1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во државна болница во Штип

Дискусија во 'Бременост' започната од АнеАце, 16 јуни 2021.

 1. АнеАце

  АнеАце Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Ако мислите дека нема потреба од оваа тема посебно слободно избришете ја.
  Оваа тема ја отворив бидејки многу жени го читаат форумот а овде претежно има мислења за породување на ГАК или Чаир или пак во некоја приватна болница. Има многу жени од источниот регион кои се породиле или ќе се пораѓаат во Штип па би било добро да го споделат нивното искуство токму за оваа болница.
   
  На Snowflake92 и nevermet18 им се допаѓа ова.
 2. nevermet18

  nevermet18 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  5.208
  Допаѓања:
  13.034
  Пол:
  Женски
  Фала богу што се отвори оваа тема. Јас сум во план таму да се пораѓам бидејќи ми е најблиску. После август живи здрави ќе ви напишам искуство, а до тогаш ќе чекам другите да споделат како поминале. :)
   
  На АнеАце му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AngIv

  AngIv Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  823
  Допаѓања:
  9.040
  Пред скоро три години се порагав во Штип. Терминот за порагај ми беше поминат 10 дена. Дежурната докторка што ме прими беше крајо безобразна, не и се секавам ниту на името.
  Имав болки неиздржливи а не се отварав ни прст, и упорно ми велеа чекај.
  Да напоменам дека уште пред да останам бремена кога одев на гинеколошки прегледи а имав сменето неколку матични, сите ми кажуваа дека имам премногу тесно грло на матка и за природен порагај можеби ке биде тешко.

  На крај инсистирав за царски а за возврат докторката ми побара 200 евра во плик. Сопругот и ги однесе во кабинетот и за 1 час почнаа да ме спремат за царски рез.
  Хигиена никаква, храна никаква. За да ти исклучат инфузија мора да се дереш на цел глас за да те слушнат или да оде некоја од пациентките да ги викне, посебно на трета смена. Голема срека што во тој период кога бев јас, од Медицина средно имаше ученици на пракса па ми помагаа многу и околу бебето и одеа да ми купуват храна и вода.
  Вратата на вецето е нонстоп отворена, и башка тоа што вецето е на средина, пред собите, целата миризба од вецето доагаше низ собите.
  Просторијата за природен порагај повеке личе на касапница, односот на бабиците 0. Само ги интерисира нешто да и ставеш во џебот за да ти обрнат внимание.
  На крај со царски рез, и бебе со тежина од 3 850 муабетот и беше подобро што сум инсистирала на царски, бебето ми било големо а јас ситина и плус тесно грло на матка само за џабе ке ме мачеле за природен порагај.
  Здравје за друго ако имам изборот би бил во приватна болница.
   
  На katalina, Ava.84, poi и 3 други им се допаѓа ова.
 4. DarkStormm

  DarkStormm Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2021
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  4.815
  Пол:
  Женски
  Моја другарка таму се породи. Хорор. Јас одев да купувам кафиња, бомбоњери и сокови на сестрите за да ја погледне некој. Вените и беа подуени бидејќи немаше кој да и исклучи инфузија. Постелнините валкани, во крвишта лежеше. Од прв до последен сите намуртени, се дерат и се занесуваат. Од таму другарка ми излезе со депресија и несигурност. Кога ги прашувала што да става на папокот на бебето ѝ велеле ништо не мораш, педијатрите и се дереле каква незаинтересирана мајка е, зошто не прашувала ништо за ќеркичката, па и за доењето ја направија партал, капка млеко немаше, и дома кога отиде немаше млеко уште минимум 10 дена. Ѝ се дереле како таа да е крива. Ужас, после нејзиното искуство решив јас на друго место да се породам.
   
 5. nevermet18

  nevermet18 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  5.208
  Допаѓања:
  13.034
  Пол:
  Женски
  Пред две недели се породив во Штипската болница. Го имам истото искуство како другарката на членката погоре. Повеќето не те третираат како човек, една докторка дури се дрзна да ме запрашува и да коментира за мојот приватен живот и да ми дава „совети“ за како да си го живеам животот. Таа што ме боцкаше неколку дена по ред ме направи решето. Не знам колку пати ми се запушија вените, немаше кој да ми смени инфузија, ни па да ми ја сопре. Кога се пожалив на неиздржливи болки, сестрата ми се изнавика, за среќа докторката ме разбра, ми даде уште инфузии и апчиња. Болничарките повеќе ме проверуваа и советуваа отколку сестрите. Една од нив дури цела вечер седеше со мене кога ми плачеше бебето, го смируваше и ми даде еден куп корисни совети.
  Бебето не го ни пресоблачаа, сама ако не му сменев памперс и да ги побарам да го повиткаат ќе си седеше со полни пелени. За доењето само ми рекоа да го ставам на града и неколку пати ме прашаа дали имам млеко.
  Во врска со храната, за доручек и вечера имаше „кифла“ т.е. празно лепче со чај/јогурт. На сите би им рекла од дома да си понесат колку можат.
  Од докторката сум презадоволна, Габи Читкушева мислам дека се вика. Да треба сто пати да раѓам, сто пати во неа би се доверила да го изврши пораѓајот. За другите доктори не можам ништо да кажам бидејќи немам искуство со нив.
   
  На DarkStormm, Snowflake92, baby 5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  4.617
  Пол:
  Женски
  Јас се породив лани, царски рез. Докторите сите беа супер. Ама затоа сестрите беа катастрофа. Ниаква поддршка ни помош околу бебе. Ниту да покажат за доење, ништо. Педијатарот е супер, ми кажа ми обајасни се за бебето. Воглавно незнам многу лошо поминав. Бебе цело време плачеше и цело време беше кај мене. Ден ноќ, неможеле да го гледаат не бил само он во собата кај што се другите бебиња. Со едната рака го држев него со другата раната од царскиот и шетав по соба туку што станата после царски. Најлош и најтежок период во мојот живот ,многу лошо искуство. За тоалетот и се друго исто како што пишале членките само не мирисаше, беше колку толку чисто. Ми се направи воспаление на вената кај канилата па се лутеше едната сестра на другата зошто ми ја извадиле претходната а не боцнале нова. Ни една облога не дадоа да ставам а не нешто друго.Цело одделение ечеше кога ќе дојдешежена за пораѓај.... Ама од сестрите како што гледам секаде во државно се исто 90%
   
 7. DarkStormm

  DarkStormm Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2021
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  4.815
  Пол:
  Женски
  Да докторката е супер, ја знам. И другите доктори се добро, пред се заради тоа што преземаат огромна одговорност и се многу стручни. Меѓутоа џабе добри доктори кога останатиот персонал е ужасен. Гореспоменатата докторка е многу културна, на другарка ми многу совети и даваше, ја проверуваше, ја прашуваше дали има болки. Ама кога заврши нејзината смена и кога таа си бараше нешто за болки, сестрите и викале:" ќе ти помине" и слични изрази од типот: " мајка си што очекуваше? Ее сакаше царски, ете ти биди царица ако можеш".
   
  На nevermet18 и Snowflake92 им се допаѓа ова.
 8. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  8.091
  Допаѓања:
  37.549
  Пол:
  Женски
  Не знам кои доктори останаа таму. Еден почина, двајца отишле во приватна ординација како што разбрав. Во поглед на стручност, др. Станка и др. Виолета се најдобри. Виолета ме пораѓа со второто и сум многу задоволна
  За сестрите, по 1 сестра е на смена на одделение. Понекогаш има стварно многу работа и не стигнуваат, особено ако има пораѓај. Дали да пораѓа или да дава терапија. Нема персонал, тоа е. Од педијатрите сум најмногу задоволна од др. Марија.
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Knizhevnik11

  Knizhevnik11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2021
  Пораки:
  1.574
  Допаѓања:
  2.494
  Пол:
  Женски
  Тој што почина не ни беше на гинекологија. Двајца заминаа во приватна пракса, Џидров и Бранкица. Дојдоа нови тројца колку што имам информација-непотврдена. Виолета е одлична, Станка е пензионирана. Има една Наталија, Ристе... ова сегашна ситуација.
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  8.091
  Допаѓања:
  37.549
  Пол:
  Женски
  Станка Велкова пензионирана? Да не утна ти нешто? Да не мислеш на Стаменка? Др. Александар беше гин.специјалист и работеше таму. Милион посто сум сигурна и не треси од ракав.
   
  Последна измена: 14 септември 2021
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sunshine*baby

  Sunshine*baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2020
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  970
  Пол:
  Женски
  Останаа Наталија, Виолета, Габриела, Станка и Ристе...
   
  На forumce и Knizhevnik11 им се допаѓа ова.
 12. АнеАце

  АнеАце Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Јас пред 3 години царски се породив во Штип. Ме пораѓаа Станка и Ристе и можам да кажам дека сум задоволна особено од докторката Станка ама затоа почнувајки од сестрите таму се е катастрофа.
   
 13. baby 5

  baby 5 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  1.135
  Допаѓања:
  5.163
  Пол:
  Женски
  Незнам за сега ама пред три години кога се пораѓав со синко јас бев задоволна вкупно од персоналот дури и од болничарката (тетка Зоре) ми се погоди др Виолета а бабица Кате многу ми помогна.. паметам кога ми рече мајка или ќе напнеш сега или ќе си го угушиш бебето абе која сила ја добив го “плукнав” :) завршив со еден конец што многу брзо ми зарасна сега немам ни белег :) за доење ептен ни помагаа добив воспаление дури и крв имав на гради ме премачкува и беа упорни да цица синко, фати жолтица и ми дозволуваа да го гледам преку стакло. Имаше секогаш топла вода чисти постелини и јас си носев пижами, така да здравје сега пак би одела таму да раѓам :)
   
 14. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.607
  Допаѓања:
  161.027
  Пол:
  Женски
  Др.Станка е една генерација пред мене, не може да е во пензија.
  Др.Виолета е моја генерација , не оти ми е пријателка, ама стварно жената е многу добра, тивка и со еден тон нерви.
  Да те прашам, Др Џидров дали знаеш каде е на приватно?
  До скоро идеше кај нас во болницата, не сум научила дека е излезен од државното здравство
   
  На forumce и baby 5 им се допаѓа ова.
 15. baby 5

  baby 5 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  1.135
  Допаѓања:
  5.163
  Пол:
  Женски
  Во ординацијата кај Огне и Магдалена они отидоа во пензија сега се Џидров и Бранислава
   
  На Knizhevnik11 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.607
  Допаѓања:
  161.027
  Пол:
  Женски
  Ахаа
  И што сега, Џидров и Бранка ќе работат како матични гинеколози, и ќе обавуваат приватни прегледи само?

  Штета...
   
  На Knizhevnik11 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. baby 5

  baby 5 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  1.135
  Допаѓања:
  5.163
  Пол:
  Женски
  Да да баш така :)
   
 18. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.607
  Допаѓања:
  161.027
  Пол:
  Женски
  Таму се парите.
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. baby 5

  baby 5 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  1.135
  Допаѓања:
  5.163
  Пол:
  Женски
  Е да во право си ..
   
 20. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.031
  Допаѓања:
  26.548
  Од кога се Огнен и Магдалена во пензија? :o