1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Па точно тоа што пишале погоре. Композит, како пломба. Врска немаат со Lumineers, кои се фелдспатни фасетки, далеку потрајни, поиздржливи, поцврсти и поестетски од композитните фасетки.

    @LadyC какви се тие полуциркониа? Првпат слушам...
     
  2. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски

    @Annath сериозно ова?!
    Знаеш дека не сум од Ск, дали ова можеби има некава улога во цената?Бидејќи знам дека цените за истите услуги кај вас се повисоки отколку у мој град.
    Лелее три пати го препрочитувам напишаното од тебе, не ми се верува да ме зезнал мојот стоматолог, ах :(
    Кажи ми дека не е така ах леле:(
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Заборавив дека не си од Скопје. Јас за тука зборев, за другите градови не сум сигурна, искрено, можеби и се пониски цените. Тука ниедна техника не ми дава цирконија под 120 евра.
     
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Врска немам така ми кажаа кај докторов мој, и дека ради тоа биле поефтини.
     
  5. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Prvata slika e po nosenje na fiksni protezi, vtorata 2 godini podocna, dvojkite povtorno pocnaa da mi se krivat sto mislite dali so laminati moze povtorno da si ja vratam nasmevkata i kolku e eden laminat?
     

    Прикачени фајлови:

  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ако ти се допаѓаат твоите заби и не се оштетени не гледам зошто би ставала ламинати.
    Има други решенија за да не ти се враќаат забите во првобитната состојба, пример носење мобилна протеза за време на спиење. И, не ме фаќај за збор за ова, ама имам другарка што има (мислам) метална жица зад забите и и ги држи за да не се поместуваат.
    Најубаво би ти било да одиш на стоматолог и да информира за опциите.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Nosev pozicioner poveke od godina i mi rekoa dovolno e pa sega pak pocnaa da mi se krivat...
     
  8. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Мој совет како човек што носи порцелани. Никогаш не менувај твој заб за др!
    И јас дека беа криви направив и имав еден апикотомиран, еве од 2010 па навака од доктори глава немам кренато. Не биле наполнети убаво каналите кога ги умртвувале и пак еве наредна недела ќе одам на операција по трет пат да ми апикотомираат. Не кренав глава и не сум раат откако ги ставив. Ова совет како на сестра ти давам, а верувај за убави порцелани и за цела постапка имам дадено до сега за 8 години преку 2000-3000 евра...
     
    На Beautymom и BabyStyle им се допаѓа ова.
  9. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Ne za porcelanski so struzenje ne ni pomisluvam, razmisluvam za laminati tie kako tenki luspi sto se lepat bez struzenje na zabite. Ali ke vidam prvo dali ima drugo care
     
  10. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ама и да ставиш ламинати, нема да ти спречат понатамошно искривување.
     
  11. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Edino da baram da mi napravat mobilna proteza da go vratam zabot nazad
     
  12. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Ме интерсира што е подобро, корнки циркониум или ламинати?
    Колку што сватив разликата е во тоа што коронките се навлаки а ламинатите се лепат одозгора.
    Мене предните заби ми се умртвени, пред 2 години, и веќе ми потемнуваат, па не ми се допаѓаат. Сакам да го средам тоа, и сега собирам информации и искуства. Секој свет е добредојден. и од кои ординации сте задоволни?
     
  13. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Многу јасно дека подобро е ламинати ама имаат и "подобра"(читај посолена)цена.
    Еден совет од мене, не се брзај да ставаш веднаш што и да одлучиш, прво собери доволно инфо каде да ги правиш оти ако не се добро изработени и поставени после мака ќе мачиш.
    Препорака не можам да ти дадам бидејќи не сум од Ск.
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    За цената мене ми рекоа коронките дека се околу 150 еур една, а овие ламинативе околу 100еур. Ако имаш некојаџинформасија околу видот, брендот, марка итн... пиши ми. Можеби тоа е разликата
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Ламинатите беа секогаш поскапи..
    Да не си грешка?

    Еве и @Annath да ја прашаме :)
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Не се разбирам во ова воопшто. Можда не сум разбрала убаво...
    Ако има некој што скоро правел нека сподели информација. И цени
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Цената за ламинатите зависи од материјалот. Ако се композитни, тогаш може да се до 100 евра еден. Ако се порцелански или фелдспатни, сигурно дека ќе бидат далеку поскапи. А ако се работи за veneers што се прават само на едно место, по лиценца, тие се најскапи мислам, ама не сум сигурна за цената.
    Трајноста на композитните и порцеланските ламинати не се споредува, башка што не е дека се поставуваат без стругање.
    А коронките имаат цена за металкерамика од 50-70 евра и цирконија од 120 евра нагоре по заб.
     
    На papillonP, Ѕвездички и Dust им се допаѓа ова.
  18. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас воопшто не се разбирам од ова, дури ни зборот композитни не знам што значи.
    Те молам ако имаш некој линк (може и на англиски) да пратиш, за да прочитам нешто повеќе.
    А тие veneers каде се прават? Дали можеш да ми дадеш контакт?
    Кај мене станува збор за 4 предни горни заби, јас имам една безметална коронка , од пред 2 години, ама веќе не одам кај тој забар... а другите 3 заби почнаа да ми потемнуваат, а тој вештачкиот се двои по боја.
    Затоа сакам да ги направам сите 4 заби - ама да ги направам како што треба.
    Од моето досегашно искуство, не секогаш повисока цена значи и подобар квалитет. Затоа барам информации од вас.
    Инаку пред 2 години тој еден заб го платив 300Еур. Што е секако многу, ама мислам дека не е цирконија... и покрај тоа што лекарот тврдеше дека е. Сметка не добив... и затоа сум така во некој грч и страв да не ем зезант за предни заби, стварно ми е битно...
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Композитни ламинати се лушпи правени од материјалот од кој се правени пломбите. Секој стоматолог може сам да ги изработи, не е некоја филозофија. Само треба добар отпечаток. А керамичките се изработуваат во повеќе фази, со компјутерска технологија.

    Veneers прават само во Етерна Дент, без проблем може да ги најдеш онлајн, имаат веб страна.

    Безметалните коронки се Cad Cam технологија, и верувам дека имаш цирконија, со оглед на цената што си ја платила.
     
  20. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Фала за инфо, сега веќе ми е појасно.
    А керамичките ламинати лушпи каде се изработуваат? во која ординација? Дали знаеш?

    Вчера бев кај еден стоматолг на консултација, и тој не сакаше ништо да ми каже ниту да ми предложи без снимка. Мене ме болат 3те предни заби на допир со јазик и кога ќе гризнам. И заради тоа ми рече дека прво сака снимка да види каква е состојбата, па дека ќе треба да се лекуваат и дека естетиката е дури крајната фаза на целиот процес и дека е рано да се договараме за тоа.
    А јас мислев дека брзо ќе си добијам нови убави заби.
    А инаку сум во фаза пред вештачко оплодување, односно крио ембриотрансфер, па сакав ова со забиве да го завршам претходно... ама ќе видиме како ќе испадне.
    Фала уште еднаш за одговорот.