1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Nema da imas nikakov problem so toplo ladno , apsolutno nikakov , jas zaradi edinicite morav da stavam porcelanski navlaki i na niv i na dvojkite zaradi dobar esteski izgled , i so da ti kazam , nasmevka i pol imam , so jadenje nemam nikakov problem , redovno gi mijam , inaku se malce podebeli od prirodnite ali nemam nikakov problem , si jadam so niv i jabolko , krusa i itn. gi plativ 40 evra eden zab i sega sum na raat i si se smeeam :D
     
    На stela 34 и honey95 им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ne nema da imas nikakov problem, isto kako so tvoite zabi da jadesh :)
     
    На honey95 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Препорака каде? Сакам предните заби да ги средам веќе долго време, а не сум се распрашала што треба да направам, значи имам дупка луѓето околу мене велат дека е симпатична и мала ама мене ми смета. Веројатно треба да ставам навлаки на предните заби за да си го решам проблемот... Па ме интересираат искуства и цени???
     
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    http://www.eternadent.com.mk/Services?id=142
     
  5. La niña

    La niña Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Мојот проблем е следен.
    Двете горни единици ми беа искривени нанапред и носев фиксни протези две години и два месеци, потоа мобилни протези уште шест месеци, а од тогаш поминаа две и пол години. Уште кога ги извадив не бев потполно задоволна, но дури сега станува видливо. Двата предни заба полека се враќаат напред, но тоа не е се, туку и останатите заби кои ми беа во одлична состојба отсекогаш, конкретно двојките и тројките сега изгледа дека ја менуваат својата положба, очигледно протезата ги истрауматизирала. Не сум доволно запознаена и ми треба мислење дали порцелански навлаки, ламинати или нешто слично на тоа ќе ми го средат изгледот на вилицата и која е најскапата, а која најевтината варијанта и каква е разликата во крајниот ефект?
    Благодарам :)
     
  6. MarceoM12!

    MarceoM12! Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    До тие шо ставиле порцелански заби, КОЛКУ ВРЕМЕ СЕ ЧЕКА ЗА ДА СЕ СТАВАТ ЗАБИТЕ (откако ќе ви ги извадат )
     
  7. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Од 7-10 дена.
     
  8. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Која е разликата во порцеланските заби со и без метал?
    Освен во цената,тоа го сватив :D
     
  9. borjan4eto

    borjan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    305
    земи си мобилна и носи ја постојано, ќе ги држи во позиција и нема да се искривуваат
     
  10. ivana.123

    ivana.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Треба да ја вадам шеската и сега ме интересира дали можам да си ставам порцелански заб или мора имплант ? Читам имплантите биле доста скапи па мислам дека баш и не вреди да давам толку пари за шеска..Ако може да ми дадете некој совет би ви била благодарна :*
     
  11. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Ако ти е за вадење веќе едино што може е имплант. Истата ситуација е и кај мене имам вадено само еден заб и тоа 6-ка и баш за истото го прашував мојот стоматолог, па одговорот и беше оној што јас ти го дадов-имплант. Инаку да, имплантите се ептен скапи 500 евра мислам еден заб,така да не се исплаќа за 6-ца да ставаш имплант.

    Уствари имплантот не е едино решение, другото е да бушиш здрави 5-ка и 7-ца и да ставаш мост. 8)
     
  12. ivana.123

    ivana.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот :)
     
  13. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    50 евра ти е еден заб само да го вметнеш, какви 500 евра :)
     
  14. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски

    Членката праша за имплант не за поцелански заб, имплант за 50 евра нема шанси никаде да најдеш.
     
  15. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Имаш право, јас помислив на навлаки на заб... @ivana.123 ако има шанси да не ти го вадат нека ти го истружат каде што е оштетен и стај си навлака...така маж ми напраи..
     
  16. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Мојот проблем е што горнат вилица ми е тесна па така двојката ми е назад мегу 1 и 3 и изгледа ептен грдо... Со години не ставив протеза а сега на старост нема шанса... Ми треба мисленје за брзо естетско решение... Дали да ја извадам закржлавенатА двојка па да стружам 1 и 3ка.... Како би било????
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Нема да имаш место пак... ќе мора помали да ти ги направат навлаките, и забите ќе ти бидат помали од претходно. Фиксен апарат ти е добро решение, иако не толку брзо.
     
  18. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Со фиксна протеза би ти ставиле и федерче помеѓу 1 и 3 за да се направи простор и за брзо време двојчето би си дошло на место.
    Жално е здрави заби да ти ги стругаат за естетика, размисли си поубаво. :)
    Се' што е брзо естетско решение си има свои недостатоци.
     
  19. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Благодарам за советиве ама спомнав дрка двојкаѕа е закржлавено ковче а не заб.. Еден занар ми предложи дури и да го извадам. А као демек 1 и3 сами ке се доближеле
     
  20. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Најлесно е да се извади заб, меѓутоа целосната фацијална естетика не се подобрува така, а на тоа работи фиксниот апарат, не само на исправување запчиња.
    Ако си имала голема аномалија само со горната (тесна) вилица во однос на долната, требало да ти предложат апаратче за цепење непце, или со федерчиња да се направи простор.
    За да постигнеш добра естетика (еднаква форма/големина на сите предни заби), сигурно ќе треба да се постави мост т.е да се оштетат повеќе здрави заби.
    Плус со тек на време метал-керамичките коронки оксидираат (забот станува сив), сигурно се менуваат на секои 4, макс. 5 години. Гингивата се воспалува, мириса повеќе од обично.
    Секој протетичар ќе ти каже дека се идеално решение (нормално оттаму им е заработката), ама се далеку од тоа за млади луѓе, за постари да.

    Јас би ти предложила да си посетиш ортодонт да ти ја види состојбата, сигурно може да ти предложи нешто подобро од стругање на неколку здрави заби.