1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Зависи колку се напред. Ако е малку, без проблем ќе ги направат наназад коронките. Ако е многу, ќе треба да се умртват забите, ама пак може да се вратат наназад, само послаби се забите така.
     
    На Katuscekd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Katuscekd

    Katuscekd Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Докторот ми рече не биле многу , а јас не прашав како оди тоа со навлаките , ти благодарам на одговорот
     
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ве молам кажете ми за естетска корекција на двојки најдобра опција? Читав нешто за нанокомпозитни пломби, дали се трајна опција?
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Во стоматологијата ништо не е трајно. Се треба да се менува на одреден период, и пломби, и ламинати, и коронки. Зависи што проблем имаш со забите. Ако ти се здрави, само формата не ти се допаѓа, може со пломби да се среди и убаво да изгледа. Ако се со поголем кариес, или веќе имаат големи пломби кои се пребоени, или ако е умртвен забот и потемнел, за тие работи подобро е коронка.
     
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    На колку време се менуваат пломбите за естетска корекција на предни заби?
    Работиш со ова ти?
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Стоматолог сум.
    Ако добро се одржуваат, со минимално полирање може и 10+ години да траат. Ама зависи од ситуацијата во уста, сум видела и на помалку од 2 години да ги менуваат.
     
  7. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Јас барам препорака односно некој што го правел ова и да е задоволен.
    Јас имам простор помеѓу горните предни заби. Не сакам да стружам здрави заби за порцелански, а многу сакам да немам размак. Дали само се пополнува празниот простор, или се обвива цел заб?
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Зависи колкав е просторот. Ако е мал, може слободно со мали пломби на двата заба да се пополни, не се струга воопшто од забите, значи и да се оштети пломбата, забот одоздола си е комплетно здрав. Се додава само на страната до празниот простор.
    Ако просторот е поголем, тогаш најдобро е со протеза да се затвори, зошто и со коронки да се затвори нема да изгледа убаво, твоите заби ќе изгледаат премногу широки.
    Ако сакаш, прати ми слика во лп, ќе ти кажам што мислам дека е најдобро за тебе.
    Мислам дека имам и некои слики од вакви пломби што сум ги правела, ќе ти покажам да видиш како изгледа.
     
  9. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Zdravo. I jas imam na edinicite edna dvojka i edna trojka navlaki na zabi znaci 4 zaba.Gi imam veke 2 godini ama od pocetok imam problem. Imeno od 12 godini imam problem so gnojni cisti na kraj veke stomatologot mi predlozi edinicata i dvojkata dagi izvadam mislejki deka taka ke pomine problemot ama odkako gi staviv migi istruzi drugata edinica i trojkata ama jas od pocetok imam maka nemozam da zagrizam ili da jadam jesto so niv osekam bolka kaj mestoto od edinicata sto e ostra izvadena i trojkata.Mozno li e da nese namesteni zabite kako sto treba?
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Многу работи може да се причина за ова. Мораш на стоматолог, да се консултираш, најдобро протетичар да види како изгледа мостот што веќе го имаш. Во најлош случај ќе треба да се извади тој мост и да се направи нов, ама тоа само со преглед и снимка може да се каже.
     
  11. Katuscekd

    Katuscekd Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Еве слика од моите заби, ако може ваше мислење околу тоа колку се напред забите и дали би се средило тоа со ставање на навлаки.По препорака од стоматолог да се извадат двете двојки бидејќи тесен е просторот за вака да се направат.Поздрав
     

    Прикачени фајлови:

  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    За тебе само протеза. Да се исправат забите, па после се друго. Што и да се направи во оваа ситуација нема да биде добро. Може ќе бидеш задоволна дека ќе изгледа малку подобро, ама функционално воопшто нема да биде. На ваква состојба протетика не треба да се прави.
     
  13. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Јас ставив порцелански 4 напред, баш поради таа причина, не сакав да носам фиксна протеза, предните заби ми беа многу напред излезени. Колку што можеа ми ги направија поназад да бидат, ама не е голема разликата. Стоматологот ќе ти каже колку најмногу може да се подисправат.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Сосема здрави, без пломби само за да се смени формата.
    А ова може да го направи било кој стоматолог?
     
  15. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Некој да вадиш заби пред консултација со повеќе стоматолози. Не ми изгледа дека има потреба за вадење на заби, повеќе би ти била потребна протеза како спомна корисничката погоре.
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Теоретски да. Сепак треба да ги прави некој кој има искуство со естетски пломби за да изгледаат убаво на крај, ама нема потреба да е специјалист.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Дали може некој да ми даде искуство за ставање на винири/ фасети? Оние како тенка лушпа што се, и се лепат на заби.
    Која е цената од заб и каде во Скопје е најдобро за ова нешто?
     
    На extraordinary му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Здраво,јас сакам да прашам како може естетски да се средат предни заби на пр кецовите се со пломби а едниот е умртвен и малку има сменето боја потемен е од другиот кец,тројките малце се испакнати и едната четворка малце повнатре е и малечка. Освен кецовите со пломби другите се здрави заби,и заборавив кецовите се малку искривени една врз друга ,што е најдобро да се направи?
     
  19. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Може со фасети над нив да се средат.
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    @Spidy колку време имаат рок туѓите заби? :D