Породување во приватна болница

Дискусија во 'Бременост' започната од femina21, 25 декември 2013.

 1. Lina92

  Lina92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  30
  Само полнач за течефон
   
 2. libra1

  libra1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ве молам за искуство доколку има такво, бидејки не сретнав низ темата, дали има некоја што се породила природно после царски рез во некоја од приватните болници, во која и кај кој доктор?
  Породена сум со царски и сега сакам природно но не знам кој доктор и болница да ги одберам каде што шансите се најголеми?
  Благодарам
   
 3. BabyT*

  BabyT* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  8.076
  Пол:
  Женски
  Зависи колку време има поминато ако е малку време ризик е за тебе,а и накрај многу зависи од положбата на бебето.
   
 4. libra1

  libra1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Има поминато повеќе од две години, се е во ред и имам зелено светло од матичната но не знам кај кој да одам за да се договорам за порагај, затоа што знам дека е индивидуално и некои доктори не се нафаќаат, па да не одберам некој што без посебна причина ќе ме испрати директно на цараски. Затоа барам искуства, да знам кај кој доктор да отидам пред се за разговор на темата
   
 5. Bupalu

  Bupalu Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2019
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  Земи си влошки за гради, ќе ти требаат они дават пелена ако ти треба ама вака е боље маичка една и влошки јас зимам тото од зегин убави се
   
  Последна измена: 3 септември 2019
 6. Bupalu

  Bupalu Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2019
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  I
  Ирена шуплиновска супер е, и ме посетуваше цело време додека лежев
   
 7. BabyT*

  BabyT* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  8.076
  Пол:
  Женски
  Јас бев кај Бранко Поповски кој се породил во Кавадарци ќе ти каже дека е доста упорен за природно,е сега е приватно во санте и зависи и до болницата во која ќе се одлучиш ,има и задоволни и незадоволни .Јас за овој може да ти кажам.Поздрав.
   
  На libra1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. libra1

  libra1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Природно се породи после царски кај Бранко? Ако да, колкаво беше растојанието помеѓу двата пораѓаи?
   
 9. BabyT*

  BabyT* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  8.076
  Пол:
  Женски
  О не јас сум со едно само ти кажав доктор кој форсира природно ама и да имав пример сепак мора прво да си разговараш со докторот секоја бременост е своја приказна и избери си сама доктор секоја имала различно искуство и од ист доктор.
   
  На Bupalu и libra1 им се допаѓа ова.
 10. ☁сон☁

  ☁сон☁ Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  401
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас од утре влегувам во 35та недела па да дособерам уште некоја информација. Ќе се пораѓам во Ремедика, докторот е одбран, треба да одам на преглед во 36та. Ме интересира колку чини тој преглед? Имам слушнато дека после се одбива од цената за пороѓајот, ама и за тоа не сум сигурна. И исто ако не ти е тешко да ми кажеш што треба да носам со мене?
   
 11. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  Aa nikoj nisto nemoze da ti kaze zatoa edna planirase da se poraga vo plodnost bitola a bese od strumica no namesto toa se porodi vo strumica oti nemase vreme da odi do bitola koga ja fatija bolkite
   
 12. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.209
  Допаѓања:
  131.696
  Пол:
  Женски
  Секогаш има некоја така. Но ретко со прво дете.
   
 13. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Јас не платив ни едно ЦТГ или друг преглед од 36 недела до пораѓај. Некои оставаат капар од 6000 ден како гаранција за тие прегледи кои на крај ги одбиваат од вкупната сума. Јас немав оставено, на доверба до докторот. За носење носев резерва долна облека, крпа за лице, прибор за лична хигиена и полнач за тел. Од сето тоа само полнач ми беше потребен, четка и паста и неколку пара гаќи. Од таму дават крпи за туширање, за лице, гаќи за еднократна употреба( моите последните два дена ги користев), влечки и спаваќи, влошки, креми за гради, чај за доилки и се што ке затреба. Хигиената е на врвно ниво, се е чисто, тоалет и остали површини во собата постојано се чистат и дезинфицираат. Јас од таму излегов многу задоволна.
   
  На maticka и Kaetana им се допаѓа ова.
 14. ☁сон☁

  ☁сон☁ Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  401
  Пол:
  Женски
  Супер, помирно да ги поминам последниве денови значи, без грижи фала ти многу
   
 15. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Воопшто за ништо да не се мислиш и да не се секираш, навистина се многу професионални, пораѓајот ке ти биде едно убаво искуство таму.
   
 16. ☁сон☁

  ☁сон☁ Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  401
  Пол:
  Женски
  А се уште се по две жени во соба? И со посети како е одредено?
   
 17. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Да две се во соба. Има и апартмани со по една сама во соба. Посети од 15-17, но има исклучоци за домашните. Деца не е дозволено заради морбили.
   
 18. Dayen

  Dayen Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Здраво, има ли некоја членка скоро породена во Систина да ми објасни како оди процедурата?
  Во понеделник влегувам 36 недела и имам преглед кај Гордана Петровска (за прв пат кај неа) и сакам таа да ме пораѓа. Предходно мислам дека имам читано дека се остава аванс, знае некој колку аванс? И колку е првиот преглед?
   
 19. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.086
  Допаѓања:
  41.000
  Пол:
  Женски
  Во Систина не се остава аванс.
  Првиот преглед во 36та се плаќа околу 2000 денари.
  Следните ЦТГ не се плаќаат.
  Се плаќа на излегување од болница целиот износ.
  А на првиот преглед ќе си се договориш со докторката за пораѓај.
  Таа и ќе ти каже кога на следно цтг да идеш.
   
  На Dayen му/ѝ се допаѓа ова.
 20. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  849
  Вие сега брзо породени во Ремедика - колку плативте вкупно ?