1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во приватна болница

Дискусија во 'Бременост' започната од femina21, 25 декември 2013.

  1. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Ти благодарам за споделеното искуство и за трпението да ми одговориш во детали <3 Се надевам и јас на вакво позитивно искуство. :*
     
    На PoisonGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Некој за ремедика вака позитивно/негативно искуство свежо дали имаат некои промени? Со тоа што цените се дигнати.
    Дали во соба се по две родилки?
    Посета колку е дозволена?
    Епидурал без проблем ли даваат?
    Искуства со царски рез?
    Дали даваат инструкции за доење,бањање на новороденче?
    Дали го облекуваат во нивно боди или наше додека се лежи таму?
    И дали докророт со кој што ќе закажеш доколку не е на смена го викаат?
    Фалааа:l:
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Јас имам позитивно искуство во Ремедика, се породив пред шест месеци.
    Во соба бевме две
    Посета мислам дека е до 22 часот ама не сум сигурна дека до тоа време немав никој на посета
    Јас бев со царски многу добро поминав. Многу брзо беше, кога го извадија бебето ми го дадоа да го видам се сликавме. Мене кога ме средија ме однесоа на интензивна таму лежев два саати па ме донесоа во соба и тогаш и бебто ми го донесоа да се изгушкаме. Вечерта се породив другиот ден предпладне веќе ме станаа ме истушираа. До вечерта и катетерот ми го извадија. Цело време се трудев повеќе да станувам да се движам. За два дена супер бев. Пиев многу течности немав проблеми со главоболка.
    Сестрите вело време ќе ти помагаат со доењето, пред да си одиш ќе имате обука со мм околу бањањето
    Во нивна облека ќе биде облечено додека сте таму
    Ако не е на смена докторот сигурно ќе го викнат, мене ми се погоди таму да е :)
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Точно така е се’ како што си напишала, кога те пуштаат од болница звонат и на телефон да прашаат посебно сестрите за бебето како е, посебно за тебе, и на крај кога ми се јавија од грижа на корисници да прашаат за некоја замерка да не имам за престојот и третманот во болница им реков да, имам, барам за истата цена ако може престојот кај вас да го зголемите на 10 дена :D
     
    На Charlotte*, slimy, SaNJaAaaAaa и 2 други им се допаѓа ова.
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Да го заборавив пост-третманот. Исто и се јавуваат да ме потсетат дека за бебето треба да си закажам контрола. Првиот месец контролите на бебе се вклучени во пакетот.
    Епидурал даваат по желба, мојот доктор ми кажа тераме природно и така и испадна, иако јас од страв еднаш му реков ајде царски. (наспроти муабетите дека форсирале царски ради пари, мене ми рече ма каков царски, топ си за природно).
    Ме подучија и мене и мм за бањање на бебето и како да се снаоѓаме по дома. Доење исто научивме таму. Бебето си беше во нивни бодиња... и така

    Мене ми се десија комплицирани ствари со бебе (кои што фала богу докторот на време ги предвиде, и фала богу што водев бременост таму па се беше спремно), па останавме подолго и од коа излеговме сестра ми ѕвонеше по два пати во ден да праша како сме дома, колку цицал, како е ситуација. Ми дадоа број на кој можам да добијам сестра 24 часа на ден за било што,и иако ги замарав на почеток со глупости секогаш најфино ќе ми објаснеа се и ќе ми ја покажеа позитивната страна :)

    Значи пре-позитивно искуство за мене.
    Да треба пак, исто би избрала.
     
    На Chanell*, gicka, slimy и 4 други им се допаѓа ова.
  6. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Цел декември ќе бил на боледување, така ми кажаа и мене.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Гледам се подобриле во систина, пред две години ниту се јавуваа, ниту прашуваа, а сестрите што ги чуваа бебињата беа за нигде ]:)
     
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Мене ми се јавија два пати во еден ден, еднаш за бебето, еднаш за мене да прашале како сум. :)
    Ама затоа нутриционистот помина колку да се рече дека била, на излегување од болница ме фати и ми посвети помалку од една минута. :x
     
  9. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Нешто ме премислуваат за породување во Плодност Битола. Јас сакам во Охрид да се породам, на 10 мин ми е болницава, нема потреба да се носам до Битола, а иако сум на почеток на март за породување, можеби ладно ќе биде и ќе има снег.... Искуство некоја од таму, цена за породување (царски и природно) не знам како ќе биде, престојот прегледи како оди постапката .... :) барам на нет ама немаат цени..
     
  10. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Може ли во лична порака да те прашам нешто
     
  11. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20181227-214843.png
    Јас се породив Охрид и имам само пофални зборој за персоналот. Посебно за Мимоза. К јас бев на два ума за Плодност, ама матичната ме разубеди. Пошо мн лесна бременост имав и немаше потреба да се дрнкам до Бт. Секој си има право на избор
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Па тоа и јас се мислам... :)немам нешто специфична бременост па да се породувам во специјална болница... Како и да е ти благодарам за одговорот :inlove::*
     
    На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    За тие пари треба и дома да ми идат 40 дена помош да имам дење-ноќе или бејбиситерка да ми пратат. :)
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.599
    Пол:
    Женски
    Каде се поднесува за извод за родените во Систина?
     
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Ние поднесовме во центар кај стара КБ, позади Хотел Стоун Бриџ
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Исто како за сите. Порано во телевизија сега кб
     
    На didisi и mariz им се допаѓа ова.
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Rano mi e za poragaj no sakam da se informiram i nekoi ispituvanja da gi pravam vo bolnicata kade sto ke se poragam. E sega se mislam pomegu Remedika i Plodnost?
    Iskustva so ednata i drugata.
    Vi blagodaram
     
  18. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Гледам Систина не ти е во план... јас презадоволна од таму од се’. Поздрав
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Тие што се пораќавте во систина, од кога почнавте да одите на контроли таму? Дали е потребно да се остави капар? Дали се наплаќаат сите прегледи во 9? И дали има некој што имал приватно здраствено осигурување па како поминал?
    Јас се мислам за тоа што го нудат еуролинк?
     
  20. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да одам штом влегов во 9ти, бременост водев кај Органџиски во Штип. За ова истово прашав во Систина, прв преглед 36 недела само ехо без цтг ми го наплатија 2306 денари, следна недела отидов на преглед на ехо и кога дојде ред за наплата, прашав од кога не наплакате ако закажам порагај кај вас? Одговорот на вработената беше, не постои такво нешто, за тоа одлучува докторот, еве ми вели докторот сега напишал читање на резултат, така да нема потреба од наплата.
    Од тогаш имав уште 3 бесплатни прегледи ехо+цтг, крвна слика сите тие припреми за порагај, три бесплатни прегледи за бебето во првиот месец и платив 103.000 царски порагај. Капар не земаат. За. Приватно осигурување не знам, битно услугата им е на ниво, јас презадоволна сум. Позз
     
    На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.