1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување после царски рез - природно или пак царски?

Дискусија во 'Бременост' започната од iloveyou29, 3 август 2017.

  1. anazi

    anazi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Благодарам што прашањево е преместено тука, зошто ме интересираше не само од перспектива на доктори туку и од лични искуства. Сум доста параноична за царски можеби затоа што поминав лошо, а самата идеа дека со царски можеш само 3 пати да се породиш исто ме плаши. Сакам барем уште едно, искрено кога го загубив детенцето посакав да родам не едно туку неколку. Здравје се надевам и јас ке биде :)
     
  2. Milla989

    Milla989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    После колку време останавте трудни со второ-трето и пак со царски? Колку време најдобро треба да помине за повторно да биде царски? Премногу ме фаќа паника кога размислувам :( разликата меѓу двете породуања ќе ми биде 2 и пол години. Со првото породување во Чаир, добро поминав, ме болеше многу стомакот кога станував, дали помалку боли со воро породување царски? Сигурно кај секој е различно, ама си барам некоја утеха :)
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Лично искуство немам ама со мене лежеше една со втор царски. Рече дека општо се повеќе ја боли сега за разлика од првото.
     
  4. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Дали после царски може да се породиш природно..Но на пример после 3-4год од царскиот.?
     
    Последна измена од модератор: 19 март 2018
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Може :) Јас сакам трето детенце, таму за 4год од сега, па би пробала природно да родам пак. Првото ми е природно, второво царски, здравје ако бидне, секако прво природно би пробала доколку има можност :)
     
    Последна измена од модератор: 19 март 2018
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.139
    ти женче првото природно без епидурал го раѓаше нели?
     
    На mariz и blessed.an им се допаѓа ова.
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @mariz исто и јас затоа и прашав :)
    Исти план имаме
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Да :)
     
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.139
    е тогаш ти си најрелевантно женче за прашањето
    сигурно има и други ама ептен редки ке бидат
    според тебе да би бирала пак што е подобро
    природен или царски
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Без малтретирање најдобро, боље нема, секако боли... Само без малтретирање долго време, за да не остане траума за цел живот. Не е страшен царскиот како што мислев порано, боли да, но не е страшно, се трпи. Со бебе до нас, ништо не е тешко, паметот е во бебе, па брзо поминува тој период кога се опоравуваме :) И индивидуално е, сум пишувала во една друга тема баш за споредба царски/природно, неможам да кажам баш како е боље, зашто и двата пораѓаи не ми беа сјајни...
     
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Јас кога се породив дојде една жена која роди четврто дете со царски и и ги подврзаа јајниците нејзе не ја ни прашаа и објаснија само што е тоа и зошто го прават. Маж и кога дозна се откажа и од неа и од децата и рече да не го бараат повеќе,тој сакал машко дете а таа 4 девојчиња роди со царски докторот и објасни дека животот и здравјето и се многу сериозно во опасност не доаѓа во предвид петто дете
     
    На Снегулк@23, mariz и fina erika им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Имаше ваква тема некоја женска отворено во Женски домаќински муабети и баш ги читав...Се јавија многу мајки што раѓале на двата начина, и повеќето се изјаснија дека потешко им било царски (а таму на едно прашање има барем по 100 одговори :drunk:).
    Знам дека е индивидуално но еве кога ќе се спроведе анкета или слично на анкета, вакви се резултатите.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.139
    шо значи конкретно не знаеме у твојот слулај дали трето ако би раѓала би бирала природно или царски
    имам пријателка се породи еднаш природно друг пат царски ама природниот и беше со епидурал така да не ми е она репер за да ја прашам
     
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.296
    Се е индивидуално.
    Имам два природни и еден царски пораѓај.
    Првиот природен беше хорор во споредба со царскиот. Не само пораѓајот, туку и закрепнувањето. Не недели туку месеци не можев ниту да седнам асално, ниту да клекнам, а ако седнев на подот тррбаше двајца да ме креваат. Со месеци имав болки дете кога земав од креветче.
    Царскиот станав после 12 часа, а после 48веќе шетав и без болки се грижев околу детето. Сега, после две недели, сум супер, иако уште пред една недела се чуствував исто.
    Вториот природен пораѓај беше лесен прелесен. Брзо се отворив брзо излезе дете. Родив и пешки си отидов до собата, удрив туш, си зедов дете во раце...

    Така да, секој со среќата. Однапред никој не знае како ќе помине.
     
    На marchi-cool, ALISA0000, *Лорена* и 7 други им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Би одела природно, ако не бива, ако оди споро, ако кажат дека носам бебе големо, би размислила... Зашто првото ми е 4400, 56цм и душа ми извадија, тројца ме стискаа лево, десно, напред една влечеше, сечена + испукана бев и два пати ме шиеја... Така да се зависи од ситуацијата. Второво беше 3800, 51цм мислам полесно ке искочеше, ама се случи тоа што се случи и завршив царски... Инаку вториов пат бев во план со епидурална да раѓам, ама не стигнав до неа.. Па трет пат да, би одела природно, но би побарала епидурална.. :)
     
    На ALISA0000, duffi и fina erika им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Јас сум за тоа прво да се проба природно. Ако не бива тогаш царски. И двајцата ги родив природно, без анестезија.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Има шанси за природен пораѓај после царски? Од првиот до вториот пораѓај ќе има 3 и пол год скоро. Ако има некоја феминка нека пиши искуство,дали имала некој проблем со раната од царскиот за време на природниот пораѓај.
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Има, лично познавам таков случај. Никакви проблеми немаше. Со лесно мајка:)
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали имате препорака за доктори во Скопје кои поддржуваат природно породување по царски? Би сакала да се консултирам со некого дали имам множност за природно.
     
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Да прашам јас, прв царски со спинална, имам споделено тука искуство пред 4 год, здравје за втор пораѓај Бт пак царски прват на државна, не пробуват природно, мислам ќе се онесвестам од страв на самиот почеток, дали стварно можи да стават нешто за смирување?