1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Нема такво правило. Би требало 7-10 години ако има добри услови, ама може да мора да се сменат и за 2 години, може и 20 години да ги носиш без проблем. Се зависи од ситуацијата.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Фала. Јас ги имам 14 години. Па ме интересираше дали треба да се сменат.
     
    На Nenadskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Можеби и треба, ама не значи дека мора. Оди да ги погледнат и ќе ти кажат. Обавезно професионално чистење и една панорамска снимка, може ќе траат уште.
     
    На gjoker4e и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Често одам на преглед и стоматологот вика дека се ок. Ама ме интересираше колку им е векот. Еден период имав проблеми со крварење на непцата баш кај што се забите, ама го средив со паста за заби Лакалут. Оттогаш не ми ни реагирале на топло/ладно.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Вчера ставив 4 порцелански безметални коронки горе и многу сум задоволна,изгледаат исто како моите претходни заби.И мислам дека многу природни се.
    20200116_175107.jpg
     
    Последна измена: 18 јануари 2020
    На Crna Dama, Blackandwhite123, Beautymom и 12 други им се допаѓа ова.
  6. Nalla

    Nalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Браво, предобро изгледаат!
    каде ги ставаше и која е цената за една?
    Ти благодарам
     
  7. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Овде во една ординација во Гевгелија.Севкупно ме фати околу 350 еу.
     
  8. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Претходно ти ги стругаа твојте? Какви се овие безметални,или така се викаат порцеланските јас врска немам не се разбирам,само знам дека горе кај непцето на некои им се познава црно,кај тебе супер изгледаат исто како природни(y)
     
  9. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Стругани се и вадени нервите нормално.Немаат метал моите затоа нема да потемнат непцата и забите.
     
    На piksooki, buba4e89 и MiAmor им се допаѓа ова.
  10. Nalla

    Nalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    На горната вилица имам два кеца и две двојки метални коронки, од пред 8 год. Веќе многу се познаваат, некако личат вештачко а и моите заби, конкретно тројките ми се пожолтени па скроз се делат од коронките.
    Сега сакам да ги заменам старите коронки и плус да направам нешто со тројките. Исто така, нешто што најмногу ми смета се високите непциња и забите од корен се еден погоре еден подоле, личи многу лошо. И маалку е модро непцето уште кога ги ставив првите коронки.. не знам дали тоа би можело да се корегира.
    Читајќи ве, би сакала да ставам безметални овој пат бидејќи сакам да изгледа најневештачки што може, веќе трауми имам од сегашниве.
    Ова ми е многу важно и се трудам да најдам добар доктор. Ќе ве замолам за искуства и совети.
    За сега, прочитав позитивни критики за Зоран Шушак од Санте плус, Даниела Димитрова од Перла центар и за Дентал Крафт.
    Ви благодарам однапред, секое мислење многу ќе ми значи.
     
  11. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    17.554
    Пол:
    Женски
    Данес ставав композитни ламинати на единиците и двојките. Сега имам тапа болка во двојката а истата е претходно лечена и умртвена. Како е можно? :(
     
  12. Jenny21

    Jenny21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Може ли адреса од Ординацијата и кој доктор?
    Супер изгледат забите.
    Позз
     
  13. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Не е во Скопје,Гевгелија е.
     
  14. Jenny21

    Jenny21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Ne e problem samo ako moze adresa
     
  15. moonbae74

    moonbae74 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    ставив коронки од тие што се 50е пред 7 месеци и сега приметувам дека кога поттурнувам со јазикот ми се мрда. совет?
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Во најдобра варијанта само се одлепила од забот, ќе ја цементираат пак. Полоши варијанти има повеќе, може да имаш проблем со забот (кариес, скршена коронка, пародонтопатија). Треба преглед кај стоматолог и снимка.
     
  17. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Здраво женски :) Утре одам на консултација за заби е, сакам да ставам навлаки, од 1до3 горе, но многу ми е страв од цел процес. Ќе може да ми каже некоја колку трае пример стругањето на еден заб, дали може оддеднаш повеќе, дали боли, иако е со анестезија мене ми е страв сепак :worried: После колку денови трајните се спремни да се наместат?Има ли некоја искуство да и бил расипан забот, дали прво се поправа, се лечи, па се спрема за навлака, или со стружењето наеднаш се се прави?
    Многу прашања, ама ме фаќа паника :)
     
  18. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Прво ке ти ги стругат,ишилчат па потоа ке ти земат мерка. Одеднаш ми ги истругаа 4те заба.Од анестезијата не осекав болка додека ги стругаа. Јас чекав околу 3-4 додека додека да бидат готови навлаките.
     
  19. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас истовремено ставив коронки на горни 1 и 2 лево и десно и на 4 исто горе лево и десно.
    Моите предни 4 заба беа за лечење сите. Прво одев за лечење на каналот, за секој заб посебно одев. Ама така јас сакав заради тоа што имав 2 месечно бебе дома :) и не можев да се задржам повеќе од 2 саати. А патот до забар, чекање малку, самата интервенција... и така испадна да одам за секој заб посебно. Со анестезија беше и покрај тоа што ми беа веќе мртви тие заби,јас имав болки при загризување. Ова ми беше 3 то лечење на истите заби, прво снимки, па бушење, чистење и на крај ми стави докторот некоја топла вертикална исполна, искрено прв пат видов такво нешто, не е како стандардни гутаперки(или како и да се викаат стручно) што се ставаат. Не боли во моментот, ама после тоа боли, јас освен парацетамол не пиев ништо, ама помина за некое време. Од кога ги излечив сите болни заби, повторно снимка, и почна стружење. За стружење се договорив сите во еден ден да бидат. и мерка ми зема тогаш. Останав повеќе од 2 часа. примив неколку анестезии, убоди на неколку места, од кога ги истружи забите ми направи привремени заби, дома не си дојдов со шилци. Тие привремените се вадат сами, за спиење ги вадев, за да не ги голтнам случајно. :) Веќе во оваа фаза ништо не ме болеше. Новите порцелански заби ми беа готови за 5 дена, така се договорив на почетокот, така и беше. Прва проба имав, ама мене не ми се бендиса еден детал, и отидов на корекција, корекцијата траеше еден ден. Во тој еден ден бев без привремените заби, односно бев само со шилци, бидејќи докторот ги исече при вадењето, не знам зошто кога отидов таму не можеа да се извадат, а претходно се вадеа сами. Како и да е , не беше страшно со шилците :) само еден ден. Си носев маска тогаш, како сега во коронава :) ПРи фиксирање на порцеланските заби осетив некоја болка, ама не голема. Јас сум многу задоволна од се. Искрено ми требаше време да се навикнам да зборувам, шушкав на почетокот, не изговарав некои зборови правилно, ми сметаа при јадење, но се навикнав за од прилика еден месец комплетно се навикнав, како да се мои. Ама чудно е, морам да ти кажам, не е како со природни заби. Но со оглед на тоа што јас 3 години не можев да гризнам ништо заради болки, сега ми е супер. Од естетски агол - го добив тоа што го брав, природен изглед, несовршени заби, такви сакав - такви добив. Кога би ги менуала - единствено што би сменила е да не бидат напред спојка сите 4 во едно, ако може. Ми фали празнината помеѓу предниите единици. Друго ништо. Се на се, можам да кажам, да боли, има доста убоди за анестезија, ама резултато е одличен и вреди да се истрпи. Со среќа и со лесно :) Јас бев на повеќе места на консултација пред да донесам одлука каде ќе ги правам.
     
  20. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.401
    Пол:
    Женски
    Колку е заб порцелан?