1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во странство

Дискусија во 'Бременост' започната од bebe2, 4 ноември 2013.

  1. idontcare1

    idontcare1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ultraschall, 3D , Nativ- Abstrich und Messung, Toxoplasmose, streptokokken- Abstrich, Vitamin d - Bestimmung. Ovie se vo poskapiot Paket. Ne znam bas so ispituvanja se, prva bremenost mi e i ne znam sto treba da ispituvam. Dali maticniot ginekolog se ke ispita ili moram sama na drzavno. Samo edno me mi e jasno ako se plateni site ispituvanja zosto se ovie Paketi?
     
  2. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Имаш ли здравство gesetzlih или privat?
    Токсоплазма,стрептокока се 100%бесплатни.
     
  3. idontcare1

    idontcare1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Imam zdravstvo. Tie ispituvanja kade se pravat? Na bolnica ili kaj maticniot ginekolog?
     
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Се прави матичниот и сите болници се приватни кои работат со касето каде пораѓајот ти е бесплатен.
    Можеби си приват осигурана затоа треба да ги платиш.Ама со фактурата прќаш на здравството и добиваш пари назад.
    Или пак докторот ти е приватен што не работи со касето.

    Кои испитувања се прават?Првите недели ти земаат крв и од таму ти испитуваат крвна група, дали имаш антитела за мала сипаница, токсоплазма, кламидијам,ХИВ,имам нешто лср,па следи прв скрининг ако сакаш за испитување на даунов синдром ,трисомнија 13 и 18 може да платиш приватно преку крв.Кај мене немаше индикација иако сум возрасна не правев сега со второво.
    Кај гиникологот ти прљват испитувања редовно на урина ,притисок , тежина.Крв на неколку недели каде ти испитуваат и хемоглобин.Добиваш мајчина книшка.Следи 2 скрининг испитување на органи, па скриен шеќер , токсоплазма и пред крај е стрептокока.Накај 28 до 21 е трет скрининг.
    Тоа е од прилика:)
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не се баш. Треба гинекологот да ти ги "нарача" за да се бесплатни. Тие заедно со цитомегаловорус се во некоја сива зона - ако докторот смета дека има причина зошто - ќе ти каже да ги направиш по негова нарачка и не плаќаш. Ама ако не смета а ти сакаш - ги плаќаш. Зависи и од докторот. Мене докторката ми кажа дека е паметно да си ги направам бидејќи сум со поголемо дете што оди во градинка и со мачка ама не сакаше да се замара да издејствува да не ги платам, па си ги платив.
     
  6. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Јас не ги плаќав во првото иако имав други прегледи што ми тебаше да ги платам.Имав многу испитувања за разлика од сега што прегледите ми се поретки и сите до сега бесплатни.
    Братучетка ми плати само за дауновиот синдром кај нејзинипт доктор.Така да се до докторот.

    ЕДИТ:Имав еден гиниколог и ехото се плаќаше по 45 евра(facepalm)Таму сигурно бременост нема да видам.
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И јас ко ја сменив првата докторка ми направија контролно цитомегало и не го платив. Ама првата не се замараше. А читав дека се во таа зона каде што плаќа касето ако рече доктор дека треба да се направат.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Скоро дознав дека и до касето е некое покривало нешто , друго касе друго и така требало според потребите да си го одбереш:)
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. idontcare1

    idontcare1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    A za 3D plativte? Fala mnogu na odgovorite
     
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    3Д прават обично на скрининзите.Јас до сега немам платено за ехо плус сега скрининзите ги правам во специјална болница ради возраста ми се прави фајн дијагностик и 4Д.
     
    На idontcare1 и Kaetana им се допаѓа ова.
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И јас правев на фајн дијагностик оти мојата драмеше дека не можела да го види бебето од сало на стомакот - ама со упат не платив ништо. Тој што прави скрининг може да ти направи 4Д. (Инаку 4Д е, а заборавив зошто).
     
    На Ava.84 и idontcare1 им се допаѓа ова.
  12. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Некоја од вас да се породила во Словенија,конкретно Љубљана?
     
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Исто и јас со упат не плаќам за фајн дијагностик.А мојата ми правеше втор скрининг пред некој ден и пак добив упат.Да, да допишав 4Д.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SLP

    SLP Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    На мене ми дадоа листа со испитувања околу 10тина што ги покрива касата за во прв триместар и јас да си изберам кои и дали сакам да ми ги направат. Преку крв се и едно кошташе околу 30€. Јас направив некои по консултација со акушерката. Потоа по моја желба си направив испитување за трисомија преку ехо и крв и беше се на се 250€ на приватно. Најдобро консултирај се со докторот што тој мисли дали треба или не да ги направиш.
     
  15. idontcare1

    idontcare1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas vejke sum vo vtor trimestar, i nikoj nisto ne mi spomna deka nekoj ispituvanja mi se plateni nekoj ne. Prviot pat koga bev 6 nedela mi zedoa krv od vena potoa mi dadoa eden Katalog ako sakam da izberam eden Paket. Pred edna nedela bev na kontrola i pak nisto ne mi kaza i sum vo zabluda poradi sto citam deka pravele nekoi ispituvanja vo prviot trimestar. Nemam seuste akuserka, samo sto doznav deka i takva treba da imam.
    Vo koja nedela pravese ispituvanja za trisomija? I kade na bolnica ili kaj ginekologot plati privatno?
     
  16. SLP

    SLP Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    И да си ги пропуштила тие во прв триместар мислам дека не е проблем. Следен пат кога ќе одиш прашај ги дали треба да правиш некои. Можеби не ти спомнале оти мислеле дека нема потреба.За трисомија бев мислам 13 недела, ми кажаа до 15 најкасно да се направи. Бев во праксис за пренатална дијагностика кај друг лекар не кај мојот. Мојот ми даде контакт каде можам да го направам испитувањето ако сакам. И акушерка ако можеш најди си може ке ти е од корист после пораѓај ако сакаш да доаѓа дома да те посетува и подучува. Можеш да го прашаш твојот лекар сигурно соработуваат со некои.
     
  17. idontcare1

    idontcare1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    fala mnogu pozdrav
     
  18. SLP

    SLP Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Поздрав и со лесно
     
    На idontcare1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Majka987

    Majka987 Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    39+3 г.н. сум бебе 3кг. 200грама што значи веќе спремно е за пород во Германија сум иначе, спомнав за да ми пуштат контракции пошто природно да чекам нема смисла, не можело чекале 10 дена после терминот што значи уште 2 недели треба да чекам на крај да нарасне 4кг и секкао да не можам природно, да бев Мк а поради кризава не можам до сега ќе прифатеа да ми пуштат контракции да пробам да се породам природно, вака не ми останува друг избор освен да барам царски а дали и тоа ќе биде прифатено не се знае пак ќе треба да чекам 10 дена после терминот, зошто овака работат и има ли болница во Германија каде човек може да побара да му пуштат контракции.
     
  20. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Јас точно во 42 г. н се породив, природно.
    Нели потшолнуваше документи, во нив треба да наведеш каков пораѓај сакаш, природен, царски, со епидурална итн.