Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

 1. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.533
  Допаѓања:
  73.706
  Пол:
  Женски
  Јас моите први порцелани ги ставив на 19 , и машки повеќе се пуштаа, и имав поголема самодоверба, се смеев конечно со отворена уста. Еве ме мажена со дете и никогаш не се покајав што ги направив. Имав здрави ама криви заби, кецот ми беше црн од апикотомија, па си го решив проблемот. :)
   
  На mime87, Rama, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  4.227
  Девојки, споредба на цирконија и обични порцелански со метална основа? Без металните/цирконија cad/cam се од 140€ нагоре, а металните од 60/80€. Вреди ли разликата?
  Колку се чести случаите на помодрување на непцето од металот?
   
 3. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  12.094
  Пол:
  Женски
  Според мене- вреди. Забот изгледа многу поприродно и потенко.
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Ако е за предни заби -вреди
  А за помирување...ја скоро сите што ги Знам се со помодрени непца
   
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.108
  Допаѓања:
  7.911
  Пол:
  Женски
  За горни предни заби, без исклучок подобро безметални, за останатите заби сеедно. Безметалните се многу подобри естетски, на заби кои се гледа непцето многу значи. Можеби на почетокот и металкерамичките ќе бидат добри, ама со тек на време кај речиси сите се повлекува малце гингивата и доаѓа до израз металот. Значи и да трае 15 години коронката, нема да изледа исто добро на првиот ден и после неколку години.

  Едит: сигурно си гледала на гугл, ама еве слика за појаснување. Иако двете металкерамички коронки се со убава боја и форма, се познава метална линија до непцето, а на безметалната коронка во средина тоа го нема. Не дека не може и металкерамика да се направи убаво, ама таа мала линија да ја имаш напред на единицата на пример сигурно нема да ти се допаѓа иако можеби забот како целина изгледа супер. crowndifference.jpg
   
  Последна измена: 6 јули 2019
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. GirlyGirly

  GirlyGirly Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2018
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  672
  Порцелански се естетски поубави во секој случај. Доколку можете да си дозволите само такви
   
 7. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  4.227
  Благодарам на сите, се работи за предни и бев наклонета кон безметални од почеток, ама сега дефинитивно.
  Изгуглав доста, гледав примери на пациенти на мојот стоматолог, ама сакав уште едно мислење.
   
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.550
  Пол:
  Женски
  Дали имате искуство со ламинати? Или, евентуално фасети на предни заби?
   
  На ivanchos, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.798
  Пол:
  Женски
  што ке ми препорачате за предни заби? како одат 'навлаките' и која цена се, кај кој заболекар сте задоволни?
   
 10. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Зависи што проблем имаш, јас три години мака мачев со лечење на каналите на предните заби, на три различни места бев низ тие три години и никако не успеваат да ми го решат проблемот -кога гризев ме болеше. И не ставав навлаки бидејќи имав болки. Пред 6месеци бев ја Др Томо во Каракамчев ординација и ми го реши проблемот.
  Он работи со некоја друга техника, машинско чистење на каналите, ласерска стерилизација, топла вертикална исполна(не се стандардни гутаперки) и ми помина болката. Вредеше за сите пари. Поскапо е од стандардно но за мене е бесценето после долгата претходна голгота со 3-4разни забари. И после тоа ставив безметални коронки, на мое барање, имаат форма на природни, слични на моите вистински заби. Имаат дури и некоја проѕирност баш ко вистински.. Цена... 100 еур лекување и 200еур коронка од заб.
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Трепетлика

  Трепетлика Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Препорака за ординација од која сте задоволни за изработка на порцелански заб?
   
 12. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.798
  Пол:
  Женски
  пломбирани единици и двојки горни, едниците скратени( од кратење една пукната) и преклопени малку, а долните здрави ама криви, кога веќе ги средувам да ги средам сите предни.. за фиксна протеза ми кажа подобро не, 700ЕУР за малку искривени заби не ми препорачуваат. Од мобилна фајде нема.


  И како се плаќаат коронки,фасети.. се одеднаш или може на рати?
   
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.108
  Допаѓања:
  7.911
  Пол:
  Женски
  Таа е реалната цена за добро сработена работа. Мило ми е конечно да слушнам некој што дал доста пари, ама смета дека вредело. Кога работев во ординација со плави картони, за лечење на заб 400 денари (после пломба/коронка е плус), многу скапо им било, бидејќи 300 денари е вадење.
  Со здравје да те служат забите :)
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  @Eni.r Јас здрави заби никогаш не би ставила под коронка, природно си е природно .
  Е сега зависи како се чувствуваш со твоите заби.
  Моите беа болни и темни. Ем не убави ем ме болеа.
  Долните и мене ми се криви ама таква ми е устата па не ми сметаа нивниот изглед многу.
  И друго што сакам да ти кажам, чувството во устата не ми е како со природните заби, ми требаше доста време да се навикнам, дури и вежбав изговарање на сите букви правилно. Да имаш на ум, чисто да знаеш што ќе те чека :) и целиот процес не е баш безболен.
  Ако не е оштетена голема површина од забот, можеби со нови пломби може да се реши проблемот, ама па викаш пукнат заб... За тоа не знам... Сепак јас не сум стоматолог, но имам некое искуство со многу стоматолози:)
  Така што јас се консултирав со неколку забари пред да донесам конечна одлука што и каде ќе правам.
  За на рати, не знам дали даваат, евентуално ако имаш некоја картичка со која што можеш да плаќаш на рати па така некако.
  @Spidy Да, скапо е, ама стварно вреди. А бе со киф да се насмеам и да грознам леб без да ме боли. Ееее три години не гризев (со предните заби) и пазев додека џвакам случајно да не ми дојде парченце храна напред, само со нож и вилушка јадев, или кинев парчиња. Јас имав стварно мака. И претходно плаќав за лечење, снимки итн ама тоа беа џабе дадени пари. На крај пак ќе речам вредеше.
  А различни луѓе различно гледаат на скапо - ефтино
  Мене за нешто за кое што не ми се даваат пари и 5 денари да е ми е многу
  Секој со својот став...
   
  Последна измена: 3 септември 2019
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. macence...k

  macence...k Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  5


  Иста мака имам.. заради предните заби несмеам да загризувам
  И каде ги правеше ти? Јас сакам безметални да ставам на кецовите горе, ама ми е страв дали ќе го изберам правиот стоматолог.
   
 16. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Ги правев во Каракамчев кај др.Томо
  http://www.karakamchev.com.mk/
  Отиди на консултација, да видиш што ќе ти каже
   
 17. Aljosa5

  Aljosa5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки!

  Сакам да ставам фасети на предните четири заби, моите се здрави, но се премногу ситни двојките и не се еднакви со единиците кои се преголеми. Како решение ми предложиа композитни фасети затоа што моите се здрави, а сакам да ставам само поради естетска причина. Кои забари се професионални во Скопје кои од искуство може да ми ги препорачате? Колку е од заб цената?
  Поздрав
   
 18. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Искрено, јас да имав здрави заби никогаш немаше ништо да им правам заради естетика. Ништо не е исто како природен заб...
  Но сепак тоа си е твоја став... а и битно е да се чувствуваш убаво и ако веќе си одлучила да правиш види
  имам пишано погоре, од Др Томо сум презадоволна.
   
 19. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  1.810
  Пол:
  Женски
  Истото прашање го поставив и во друга тема, но предоцна ја најдов оваа, се извинувам.
  Ми треба сериозно мислење за добар стоматолог, т.е најдобра стоматолошка ординација во нашата држава. Од искуство или од искуства на ваши познаници, искрени мислења.
  Проблемот поточно:
  Имам 4 порцелански заби, но сакам да ги сменам поради тоа што изработката е катастрофална и не изгледаат убаво на мене. Таму кај што ми ги правеа ме промашија ептен. И бојата и формата на забите. И плус се начекав 1ипол месец додека да ми ги стават. Знам дека несмеам да одам кај било кој стоматолог за ваков зафат, затоа ме интересира кој во Мк најдобро работи со таа техника, пред се квалитетно но и естетски убаво. Очигледно бев кај луѓе што немаат појма од естетика. Што мислите за Ендомак? Предложете ми ваши мислења и искуства. :inlove:
   
 20. Katuscekd

  Katuscekd Нов член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво , сакам да ставам порцелански навлаки на горните заби,но проблемот е што горните единици ми се малку напред.Дали и после ставањето на навлаките пак ке ми бидат напред? Доколку некој има некое искуство ќе ве молам да споделите :)