придонело да се случи тоа.

    Како на пример ќе кажат почина од грип. Да почина од грип ама претходно имаше церебрална парализа и дојде до компликација.(конкретно моја роднина).

    Јас мислев во друга смисла имало незадоволни пациентки, како во Санте што се жалеа не им помогнале за доење.
     
    На fana и marchi-cool им се допаѓа ова.
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    не верувам дека дотолку може да е на гак. Ете погоре се жалеа за анестезиолози и за епидурална. Ама верувам дека сестрите се услужни,докторите си бркаат своја работа имаат куп пациенти коо чекаат ред за да им се посветат
     
  19. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    Ја идам сега почесто на контроли на гак заради поминат термин и само еднаш наидов на една безобразна сестра доле во амбуланта за итни случаи, ми се испонаша зашто сум дошла у недела на контрола што имало мене докторот да ми вика у недела да доаѓам и што ти не ми изнакажа, као ја да немам што да праам па ај ќе идам у гак да видам шо има(facepalm) другите што се погодија таму беа океј, за у родилна и на одделение за кратко ќе дадам коментар:lol:
     
    На Meckicja, marchi-cool и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  20. Darija*

    Darija* Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    ќе може некој да ми каже нешто повеќе за Чаир...кој доктор е добар, како се договараш со докторот или добиваш болки и одиш...дали може да се закаже царски по желба или да се добие епидурал...какви се условите