1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Плодност или Државна во Битола?

Дискусија во 'Бременост' започната од NewMommy, 7 јануари 2016.

  1. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Fala ti...ne mi e prv poragaj znam so me ceka i se nadevav deka nesto se podobrilo od pred 4god ama gledam se dozapustilo.Ke se izdrzi dva tri dena ama mene odma depresii me fakaat uste od samata pomisla.Minatiot pat isto sama potpisav deka sakam da si odam ako bebe imase zoltica,ama morav padnav psihicki pa fala bogu doma so doenje se iscisti bez problem,a tamu nemozev da dosedam
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Девојки, дали можи да препорачате доктор за втор скрининг во Плодност Битола ? :)
     
  3. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    dr Kristinka definitivno najdobra i najprofesionalna.Dve bremenosti mi vodese,mozam samo najdobri zborovi da kazam za nea
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Ти благодарам за препораката :)
     
    На mamaibebe му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Isto ja preporacuvam i jas
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Ви благодарам девојки закажав кај неа :):l:
     
    На mamaibebe и Leo-nora им се допаѓа ова.
  7. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    608
    Пол:
    Женски
    Ne zgresi voopsto, topla preporaka i od mene. :)
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Владимир Поповски Бато..
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    Da prasam dali Ima nekoja tridnica sto raboti vo krombert I shubert vo bitola? Imalo nekoi polusti za vo plodnost dokolku trudnicata rabotela vo ovaa firma, pa me interesira nekoj da ne znae kolkavi se tie polusti?
     
  10. Gabriela-22

    Gabriela-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Zdravo Leonora,

    I jas razmisluvam da se poragam vo Plodnost, no sakam odma stom pocnat kontrakciite da dobijam epiduralna, ne da se macam so saati i samo koga bolkite se krajno nepodnoslivi. I moja prijateka mi kaza deka stom dobila bolki si kazala i dobila epiduralna. Sega malce me zamisli ti so ova deka ne stavaat od pocetok, dali ti taka sakase ili tie ne sakaa da ti stavat odma?

    Pozdrav
     
  11. Gabriela-22

    Gabriela-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Zdravo Mamicki,

    Osven Leonora, gi zamoluvam i drugite koi se imaat poragjano vo Plodnost vo poslednite edna -dve godini nanazad, prirodno so epiduralna, da spodelat iskustvo kako pominale so bolkite, dali vednas im stavle koga pocnale kontrakciite, dali imaat anesteziolog 24/7? Uste ne sum resena pomegu Plodnost ili Sante Plus.

    Vi blagodaram i so lesno na site.
     
    На MartinaMM му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Одма ќе ти ја постават, а анестетикот ќе го примиш кога веќе те боли и не можеш да трпиш. Не се секирај, болки нема да имаш без гајле.Штом фатат посилни ги викаш, се обезболуваш и песна е.
    Значи ќе ти постават прво само катетер, после некое време кога ќе почне да боли повеќе ќе пуштат лек.
    Јас за првото отидов во 3 на полноќ, во 4 ми ја поставија. Анестезиолог си имаат на повик во секое време не може да нема не се секирај.
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    Има некоja мама што к'е се породува во државната во Битола?
    Jас одлучив за во државна.Некаде до првата половина на февруари треба да се породам.
    Дали имате искуство со докторката Васа Божиновска?:)
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Јас пред точно 3 месеци се породив зависи со колку цм отворена ќе отидеш.
    Јас отидов со 1цм ама дека беше рано не бев влезена во ни во 36 недела ме задржаа. Ме примија во 12 одма приклулуваат цтг и следат пистојано а во 17:30 ми ставија епидурал. Епидуралот го ставаат кога си отворена 4 5 цм до кај се издржуваат болки значи не се јаки контракции прво го поставуваат катетарот и ставаат тест ти даваат скала од 1 до 10 да си кажиш каква болка осеќаш и според тебе анестезиологот одредува доза. Анестезиолог има 24/7 без гајле. Нема да си скроз обезболена за да ги осеќаш напоноте се осеќа многу блага болка повеќе како притисок. Што те интересира друго слободно прашај ме.
     
    На Chikitaa, Mia Fuentes и BY<3 им се допаѓа ова.
  15. Monyque

    Monyque Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво, еве ќе ви споделам и мое искуство. Се породив во Плодност, Кристинка се погоди на смена. Стигнав таму со слаби болки, ме прегледа и ми рече дека може одма да ми стават епидурална ако сакам. Се согласив и натаму како што е редот, те обезболуват, те прашуват какви болки имаш, ако те боли, појачуват дозата, значи цело време се околу тебе, анестезиолог, сестри, гинекологот доаѓа да види до каде си, каква е ситуацијата Цело време цтг, секако нели често проверуват со рака колку си отворена и сите тие работи што следат. Јас со епидурална добро минав, само осеќав слаби болки, на крај ја намалија дозата и осеќав појаки болки но како за во голема нужда и сите се насобраа, турнав два три пати и срцето мало излезе како сапунче :) и од шиењето долу многу се плашев ама супер бидна и тоа, воопшто не се осеќа ништо додека шијат, за разлика во државно сите што ми викаат дека имаат трауми од тоа и дека анестезија не фаќала таму. Јас пак би одбрала Плодност
     
    На Leo-nora, Mia Fuentes, Makedonka007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Немам искуство со др Васа.
    Др. Николина е една од подобрите.
     
    На Tedyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Да. Таа и др. Никола. @Tedyyy
     
    На Tedyyy и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  18. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Да да и Др Никола.
    Само Иванчо никако! Мене и на неколку други мајки во бременоста ни рече инекции за зреење на плодот. А плодот здрав, супер напредување. За малку ќе ни ја направеше најголемата штета. Добро е шо навреме спречивме. Ама избезумена без еден цел ден, други баш специјалисти ми потврдија дека плодот ми е во ред, така и беше.
    Шо и да ти речат за било шо, мое искуство е да побараш и други мислења од доктори за таа специјалност.
    Поздрав и со лесно да ти е @Tedyyy
     
    На Tedyyy и fana им се допаѓа ова.
  19. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    @Makedonka007 @fana
    Ви благодарам,к'е обрнам внимание што ми велат.Во такви моменти не знае човек како да постапува.Се надевам се к'е биде во наjдобар ред.:)
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi ja stavija odma epiduralnata...neznam dali e kaj site taka no predpostavuvam.
    Jas imas bolki na sekoi 2 min i se pogolemi. Znaci jas osekav bolka, no kontrakcii ne pokazuvase isto taka i ne bev otvorena.
    Kontrakcii dolgo vreme ne pokazuvase. Predpostavuvam deka treba da ima kontrakcii i otvorenost poveke prsti. Koga stavrno nemozev mi stavija epiduralna. Veruvale ili ne...kaj mene epiduralot fati posle 5-6h. A sekaden e od 20 min do pola saat. Imav u dodatok na epiduralna seuste ne mi fati. I na kraj posle cela ve er sabajleto mi stavija provokacii pa togas bidna se. Verojatno sekoj organizam razlicno.