1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Девојки ме влечете за јазик.
    Ве читам и неможам да се начудам,и што ако сакам царски да се породам и што има во тоа погрешно.
    Девојки се што е од 36 недела па до 40 е нормално се што е над 40+ е со надминат термин.
    И ај сега ве молам да не ја полнам темата заборавивте што се случи со мене.
    Некој сака царски и готово,што сега ќе се форсира природно кога се гледа да речеме дека не оди.
     
    Последна измена: 27 август 2019
    На buba4e89, crazylady, Meckicja и 5 други им се допаѓа ова.
  2. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Ic ne e pogresno ako sakas carski da se porodis carski. Aman veke so toa. Eve ja sum prirodno porodena ne me pravi toa pomajka od drugite vo nieden slucaj. Nekogas kolku i da sakas ne e mozno prirodno. AMa edno nesto mnogu mi pagja vo oci citajki gi postovite. Se pravi sporedba deka rana od carski rez bila ista so rana od epiziotomija, sekako se secelo. Ne mozam da se nacudam.... Prvo ne sekoj priroden porogaj zavrsuva so epiziotomija, kaj nas i so toa se izbrzuva. A vtoro, da se sporeduva takva rana (koja sekako boli ne stanuva zbor za toa) so rana od carski rez pri sto e presecen zidot na matkata e von pamet...
     
    На buba4e89, Meckicja, Bella_Stella и 4 други им се допаѓа ова.
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Да да, супер биле во Чаир, како не. Сабота ми пукна водењак, се породив во вторник. Со царски.
    Вода тече на сите страни цело време, тие ми викаа супер си. Болки немав. Со провокација бев сигурно 10 часа, а 16 часа траеше целата тортура. И кога тоновите на беба паднаа на 50, а јас почнав да се губам и ми ставија кислород, е тогаш ме земаа на итен царски. Па уште арогантната Шпишиќ ќе ја слушам како вика на ОВАА нема да и омекне грлото. Инаку 42 недела фатив.
    Се ежам уште на самата помисла од целиот пораѓај. Само среќа што и двете сме живи. Здрава после тоа уште не сум. И нивна вина е тоа.
     
    На buba4e89, crazylady, Mini90 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Докторката што мене ме пораѓаше ми нагласи дека е полошо да се надмине термин отколку да се роди во 38ма недела.
    Она нејзините пациентки не ги остава да надминат термин.
    Ме породи на ден на термин, природно.
     
    На buba4e89, crazylady, Larahappy и 4 други им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Ете.. ептен те "брзале". Секоја што родила на време (макс до 40та нед), неможе да сфати колку и психички е тешко тоа чекање. ИАКО се 7-14 дена, тогаш тоа изгледа цела вечност.

    Јас еве вториот пат во Ремедика бев, водењак ми напукна високо на 30ти и ми течеа млазови. Оставија природно да тече процесот 30ти, 31, на 01 Ноември веќе добив провокации зашто долго пукнат водењак, вода снемуваше, добив болки јаки 3ч, 2 прста отворена, прсна скроз водењакот и водата како талог од кафе станала, тонови на 20 почнаа да паѓаат на малата и со трчање пешки до сала за итен царски. 2 дена малата со кислород поддршка, црп до плафон, мекониум 4 катетри извадени од неа! Еве и ова ако е брзање, незнам... Ни една познаничка немам да ја силеле да раѓа, а да не дошла до терминот. Пораѓаат и 38ма да, ама ако има индикација за истото. Ама тоа дека намерно без индикација ги пораѓаат и ги зимаат царски, во Чаир, не ми се верува... Еве си ги пребројав дури, 7 блиски имам што природно се породени таму последниве 2год, царски само една.
     
    Последна измена: 27 август 2019
    На buba4e89, chocolade, @Verba и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    :@:@:@ Многу се нервирам.Дали ќерката на Шпишичка ќе ја МАЧАТ И ЧЕКААТ НА РИЗИК,додека обичната родилка Господ да ја помилуваи трауми за цел живот,затоа што РИЗИЧНИОТ И МАЧЕН ПОРОЃАЈ не се заборава и тешко се опоравува:!:и тоа ако се опорават родилките.Се нервирам многу и не ми сеедно за ниедна родилка да ја мачат и СТАВААТ НА РИЗИК И НЕА И БЕБУШ.
     
    На Meckicja, mariz, thinkerbell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Бар нешто да тргне на подобро еве :D По 4 децении..
     

    Прикачени фајлови:

    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.194
    Допаѓања:
    10.814
    Пол:
    Женски
    Мое мислење беше дека како и да родиш, кај и да родиш, тешко е. Дури и како "царица" да одиш, ќе кркаш болки отпосле. Јас две кончиња имав кај што ме сечеа, па на 7ми ден кога кивнав поише ме здоболе него кога ме сечеа. А не пак тие со царски.
    Темата е ГАК или Чаир. Ако имаш ризична бременост и во двете ќе те носат на царски. Ако си отворена и ти е пукнат водењакот, и во двете ќе те стават на бокс. До индивидуалниот доктор и неговото мислење е во која категорија на родилки спаѓате. Јас лично, иако се измачив, благодарна сум што не ме однесоа на царски. И дијазепам и спазмекс примав на патолошка од болки, и пак ме оставија. И очите ми се раскрварија од грчеви, и пак ме чуваа уште. Го избрав Чаир од причина што сметам дека ни со врски не влага никој, што на ГАК од прва рака знам за случаеви од луѓе што влагале кај тазе породена мајка со бебе, имам пишувано на темава.
    Психичкиот момент е друг, јас никаква траума немам од пораѓањето. Ако некоја друга го има моето искуство може нема ни да помисли да раѓа пак. И тоа треба да се зема во предвид, а не да биде муабетот "да бе сите сакате царски", реченица што и мене ми ја кажаа иако нити спомнав нити барав царски, зошто од болки не можев 2 збора да спојам.
    Мене муабетот ми беше статистички лани ова време во Чаир на речиси сите во 40та недела им ставаа провокации, барем колку што јас приметив на форумов. И како последица на тоа, имаше и многу царски породени. Како што рече една членка погоре не сите бебиња се спремни во 40та недела. Како што беше моето во 37ма, друго ќе биде во 42ра. И мислам дека секаде треба да се гледаат сите фактори, не само која недела си.
    Јас сепак би одела пак во Чаир за второ дете.
     
    На buba4e89, mariz и fina erika им се допаѓа ова.
  9. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    Voopsto ne se soglasuvam. Mene vo cair me cekaa, 41+3 se porodiv... i podobro uste porano da me napravea carski, bidejki vaka prirodno samo se izmaciv, a od prirodni bolki ni b ne vidov pa morase provokacii
     
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Во ред,јас сум за да се проба природно и ако биде ок супер,но не сум родилката да се мачи 3 дена со триста провокации и они гледаат дека тешко ќе е природно и ја мачат уште 3 дена и кога ќе дојде јајцето на газот и паѓаат тонови на бебе,родилката нема душа веќе трчаат како муви без глави и ја домачуваат родилката со царски,или паѓа во несвест од изнемоштеност.Но,мили мои да Ве замолам да ми кажете која РОДИЛКА КОЈА Е РОДНИНА ИЛИ ЌЕРКА НА ДОКТОРИТЕ И СЕСТРИТЕ ВО ГАК И ЧАИР ЈА ТРЕТИРАЛЕ КАКО ОБИЧНА РОДИЛКА.Го знам одговорот-НИЕДНА.Него фини лепо со две напори и стенкање проценуваат-ааа ова мора царски како демек индикација ќе пишат нешто од ракав и оп царски.Епа сега нели родилка е родилка и најдобро е природно па и се мачела до бесвест.....ама неее ЌЕРКА Е И ТОА БОЛИ.....
     
    На Meckicja, fana, mariz и 3 други им се допаѓа ова.
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Во моментов нема посети на ГАК ни со врски. Инфо од прва рака.
     
    На @Verba и srekice им се допаѓа ова.
  12. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Што ли се сменило за еден месец? :D
    Јас пред точно еден месец се породив на гак и си искочив пред врата во холот да си се видам ссо моите, бебето 2пати им го покажаа (само што го родив го однесоа кај мм и му го дале во раце да го подржи, и наредниот ден коа дојдоа да ме видат пак го изнесоа до врата).
     
  13. Eka33

    Eka33 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Na gak kaj bebinjata nema poseta a majkata dokolku moze da stanuva vo holot moze da izleguva kolku saka da ima poseta...jas se porodiv tamu pred dve nedeli
     
    На hristinan12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. E*N

    E*N Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Планирам да се породам на ГАК, па сакам да прашам бидејќи не сум многу многу запознаена, после пораѓањето на персоналот (сестри,доктор,бабица и не знам кој уште) треба да им се купи нешто,да се почастат па ме интересира што се дава поточно бидејки не сум имала такво искуство и воопшто не знам што како треба???
     
  15. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Здраво. Дали имате онформација која е цената на апартман во Чаир?
     
  16. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    3000 денари.
    п.с. ако сакаш да си во апартман кажи им одма, за мене едвај најдоја
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Од ден?
     
  18. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    Од ноќ, во 12 саат е прием во апартман до наредниот ден до 12. Посета од 9 до 9. Прашај што и да те интересира 10 дена бев во Чаир, што знам ќе ти кажам
     
    На buba4e89, Starlič, Мариаа. и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Фала многу. Ако ми текне нешто ќе те прашам. :hug:
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Па после породувањето најдобро е одма некој да ја почасти докторката или докторот, мислам во текот на денот а може и кога ќе излегувате. И само кога се зима бебе се носи нешто на тие што ќе го облечат. Мој предлог секако и немора ама за докторот/ докторката да се земе кошница најпаметно од Краш или од друго место до 1200 ден. А за после бебето кога ќе го зимате само бомбоњера. Се зависи до вас.