1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Околу 50 евра, зависи каде, имаат различни цени. Зависи и со каков материјал се комбинира порцеланот, дали се вградува метал, титаниум..., а сега во последно време имаат циркониум.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Метал керамика од 50 евра нагоре, безметална од 150 евра нагоре, циркониум од 200 евра нагоре. Цената е по заб.
     
    На Crna Dama и VDT2906 им се допаѓа ова.
  3. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас лани ги правев, мислам дека беше околу 150-200 еур од заб, извини не се сеќавам точно, бидејќи и попуст некој добив за се комплет што правев.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Да, со метал е најевтината варијанта од околу 50 евра.
     
  5. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.111
    Допаѓања:
    18.299
    Пол:
    Женски
    Јас сакам безметални, тие ми изгледаат подобри тие со метал после некое време немцата помодруваат и не изгледаат убаво.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека ќе помодрат, ако помодрат не се добро направени забите, значи дека премногу притискаат на непцето.
    Инаку од естетска гледна точка секако дека безметалните се подобри.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.111
    Допаѓања:
    18.299
    Пол:
    Женски
    Не знам вака сите што ги знам, а имале метал керамика после некое време немцата им се како виолетови зелени.
     
  8. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    Дечки а искуство со забни ламинати? Имам ставено пред 5 години на два заба, едниот ми сменил боја па сакам да ги обновам. Препораки и цени ако може :)
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Една девојка што ја знам правеше во Етерна дент и е задоволна. Мислам околу 50 евра дека се кај нив
     
    На Crna Dama и mssuniquee им се допаѓа ова.
  10. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Јас имав еден заб веќе 12 год метал керамика, воопшто не беше променета бојата на непцето. Сега го сменив и него, заедно со другите до него. Па ќе видиме. Немора да значи дека омодрува.
     
    На Crna Dama и VDT2906 им се допаѓа ова.
  11. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Ми треба мислење, гледам дека @Annath и @Spidy се стручни за ова, па затоа ќе ги тагнам.
    Забите ми се перфектно прави, освен предните два, т.е. кецот и двојката. Едниот кец ми е благо над другиот кец, а двојката е малце повеќе закривена и е над него. Како скали ми се. Не знам колку убаво објаснив, не би да прикачам слика од моите заби вака јавно, па еве најдов некои слики одприлика колку да се долови ситуацијата, одприлика ми се вака, само малце поблага варијанта од ова, не ми се толку криви колку на сликиве. Ме интересира дали може ова да се реши со коронки или со било што освен протези?
    20200506_212822.jpg
    20200506_212833.jpg
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ако забите се здрави, најдобро решение е протеза. Најверојатно може да се среди со коронки, ама зависи колку се криви забите. Просто кажано, ако место има за еден ипол заб (и затоа забите се преклопиле), и во истиот простор со коронки се постават 2 заба, тие заби ќе бидат помали или поистурени према напред, и можеби нема да изгледаат најдобро. Некогаш и може убаво да се среди со коронки, ама и да е така, подобро е да се исправат и наредат, отколку да се стругаат здрави заби. Со протези терапијата трае долго, ама барем на крај ќе добиеш тоа што сакаш и сеуште ќе ги имаш своите заби.
     
    На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    ве молам за одговор од стоматолози (се надевам дека ги има тука) или некој што нешто од ова му е познато..
    Не знам дали се работи за глупост или има некаква врска со вистината..
    Се работи за мајка ми, жената е на возраст од 50 и претходно имаше правено операции (немаат врска забите со операциите) и плус зема редовни терапии за висок притисок, тахикардија и слично..
    Вака, прави целосна горна вилица порцелан меѓутоа имала некаква циста на двојка (стоматологот препорачува хир.интервенција). Во процесот на стругање на забите и вади патем два заба и веднаш после самиот процес и се слошува (кажува дека немала сила да стане од столот) и ја праќаат во болница на инфузија и после неколку часа фала ѓу на Господ е добра. Стоматологот и дава антибиотици да пие па после десетина дена да продолжат со работа и хир интервенција.. Во разговор со пријатели дури слушнав дека човек (нивни близок) имал срцев удар по правење на забите..
    Ве молам некој стручен да напише има ли некаква врска сето ова или некој сака да не исплаши!? Тоа што и се слошило на мајка ми значи ли дека стоматологот можда има некаква врска? Да промениме нешто? Што да правиме? Совет!?
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Дали ова би значело дека е најдобро циркониум?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ако се претерало со количината на анестетикот при интервенцијата, комбинирано со здравствените проблеми што ги има, ништо чудно што и' се слошило. И стравот си го прави своето, затоа што се зголемува количеството на адреналин во организмот, па кога ќе се опушти, се осеќаат последиците. Не мора да се прави се' во една посета, можело прво да се вадат забите што биле за вадење, да се струга во друга сеанса, а не истовремено да се направи се'. За цистата на двојката обавезно да се направи интервенција додека не е ставен мостот, каналот на забот соодветно да се дезинфицира и наполни за да нема проблеми понатака.
    Не е многу често да се случи срцев удар додека пациентот е на стол, ама секогаш има ризик, особено кај луѓе со коморбидитети.

    Зависи од ситуацијата.
     
    На candy.cane, gjoker4e и LivingGlam им се допаѓа ова.
  16. Jenny21

    Jenny21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    A dali znae nekoj dobar doktor/ka od Skopje sto stava koronki bezmetalni i cena po zab ?
     
  17. ATYYY

    ATYYY Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    ЗДРАВО .......
    Сакам да ставам порцелански заб. Кажете ми боли лиии многу;(;(;(;(
     
  18. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Боли кога ќе те боцнат за анестезија,но кратко, боли кога ќе ти помине анестезијата, не многу, можеш апче да се напиеш, боли кога ќе ти го монтираат забот кога ќе го стиснат, но многу кратко. Се на се боли, ама не многу долго :) а и секој има различна толеранција на болка
     
    На ATYYY му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Не боли
     
    На ATYYY му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Искрено, имам ставено два и не боли воопшто. Барем мене не ме болеше, фала му на Господ.
    Искрено, при ставање на анестезијата (кога ќе те боцнат) и после тоа прицврстувањето ќе осетиш ама тоа не е ни болка, минимално се осеќа и не е воошто страшно. Малку непријатно чувство но сосема нормално и кратко. Не се секирај воопшто. Мисли си на нешто убаво додека си таму и брзо и лесно ќе си поминеш. Со Господ напред за сите и за тебе!
     
    На ATYYY му/ѝ се допаѓа ова.