1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во приватна болница

Дискусија во 'Бременост' започната од femina21, 25 декември 2013.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Чекав во Систина 2 часа со болно дете за лабараторски резултати (иако ми рекоа 40 мин ке чекам) за да на крај вооошто не добијам резултат.И женската на шалтер една неписмена и груба ми вика иди си ти дома па тел докторката ке ти каже што и како околу терапија.Wtf?
    4600 платив за да си одам дома без резултат,без извештај ,без терапија?

    Посветеност на ниво
     
  2. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    zosto voopsto spomna ajfon ne mi e jasno. ni jas nemav ama otkako mi se sluci toa sto mi se sluci na gak, rekov ili privatno ili vo kasapnica jas pak ne odam. mesec pred da ostanam bremena jas gi imav parite. I pak ke recam. Ima nekoi pominale super na gak. Jas ne sum edna od niv. Zatoa nit sudam nit mi sudete.
     
    На kjukli, makgirl и irenna им се допаѓа ова.
  3. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    masko sum. ti imas tvoj primer,jas kazav moj primer. zosto tvrdis deka izmisluvam?
    celo kosovo e vo sistina,poso lugjeto nemaat izbor niti pa videle kako izgleda asalna bolnica,pa mislat deka sistina e nesto. inaku site kosovari nad 25 godini zborat los srpski. ne site vraboteni vo sistina znaat albanski.
    koga vekje me povlece za jazik. po telefon vo remedika za CT na abdomen i belidrobovi ni rekoa 10 000.doagjame tamu,doktorot ni vika. cenata e usvari 14 000denari. ama bidejki po telefon vi kazavme 10 000,tolku kje platite. mozebi i ova go izmsliv?
     
    На referentka и joy1 им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    некој горе го спомна ајфонот затоа... :D инаку јас врска немав што ме чека и не ми беше страв, но искрено да бидам со многу лошо искуство од државна нормално дека ќе барам друга опција...
     
    На makgirl и DigY им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Секој може да заштеди 1000 евра???
    Јас живеам во Македонија, а вие?

    :fubar:
     
    На stilas7, kjukli, SexiLy и 7 други им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Грешиш.Како нормална жена се породив во нормални услови .Имав пари да се породам каде сакам ама немав потреба од тоа да ми се улизуваат десетици доктори само бидејки ке им платам 70000 за да ме породат.И без нив поминав супер.За 36 часа си бев дома,не бев сечена ич,спавачи си облеков свои и на порагај можеше мм да влезе кога сака.

    И немој да ги понижуваш овде другите.Демек вие принцезите се порагате во Систина оти мн сте работиле за тоа и го сакате најдоброто за себе си,а другите жени кутрите немале каде па морале да се дадат во рацете на Гак.И заради тоа сега револт овде искажуваме?
     
    На Glasna, mami blue, referentka и 5 други им се допаѓа ова.
  7. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Со оваа Систина ... Аман бе веќе и братучетка ми с епороди таму ко демк во државна немало услови деца краделе деца умирале и на крај во систина и почина детето. ЕЕЕ како ме нервирате така.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Епа иди и докажи им
    Таму нели викаат идеално било.Идеални им се само еврата што им се плаќаат
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Аман бре женички.Зошто судиме кога незнаеме.Па неможеме сите да имаме добро искуство со Систина,Санте,Ремедика или Гак.Ако некоја имало добро искуство во Систина,а друга во некоја друга болница немора да си докажувате дека не е во право,па не секоја имала добро та со Систина,Ремедика,Санте или Гак.И секаде се случуваат за жал тие смртни случаи ако му било судено на тоа бебе или на таа мајка да почине ќе почине во било која болница.Не се приватните болници места каде што неможе да се почине на пораѓај ама според некој Систина било,Ремедика било,Санте било таму ќе одам 100% сигорен живот имам
     
    На flower30 и DigY им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Умирале многу бебиња на државно, а на приватно не.. Не е така уште еднаш ќе речам, мноооогу голем број жени раѓаат државно, а мал број приватно и никако неможе да се направи споредба... И јас знам случај каде бебето на приватно, па почина... Но мал е бројот на тие бебиња, бидејќи и мал број жени се во прашање низ приватните... Ако нешто не било ептен во ред, кај и да е трагично ќе заврши, дал е државна или приватна.. Негата на приватно е поубава, нема мачење раѓање по 20 саати и више, куп жени знам не се отварале 2,3 саати и одма царски, но за да не се помачиш кај 70000 си планирал, ете ти и плус 20000 за царскиот.. Јас искрено да бев приватна 100% царски ке ме земеа без мн мислење, надносено бебе, лоша крвна слика и тахикардија, големо бебе... Но си плаќаш за тоа баш, за убаво да поминеш, кој има ќе си плати и неможеме да судиме секако... И јас да можев туку така да ги дадам 70000-100000 ден немаше многу да се мислам :D
     
    Последна измена: 28 февруари 2016
    На slobodka, DigY и S.Snezana им се допаѓа ова.
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас не сум слушнала во Систина и Ремедика да починат мајка и дете од пијани анестезиолози што направиле лоша интубација како кај родилката во Гевгелија, а вие? М?

    Не ги бранам приватните болници, но ме нервира пристапот дека денес се одело таму од аздис!

    Не, не е аздис да сакам да живеам. Не е аздис да сакам детето и јас постоперативно да сме во установа која одржува хигиена на ниво - луѓе, еј, за болници правиме муабет!
    Аздис било и тинтрење да дојде сестра ако имам болка, да дојде сестра да провери катетер и слично... Ма ајде бе!

    Вака треба да е во државна!!! Тоа што нас некој овде нѐ под*бава со години треба да нѐ револтира а не да не направи скромни и понизни!!

    Пак ќе речам - критичните случаи се во државна не заради финансии, не ни заради нестручност, туку заради законска одговорност и реноме! На огромна жалост, ситуацијата е таква!

    И со размислувања и лажна скромност како вашите, ќе остане таква.
    Извинете што сум погруба, ама ете, тоа е моето мислење.
     
    Последна измена: 28 февруари 2016
    На Lizi, kjukli, MissDior и 7 други им се допаѓа ова.
  12. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Lele @Joy kontroliraj se malku. Tebe ako ti se posrekjilo ne znaci deka na site kje im e taka. Na kraj kraeva ako ubeduvas nikoj ne znaci ke te poslusa. Aman. Nikoj ne bi dal 100 000 da ne pocnea da umiraat trudnici i bebinja nebare u 12 vek ziveeme. Znaes nie od sto sakame seeme pari.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Многу ги извртевте работите. Прво одевте во приватни клиники заради стручноста на докторите, сега заради хигиената.
    Во ред е, ваше право и избор, меѓутоа цело време во вашите муабети се провејува мислењето дека вие сте пожртвувани мајки кои ете од своја уста двојат за своето дете, а другиве што не го прават тоа се неодговорни родители или што?
    Пак ќе кажам, ваше право, правете како сакате, сметате и можете, ама немојте со тие муабети. Навистина не е фер кон оние кои сакаат, ама не можат да си го дозволат луксузот наречен приватна клиника. И да, луксуз е за повеќето во државава. Не знам вие каде живеете, ама добар дел од населениево треба цела година да работи за да ги собере тие 100 000 денари, бидејќи скоро сигурно е дека на крајот ќе завршите царски. За профит се разбира :!: Заради истиот профит и реноме на клиниката, ако недај боже нешто тргне наопаку ќе бидете префрлени во “кланицата” која толку многу ја плукате тука. Знаејќи го ова не знам искрено како ви се даваат пари? Разбирам дека е за сигурност, ама која сигурност ја имате кога, пак ќе повторам, ако нешто трне наопаку ќе завршите на ГАК. Нели плаќате за стручноста? Сигурноста? итн...
    Да се разбереме, јас не сметам дека на ГАК цветаат рози. Да мислев така немаше со врски да се пораѓам.
    И додека ние се препукуваме тука, луѓево си тераат бизниси на наша сметка. Бидејќи сосотојбава со ГАК не е случајна, намерно е доведена до ова дереџе само заради профитот на газдиве на приватниве клиники.
     
    Последна измена: 28 февруари 2016
    На Mariangel, Kaetana, Glasna и 14 други им се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Не се нарекува тоа среќа туку нормален порагај.
    Бев да раѓам а не да играм бинго на лотарија.

    Мојот прв пост овде гласаше:ВРТИ СУЧИ ИДЕАЛНО НЕМА НИКАДЕ.Тоа е логички и тоа е реалност.Јас сум била на обука во Истанбул,во Копенхаген месец дена,овде кај нас и верувај секаде се прават грешки,киксови ,секаде умираат луѓе.Тоа ми беше поентата со првиот пост и тука ке прекинев да не почнеа да се понижуваат овде другите родилки од Гак.
    Дали погоре го прочита постот на една членка која вели :ВИЕ ОД ШТО НЕ СТЕ ИМАЛЕ ПАРИ ЗА СИСТИНА ЗАТОА ТАКА ПЛУКАТЕ ПО НЕА ОД МАКА.

    100 пати напишавте за смртни случаеви на Гак и од памет ги вадите идните мајки што ке рагаат таму.А никој од вас не признава за грешки во приватните клиники,бидејки вие сте зашпарале за приватно тешете се дека таму ке помине се како мед и млеко.


    Не убедувам никого во ништо ама и мене не може никој да ме убеди дека постои болница и персонал без грешки.
     
    На Ladyme, Mariangel, referentka и 6 други им се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Стави игнор и продолжи да веруваш во бајки
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Si go izbrisav poslenoto moe mislenje zosto veruvam nema potreba da me iritiraat lugje koi ... aj nema veze.
    Temata e koj kako ke se porodi ili kako se porodil. Jas odam privatno i ne, nitu edno pritiskanje i nateganje ne go smeni moeto mislenje nitu moeto iskustvo na gak. I tolku od mene.
     
  17. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Oтиде темaвa oхoo, јaс пaк ќе речaaм нaжaлoст вo систинa сум.oд 2012 кaј мoјoв сегaшен дoктoр oд 2013 никoгaш не ми се случилo,мешaње, губење нa резултaт, чекaње сo сaaти, oсвен еднaш кoгa oтидoв итнo нa незaкaжaнo си пoчекaв. Имaм и ремедикa oденo кo пoмaлa зa еег , и се чудaм кaкo вие лoшo пoминувaте. Јaс прoшли пaт двa сaaти јa чекaв ендoкринoлoгoт дa дoјде рече пoчекaј oдмa се врaќaм, бременa дремaм чекaм, зa нa крaј дa рече не знaм дaли ќе дoјдaм. Сo.плaчење oтидoв дoмa исплaшенa зa терaпијaтa и зa бебетo, ете кoлку ни е грижaтa. Инaку aнaлизи се прaвaм држaвнo, не мoжaм финaнсиски дa дoзвoлaм се, гaк секoј месец ме знaеше oд прoверкa нa хoрмoни,. Сум билa нa преглед и кaј тoфoски и трaјкoвски и сите беa незaинтересирaни, трaјкoвски ми рече мнoгу си млaдa aмa чим си зaпнaлa дa рaѓaш ќе те лечиме aјде :(
    ,Другo...сите се жaлите мнoгу биле, a сите сте нa oдмoри нa мoре ( јaс три гoд.мoре не видoв) штедев зa лечење. Еднo идење нa мoре не е испoд 500 еврa. Ни oвa летo немa дa идaм. Еднoстaвнo не мoже се дa се приушти, јaс рaдo бирaм oвa местo.oдмoри и скaпи телефoни.
     
    На kjukli, kukla21 и DigY им се допаѓа ова.
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Кoлку сaмo не збoрaт српски меѓу себе. А ти рече меѓу себе збoреле, ти меѓу себе збoриш нa мaјчиниoт јaзик или нa билo кoј? Пa сo врaбoтените скoрo ич, или aнглиски едвaј, или им викaaт преведувaч, секoј ден ги гледaм нa петти кaт. Млaдите ич не знaaт српски зaтoa целa фaмилијa идaт пa некoј стaр ќе пoсредувa тaму. Или сестриве сo двa три збoрa aнглиски и пoкaжувaње сo рaце им oбјaснувaaт кo нa мaли децa кoгa и кaде дa се бoцнaт. Тaкa дa oвa ти беше тaкa кaжaнo oд рaкa, зa oвa не мoжеш дa ме рaзубедувaш.
     
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Е заради ваквите мислења се иритирам.
    Твое право е девојче да веруваш дека во приватните клиники ќе поминеш поубаво. Ти посакувам да не доживееш негативни искуства, ама... Те замолувам тебе и останатите истомисленички да престанте да ги навредувате останатите кои ете “сакаат да шетаат по одмори, а не штедат за доброто на своето дете”. Замисли си, не секој смета дека во Систина, Ремедика и останатите клиники цветаат рози. Јас на пример сметав дека парите што би ги дала на споменатите клиники (читај газди) подобро е да ги вложам за детево. И така направив.
     
    На referentka, Glasna, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Oк, oндaк некa не викaaт декa не секoј мoже дa сoбере пaри. Дa, не мoже секoј не викaм не, aмa oние штo идaт пo oдмoри и фрлaaт пaри нaoкoлу истите тие викaaт скaпo е и не стигa не се сoбирa a дaл 1000еврa oд aздис зa oдмoр, a женa му јa пуштa нa држaвнo зaштo не стигaлo зa привaтнo. Збoрaм зa пример oд мoе oпкружувaње. Нa тoa и мислев. И oни веќе еднaш некa престснaт сo нaвреди и тoa кaкo ние сме принцези и oд aздис идеме. Кешки oд тoa дa идев..Тoгaш и ние ќе престaнеме.
     
    На kjukli, kukla21, anastasijaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.