Породување во Плодност или Државна во Битола?

Дискусија во 'Бременост' започната од NewMommy, 7 јануари 2016.

 1. hristin4e

  hristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Значи 5 дена уф... нез како ке издржам уште 2 дена сепак како о да е дома е подруго .. :|:hug:
   
  На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  6.765
  Пол:
  Женски
  Др Марија Христовска, таа ми ги водеше прегледите после првиот скрининг. Инаку јас сум скоро 20 год кај Др Таше тој ме породи со првото дете во државна, но сега повеќе на ивф работи и ме упати после 12 недела кај Марија Христовска.
  Секоја чест на докторката. 24/7 достапна за се и сешто ми беше. Смирена, позитивна. На пораѓај цело време беше над мене. И секоја чест на бабицата која 90% од пораѓајот го изврши таа.
  Пак да би раѓала не се мислам за Истава екипа.
  Ти до кај си И каде сакаш да се породиш?
  Со лесно
   
  На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Poklonce

  Poklonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  И мене ме води др. Марија Х. Навистина само пофални зборови за неа, секогаш смирена, објаснува се што и да прашаш, достапна постојано. Во среда здравје сум на преглед кај неа па ке ми каже кога треба да ме пораѓа. Немам искуство со пораѓај, но се надевам дека сум во добри раце
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. *Mila24*

  *Mila24* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2016
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  942
  Пол:
  Женски
  Jas sum.35nedela I sakam.vo plodnost da se porodam. So prvoto pred 2god se porodiv tamu no me poragase drug doktor sega se mislam kaj koj doktor da.odam
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Mene bremenosta mi ja vodi dr Kristinka i i prezadovolna sum.Isto 35ta sum od denes
   
  На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.662
  Допаѓања:
  12.414
  Пол:
  Женски
  Во понеделник породена царски во 22ч пуштена во петок во 10ч, бебе немаше жолтица
   
  На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Се породив во Плодност,и мое мислење е дека секоја мајка заслужува таков третман па дури и во државните установи. На жена што носи еден живот на овој свет потребна и е таа нега и ништо помалце. Можам да дадам пофални зборови до сите сестри доктори и цел тим и исто така да го пофалам анестезиологот др.Трајан Ивановски бидеќи немав прилика да му се заблагодарам за поддршката која што ми ја даваше во текот на пороѓајот. Сето тоа ми беше прекрасно искуство. Вреди секој даден денар, дај боже да може секоја мајка да си го дозволи тоа. Поздрав мамички ве гушкам
   
  На Thank you God, Mantub, Mia Fuentes и 5 други им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.948
  Сега баш бев Битола, и за ова се зборуваше, меѓу другото...
  Сите, ама сите кои можат да си дозволат да платат, во Плодност се пораѓаат.
   
  На Magic13 и NewMama им се допаѓа ова.
 9. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Nekoja mama sega brzo da se porodila vo drzavna bitola?
   
  На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
 10. hristin4e

  hristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Јас пред 14 дена
   
 11. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Kako stojat sega rabotite tamu?kakvi se uslovite?
   
  На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
 12. hristin4e

  hristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Условите од катастрофа малку полошо јас дури бев немаше топла вода 5 дена бев со царски во тие 5 дена идеа децата од пракса медицинско и демек ги местеа креветите чаршафи не менваа само го местеа ако дојди некоја нова со легнува на истите ужас .Бебето исто не капено едвај еднаш го зедоа демек го искапија таму кај нив... јас од како ме префрлија во соба почнав во депресии да пагам оти сварно никој не те гледа не го интересира дали треба нешто или не кажувам за кај што бев јас во одделот за царски рез . За разлика од тоа пред да ме однесат во соба на операција и во интензивна поминав супер докторот цело време беше тука ме посетваше ако треба нешто ми носеше ...
   
  На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Pocnuva panika da me faka
   
  На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
 14. hristin4e

  hristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Ке издржиш мајка ко ке појдиш дома ке се ослободиш посебно ко ке видиш како те гледа душичето само тебе и само со тебе се смирва ...
   
  На mamaibebe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  @hristin4e se spremam za tamu...predhodniot poragaj koga lezev bev vo vip sobata super pominav..da si ja baram pak
   
  На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. hristin4e

  hristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  незнам мајка јас сум незадоволна од сестрите и луѓето таму .... ако е подобро во вип барај ке кажиш за следно и јас ке барам :hug::l:
   
 17. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  46.908
  Пол:
  Женски
  Јас лошо поминав пред две години во вип собата. Добро беше што имаше клима и посета кога сакам,во тоа време сега може е сменето. Креветот беше скоро скршен ниту за лежење ниту за доење можев да се наместам од страв да не се превртам. Исто кога ме спремаа за царски супер поминав,во операциона супер со Вељановски,Чипуровска и Струмениковска. Во шок соба исто сестри сите услужливи. Хоророт почна на неонатологија од Мери и компанија сестри. Од гинекологија ме испуштија по два дена,ваму ќе ми се сили дур не научиш да доиш нема да те пуштам. Јас добра,дете добро таа ќе ми се сили. Реков дај документ да потпишам дека си одам пред да ти викнам и министер и се по ред,пошто вие требаше со сестрите да ми покажете и научите да дојам,а вие цигарите и спиењето. За пет минути ме пуштија,вика ќе се видиме пак. Реков наредно пак ќе одам кај лепотанот да родам и дирекно дома од вас аир не видов. Вика без доење ќе си го запустиш чупето,реков браво три дена тука не сте виделе ни дека е машко. Од инает да го дојам брадавици вовлечени не му даваа вештачко дете плаче гладно. Мажот ми му носеше неколку пати од дома. Кукаат им претеле,со тоа понашање и просење пари само за ќотек се.
   
  На Bebac, mamaibebe, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. hristin4e

  hristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Исто исто сегде поминав супер само до моментот на префрлање всоба е тука кошмари стани сама ајде облеквај се јас 24ч не мрдната тие викаат демек ајде види се колкава си можиш да станиш тоа боли тие викаат сестри бараш нив ги нема ама то е ке помини... докторот иди вика ја има некој видено чепчиња нема примено 4 дена гладна седи и му викам дека сама на своја рака со зедов си ставив тој се чуди ама ши да прај ...
   
  На manako1 и tina2018 им се допаѓа ова.
 19. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  46.908
  Пол:
  Женски
  @mamaibebe Со лесно да поминеш. Да не мислиш те плашиме,само да си бидеш спремна на какви доктори ќе налеташ. И заборавив име од Охрид доаѓаше педијатарка единствено таа беше нормална и сестра Жаклина не просеја пари. Колку си покултурен со нив тие обратно. Сега да сум уште од пред врата ќе им свикам за да размисли убаво дали е дојдена на работа или во кафич.
   
 20. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  46.908
  Пол:
  Женски
  Пред царскиот имав две операции на миоми,ист рез,болка терапија,станување и закрепнување и затоа станувањето не би беше тешко. Анестезиологот од Скопје ми рече на таа болка терапијата што те следува е малку затоа ако имаш болки измеѓу инекциите напи се нешто против болка. Пиев бруфен и станувањето не ми беше болно,шетав нон стоп,се туширав,плус и дрен имав. Нели трипати имавме право во дента да го видиме бебето,одам тоа спие и од еден ќош жена без мантил чита списание и вика по мене:еј немој случајно да го разбудиш кој ќе ти го нишка. Таа да ти била сестра,викам ако има бебиња за нишкање донеси ги ќе ги нишкам,тоа што го читаш мене одамна ми е прочитано и си излегов.
   
  На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.