Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.907
  Пол:
  Женски
  И јас без снимка ништо не би правела, ни под разно. Посебно што имаш болка на допир. Прво тоа да се среди, после естетиката.
  Инаку, освен veneers во Етерна Дент, Карадент прави порцелански ламинати ако не сум грешка. За други не сум сигурна.
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
  Знаете ли колку е еден имплант?Знам порано бил околу 500 евра.Дали уште е таа цена?Ми фали петка,па после протезава ке треба да ставам,а не би сакала да ми ги стругаат четворката и шестката за мост.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.907
  Пол:
  Женски
  Зависи каде, и зависи од кој производител е имплантот. Само шрафот што се става во коска е таа цена. Другите делови посебно се наплаќаат, забот посебно. Треба и 3д снимка да правиш, за да се види дали има доволно коска за имплант.
   
 4. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
  Of skapicko.A postoi li resenie nekoe drugo,osven most i struganje na zabite
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.907
  Пол:
  Женски
  Протезичка да видиш дали може... Само да се надомести запчето, значи само на тоа место да се стави. Или пак евентуално, крилен мост, т.е да се струга само еден заб и на него да се пушти забот што недостига.
   
  На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
  Kolku bi cinelo toa?
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.907
  Пол:
  Женски
  Ако правиш мост со еден заб, 100 евра вкупно ако е метал керамика, ако е цирконија е до 250 евра најефтино, ама не знам дали прават со цирконија. А протезичка некои 300-400 денари, ама дали е изводливо така. Сум видела такви случаи, јас лично никогаш не сум правела.
   
  На LadyC и bebaa им се допаѓа ова.
 8. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  5.460
  Пол:
  Женски
  Најди ја на ФБ доктор Сања Димова. Дентисимо имплант се вика ординацијата, многу е добра за естецки поправки на заби јас одам кај неа. Имам ставено и 5 и мене само таа ми фалеше ми ја иструга само 4 мислам за да држи и ми стави навлака. Имаш кај неа слики ставено како работи има и бесплатна консултација за да ја види состојбата и да ти објасни што може да направи.
   
  На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.647
  Допаѓања:
  5.223
  Пол:
  Женски
  Колку чини еден металкерамички заб, ако порцеланскиот е отприлика 50е?
   
  На agnes му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  11.868
  Пол:
  Женски
  Порцеланскиот е од 120 евра па нагоре, цирконија до 200 евра. Метал-керамика е 50-60 евра.
   
 11. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.647
  Допаѓања:
  5.223
  Пол:
  Женски
  Тогаш поевтините од металкерамика како се викаат? Што се 20-40е.

  @Avery Ова на сајтот на Др. Баткоски Охрид
  Screenshot_2018-05-07-21-05-07-1.png
  Металкерамичка ја сметаат таа порцелан над метал?


  А овие цени ги најдов на сајтот на Dento Medical Skopje Screenshot_2018-05-07-20-58-10-1.png
   
  Последна измена од модератор: 9 мај 2018
 12. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.403
  Допаѓања:
  12.260
  Да. Ама ако е за предни заби не се препорачува бидејќи некогаш се познава металот.
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.647
  Допаѓања:
  5.223
  Пол:
  Женски
  Дали е таа иста со Адоро во втората слика? Иако цениве не се баш исти...
   
 14. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.403
  Допаѓања:
  12.260
  Не знам што е тоа. Ама би ти рекла на заби не се штеди. Цел живот треба да те служат. Ако не е убава и кваалитетна за некое време ќе треба да ја мењаш :(
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  11.868
  Пол:
  Женски
  Тие се цените. Како класична коронка го сметаат метал-керамика и чини 3100 (50е). Taa адоро појма неам каква им е, веројатно само метал над забот, без керамика ( како што е и наведено).
  Ќе повторам пак метал-керамика ( или керамика над метал, како сакаш :) ) е 50-60 евра, обични безметални коронки (чист порцелан) се од 120 евра па нагоре, а цирконија е 200 евра. Сите цени се од заб. Каде и да гледаш, цените се тие и ќе се разликуваат евентуално за десетина евра.
  Ако сакаш пиши каков зафат сакаш да направиш и што сакаш да добиеш, па може да продискутираме.
  Инаку, заб од 20 евра, па и 40 не сум сретнала.
   
  Последна измена: 7 мај 2018
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 16. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.403
  Допаѓања:
  12.260
  А мене ме интересира која е разликата измеѓу цирконија и чист порцелан?
  Како што сфатив едниве компјутерски се изработуваат?
   
 17. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  11.868
  Пол:
  Женски
  Разлика во техника на изработка, издржливост на материјалот и пред се естетика.
   
  На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  Јас неодамна повторно ги поправав предниве заби, бидејќи беа мтрви и ме болеа. Ги снимив, др рече дека не ма ништо на снимките, ги отвори, пак ми ги "бушеше" со нешто како игла како турпија, како да стругаше...
  Два пати бев, и еве после вториот пат значително помалку ме боли, ама сепак боли кога ќе гризнам.
  Сакам да ставам на нив од тие најестетските ми рекоа 200 е ур од заб. Што да правам? Мене се уште ме боли... не знам дали да чекам уште... др. рече да му се јавам за некој ден па да видиме...
   
 19. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.647
  Допаѓања:
  5.223
  Пол:
  Женски
  А ФЗО каков вид одобрува? Можеби затоа сум помешала со цените, поточно така ми кажувале. :fubar:
  Кои се според тебе најисплатливи?
  И дали е исто керамика врз метал споредено со порцелан врз метал?
  Те натрупав со прашања, извини . :)
   
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.907
  Пол:
  Женски

  ФЗО никаков не одобрува, кога се работи за мостови и навлаки оди исклучиво приватно, со фонд одат само обични акрилатни протези.

  Најисплатливи - зависи од ситуација.

  Керамика врз метал е исто што и порцелан врз метал, бидејќи порцеланот е керамика.

  Адоро се најверојатно хромаситни коронки или некои слични на нив, скоро никој не ги изработува, освен можеби на клиника, бидејќи материјалот не е издржлив, не е квалитетен како порцеланот.

  Според мене, најдобри се CAD CAM, најпрецизно се изработуваат и се квалитетни, ама треба добра финансиска поткованост.

  Ама она што е најбитното, а сите го забораваат - ниедни нема да ти бидат добри, ако не одржуваш правилно хигиена. Значи и за природни и за вештачки заби, хигиената е MUST HAVE, задолжителна. Инаку џабе ти се и најскапите материјали.
   
  На piksooki, x.Daisy.x и ванилала им се допаѓа ова.