Породување во Плодност или Државна во Битола?

Дискусија во 'Бременост' започната од NewMommy, 7 јануари 2016.

1. Leo-nora

Leo-nora Популарен член

Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.668
    Допаѓања:
    1.010
    Se slozuvam...isto i jas bev kaj Kristinka.. od doktori sestri anesteIolozi...bukvalno se prezadovolnam. Na raspolaganje se 24/7. Vredi sekoj denar daden...

На BY<3 и Adams им се допаѓа ова.
  2. MartinaMM

MartinaMM Активен член

Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    55
    Jas se porodiv vo Plodnost vo maj 2019
    Bev zakazana za pregled vo 8h nautro, a bollite mi pocnaja okolu 5h nautro ama neregularni. Sepak ko ojdov vo 8 na pregled bev 5cm otvorena direk vo rodilna me pustija i kaj 9h si dobiv epiduralna. Duri vo 9 poradi prethodno stavanje klizma i procistuvanje pa tusiranje. Posle apliciranjeto na epiduralot jas mozev da zaspijam od so bese tolku golemo obezboluvanjeto. Vo 11:30 se porodiv

На Bebulleee, Bebac, Martka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. NewMama

NewMama Истакнат член

Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    100
    Јас се породив пред неколку месеци,епидурална ти е понудена од почеток и веднаш ќе ти ја стават, а анестезија кажуваш ти кога да ти пуштат. Јас на пр. Имав болки и мала доза ми дадоја не целосна, и имав болки но, издржливи се ништо страшно, а при крајот на чинот ми дадоја поголема доза и ништо не ме болеше. Немај гајле само со лес. А и да додадам ,епидуралот ми пушти после ден два ,на едната нога осеќав како трпки и не осеќав баш кога ќе се допрев ,немав ни контрола на мокрачата но се ми се врати во нормала после ден два.

На Jasna S, Bebulleee и BY<3 им се допаѓа ова.
  4. flower55555

flower55555 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    2.095
    Јас во мај се породив во државна, др Николина и Васа ме породија царски, супер поминав.
    Искрена да бидам ич нејкев Васа да ми се погоди од муабети што имам слушано, ама се имав договорено со Николина, па и Васа беше со неа и се беше во најдобар ред, за 15мин ме породија.
    Со лесно :)

На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tedyyy

Tedyyy Истакнат член

Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    2.452
    Се надевам дека добра докторка к'е се покаже.Има во државна и многу приjатни доктори.Едноставно позитивни се и некако како стравот да поминува.Одев jас каj Николина за двата главни скрининзи што беа ама некако како незаинтересирана беше.Гледаше што побрзо да помине прегледот и едно време стана од столот,ми даде хартиja да се избришам и ja снема.Сите се фалат од неа,но ете можеби не и беше баш денот погоден кога бев jас.:D
    Фала на одговорот.:)

На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flower55555

flower55555 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    2.095
    На прегледите иста беше и со мене, на брзина ке ми кажеше што треба и толку. Ама за пораѓајот немам збор. Идеше често да ме праша како сум дури бев таму. Јас би ти ја препорачала само неа.
    А за другите скоро сите ми беа на визита онака на брзина ке ме прегледаа, се врткаа многу повеќе околу цимерката таа беше со јаки врски |(

На Tedyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lavinija28

lavinija28 Популарен член

Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.314
    Женски, вие кои се имате пораѓано во Плодност, дали се договарате со некој од докторите и им кажувате предвреме дека сакате баш кај него да се пораѓате? И ако да, кога отприлика го правите тоа?

8. Mia Fuentes

Mia Fuentes Истакнат член

Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    521
    Јас бев договорена, кај тој доктор почнав на прегледи од 35 недела, веднаш штом направив последни брисеви кај матичната.
    Со лесно!

На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Monyque

Monyque Активен член

Се зачлени на:
    8 октомври 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Јас сакав да се договорам, но д-р ми рече кој ќе се падне на смена тој.

10. NewMama

NewMama Истакнат член

Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    100
    Јас бидеќи сум од друг град , отидов на контрола во 28ма недела , па следно во 34та ,си одбрав доктор телефонски кога закажував, и отидов на преглед па сите договори со истиот ги правев, често и конктактирав ако имав некое прашање. Со лес, поздрав

11. mamaibebe

mamaibebe Активен член

Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Jas se porodiv vobdrzavna,dva pati so dr nikolina i za nea mozam da kazam samo pozitivni raboti.pred dva meseci se porodiv i taa i ostanatite vo rodilna bea super,ljubezni pozitiv i mmnogu mi pomognaa

На Tedyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Thallia

Thallia Популарен член

Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.062
    Допаѓања:
    14.003
    А како се договараш со докторката? И јас размислувам за Николина доколку се одлучам да се пораѓам на државна (иако се изначитав лоши искуства и само од помислата паника ме фаќа:(:sweat: ), бев кај неа на прв скрининг и некако влева доверба, но како да се договорам дека сакам таа да биде и за породувањето?

13. mamaibebe

mamaibebe Активен член

Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Na sledna kontrola ke i kazis deka sakas so neada se poragas i ke se dogovorite ponatamu.Ne slusaj razni muabeti,dzabe ke se plasis podobreno e na ginekologija na bolnica.Isto i site vraboteni tamu.Mene site mi se pogodija super sho bea na smen,koga se poragav

На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fana

fana Популарен член

Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    4.926
    Допаѓања:
    18.892
    Ако се пораѓаш природно нема договор, кој ќе се падни, тој.

15. lackygirl

lackygirl Популарен член

Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    3.530
    Допаѓања:
    11.569
    Јас почнав кај Николина, матичниот таму ме закажа, јас му кажав дека кај неа сакам и после првиот преглед таа ме закажуваше кај неа во смена и така и последно ме закажа 1 ден после термин и кога отидов бев 3 прсти отворена и ми рече остануваш ќе ти ставиме провокација...се отворив ама бебето беше високо не слезе во родилен канал и големо 4300 се роди и на крајот царски ме направија, задоволна сум и од докторка и од сестри, пак да се пораѓам пак таму ќе одам. Не се плаши не е страшно ништо, се поминува за некој ден, тешкото е после :D :D неспиење, доење.....ехехе чувај си снага :D

На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BY<3

BY<3 Истакнат член

Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    992
    Мајки вие што сте породени во Плодност од документи и резултати што треба да се носи?

17. Bebac

Bebac Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.177
    Кога бев на вториот скрининг ми дадоа брошура и во неа пишува:
    Документи
    - лична карта,
    - мајчина книшка,
    - крвна група и Rh фактор,
    - микробиолошки брисеви, маркери за hepatitis B и C и HIV,
    отворен анестезиолошки картон за тие кои планираат царски рез.

Се надевам дека малку помогнав!

На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BirMelek

BirMelek Популарен член

Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.454
    Допаѓања:
    13.309
    Резултати од брисевите во 12 недела, резултатите од испитувањето за хив, хепатит, токсоплазма, кламидија, рубеола, крвна група со антитела од трансфузиологија, последниот брис за стрептокока и листерија, толку ми побараа и првиот и вториот пораѓај, природно.

На Thallia и BY<3 им се допаѓа ова.
  19. BY<3

BY<3 Истакнат член

Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    992
    @Bebac @BirMelek ви благодарам девојки, барем да знам да ги спремам документите со време.:)

На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NewMama

NewMama Истакнат член

Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    100
    Јас се породив пред 6 месеци и не ми побараа ништо посебно, прво пополнуваше докторот формулар општо за здравје и угледност на бременоста , па ми побара доказ за крвна група и резултат од хив тест ,јас ги немав со себе па ми направија во болницата. Нсјдобро да го прашаш докторот кој те води за да не се замараш со безпотребни работи , во тие мигови нема баш да си при себе :D:D со лес :hug:
    П.с ги носев сите документи и резултати во папка само тие 2 не сум ги ставила:lol:

На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.