1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Плодност или Државна во Битола?

Дискусија во 'Бременост' започната од NewMommy, 7 јануари 2016.

  1. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Se slozuvam...isto i jas bev kaj Kristinka.. od doktori sestri anesteIolozi...bukvalno se prezadovolnam. Na raspolaganje se 24/7. Vredi sekoj denar daden...
     
    На BY<3 и Adams им се допаѓа ова.
  2. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Jas se porodiv vo Plodnost vo maj 2019
    Bev zakazana za pregled vo 8h nautro, a bollite mi pocnaja okolu 5h nautro ama neregularni. Sepak ko ojdov vo 8 na pregled bev 5cm otvorena direk vo rodilna me pustija i kaj 9h si dobiv epiduralna. Duri vo 9 poradi prethodno stavanje klizma i procistuvanje pa tusiranje. Posle apliciranjeto na epiduralot jas mozev da zaspijam od so bese tolku golemo obezboluvanjeto. Vo 11:30 se porodiv
     
    На Bebulleee, Bebac, Martka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Јас се породив пред неколку месеци,епидурална ти е понудена од почеток и веднаш ќе ти ја стават, а анестезија кажуваш ти кога да ти пуштат. Јас на пр. Имав болки и мала доза ми дадоја не целосна, и имав болки но, издржливи се ништо страшно, а при крајот на чинот ми дадоја поголема доза и ништо не ме болеше. Немај гајле само со лес. А и да додадам ,епидуралот ми пушти после ден два ,на едната нога осеќав како трпки и не осеќав баш кога ќе се допрев ,немав ни контрола на мокрачата но се ми се врати во нормала после ден два.
     
    На Jasna S, Bebulleee и BY<3 им се допаѓа ова.
  4. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    3.645
    Пол:
    Женски
    Јас во мај се породив во државна, др Николина и Васа ме породија царски, супер поминав.
    Искрена да бидам ич нејкев Васа да ми се погоди од муабети што имам слушано, ама се имав договорено со Николина, па и Васа беше со неа и се беше во најдобар ред, за 15мин ме породија.
    Со лесно :)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека добра докторка к'е се покаже.Има во државна и многу приjатни доктори.Едноставно позитивни се и некако како стравот да поминува.Одев jас каj Николина за двата главни скрининзи што беа ама некако како незаинтересирана беше.Гледаше што побрзо да помине прегледот и едно време стана од столот,ми даде хартиja да се избришам и ja снема.Сите се фалат од неа,но ете можеби не и беше баш денот погоден кога бев jас.:D
    Фала на одговорот.:)
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    3.645
    Пол:
    Женски
    На прегледите иста беше и со мене, на брзина ке ми кажеше што треба и толку. Ама за пораѓајот немам збор. Идеше често да ме праша како сум дури бев таму. Јас би ти ја препорачала само неа.
    А за другите скоро сите ми беа на визита онака на брзина ке ме прегледаа, се врткаа многу повеќе околу цимерката таа беше со јаки врски |(
     
    На Tedyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женски, вие кои се имате пораѓано во Плодност, дали се договарате со некој од докторите и им кажувате предвреме дека сакате баш кај него да се пораѓате? И ако да, кога отприлика го правите тоа?
     
  8. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    1.668
    Пол:
    Женски
    Јас бев договорена, кај тој доктор почнав на прегледи од 35 недела, веднаш штом направив последни брисеви кај матичната.
    Со лесно!
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Monyque

    Monyque Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да се договорам, но д-р ми рече кој ќе се падне на смена тој.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Јас бидеќи сум од друг град , отидов на контрола во 28ма недела , па следно во 34та ,си одбрав доктор телефонски кога закажував, и отидов на преглед па сите договори со истиот ги правев, често и конктактирав ако имав некое прашање. Со лес, поздрав
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Jas se porodiv vobdrzavna,dva pati so dr nikolina i za nea mozam da kazam samo pozitivni raboti.pred dva meseci se porodiv i taa i ostanatite vo rodilna bea super,ljubezni pozitiv i mmnogu mi pomognaa
     
    На Tedyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    А како се договараш со докторката? И јас размислувам за Николина доколку се одлучам да се пораѓам на државна (иако се изначитав лоши искуства и само од помислата паника ме фаќа:(:sweat: ), бев кај неа на прв скрининг и некако влева доверба, но како да се договорам дека сакам таа да биде и за породувањето?
     
  13. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Na sledna kontrola ke i kazis deka sakas so neada se poragas i ke se dogovorite ponatamu.Ne slusaj razni muabeti,dzabe ke se plasis podobreno e na ginekologija na bolnica.Isto i site vraboteni tamu.Mene site mi se pogodija super sho bea na smen,koga se poragav
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Ако се пораѓаш природно нема договор, кој ќе се падни, тој.
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.849
    Пол:
    Женски
    Јас почнав кај Николина, матичниот таму ме закажа, јас му кажав дека кај неа сакам и после првиот преглед таа ме закажуваше кај неа во смена и така и последно ме закажа 1 ден после термин и кога отидов бев 3 прсти отворена и ми рече остануваш ќе ти ставиме провокација...се отворив ама бебето беше високо не слезе во родилен канал и големо 4300 се роди и на крајот царски ме направија, задоволна сум и од докторка и од сестри, пак да се пораѓам пак таму ќе одам. Не се плаши не е страшно ништо, се поминува за некој ден, тешкото е после :D :D неспиење, доење.....ехехе чувај си снага :D
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Мајки вие што сте породени во Плодност од документи и резултати што треба да се носи?
     
  17. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Кога бев на вториот скрининг ми дадоа брошура и во неа пишува:
    Документи
    - лична карта,
    - мајчина книшка,
    - крвна група и Rh фактор,
    - микробиолошки брисеви, маркери за hepatitis B и C и HIV,
    отворен анестезиолошки картон за тие кои планираат царски рез.

    Се надевам дека малку помогнав!
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Резултати од брисевите во 12 недела, резултатите од испитувањето за хив, хепатит, токсоплазма, кламидија, рубеола, крвна група со антитела од трансфузиологија, последниот брис за стрептокока и листерија, толку ми побараа и првиот и вториот пораѓај, природно.
     
    На Thallia и BY<3 им се допаѓа ова.
  19. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    @Bebac @BirMelek ви благодарам девојки, барем да знам да ги спремам документите со време.:)
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Јас се породив пред 6 месеци и не ми побараа ништо посебно, прво пополнуваше докторот формулар општо за здравје и угледност на бременоста , па ми побара доказ за крвна група и резултат од хив тест ,јас ги немав со себе па ми направија во болницата. Нсјдобро да го прашаш докторот кој те води за да не се замараш со безпотребни работи , во тие мигови нема баш да си при себе :D:D со лес :hug:
    П.с ги носев сите документи и резултати во папка само тие 2 не сум ги ставила:lol:
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.