1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Абе според мене не треба да се учат на частење, за тоа они си зимаат плата, праша за предлог и јас и предложив според мене, кој како си има и како си сака.
     
    На PinkGirl* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Aa i toa kako mu ja kazav vistinata na toj sto me porodi posto ziveam blisku do bolnicata I cesto gi srekavam dr ne mu ostanav dolzna
     
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    Искуство со Илиевски во Чаир?
    Јас сум решена за Систина, ама некако матичниов ме премислува.
     
  4. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Добар доктор оди кај него. Јас сум кај Исмаили но во вторник бев кај Илиевски пошто мојот е на одмор а он замена. Која недела си?
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    33+6 за 2 недели треба да земам упат за прво цтг и да изберам доктор. :sweat: Кога помина времево.
     
  6. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Јас без упат одам,одма правам цтг и потоа си чекам ред кај др. Така да Избери доктор и пред да влезеш кај др направи цтг оти он секако ке ти каже да направиш па ќе треба пак да се враќаш па да чекаш ред за да го види
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Кој ќе ти даде термин за прво ЦТГ тој и те пораѓа? Мене матичната ми даде кај рандом докторка..незнаев дека треба да бирам. За Чаир прашувам.
     
  8. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    Кој ќе ти се погоди на смена кога ќе те примат за пораѓај, тој те пораѓа. Меѓутоа поголем дел од пациентките преку луѓе/врски се договараат најчесто за одредена сума пари со докторот кој го одбрале за контроли тој и да ги пораѓа.
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Значи и паричка се дава:wasntme:
     
  10. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Си даваш ако сакаш одреден доктор да те пораѓа,да дојде од дома и кога не е на смена.Јас ништо не дадов и кој беше на смена тој ме пораѓаше
     
    На Spidy и eci85 им се допаѓа ова.
  11. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски

    Јас бев кај Илиевски, минатата година во Јули се породив. Нема да погрешиш кај него, ама да си знаеш дека кој се падне на смена тој пораѓа, освен ако не си договориш некоја "шушка" со докторот. Мене среќа таа ден он ми се погоди да биде на смена цел ден, денар не дадов.Иначе коректен човек, и човек со искуство, нема да згрешиш кај него :)
     
    На buba4e89, Meckicja и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  12. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Девојки јас планирам да се пораѓам во Чаир па ме интересира што треба да си носам од дома, за мене, за бебе и како сте задоволни вие што сте се пораѓале таму?
    И дали мора сам да си бираш доктор за прв преглед таму или пак може со упут да отидеш кај било кој доктор?
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Здраво дали има некоја женичка искуство со др.Лазарова од ГАК?За породување?Жената на Маријан Стојоски?Утре одам прв пат.Преку врски пратена сум.
     
  14. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски

    Можеш да си бираш доктор за преглед, матичната гледа кога тој доктор е слободен и ти закажува кај него. Прво се прави цтг во Чаир, а потоа на преглед одиш кај докторот за да не чекаш после, зошто он секако те праќа на цтг.
    За бебе јас алишта лично не носев, таму си ѓи повиваат фишеци, а и од лично искуство, поарно замотано да биде, додека да станеш од кревет, па дур да го фанеш, а ако ти е прво уште осет немаш. Носев памперс ,мада гратис даваа у Чаир пелени. Влажни, и алишта за испаѓање.
    А за тебе, влошки вир 3 паковања, сапунче, четка за заби, паста, чешел, гаќи, алишта за испаѓање, полнач за телефон. Ја носев и влечалки мои, а таму имале, носев и една спаваќа, ама решив нивните да ѓи бравам нечисти :D Носи една спаваќа за секој случај да не снемаат, друго ако ми текне, ќе пишам :)
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Зошто генерализираш? Јас двапати на ГАК се породив, два пати супер поминав. Не сум истрауматизирана воопшто.
     
    На mssuniquee, Spidy, Butterfly1107 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.982
    За мене пораѓајот беше најубаво искуство во животот. Толку бев зен фаза, на небото од среќа, ни цимерки, ни сестри, ни место, ништо не ми беше гајле. Пак би раѓала во Чаир. Далеку од траума. Битно здраво бебе имав до мене. Зависи кој како си го доживува.
     
    На honey95, buba4e89, Мариаа. и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас има искуство со Сашо Димитровски од ГАК? И како сте задоволни?
     
  18. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила за мојот сложен случај јас АКО одев на Гак или Чаир ќе немаше да пишувам сега со вас френдици.Така да....Си имала среќа,но да те мачеа тебе 5 дена и да го ризикуваат бебуш и после изпадне царски а да родиш не знам дали така ќе пишуваш.Не мислам да се докажувам.За рутински операции да,но за пороѓај(n).Последниот денар ќе го дадам на државно да не се пораѓам.И не ти верувам дека ти немаш траума.Тука завршувам со дискусија.Секое добро
     
    На fina erika и Meckicja им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Малку е глупаво што не ми веруваш дека немам трауми, ама ајде, простено ти е, прво дете, хормони те маваат во глава. Реално, секаде во светот форсираат природно, макар и пет дена те пораѓале, единствена разлика е епидуралот. Иначе и јас можев да не пишувам тука после второто, да не беа тие од ГАК. Така да, секое добро и тебе.
     
    На buba4e89, duffi, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. derjus

    derjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2018
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    ако си решена систина да одиш не слушај никого од лично искуство со исмаили во чаир во 9 месец ке ми умреше бебево ме спасија во систина сепак ти си знаеш мое искуство од чаир е тоа.