Породување во Плодност или Државна во Битола?

Дискусија во 'Бременост' започната од NewMommy, 7 јануари 2016.

 1. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.010
  Пол:
  Женски
  Se slozuvam...isto i jas bev kaj Kristinka.. od doktori sestri anesteIolozi...bukvalno se prezadovolnam. Na raspolaganje se 24/7. Vredi sekoj denar daden...
   
  На BY<3 и Adams им се допаѓа ова.
 2. MartinaMM

  MartinaMM Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Jas se porodiv vo Plodnost vo maj 2019
  Bev zakazana za pregled vo 8h nautro, a bollite mi pocnaja okolu 5h nautro ama neregularni. Sepak ko ojdov vo 8 na pregled bev 5cm otvorena direk vo rodilna me pustija i kaj 9h si dobiv epiduralna. Duri vo 9 poradi prethodno stavanje klizma i procistuvanje pa tusiranje. Posle apliciranjeto na epiduralot jas mozev da zaspijam od so bese tolku golemo obezboluvanjeto. Vo 11:30 se porodiv
   
  На Bebulleee, Bebac, Martka и 2 други им се допаѓа ова.
 3. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Јас се породив пред неколку месеци,епидурална ти е понудена од почеток и веднаш ќе ти ја стават, а анестезија кажуваш ти кога да ти пуштат. Јас на пр. Имав болки и мала доза ми дадоја не целосна, и имав болки но, издржливи се ништо страшно, а при крајот на чинот ми дадоја поголема доза и ништо не ме болеше. Немај гајле само со лес. А и да додадам ,епидуралот ми пушти после ден два ,на едната нога осеќав како трпки и не осеќав баш кога ќе се допрев ,немав ни контрола на мокрачата но се ми се врати во нормала после ден два.
   
  На Jasna S, Bebulleee и BY<3 им се допаѓа ова.
 4. flower55555

  flower55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2017
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  2.095
  Пол:
  Женски
  Јас во мај се породив во државна, др Николина и Васа ме породија царски, супер поминав.
  Искрена да бидам ич нејкев Васа да ми се погоди од муабети што имам слушано, ама се имав договорено со Николина, па и Васа беше со неа и се беше во најдобар ред, за 15мин ме породија.
  Со лесно :)
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tedyyy

  Tedyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  2.452
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека добра докторка к'е се покаже.Има во државна и многу приjатни доктори.Едноставно позитивни се и некако како стравот да поминува.Одев jас каj Николина за двата главни скрининзи што беа ама некако како незаинтересирана беше.Гледаше што побрзо да помине прегледот и едно време стана од столот,ми даде хартиja да се избришам и ja снема.Сите се фалат од неа,но ете можеби не и беше баш денот погоден кога бев jас.:D
  Фала на одговорот.:)
   
  На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
 6. flower55555

  flower55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2017
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  2.095
  Пол:
  Женски
  На прегледите иста беше и со мене, на брзина ке ми кажеше што треба и толку. Ама за пораѓајот немам збор. Идеше често да ме праша како сум дури бев таму. Јас би ти ја препорачала само неа.
  А за другите скоро сите ми беа на визита онака на брзина ке ме прегледаа, се врткаа многу повеќе околу цимерката таа беше со јаки врски |(
   
  На Tedyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  841
  Допаѓања:
  1.314
  Пол:
  Женски
  Женски, вие кои се имате пораѓано во Плодност, дали се договарате со некој од докторите и им кажувате предвреме дека сакате баш кај него да се пораѓате? И ако да, кога отприлика го правите тоа?
   
 8. Mia Fuentes

  Mia Fuentes Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2019
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Јас бев договорена, кај тој доктор почнав на прегледи од 35 недела, веднаш штом направив последни брисеви кај матичната.
  Со лесно!
   
  На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Monyque

  Monyque Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Јас сакав да се договорам, но д-р ми рече кој ќе се падне на смена тој.
   
  На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Јас бидеќи сум од друг град , отидов на контрола во 28ма недела , па следно во 34та ,си одбрав доктор телефонски кога закажував, и отидов на преглед па сите договори со истиот ги правев, често и конктактирав ако имав некое прашање. Со лес, поздрав
   
  На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Jas se porodiv vobdrzavna,dva pati so dr nikolina i za nea mozam da kazam samo pozitivni raboti.pred dva meseci se porodiv i taa i ostanatite vo rodilna bea super,ljubezni pozitiv i mmnogu mi pomognaa
   
  На Tedyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.062
  Допаѓања:
  14.003
  А како се договараш со докторката? И јас размислувам за Николина доколку се одлучам да се пораѓам на државна (иако се изначитав лоши искуства и само од помислата паника ме фаќа:(:sweat: ), бев кај неа на прв скрининг и некако влева доверба, но како да се договорам дека сакам таа да биде и за породувањето?
   
 13. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Na sledna kontrola ke i kazis deka sakas so neada se poragas i ke se dogovorite ponatamu.Ne slusaj razni muabeti,dzabe ke se plasis podobreno e na ginekologija na bolnica.Isto i site vraboteni tamu.Mene site mi se pogodija super sho bea na smen,koga se poragav
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 14. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.926
  Допаѓања:
  18.892
  Пол:
  Женски
  Ако се пораѓаш природно нема договор, кој ќе се падни, тој.
   
 15. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.530
  Допаѓања:
  11.569
  Пол:
  Женски
  Јас почнав кај Николина, матичниот таму ме закажа, јас му кажав дека кај неа сакам и после првиот преглед таа ме закажуваше кај неа во смена и така и последно ме закажа 1 ден после термин и кога отидов бев 3 прсти отворена и ми рече остануваш ќе ти ставиме провокација...се отворив ама бебето беше високо не слезе во родилен канал и големо 4300 се роди и на крајот царски ме направија, задоволна сум и од докторка и од сестри, пак да се пораѓам пак таму ќе одам. Не се плаши не е страшно ништо, се поминува за некој ден, тешкото е после :D :D неспиење, доење.....ехехе чувај си снага :D
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 16. BY<3

  BY<3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2019
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  992
  Мајки вие што сте породени во Плодност од документи и резултати што треба да се носи?
   
 17. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  Кога бев на вториот скрининг ми дадоа брошура и во неа пишува:
  Документи
  - лична карта,
  - мајчина книшка,
  - крвна група и Rh фактор,
  - микробиолошки брисеви, маркери за hepatitis B и C и HIV,
  отворен анестезиолошки картон за тие кои планираат царски рез.

  Се надевам дека малку помогнав!
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.454
  Допаѓања:
  13.309
  Пол:
  Женски
  Резултати од брисевите во 12 недела, резултатите од испитувањето за хив, хепатит, токсоплазма, кламидија, рубеола, крвна група со антитела од трансфузиологија, последниот брис за стрептокока и листерија, толку ми побараа и првиот и вториот пораѓај, природно.
   
  На Thallia и BY<3 им се допаѓа ова.
 19. BY<3

  BY<3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2019
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  992
  @Bebac @BirMelek ви благодарам девојки, барем да знам да ги спремам документите со време.:)
   
  На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Јас се породив пред 6 месеци и не ми побараа ништо посебно, прво пополнуваше докторот формулар општо за здравје и угледност на бременоста , па ми побара доказ за крвна група и резултат од хив тест ,јас ги немав со себе па ми направија во болницата. Нсјдобро да го прашаш докторот кој те води за да не се замараш со безпотребни работи , во тие мигови нема баш да си при себе :D:D со лес :hug:
  П.с ги носев сите документи и резултати во папка само тие 2 не сум ги ставила:lol:
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.