1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во странство

Дискусија во 'Бременост' започната од bebe2, 4 ноември 2013.

 1. bebe2

  bebe2 Нов член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Задраво на сите!
  Би сакала да знач дали некоја од вас се породила во странство и како оди постапката за отварање на породилно отсуство?

  Моментално сум пратена на работа надвор од РМ и тука ке ја поминам скоро цела бременост а осигурана во приватна фирма од 2007 во редовен работен однос . Како оди постапката со заверување на прегледи кај матичен гениколог? Колку прегледи треба да се заверат за да можам да отворам породилно отсуство? кои документи се потребни за породилно?
   
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Пораѓај во странство

  се породила некоја во италија?
  Vо кој град?
  нешто подетално?
   
 3. ecapereca

  ecapereca Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  473
  Пораѓај во странство

  Тоа се зависи од конкретниот систем што го имаат во соодветната држава. Треба убаво таму да си се распрашаш.
   
 4. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.547
  Пораѓај во странство

  za edna nedela odam i ke ziveam vo germanija i tamu ke se poragam ima li nekoja so se porodila tamu pa da mi objasni..se izvinuvam za lat od tel sum
   
 5. newmami

  newmami Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  23
  Пораѓај во странство

  Здраво ддевојче. Јас сум нова форумов па на најдов темава за пораѓај во странство. Дали веќе се распраша како оди процедурата?
  Јас сум во 7 недела, имам време, но сакам да се распрашам како оди, бидејќи и јас планирам да се пораѓам во Германија.

  Ти благодарам и со лесно нека биде :)
   
 6. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.508
  Допаѓања:
  35.353
  Пол:
  Женски
  Пораѓај во странство

  незнам што поточно те интересира :^)

  Во твоето место ќе си најдеш болница која ти е најблсику , во 36 недела ке отидете со тм и ќе се пријавите. Ке ти земат лични податоци , ке ти ја побараат картичката од осигурување , мајчина книшка...
  Мислам дека во секоја болница има отворен ден на родилните сали , таму детално се објаснува се околку пораѓајот, се презентираат родилните сали и сл.

  Во меѓувреме можеш да си се запишеш на подготвителен курс , тоес Geburtsvorbereitungskurs
  Курсот го води бабица :) Ете така ако е нешто друго нејасно тука сум :!: :D
   
 7. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.547
  Fala ti na informacijata mila imam samo eden problem so neznam jazik :x ama zdravje za poragaj so mm mi...na kontroli odam so tetka mi taa mi e preveduvac..inaku ne znam kako ke bide za inekcijata so ja primav vo sedmi mesec....ne ja priznavat krvnata grupa kako ja pisuvat u mak. I odnovo mi ja ispitaa.zdravje ko ke odam na dr kontrola ubavo ke si se rasprasam new mami pojma nemam kako odi procedurata ke se rasprasam pa ke ti pisam
   
 8. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.105
  Пол:
  Женски
  Носи ја со себе целата документација, но преведена!
  Претпоставувам дека сите документи (за да ти бидат признаени во странство) треба да ги преведеш, односно преводот да ти го направи судски преведувач со потпис и печат од истиот за да бидат веродостојни.
  Колку што разбрав во Германија си, значи направи превод од македонски на германски.
  Јас работев со тоа, па знам дека за во странство сите медицински белешки ги преведувавме, инаку никој нема да ти ги разбере таму, па секако дека ќе бидат неважечки.
  Исто е и кај нас, никој не сака да ги погледне документите на странски јазик зошто треба да превземе одговорност за истите.
   
 9. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.091
  Пол:
  Женски
  нема потреба од преведување на документите (дупло че те кошта се од колку да си испиташ поново крв и да ти одредат крвна група т.е картичка) појди си со теткати во таа болница каде што сакаш да си се породиш барем 4 недели пред терминот за порајгај :) таму че ти дадат формулар за исполнувајне че си ги исполниш дома раат и че му ги пратиш или однешиш во болничата.после то че ти закажат термин за да ти ја покажат собата каде треба да се порајгаш и лежиш после порајгај :)
   
 10. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.547
  Epa i zatoa mi zemaa krv odnovo da mi ja ispitaat krvnata grupa drugata nedela sum pak na kontrola pa ke vidime togas so ke se pravi..sekako ubavo ke se rasprasam za se.samo me zagrizuva toa so primav inekcija dali ovde gi stavaat.mak doktor mi ja dade receptata od inekcijata ovdesnata vide i mi rece dalu sum rh negativ...i zatoa odnovo da se ispituva se... se nadevam nema da ima problemi okolu inekcijata
   
 11. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.091
  Пол:
  Женски
  епа че ти кажат после испитувајнето дали треба да ја примиш или не и не се оптеретуват бадиала се че биди добро
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Девојче убаво вика залосна,не се секирај за тоа со крвта и се др,и јас имав некои мали проблеми и јазик слабо знам со мт оди пре породувањето и ке проверис крвта да ти испитат се ама се и уживај во последниот месец и д :D ена бременост
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.547
  Fala mnogu na sovetite..bukvalno sum slika ima ton nema.. :D jas ucev eden stepen germanski ama od so nemase so koj da zboruvam samo na casovite i se zaborava
   
 14. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.091
  Пол:
  Женски
  маката че ми те научи :D има да го шпрехаш ко мајчин јазик :P
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.105
  Пол:
  Женски
  Во ред, сега ќе провериш повторно крвна група, но сигурно нема пак да примиш Рогам нели?
  Во поодмината бременост си и веќе имаш примено соодветна терапија и имаш направено одредени испитувања во Македонија.
  За да ти биде сето тоа документирано и важечко и во Германија, јас не тврдам, но прилично сигурна сум дека ќе мораш да направиш превод.
  Затоа велам, најубаво распрашај се за оваа опција.
  Вреди ли дополнително и сосема непотребно да се малтретираш, да те боцкаат и да трчаш наваму - натаму.
  Тетка ти може да ти помогне да се разбереш со докторите таму, но не и да гарантира за твојата крвна група и за испитувањата и лекарствата што си ги правела и примала до сега.
  Сепак, ако не сега сета таа документација на денот кога ќе се пораѓаш ќе ти треба.
  Има испитувања кои не можеш да ги повториш, како што можеш да го повториш испитувањето на крвната група.
  Без грижи и нервози, распрашај се за оваа опција и ако ти речат дека преведените документи ги прифаќаат, направи си превод и нека ти биде мирна главата.
  Поздрав!
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ecapereca

  ecapereca Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  473
  Еве мислење и од мене. Дека мене така ми се погоди, и спонтаниот ми се случи во Македонија, и вонматеричното се откри исто кога бев во Македонија (дека тука нели не прегледуваат до 12-та недела, а јас нели сумљав дека нешто не беше во ред и заминав дома таму да се прегледам). Е сега... кога дојдов пак овде, си отидов кај општа докторка, се раскажав што и како беше. Нели ме прати кај приватна докторка гинеколог и ми рече да носам се што имам од документација и резултати. И однесов на приватната, и онака тоа беа снимки од ехо прегледите и лабараториски резултати со универзални латински назнаки. Си ги разгледа и не ми бараше превод. Си кажав дека имав примено инекции метатрексат. Ми предложи да правиме ХСГ и пак си отидов кај општата докторка која ќе ми зима брисеви и ми даде листа за во лабораторија да испитам многу работи. Се што кажав што било и како било си внесоа во компјутер. И кога ќе останам пак бремена, приватната докторка ќе ме води, таа што ќе ми прави и ХСГ, ама во државна болница за да не плаќам. Дека овде ништо не се плаќа во државно здравство, ни лабораторија, ни ехо, ни ХСГ што ќе правам, ништооо.
  Затоа јас предложувам, да си видите како одат таму процедурите со докторите, да си отидете кај општ доктор или дирекно кај гинеколог ако може, и како што ќе продолжат со следните прегледи, така ќе си дојдете и до породувањето, се ќе објаснат и ќе си се тера како треба.
  Со лесно и со убаво :)
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. emcepr

  emcepr Нов член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  здраво се надевам ке најдам одговор ?
  сум во редовен работен однос во државно претпријатие и сакам да се породам во германија затоа што сопругот му живее таму и сакам да го активирам одморот кој ми следува од 20 ден и плус тоа да го активирам породилното боловање од 45 дена и да заминам таму да се породам е сеа прашањето ми е дали ке ја изгубам работата доколку се породам таму или ке ми стои работата одкако ке се вратам ? затоа што знам дека немозам да користам боледување и да сум надвор од државата но поради што станува збор за породилно боледување се надевам дека можи па ве молам за ваше стручно мислење ?
  Благодарам однапред ..
   
 18. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  31.228
  Пол:
  Женски
  Малку е конфузен постот :) Ќе одговорам на тоа што го разбрав :)

  Ако си во редовен работен однос и за време на периодот од кога ќе ти се отвори предпородилното отидеш во странство и се породиш, нема да ја изгубиш работата. Ќе си приложиш документи каде си се породила кога ќе носиш документи, ќе ти бараат превод од отпусната листа од болница. Породилното ќе си тече нормално како што треба, и ќе си примаш пари од фондот секој месец. А ова за 45 дена пред термин, ако мислиш да ти почне породилното порано, не знам, мене лично ми бараа од комисија да ме пратат на предвремено породилно, матичната не можеше тоа да го препише. Мислам дека имаше некои девојки на форумов кои имале поинакво искуство во врска со ова, не сум сигурна, нека каже некој што знае и има искуство :)
   
  На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. emcepr

  emcepr Нов член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  извинете на комплицираното прашање но загрижена сум затоа што ми рекоја дека ке ја изгубам работата доколку ја напуштам државата а притоа сум на породилно боловање па затоа ми треба стручно мислење или од некоја која го имала сличниот случај како мојот затоа што ми се ближи терминот а сакам да знам да бидам на сигурно на што сум и што да правам ?
  благодарам однапред позз...
   
 20. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.979
  Допаѓања:
  156.918
  да с отидеш кај трудов инспектор и да си прашаш најдобро е ти биде
  јас мислам дека работата ен ја губиш во никој случај тизаминуваш на породилно матичниот ке ти отвори и ти ако сакаш и во тангузија замини тебе ти следува породилно а со самото тоа ти стои и работното место