Породување...еден куп прашања?

Дискусија во 'Бременост' започната од tarantula, 14 декември 2009.

 1. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  304
  Допаѓања:
  285
  На K.Karanfillova, zalosna, TSS и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Pepaaa

  Pepaaa Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  20
  bev deneksa na CTG i mi rekoa vo sabota pak da odam .. ama vaka ako prodolzat bolkite mozebi i do vecer ce otidam .. inace pak se vrativ bez vaginalen pregled .. :/ i sega nez nistoo samo znam deka odvreme navreme me bole se... a polovinata neprekidnoo
   
 3. ecapereca

  ecapereca Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  472
  Ме наежи видеово, ме расплака, секоја чест на таткото и на тимот :)
   
  На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.576
  Допаѓања:
  18.277
  Пол:
  Женски
  лелеееее :) колку емоциии :) браво за сите :)

  девојки што е сега со породување во вода?
   
  На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  399
  Преубаво видео!

  Што е со породување во вода? Едно 100 милиони години оддалечено од Македонија, тоа е.. тука мислиш ќе те тинтра некој вака? Да, ако се обучат приватниве, ама ќе те кошта како една гарсоњера гарант :D
   
 6. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.576
  Допаѓања:
  18.277
  Пол:
  Женски
  па кажуват дека породувањето во вода било полесно :^) мислев вистина ли е??
  па јас знам дека кај нас тоа е така и би чинело многу ама една познајничка тука во ита ми кажуваше дека неа ја прашале како сака да се породи дали во вода и кога ми кажуваше си помислив оти во вода? сепак она избрала природно...мислам нормално :)
   
 7. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  21.623
  Пол:
  Женски
  Јас кога требаше да се порагам ми понудија исто во вода (када)... ама така нема да имам можност на епидурална анестеезија
  Бабицата така убаво опишуваше како оди породувавањето во вода , бебете ке си се слизне во водата , навкнато како во мешето ...
  Тоа не е за мене , а инаку е преубаво вака од страна гледање ;)
   
 8. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  456
  Сега сум 31 недела. Знам дека кога ќе се породам зависи од тоа кога на бебето ќе му се присака ама да ве прашам,
  Откако ќе влезам во 36 недела може да се породам во било кој момент, тоа би било нормално,така?
  Или подобро е ако е во 40недела?
  Ако се роди бебето пред 40 недела се смета ли за порано родено?
  Да почнам да се спрамам за пораѓај да речеме 35 недела или тоа е рано?
  Насловот на темава баш соодеветен за хаосот во мојата глава во моменотв :lol:
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  13.929
  Допаѓања:
  104.431
  Пол:
  Женски
  Со полни 36 недели се смета дека си влезена во 9 месец (10 според гинеколошките пресметки), односно дека секој момент може да се породиш. И секое бебе родено во тој период е нормално доносено бебе, а предвремено родени се сметаат сите родени пред полни 36 недели, но не мора да значи. Тоа со 40 гестациски недели, односно 10 месеци е ориентационо одредено според датумот на последната менструација за полесно да се одреди на преглед дали бебето правилно се развива или не, односно поточно да се одреди крајниот термин за породување. Не се замарај со такви ситници, уживај во бременоста ;)
   
 10. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.061
  Допаѓања:
  998

  скоро сум 34 недела за 1-2 дена, и мене ме интересира истото,ама две другарки мои се породија пред 40 недела,кај 37-38 недела,па јас од кога ќе влезам во 36 ке сум спремна,
  за порано родено мислам дека се смета пред 37 недела. :)
   
 11. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  368
  Пол:
  Женски
  За порано родено се смета пред 36. Инаку и јас се спремам. Уште последни неколку подготовки, па се да исперам и спремни сме за во болница.
   
  На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  427
  Пол:
  Женски
  I jas mislam deka pred 37ma nedela e predveme rodeno barem tuka taka vikaat...jas za 3 dena izbegnav da e kerkami " predvreme rodena ".
  Ja rodiv vo 37ma nedela i 3 dena :)
  Dobro e sto i do tolku stasavme sakase ona i vo 28ma nedela da se rodi ama za sreka ja sprecivme :)
  Kako i da e zivi i zdravi da vi se pa koga oni ke prisakaat togas :) :*
   
 13. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  6.001
  Пол:
  Женски
  Еве идни мамички, кој е во можност нека оди.
   

  Прикачени фајлови:

 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  ^лелееее како не прочитав порано ќе отидев :|
   
 15. gjul

  gjul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  206
  браво за постов секоја чест да е благословена др вероника кокормановска со нејзина помос успева да си го остварам сонот после 5 години борба дај бозе и на вас да помогне поздрав мамицки :*
   
  На ANAMARIO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  300
  Јас бев, многу беше убаво предавањето :)
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  А знаете ли дали наскоро пак ќе имаат такво предавање?
   
 18. Babyboy88

  Babyboy88 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Jas sum 38ma polna nedela, i pred 3 dena mi padna mukozniot cep. Bev kaj ginekologot,me proveri, otvorena sum 2cm, bolki nemam, kontrakcii nemam, ctgto e vo red. E sega seuste mi tece sluzav iscedok, nekojpat proziren i cist, nekojpat kafeav, ama vazno mi "protekuva" nesto. Verojatno e od matkata, ne bi trebalo da e od vodenjakot. Vodenjak kako vodenjak treba naednas da pukne, ne da se cedi ahah vecer sum na kontrola, ama sakav da prasam dali nekoj od vas ima slicno iskustvo?
   
 19. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  5.774
  Допаѓања:
  168.302
  Пол:
  Женски
  Ќе ти се цеди исцедокот пример ден или два додека се породиш.
  Нормално е.
  Јас би влегла во када со потопла вода за релаксирање пред да одам во болница.
  Како и да е наскоро ќе ти почне пораѓајот.
  Очекувај си и биди спремна.
  И не, не мора да има пукнат водењак по дифолт. Може да почне пораѓајот и без водењакот.
   
 20. Babyboy88

  Babyboy88 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  @vitamina da, znam. Ova mi e vtora bremenost. Vo prvata isto prvo mi padna cepot, ama tolku bese, nisto ne se cedese slednite denovi. Potoa po 5 dena mi pocnaa bolkite, a vodenjakot mi pukna duri otkako mi se pojavija bolki.