Породување во приватна болница

Дискусија во 'Бременост' започната од femina21, 25 декември 2013.

 1. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.453
  Abe za moi pari kaj sakam kje odam. temava ja otvorila devojka sto se dvoumela megju sistina i remedika. sto pa vmesavte drzavno ovde. aj drzete se do temata barem.
   
  На wannaBeMomma, kelebeim***, AngelOfArh и 2 други им се допаѓа ова.
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.925
  Допаѓања:
  26.676
  Пол:
  Женски
  Не би реклa еднa дневнo, сaмo мoјoв дoктoр пoстoјaнo имa интервенции, oперaции, пoрoдувaњa ете и јaс се чудев кaкo тoлку имa, пребукирaн е. Дентa кoгa прaвев oперaцијa некoлку девoјчињa бевме прaвени исти ден. А кoлку сaмo се пoрoдиле. Термини цел месец унaпред зaкaжaни, кoгa ќе oтидaм хoдникoт препoлн, се пoвеќе и пoвеќе пaциенти имa, зa жaл луѓе сo прoблеми зa зaчнувaње се пoгoлемиoт дел.
   
  На DigY и alisijad им се допаѓа ова.
 3. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.102
  Пол:
  Женски
  Ама девојки видете пак ќе кажам неможеме сите да бидеме задоволни од едно место тоа е голем факт.
  Добро знаеме дека во привтна болница ќе имате многу подобри услови и многу по убаво ќе ве гледаат него на државно,ама па некој кој можеби немал добро искуство на Гак,Систина нормално дека нема пак таму да оди.Вие тука некој сте имале добро искуство во Систина или на Гак и сега упорно докажувате дека вие каде што сте биле и сте поминале боље е подобро место за пораѓај епа мислам дека не сте во право бидјеки не секој може може да биде задоволен од исто нешто.После некој сте пишале штедете епа извенете а како некој зима 10-12 илјади плата на шро попрво да потроши на струја,вода,храна,подготовки за бебе и други трошкови,алал им вера на тие што можат да заштедат со 10-12 илјади плата.
  После сте пишале во Систина,Ремдика,Санте (приватните болници) немало смртни слуачи ма немој ај кажете ми вие сте прочитале во весни,на интернет или на тв дали сте слушнале почина родилка или бебе во Систина,Ремедика,Санте верувам дека никаде никој не слушнал а зошто? Бидејки они така си ѓи губат клиентите,и така ја губат својата реклама.И јас имав услови да се породам во приватната болница но со прв пораѓај отидов во државна,долга приказна,а со втор пораѓај пак во државна бидејки реков добро поминав,добар тим,добро се однесуваат со мене затоа и отидов во државна.И со оваа бебе требаше пакво државна да одам но не отидов и поради тие страшни некој случки но и поради тоа што цел тим што мене ме пораѓаше веќе го нема некој во пензија,некој напуштија итн.
  И само ќе додам во приваните болници е подобро но никаде не е најдобро посебно во Македонија не.
   
  На Kaetana, wannaBeMomma и mariz им се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.989
  Пол:
  Женски
  Гледајќи по коментарите тука и каде има допаѓања сме пола пола.. Сепак сме различни со различни искуства и нормално ке имаме различно мислење... Нема потреба од препуцавања, секој со своето мислење :)
   
  На Kaetana, makgirl и DigY им се допаѓа ова.
 5. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Ova privatnive kliniki samo imeto im e procueno. Istite akuseri se I vo drzavna. Razlika samo toa sto ima privatnost majkata.
   
  На meckicka, joy1 и referentka им се допаѓа ова.
 6. only44you

  only44you Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  4.777
  Пол:
  Женски
  Мамички, дали по приватниве клиники имаат неонатолошки оддел за недоносени бебиња ?
   
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.481
  Допаѓања:
  65.228
  Јас од едноставна причина не одам во приватниве, не дај Боже, да се искомплицира, поради нивната забрана да немаат мртвородено, во најтешкото да ме транспортираат до ГАК... Не дека немам кеш, тие 2000 евра ќе одат за матични клетки, ама не можам да замислам да ме транспортираат поради компликации до Гак. Не, не сум лоша мајка, ама ми е битно на бебето да му се пружи се што треба,мојот живот откако сум бремена е помалку битен.
   
  На meckicka, joy1 и LUCERKA им се допаѓа ова.
 8. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.471
  Абе ај не го тупите.
  ако има компликации ќе треба да се лежи повеќе...а тоа значи 100евра на ден,плус пари што ги надминуаат оние 100.000 ден.И престанете да се "ругате" само затоа што некој ќе обезбеди пари за приватен пораѓај....зошто само тие си знаат како стигнале до тие пари...
   
  На NanaMia, alisijad, makgirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Bradshaw12

  Bradshaw12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2013
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Систина имаат.
   
  На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
 10. only44you

  only44you Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  4.777
  Пол:
  Женски
  Ti blagodaram mila za odgovorot .....
   
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.498
  Допаѓања:
  245.141
  Пол:
  Женски
  Па ја пре тие 100000 за детето да ги имам него за себе да ги дадам.
  Ако те иритирам не ме читај
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.859
  Реално сумата за породување во приватна клиника не е мала за наши стандарди.
  Добиваш третман каков што би требало да има и без да се плати, добиваш човечен однос, затоа што ти си го платил. Тоа е оно што мене најмногу ми боде очи. Какви тие исти вработени таму би били и каков нивниот однос би бил да работат на државна?

  Јас бре сакам менталитетот целосен да се смени, да се разбере и пружи соодветна помош и поддршка на секоја родилка, во најосетлив момент од нејзиниот живот.
  А не она во породилни болки, ја фаќа паника и ја оставаат сама на бокс! Па тоа е нечовечно, тоа ми рамно на иживување, ко во логор да си.

  Е единствено поради односот би платила за приватно породување, мада јас генерално поминав добро и со двете, а се породив во државна болница.
  Со првото ај и не знаев што е и како е, со второто си велев сега знам како е.
  Со првото ми најмногу фалеше некој да ми помогне околу доењето, а не да ми стави притисок и стрес уште повеќе. Со второто не ми ниту беа потребни ниту сестри ниту никој.

  Приватна само ради внимание кое добиваш, а кое и без пари треба да следува на една жена - родилка!
   
  На Only1, meckicka, joy1 и 18 други им се допаѓа ова.
 13. Enni545

  Enni545 Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2016
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  257
  Пол:
  Женски
  Допрва треба да раѓам и бев од оние со мислење дека приватно или државно е едно исто, само парите се разликата... Се додека не почина родилка и бебе кај нас во Гевгелија од пијани анестезиолози. Тука буквално да влезеш во сала е како во гроб, и ајде луѓе како да не се плашам?! И земаа живот на жената и неродено за на некој да му текне да провери што се работи тука и каква стока од доктори има. Сега јас немам финансии за на приватно и тресам вилица уште во четврти месец за порагајот.
  Ма да имам пари не би размислувала, ќе дадам се за јас и син ми да бидеме живи, здрави и среќни тие денови.
   
  На mimidjon, kjukli, DigY и 3 други им се допаѓа ова.
 14. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.451
  Допаѓања:
  13.290
  Пол:
  Женски
  Јас сум одлучена да се пораѓам во приватна болница. Во тоа никој не може да ме разубеди. Зар после пораѓај да одам со клечење во вц?:?: Плус, исклучиво му верувам на докторот кој ми ја води бременоста, сакам да се пораѓам кај него. А пари од сега почнав да распоредувам. И според поставеноста на бебе и плацента ќе бидам царски зошто така морам, а не така ме убедиле на болница. Секој може сам да си избере неспорно, но јас сум преблагодарна што се отвори Плодност и што знам дека грижата за моето бебе и за мене е доверена на професионалци. Да ми се роди здраво и живо, ќе дадам јас се што имам за него и за неговото раѓање и за она што следува после раѓањето:l: Па и понатаму парите што ќе ги имаме се за него зарем не? И не ми е гајле дали ги богатам газдите, тие ќе се грижат за моето најголемо богатство.
   
  На kavadar4anka, cresa-jagoda, l.e.o.n.a 31.07 и 4 други им се допаѓа ова.
 15. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.462
  Допаѓања:
  34.201
  Hahahaha pa tie samo za tebe li se?
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.498
  Допаѓања:
  245.141
  Пол:
  Женски
  So ogled na toa deka ovde nekoi se izjasnia deka bi se porodile privatno samo za da ne osetat bolka pri poragjaj ,da taka ispagja deka bi bile samo za mene.

  Sto ocekuvas tolku i na deteto vo privatna klinika da mu napravat osven krvna slika,apgar ocenka i eho ako ti si pobaras. Za dva dena ke te pustat i toa ti e taa griza.
   
  На Bozica1980, TheSecret, An-na и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.453
  Zoshto uopshte se nategate ne mi e jasno (facepalm)
  sekoja chest na tie shto na gak proshle super mene ete me zae*ale ednash i kje odam privatno i kje platam kolku shto treba. i??? treba nekoj da mi sudi li!?!?
  zenichki shto odite privatno glejte si rav, uvek kje se najde nekoj da ne mu se svigja vashiot izbor poshto neli, u sekoja mandza mora da sme zaprshka.
   
  На kavadar4anka, l.e.o.n.a 31.07 и macunka им се допаѓа ова.
 18. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.462
  Допаѓања:
  34.201
  Na primer audioloski, eho na srce, patronazna, 3 pedijatriski pregledi vo prviot mesec....
  Ama ajde nema.poenta ocogledno temava...ako smetas deka gak e tvojata opcija poragaj si se tamu, ako ja smetam deka e sistina mojata tamu. Ne ja razbiram poentava so vregjanjava. MALOGRAGJANSTINA DO BESKRAJ
   
  На meckicka и DigY им се допаѓа ова.
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.498
  Допаѓања:
  245.141
  Пол:
  Женски
  Си се породив и олеснив јас веќе 2 пати ;)

  Не ја разбирам јас поентата зошто не поднесувате контра мислења?
  Да наречеш некој малогранин е навреда.Јас тебе каде те навредив?

  Стално нешто само мрчите
  :yawn:
   
  На meckicka, Lolipop23, tincemajmunce и 3 други им се допаѓа ова.
 20. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.316
  Пол:
  Женски
  I jas isto ne ja razbiram taa neznam kako da kazam potreba li sto li e da se navreduvame abe ovde sme da delime iskustva ne da se navreduvame megusebe ako nekoj misle oti podobro e da se poraga na gak kako mene neka go naprave toa ako nekoj misle oti podobro e da se poraga vo privatnite kliniki neka go naprave toa nase pravo si e toa no ne e nase da se navreduvame zatoa zasto nekoja ke se poragala vo sistina ili vo drugite kliniki ili pak nq gak