Породување...еден куп прашања?

Дискусија во 'Бременост' започната од tarantula, 14 декември 2009.

1. Kitten

Kitten Форумски идол

Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.584
    Допаѓања:
    35.429
    Многу, многу полесен, иако како што вика Симона нема правило, има и исклучоци.
    Јас можам да кажам само дека породилните болки не беа ни 30% од тоа што го претрпев со првото дете. Со првото мислев ќе си удрам глава од ѕид, ми се тресеше цела снага при секоја контракција. На бокс напињав 2 саати, бев многу исцрпена откако заврши сѐ. Ми рекоа дека на сликите сум изгледала страшно (после пороѓајот, со бебето во соба).

Со второто болките ги претрпев "од нога", имав сила дури и шали да кажувам, и сѐ заврши за 3 саати, од прва контракција до искачање. Од седнување на бокс до искачање на бебето буквално 5 минути. На сликите од бокс сум свежа и насмеана, се гледа дека не сум не сум се мачела :D

На Kaetana, srekice, Adeline и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. mariz

mariz Форумски идол

Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    11.908
    Допаѓања:
    57.416
    Кај мене ништо, иста песна беше :D Цервикс не пушташе, долго грло на матката, абер немав да се отворам. Една недела незнам колку прегледи вагинални окркав (од кој неколку беа баш за помагање да се отворам), ама ништо. А си реков родив 4400 бебе природно, вториот пат ке биде песна, има да му текне во 38ма да искочи... многу мислев :lol: Ме задржаа веќе со надносено, прст два едвај отворена после милион прегледи, примив провокации и по 3ч болки јаки стигнав на 3 прста (facepalm) Пукна водењакот со премногу заматена вода, мекониум и завршив итно царски ;(

На Adeline му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Adeline

Adeline Истакнат член

Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.790
    Допаѓања:
    4.468
    Ви благодарам мамички, се надевам кај мене ќе е полесен вториов пат:worried:

4. rustika

rustika Активен член

Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    43
    jas za prvoto bebce od prva bolka do poragaj 6 sati vkupno. A za vtoroto od prva bolka do poragaj saat i pol. Se se slucuvase brzo i mislam deka na pat ke se porodev. Na site mu posakuvam kako mene da se porodat ( a bebceto bese 4380 tesko)

На t-sweet, Lepoticata, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.