1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
     
  2. Loco992

    Loco992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Па нема добри доктори. Добрите или отидоа во приватно или отидоа во странство. И не се работи "за ширење страв", туку се работи за вистината. Доколку би се пораѓала, би сакала да знам што и каде се случува.
     
    На Anomis11 и Martka им се допаѓа ова.
  3. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Јас отидов демек со врски на ГАК докторот што ми беше врска не се појави не се ни претстави. Ме породија тие што беа на смена и сум презадоволна и од однос и од се. Е тоа што немаше кревет после пораѓај за да ме префрлат кај мајките тоа не е вина на докторите и персоналот туку на ебанава наша држава.
    За следно здравје Боже пак ќе одам на ГАК.

    Да се редактирам, одењето по скали и финтата со лифтот што не работи е за да се убрза процесот, повеќе да се отворите :)
     
    На *Dariceto* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Некој искуство ?
     
    На maaitka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Полека си правам план што би ми требало за на ГАК, па сакам да ве прашам поискусните дали спавача ми треба или даваат од таму?
     
  6. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Даваат од таму, јас носев и моја ама не ја искористив зашо не е практично за доење.
     
  7. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.400
    Пол:
    Женски
    Оф да знаете вие колку трудници и бебиња имаат починато на приватниве клиники, нема вака да пишувате ама таму газда дава дебело пари и тоа се прикрива. Сите доктори, сестри и болничарки ги знам од таму... не спорам дека условите се каде, каде подобри во приватна секако и дебело плаќаш за тоа. Тие доктори што работат таму излегле од Државна и сеуште има добри доктори и на Гак, самите доктори ми имаат препорачано некој од нивните колеги. Сепак како што пиша членка погоре во постовите болница е и све е среќа, ако требало нешто лошо да биде ќе се случи безразлика дали ќе биде на Гак, Чаир, Систина... Така да секој со своја среќа. Јас немам искуство во Гак само во Чаир ама знам блиски кој таму се пораѓале, правеле операции меѓу кој и моја братучетка која се бореше со неплодност и сега бладарение на тие доктори има дете.
     
    На Frosty!, Larahappy, Sesil и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Баш се сложувам дека и таму починуваат, и ако се земе тоа дека сигурно таму три пати помалце се порагаат отколку на ГАК, може и исто ќе му дојде Нејсе, читав коментари од членки секакви и мое мислење е дека човек секогаш треба да тргне од себе и малку пообјективно да гледа. Јас сум лигав тип и сакам да ме тинтраат и затоа не ми одговара ГАК ама па таму ми е Ливринова и ќе одам до крај таму. Секогаш си викам се е судбина. Друго што вие сите ја величате Систина, еве јас во блиските имам луѓе што воопшто не се задоволни од третманите таму. Другарка која е имаше тумор во стомакот во Систина докторот и кренал раменици и ја пратил во Државна. Премногу голема хајка против Државна се води, не дека нема вистина во тоа меѓутоа Систина и Ремедика чинам станаа помодарство, престиж, па уште и кога ќе се сликнете и локација ќе стаите дека сте таму породени еве не знам.. И, да, секој може да се снајде за таму да се пораѓа, како што и во 80% прават, кредити итн ама нема потреба.
     
    На mssuniquee, belmoni, *Dariceto* и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски

    И ја се почесто слушам дека од Систина ѓи праќаат во државна ако настане комликација. И не ми е јасно зошто, кога веќе плаќаш толку голема сума на пари, сметам оти треба да имаат поискусни доктори .
     
    На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    Како што изреагирав дека не треба да се пишува дека на ГАК и во Чаир е кланица, така и сега ќе ве замолам да не пишувате дека и во Систина и Ремедика умирале многу повеќе трудни и бебиња. И во најдобрите болници во светот умираат пациенти и тоа е нормален дел од животот, ама не мора баш у оваа тема кај што читаат трудни пред пораѓај да пишувате како 'сте слушнале од на некоја братучедката па комшиката дека во ГАК/Систина се случило нешто'.
    И вака и така нема трудница која не се грижи како се ќе помине, не мора плус со муабетиве.
     
    На peperutka87, Rafafa, Cherry333 и 10 други им се допаѓа ова.
  11. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Простете, не ми беше намера да предизвикувам стресови никому и јас сум трудница и како што реков сметам дека главно е судбина, а не болницата. Секако дека ни треба позитивна мисла и бистра глава на сите и се ќе биде добро каде и да сме :)
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AnaRi

    AnaRi Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Би сакала да ве прашам какво искуство имате со апартманите во Чаир и докторка Скепаровска?
    Исто така ми кажаа дека на ГАК на пример не им дозволувале спавачи од дома да си носат, морало таму од тие да се облекувале, па дали е така и во Чаир?
    Поздрав
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во Чаир, бев во обична соба со 4 жени на патолошка, и од таму додека шетав можев да го видам апартманот, кој според мене не беше ништо посебно. Еден кревет, шкаф,фотеља ,масичка и тв. Сопругот на жената мораше да помине низ цел ходник ( со жени кој се мачат, или тек породени) за да стигне до собата. Само во апартман во Чаир даваат посета од сопруг, иначе посетата не е дозволена. За спаваќи и поарно нивните носи ги и прави ги бербат, зошто ако носиш твоиминимум 5 ќе трева да носиш. Можеш огртач еден да имаш за врз спаваќа, ништо друго.
     
    На fina erika и AnaRi им се допаѓа ова.
  14. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Skeparovska e angel me ima porodeno so prvoto sega zdravje I so vtoro epten e strucna, posletena,fina imam samo pofalni zborovi a apartmanite se na pocetokot od sobite super se personal e super cisto
     
    На AnaRi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Darija*

    Darija* Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Ако си царски породена поубаво ти е да земеш апартман па да доаѓа некој од твоите да ти помага со бебето после пораѓајот затоа што ќе ти го остават бебето цел ден со тебе, а ќе не можеш да стануваш...
     
    На AnaRi и fana им се допаѓа ова.
  16. mama*rose

    mama*rose Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    1.000
    Пол:
    Женски
    Д-р Скепаровска е добар доктор ми ја водеше цела бременост и на крај ме Зезна не сакаше да ме породи а ми ја водеше цела бременост
    Инаку секоја чест на акушерската што ме породи Албанка беше ама фер жена алал да и е
    Кога би се пораѓала повторно обавезно би одела во апартман може не е нешто посебен во Чаир како што ги видов но далеку поголемо внимание имаат од сестрите за разлика од ние што бевме по 4 у соба
    Јас искрено не сум задоволна ама баш ич од Чаир ниту чаршави менуваа ниту спаваќи даваа ако не поминеше директорот на клиниката во посета на родилките може ќе си ја носев до крај
    Секој со свое искуство
     
    На fina erika, AnaRi и E*N им се допаѓа ова.
  17. simonagj

    simonagj Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Јас се породив на 23.09 во Чаир и баш ме чуди твоето искуство. Секој пат ми беше сменет чаршавот и спаваќата, некогаш дури и сами прашуваа болничарките кога ќе видат дека ми е извалкано. Во целост имам прекрасно искуство од таму. Бев во обична соба со 4 жени
     
    На Мариаа., A&Z, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. E*N

    E*N Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Да сестрата Љупка се викала ја дознав какво арогантно створење била, со сите така се понашала како мислиш ГАК нејзина е, а за болничарката (ако беше болничарка, може и чистачка да беше, не знам) не дознав како се вика
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Од искуство ова? Јас природно бев (ама пред 4ипол год) и за негата немав замерка. Имав комплициран пораѓај иако природно породена во 6 сабајле, сама станав тек нареден ден, едвај 5мин на нозе и назад. Јадење 3 дена ми носеа во кревет, само последниот ден отидов сама до мензата. Покрај ова и бебето не ми го оставаа многу и го зимаа кога ке побарав, зашто не бев способна и немав сила за сама да го гледам и чувам. Сестри ме соблакаа, тушираа, облакаа... Ама не ќутев и не чекав да ми се помогне, си барав помош.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. каракамел

    каракамел Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    59
    Имс ли некоја што деновиве ќе се пораѓа во Чаир/или неодамна се породила во Чаир царски рез?
    Да каже за колку време и закажале доколку е договорено, колку време пред тоа ја хоспитализирале, крвни слики, цтг, што неопходно се носи во торбица за мамичка и бебе, кој др.ја пораѓал и сл.
    Убав ден мамички
    П.с.јас сум 34 недели и му ја мислам