Породување...еден куп прашања?

Дискусија во 'Бременост' започната од tarantula, 14 декември 2009.

 1. kristince51

  kristince51 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.019
  nemoze da e isto kako prvata bremenost sekoja bremenost i poroduvanje se razlicni,mene so prvoto mi padna cepot imav ligav iscedok ama ne tecese vo bolnica mi go puknaaa vodenjakot i odednas istece ,a so vtororto mi pukna vodenjakot i si tecese pomalko nemav bolki ,tie pocna 3casa podocna i posle 3casa kog pocnaa kontrakciite togas mi padna cepot,i vodenjakot si tecese se dodeka ne izleze bebeto jas ne veruvav kade tolku voda imalo vo mene edno 2/3kg e imlo.
   
 2. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.531
  Допаѓања:
  187.180
  Пол:
  Женски
  Јас од искуство ти кажувам.
  И на мене ми се цедеше чепот цел ден. Ама толку бидна. Сабајле почна и вечерта отидов со болки.
  Имав болки јас преку целиот ден. Се стрпив дома и издржав кога отидов бев веќе пола отворена.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.851
  Допаѓања:
  47.176
  Пол:
  Женски
  И кај мене беше исто, падна чепот, течеа такви работи, 2 прста отворена и за два дена се породив.
  Со лесно. :)
   
 4. Babyboy88

  Babyboy88 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  @RainBow. Thanks :) cekam.. Od vtornikot uste cekam..:) Se nadevam ke bide do ponedelnik :)))))
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.531
  Допаѓања:
  187.180
  Пол:
  Женски
  Ме зачуди како тераш вака недела со таков исцедок. Најверојатно и веќе се отовораш и отворена си. Ама ќе биде..
   
 6. Babyboy88

  Babyboy88 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  @vitamina. I use cekam... :) otvorena sum 3 prsta.. Terminot mi e do 23ti april..
   
 7. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.531
  Допаѓања:
  187.180
  Пол:
  Женски
  Ова е доказ дека не секој организам е ист во целост.
  Исти симптоми јас веднаш се породив но имав плус болки.
  Ќе си почекаш каде и да е ќе биде :)
  Топла бања прошетки..
   
 8. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  22.227
  Пол:
  Женски
  Да не грешам душа,ама мислам дека на @Mariangel чепот и падна па се породи после 1-2 недели.
  Ако види нека ти каже,нека ти даде некој совет некоја утеха.
   
 9. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.631
  Допаѓања:
  46.058
  Пол:
  Женски
  Ne edna dve tuku tri mislam bea, doktorkata vikashe chim padnal ke bide denovive i so pochekavme baagi :)
   
  На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Babyboy88

  Babyboy88 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  @Mariangel. @vitamina @tincemajmunce. Sabajlevo bev na dok, se si e vo red, i isto ko i pred edna nedela :) bebus duri i ne e spusten.. A doktorot i kaj mene vikase prethodnata nedela deka ke bide do cvetnici ama...:) Ova izgleda ke potrae... Iako moze da bide i sekoj moment.. ahh.. :)
   
  На Mariangel, tincemajmunce и kukla21 им се допаѓа ова.
 11. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.531
  Допаѓања:
  187.180
  Пол:
  Женски
  Абе не е штета и да си го носиш до термин :)
  Уживај ќе биде.
   
 12. Babyboy88

  Babyboy88 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Taka e! :)
   
 13. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.525
  Допаѓања:
  11.011
  Пол:
  Женски
  И кај мене бааги време помина после мукозниот чеп. Недела дена сигурно!
   
 14. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  24.841
  Пол:
  Женски
  Мешиња, јас користев утрогестан до 36недела...дали може да ми смета сега во отворањето на грлото? До 36 недела беше мирувај, лежи да не се провоцира предвреме, сега движи за се отвораш.. :) прогнозата им беше дека може да не ја дочекаме 36недела, затоа и прогестерон, мирување...а еве утре ја почнувам 39тата,полнам 38ма...
   
 15. Kay Scarpetta

  Kay Scarpetta Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Јас сум 35та и уште користам утрогестан, немав појма дека може нешто да ми пречи за породување.
  Истото ми го кажаа мирувај, лежи за да не излезе бебето предвремено.
  После ти кажаа дека смееш да се движиш? Леле дај Боже исто да ми кажат, не можам веќе ќе полудам :)
   
  На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
 16. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  24.841
  Пол:
  Женски
  Исполнете 36 и доста е утрогестан :).. Да да.. Баш така.. И боледување, и одмор од работа го поместив за да го земам во 8месец..одмарав и навистина ок беше.. А еден куп проблеми :) појас носам ради што беше пониско, утрогестан за грлото.. Кога исполнивме 36 ми рекоа сега движи за да имаш кондиција за раѓање :) сега сум 37+6,утре почнуваме 39.. И планирам навистина поактивно и да пешачам :) :) издржи уште малку :hug::hug:
   
  На Kay Scarpetta му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kay Scarpetta

  Kay Scarpetta Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  @victoria иста приказна, како за себе да читам. Многу порано отворив боледување од планираното, плус комбинирав со стар одмор. Моево не да е ниско, докторите се чудат просто како ги издржувам болките кога мрда и притиска со главчето :D а за појас единствено на предавањата во ГАК ми спомна акушерката, после кога ја прашав матичната рече немало потреба. Може требаше на своја рака да си земам, да си олеснам.
  Пешачи си, со лесно нека ти е породувањето и да се гушкате наскоро со бебушот :hug::l::hug::l:
   
 18. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  24.841
  Пол:
  Женски
  Појасот искрено многу ми помага.. И јас ко на шала и спомнав на матичната, ми нспиша упит за хирургија и за недела дена си го зедов.. Јас многу повеќе болки имав долу додека беше со ножињата долу.. Околу 32се заврри и некако се издржува.. А верувај, имав чувство дека ако појдам во тоалет ќе излезе нога :) со лесно и тебе мила и на сите идни мамички.. Ќе издржиме се ние за овие златца.. Само верба во Бога.. Тој да не чува сите :hug::*
   
  На Kay Scarpetta му/ѝ се допаѓа ова.
 19. podravka

  podravka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  5.495
  Пол:
  Женски
  @victoria ti merea li vo tekot na bremenosta cerviks I ako da kolku to bese?
   
  На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
 20. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  24.841
  Пол:
  Женски
  Да мила, скоро секој преглед... Од 2.8до 3.5мах..