1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во странство

Дискусија во 'Бременост' започната од bebe2, 4 ноември 2013.

 1. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  31.228
  Пол:
  Женски
  Јас се извинувам што дури сега го читам постот.
  @emcepr , јас го имав овој случај :) Бев на патолошка бременост, инаку во редовен работен однос на неопределено. Во меѓувреме додека бев дома, испадна да се селиме за Шведска. Дојдов со сопругот заедно, 5-ти месец бев бремена, си се породив во Шведска. Ми течеше одреден период патолошката, после го користев годишниот одмор, на крај 28 дена предпородилно. Се породив, однесоа моите документи во фондот, и на рабопта кај мене. Примав породилно редовно, уште примам. Кога бев во Мај во Македонија, фино лепо си отидов на работа, го пишав цел годишен одмор за оваа година, и потпишав отказно решение на моја иницијатива, зашто ќе остануваме во Шведска. Никој претходно не ме избрка од работа, сама си заминав :) Прашај слободно ако нешто те интересира :)
   
 2. Elenica123

  Elenica123 Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво имам едно прашање... Бремена сум 6 месеци и сакам да се породам во Германија. Сега работам во една фирма во мкд и ги исполнувам условите за породилно бодувањето, па ме интересира дали откако ќе го отворам породилното болување нели треба да се достави во социјално кај нас извод од бебето па дали ќе е проблем што изводот ќе биде германски а не македонски.. ..
   
 3. Daisyx123

  Daisyx123 Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2016
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво. 6ти месец сум и сакам да се породам во Германија. Маж ми е таму и треба да ме пријави таму како жител за да добијам потребни документи и здравство. Меѓутоа, јас сум вработена во мк. Дали ќе биде проблем да ме пријави а јас да работам во мк или го гледаат и тоа?? И дали може од тука да зимам породилно пошто ми следува а да сум пријавена таму и таму да се породам ?

  Дали зимаше нешто како дечји додаток од таму плус од тука породилно?
   
  Последна измена од модератор: 19 март 2018
 4. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.033
  Пол:
  Женски
  Има некој искуство со породување во Германија да ми даде листа што треба да носам во болница за мене и за бебето? ( што да купам посебно за таму)
  Од она што читам на нет имаат се за бебе само за накај дома треба да земам ствари, а оние за мајката се пренатрупани со сваштарија.
   
 5. јolene

  јolene Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  1.116
  Допаѓања:
  4.916
  Пол:
  Женски
  Прашај ја @danichap, мислам дека она е во Германија и најдобро може да ти објасни.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.887
  Допаѓања:
  218.207
  Пол:
  Женски
  @danichap @Mari* @Kaetana @Ava.84
   
 7. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.620
  Пол:
  Женски
  За бебе ништо не ти треба,нормално за излегување алиштенца
  За тебе имаат само влошки се друго треба да си носиш
  Спаваќа,бањарка,веш,паста и четка за заби,шампон,чешел....Се што мислиш дека ќе ти е потребно
   
  На Eluna, danichap и FreeMind им се допаѓа ова.
 8. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.033
  Пол:
  Женски
  Фала, значи и такви гаќи за една употреба да земам. Ако немам млеко треба да носам адаптирано или имаат?

  Фотоапарат дозволен е во породилен дел или не?
   
 9. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.620
  Пол:
  Женски
  Имаат и гаќи :D ги забораив нив
  Млеко имаат мада што инсистираат за доење
  можеш и лајф ак сакаш дури се пораѓаш :rofl:
   
  На TutiFuti и FreeMind им се допаѓа ова.
 10. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  32.941
  Пол:
  Женски
  Мари се ти кажа.Да можеш и музика да си носиш да слушаш ако ти е до тоа:lol:Мислам дека снимање е забрането само фото може.Нели ти кажаа кога беше да се пријавиш во болницата што смееш и не смееш?Не носи многу ствари за џабе ќе ти се.Во нашата болница бабицата со нејзин апарат не сликаше тројцата и бебето и ни даде многу убава слика со податоците за бебето и белезика со името на бебето.
  Даваат и ад млекце секогаш кога ќе побараш.Јас немав на почетокот па ми даваа.Со лесно(fingers)
   
  На TutiFuti, FreeMind и Mari* им се допаѓа ова.
 11. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.620
  Пол:
  Женски
  Дозволено е и снимање,и со едното и со другото имам кратки снимки со тел
  Слики секако може
  Само што во тие моменти не ќе да и е до апаратот
   
  На TutiFuti и FreeMind им се допаѓа ова.
 12. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  32.941
  Пол:
  Женски
  Нас баш не предупредија како не смееме персоналот даа го снимаме.Ма ние едвај 3 слики имаме и тоа со молење од страна на бабицата:$ Па затоа и пишав може и музика ако и е до тоа, ама чисто сумјам дека ќе чуе нешто од песните:)
   
  На TutiFuti, FreeMind и Mari* им се допаѓа ова.
 13. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.033
  Пол:
  Женски
  Затоа пишав цела листа на нет за носење во болница им е со глупости полна. Музика, книга, слики од најблиски..фали уште пердув за чешкање.
  Не се пријавувам во болница, живеам во помал град на боденско нема потреба од пријавивање, така ме извести гинекологот.
  Прошетка низ болницата каде сакам да се породувам ќе имам во Октомври.

  Имам време до пораѓај ( во Јануари) али сакам да имам купено се пред време. Со бабицата која ќе ме води треба да се видам во Ноември. Курс за дишење се пријавив.

  Многу ми е комплицирано се. Ми треба време да ги примам и обработам информациите пред време. Особено што навистина треба да направам и што навистина ми треба. Многу ми се “церемонијални”.

  Ако може да стои на нога ќе слика и ќе снима, ако неможе ќе го одлепувам од под :)
   
  Последна измена: 3 септември 2018
  На gjoker4e, Mari* и Ava.84 им се допаѓа ова.
 14. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.620
  Пол:
  Женски
  Така ти се чини затоа што се ти е непознато и ново,уствари многу се едноставни овде
  Јас две имам родено и супер имам поминато
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.033
  Пол:
  Женски
  Јас сум многу едноставна по карактер и се она што го гледам дека треба да се пријавам, купувам по листи, пријави за мутер шутц, елтерн гелд и така натаму со одредени датуми кога и како треба ме вади од такт. Плус ми е прва бременост, плус на македонски немам поим како им се викаат бебешките ствари и пелени, а не пак на германски. Плус никогаш не ме интересирала бременоста како процес па сега се ми дојде наеднаш. И башка на се ги нема мама и тато нели да ни завршат барем пола од работите, плус на работа сме секој ден, домашни обврски, шетање по градинки уште од сега за од 6 месеци да тргне негде.
  И кога ќе видам што се треба да направам пред да се породам ми се слошува :)

  Треба уште на некој курс да се пријавам пред или после што по ваше искуство ќе ми е потребно или се е она чисто губење време?
  Знаете се е букирано една година однапред. Такви јоги моги јок, заеднички курсеви јок, само дишење пред. За потоа гледам масажа за бебе и гимнастика за враќање на телото во нормала како нормални курсеви.
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.620
  Пол:
  Женски
  Се си доаѓа само по себе не грижи се
  Ние истиот ден кога излеговме од болница извадивме изводи и после со ред се брзо се заврши
  Сега хормоните си го прават своето но би ти препорачала да се смириш и да уживаш во остатокот од бременоста,ќе ти недостига мешко

  На ниеден курс не бев,ни пред ни после
  Прво многу чекање,барање слободни термини,непотребни стресови...успешно ги избегнав сите
  Ако ти треба помош околу бебешките работи слободно контактирај ме
  Со лесно
   
  На gjoker4e, TutiFuti и FreeMind им се допаѓа ова.
 17. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.762
  Пол:
  Женски
  Ne znam za drugi zemji ama jas se porodiv vo Italija. Mazot go molea da prisustvuva na poraganjero, go snimase i deteto, vo momentot koga izleze:rofl:, ne go banjat odma, go izbrisale i go odnesoa, ama moze da se snima
   
  На Ivana713 и Mari* им се допаѓа ова.
 18. Ivana713

  Ivana713 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилица.
  Zdravo Nalutena1 jas sum nova vo forumot, me interesira za poroduvanje vo italija, kade vo koja bolnica vo koj grad se poroduvase kakvi se doktorite, bratucetka mi e vo 6 ti mesec vrabotena e ovde saka da se porodi tamu ne znae sto so porodilnoto ama kako sto procitav priznaeno e, potoa saka da ostane tamu, dali znaes kako odi procedura so nivnoto zdravstvo dali ima nekoj privilegii za nea i bebeto koga ke se rodi! Ti blagodaram mnogu
   
 19. idontcare1

  idontcare1 Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, nova sum na forumov pa me interesiraat ispituvanjata vo tekot na bremenost vo Germanija. Momentalno sum 3 mesec bremena i kaj sto sum na ginekolog mi ponudija ako sakam da izberam eden Paket od koi edniot kosta 395 e a drugiot 240 e . Vo toj od 395 e ima 3D i nekoj drugi ispituvanja, a vo drugiot samo 3D ispituvanje. Dali nekoj znae poddetalno da mi kaze dali e dobro da se plati ili ne. Koi ispituvanja gi pravevte i kade preku ginekolog ili na bolnica?
   
 20. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  32.941
  Пол:
  Женски
  Какви испитувања за трисомија ли?
  Јас во првата бременост имав една др кај што морав да кажам кои тестови ќе ги правам, па се плаќаа околу 30 евра освен трисомнијата каде беше накај 200 евра.
  Инаку задолжитечните тестови ги покрива касето.