1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување после царски рез - природно или пак царски?

Дискусија во 'Бременост' започната од iloveyou29, 3 август 2017.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.675
    Пол:
    Женски
    Јас познавам жена исто така три царски, ги врза јајниците и остана трудна (facepalm) абортираше... незнам зашто така, пак разгледај можности и искуства каде би ја правела таа процедура...
     
    На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Моите деца се две години разлика. Со вториот царски знаев што да очекувам и можеби дека психички бев спремна помалку ме болеше. Станав истиот ден, катетар ми извадија после еден ден, за разлика од првиот пат кога не можев три дена да станам и три дена катетарот ми стоеше.

    Истата болница, и со вториот царски поминав полесно.
     
    На iki26 и iloveyou29 им се допаѓа ова.
  3. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Една моја пријателка со првото беше царски и после 5 години со второто сакаше природно, ама не се отварала никако и на крај пак заврши царски. Мислам дека после царски малку е потешко за природно. Сите форсираат за природно, ама не секогаш може.
     
    На Dushi0102 и fina erika им се допаѓа ова.
  4. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Јас сум првиот пат породена со царски.
    Кога го прашав докторт кога може повторно да забременам ми рече најрано за една година и повторно би оделе со царски,никако другачие.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    mene mi tekoa da e okolu tri godini posle prvoto poroduvanje nikako pred 2ipol ni posle tri upol edna godina bilo prerano
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  6. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Овa ми беше втор цaрски и полесно поминaв отколку првиот пaт. Може зошто веќе знaев кaкви се болките, и што дa очекувaм.
    Мене многу ме боли местото кaде што беше дренот. Вчерa ми го извaдијa, aмa ствaрно ме боли.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  7. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Uste ednas cestito i neka se zdravi i zivi bebuskite.... Jas isto sum carski so prvoto planiram isto na carski da odam i sega, samo sega imam poveke stav nego li prviot pat iako togas ne pominav mn loso pa da imam sega fobija nekoja ili slicno kako bese so tebe? Sakav i da prasam dali kaj istata rana secat ili kako?
     
  8. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Мене нова рана ми направија, не знам зошто :(
    Кај мене мораше повторно царски дека имав индикација ( едното бебе беше замотано околу папочната врвка)
    Вториов пат помалку ме болеше
     
    На babyane18 и stevemila им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    и во Ремедика кога прашав ми рекоа не сечат на исто место ....
     
  10. sanja04

    sanja04 Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Jas sum 38 + 6 .So prvoto sum carski rez..mi bese malku pokacen pritisokot 140 / 90..mozebi malku izbrzav ne cekav bolki..pred termin me pravea carski..no ajde bidna..E sega cekam bolki ne zakazuvam carski..no malku e skoro 21 mesec od operacijata..nekoi velat nema problem..nekoi da ne puknala matkata.A inace bebuso e malecko 2700gr.Mislite imam sansi za prirodno..ili ic da ne se macam da si odam na carski..
     
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    јас не би ризикувала. јачината на контракциите не значи дека ќе се слаби ако бебето е поситно. .. размисли си.
     
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I na mojta sestra decata se 21 mesec razlika I za prvoto bese so carski rez morase da se poraga so iten carski rez I posle za vtoroto morase da se poraga so zakazan carski rez bas zaradi toa da ne pukne matkata I za tretoto sega pak ke se poraga so carski rez
     
  13. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Јас сум со царски, сега пак сум бремена и матичниот гинеколог и братучед ми ( гинеколог е) и ми кажаа дека мора царски, затоа што матката неможе да го издржи притисокот и може да пукне и да настанат компликации. Така да царски ми е сигурно решение, со господ напред.
    А тоа дека може да остане трудна со подврзани јајници ми е малку чудно, правев муабет и за тоа со братучед ми и ми кажа дека нема шанси ако е се завршено како што треба. Јас планирам здравје боже да го направам тоа после 3 та бременост. Хахах уште втората не ја имам истерано мислам на трета.
     
    На Dushi0102 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Imav koleska so spirala stavena I pak ostana bremena za cetvrto dete I toa ne e tolku sigurno a sansite bile samo 1 posto da ostane bremena so spirala
     
  15. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Jas sakam da prasham... Dali nekoja prvata bremenost bila porodena carski rez , a vtorata se porodila prirodno??? Jas mnogu sakam so vtorovo prirodno da se porodam
     
    На KuklickaSk и Филотеа им се допаѓа ова.
  16. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Еве ќе ти цитирам такво искуство од една членка па прочитај го

     
    На Филотеа и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    @ivka-slivka извини те читав во темата за тахикардија во бременост, па да те прашам колку време од прв царски има поминато? Ме буни тоа што викаш дека ќе се пораѓаш природно а со првото си царски. Јас сум со првото царски и сега сум бремена на второ и уште од првиот преглед ме пишаа за царски и гинеколог што ми ја води бременоста, и матичниот и горе на болница докторката што ќе ме пораѓа. Кога прашав зошто, добив одговор дека можеби матката нема да може да издржи толкав голем притисок и затоа не ризикувале. Извинете на долгиот пост.
     
  18. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Pchela, 3 godini I 2meseci se pominati od mojot carski poragjaj, mene mi rekoa deka nemam problem za priroden poragjaj, edinstveno shto moze da sprechi e toa da bebe porasne bad 4kg (imam tesna karlica), a vchera na pregled mi Kazaa deka bebe e 3800gr. Taka da... Jas se nadevam na priroden, ama pa kako kaze Gospod, taka neka bide samo zivi I zdrava da bideme :)
     
    На Пчела, mariz и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. anazi

    anazi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Првото дете родено природно, второто дете со царски кој е направен итно заради детето (инаку немам проблем со природно рагање), второто детенце не преживеа. Ме интересира дали некој знае дали после царски рез може повторно да се породам природно? Инаку мн. лошо поминав со царскиот 2 недели едвај до тоалет одев па крварење мн. па инфекција. Прашав една докторка ми рече обично после царски пак царски, и колку време треба да помине? Инаку царскиот беше пред 1 год.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Види, не мора да значи дека после царски пак мора царски, ама тоа зависи од многу фактори, најмногу од организмот и од јачината на контракциите. Докторите препорачуваат барем две години да поминат после царскиот за наредна бременост, иако доста често се случува жените и побрзо да забременуваат, но во тој случај во најголем дел породувањето е повторно со царски. Колку е поголемо временското растојание меѓу бременоста која завршила со цезареа и следната бременост, поголеми се шансите за природно породување. Ама како што рекови, зависи од самиот организам.
    Жалам за загубата, се надевам дека наскоо ќе си имаш уште едно детенце.