1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Здраво Вииип, мислам дека решение е порцелански заб со штрафче, нема потреба да се вади па да се стругаат соседните два заба, само да и е добар коренот, лесно се решава, цените се различни кај различни стоматолози, јас платив 6500 за некаков титаниумски штраф, сестра ми 3000 денари, и други што кажувале меѓу овие две цени наплаќаат.
    Не знам дали прават на клиника..
     
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Ми е скршена горната единиа и некако ми ја нададоа имам колче и пола забот ми е бел половина ми е прозирен а другата единиа малку ми се мрда незнам дали е од другиот ззаб и незнам дали ке се смири местото па имам неколку прашања ве молам кој знае да ми каже
    1.дали ако е половина скршен забот и е на колче ке мора да се става порцелански или може да се направи некаква навлака
    2.дали другата единица што ми се мрда ке се смири или мора и тој да се вади благодарам многу ако ми одговорите
     
    На PollyPocket му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    :D Ахххх...кооолку сум среќна што ја најдов темава :D
    Од кога памтам за себе, забите ми се најголем комплекс. Кецовите горе ми се разделени и поголеми од другите заби! На 22-ри април имам закажано, ќе стругам 6 заби горе и ќе ставам порцелански. Малце ми е страв, ама желбата ми е огромна. А вашите искуства, храбри мои феминки, ми дадоа сила :D Ве обожавам!
     
  4. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    а кажи ми одприлика колку пари ќе те кошта? :)
     
  5. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Јас ќе правам 6 заби, 45 евра е еден заб. Ќе ме кошта 16550. Во таа цена влегува и стругањето, анестезиите, контролите...СЕ
     
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    А каде ќе ги правиш, ако не е тајна?
     
  7. lalala3

    lalala3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2
    Јас пред еден месец направив 8 порцелански, горе и 8 порцелански доле, ме чинеше 720 евра, а немав никакви проблеми со забите, сите ми беа здрави ама ми беа раздвоени, прво ми ги стругаше доле, па една недела си седев домче :D после тоа горе, пак една недела домче, осетливи се многу, посебно на ладно.Така малце е мачно ама сега кога ќе се насмеам се исплати за сите маки :D
     
  8. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Во Ченто
    Светлана Илиева
     
  9. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Девојки, јас завршив! Ставив 6 порцелански заби, процесот е речиси безболен, а јас сум презадоволна. Конечно се смеам постојано! :rofl:
     
  10. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.908
    Пол:
    Женски
    Имам проблем со горните заби кецовите и двојките од кога ги забив во кола...а тројката ми се скрши...Е сега тројката беше непоправлива и морав да ставам навлака а овие другите ми се цели како испукани ко ке ги видам на светлина и ми се корегирани со пломби...Сакам да ставам навлаки од четворка до четворка и сакам да ја извадам навлаката на тројката затоа што воопшто не ми се допаѓа...Само ми е страв да не ми излези заедно со забот и да не ми се повлечи непцето...Има некој вадено навлака?!
     
  11. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753

    јас имам ставано од 3ка до 3ка порцелански заби и јас истиот случај како тебе верувај не е ништо страншно ке се олесниш за цел живот ке немаш ниакков проблем
     
  12. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Се плашам премногу од заболекари...Но што да се прави, мора да се оди.....Е сега, имам 3 заба многу расипани и сигурно ќе ми каже дека ќе сака да ми ги умртви...но веќе имам 2 мртви, така да несакам тоа да се случи....Дали доколу се извади некој заб, постои друга алтернатива освен стружењето на заб до него па порцелански заб? Или тоа е неопходно? За имплантите несакам ни да зборувам...Болело ненормално :(
     
  13. vikiimacko

    vikiimacko Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    44
    не боли ненормално пошто ставив имплант пред 6 месеци и супер е подобро нешто нема за замена на еден заб без уништување на соседни заби...само ненормално е скапо заедно со коронката на импалнтот ме фати 760 евра...е тоа е ненормално а не болката....едвај си ги собрав парите не се кајам нормално пошто трајно сум си решила проблем ама ова со ценава е претеризам бе!!!!
     
  14. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    Јас имам едно порцеланско запче со навлака, и ми изгледа сосема природно, не се ни приметува. Спас се порцеланските заби. :D
     
  15. Oki777

    Oki777 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    5
    Треба да ставам навлаки па ако може некој да ми препорача добар заболекар во околината на Скопје, Тетово или Гостивар.
     
  16. abcde

    abcde Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    13
    Феминка кај го ставаше имплантот и колку врмеме трае целата процедура, мене 2 ми е инфецирана и се мислам дали да ставам имплант а нема да бидам во земјата неколку месеци.И додека се биде готово как заб носиш за замена, сигурно имаш заб на местото каде треба да биде имплантот. Те молам објасни ми феминка и јас сакам да си ставам па баш би сакала да слушнам искуство.
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Никогаш не би препорачала имплантација доколку не е краен случај. Работата е тешка, ризична поради можност за повреда на синуси, нерви и слично, а уште пострашна е можноста за отфрлање на имплантатот од организмот како што би отфрлил и било какво друго трансплантирано тело. А и постапката, страшна е. Се буши во коската, одвратно и непотребно.
     
  18. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Во понеделник треба да одам да ставам навлаки на неколку заби, дали таа процедура е болна, докторката ми рече дека трае околу еден час со анестезија ке било се, но пак ме интересира дали боли ?
     
  19. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Порцелански заби и импланти исто ли е, или? Ве читам, ама не сум баш упатена :?:
     
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    22.807
    Пол:
    Женски
    Не боли воопшто, јас ставив пред 4 месеци.
    Сè на сè и дали 45 мин. траеше вкупно (заедно со ставањето анестезија и чекањето да почне да делува) и плус местењето на привремените дури овие „оригиналните“ не бидат готови. :)
    А, рачунај јас два заби извадив за тоа време и плус четири ми стружеа. :D
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.