1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Благодарам за несебичниот совет.. А колку време би требало за да фиксен апарат ги доведе забите во ред и колку чини?
     
  2. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Повели и друг пат, инаку ќе ти пишам ЛП подетално. Поздрав :f:
     
    На macamaca24 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Ај некој нека ме просветли за естетските фасети Lumineers...Како што ,колку им е цената.,како оди постапката?
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Ако може некој да ми одговори. Мајка ми се договори за порцелански навлаки на 10 заби, но не и’ кажале дека всушност за таа цена се метал-порцелан, па се разочарала вчера кога отиде на проба и и’ ставила цела споена метална конструкција. :( Добро, врз тоа оди порцелан и естетски нема да биде лошо, но проблемот е што била целосно споена, а мајка ми мислела дека ќе бидат посебни навлаки за сите заби. Ништо не и’ објасниле. Кажала дека не сака така, затоа што ако има проблем со еден заб (а проблематични и’ се забите), ќе треба целата таа навлака да се вади па да се преправа. Па се договориле да бидат споени негде по 2, негде по 3 заби.

    Прашањето ми е до стоматолозите на форумот, @Annath, мислам дека и @blueberry93 е од таа област. Дали е во ред ваква изведба, или да си бара друг стоматолог со време?
    За цената знам дека е голема разлика, па веројатно сепак ќе биде метал-порцелан. Какви проблеми би можеле да се појават? Дали е прифатлива опција? И дали е океј ова со по неколку споени заби? да не изгледа ептен грдо? :(
     
    Последна измена: 14 мај 2016
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Сега дури го видов ова, не сум добила нотификација.

    Практика е кога се прави мост сите заби да се споени во конструкцијата. Небитно дали е метал керамика или чиста керамика или пак друг материјал. Ретко се одлучуваат за посебни навлаки оти е покомплицирано, треба повеќе стругање на забите и подолго време за пасување (проба и прилагодување) на секоја навлака посебно. Металот нема да се гледа воопшто ако е добро направена конструкцијата.
    Проблеми - секогаш кога постои туѓо тело било каде во организмот, прво е потребно време да се навикне. Може да нема никакви проблеми со години, може уште првата година да се јави нешто, но најчесто нема проблем ако се направила снимка, и ако се изработени како што треба.
    Инаку, може да дојде до пребојување на непцето, до отекување и крварење, појава на џебови шо се контролира со редовна хигиена и чистење. Може да дојде до инфекција на струганите заби, ама тоа многу поретко, иако не е исклучено, ама се случува, од џебови, од нелекувани заби, направен превид при решавањето на ситуацијата, во смисла кои заби да се стругаат, кои да се вадат, ако не е направена снимка и слично.
     
    На blueberry93 и LivingGlam им се допаѓа ова.
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу. И’ прочитав, малку се утеши. :)
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.517
    Пол:
    Женски
    Ќе стaвaм пoрцелaнски зaби сите кoмплет,прaвев aлергoтест и aлергичнa сум нa никел ќе ми прaве ли прoблеми?Немoжaм дa a дoбијaм дoктoркaтa нa oдмoр е. @Annath ме интересирa твoе мислење или друг зaбoлекaр aкo имa нa фoрумoт
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Стaви сaмo пoрцелaн, без метaлнa oснoвa. Акo веќе мoрa метaл, некa се oсигурa техникaтa декa метaлoт штo ќе гo кoристaт немa никел вo сoстaвoт инaку белјa ќе си нaпрaвиш. И јaс сум нa никел aлергичнa.
     
    На afrodita26 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.517
    Пол:
    Женски
    Фaлa.... Рaзгoвaрaв никел немa дa имa.Нa диетa ли си се имaш ли вaкцинирaнo?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Дијaгнoстицирaнo ми е уште вo среднo, сaмo избегнувaм дa нoсaм тoa штo ми предизвикувa прoблеми. Никaквa диетa ни вaкцинa не е пoтребнa.
     
    На afrodita26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    510
    Пол:
    Женски
    да ве прашам дали ако ставаш порцелански заби пример врз твојот заб (не зборам за здрав заб) мора штрафче да има или не?
     
  12. Nona13

    Nona13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    здраво сакам да прашам од колку години може да се ставаат навлаки на забите :)
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Кога ќе заврши растот на вилиците. После 18-20 години. Може и порано, ако е само на еден заб на пример, ама ретко се практикува пред 18 години.
     
    На Nona13 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lunaa21

    Lunaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво. Да ве прашам денес ставив мост и осекам малку болка и како притисок. Нормално е тоа или?
     
  15. Bruneta

    Bruneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Normalno e dur se navikne mestoto posle kako tvoj ke gi osekas :D
     
    На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gabrielka

    gabrielka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Me interesira cenata na zabni laminat znae li nekoj kade e najdostapno
     
    На dzeliii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FTS

    FTS Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Да ве прашам, пред 4 дена ставив мост. Во моментов е привремено, неделава треба да отидам повторно, но овие неколку дена умрев од болка....Скоро секој ден барем еднаш дневно пијам кафетин... А загризам ме боли, исто така ми реагира сеупте на топло/ладно. Ме интересира нормално ли е таква реакција ?
     
  18. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    13.552
    Пол:
    Женски
    Kolku kosta fiksna a kolku mobilna proteza koje e podobra kolku se nosi moze nekoj da me posovetuva
     
  19. dzeliii

    dzeliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    441
    Зависи, до 18год фиксна е 300 евра, а мобилна е бесплатна или нешто ситно се плаќа. А за над 18 знам само дека една мобилна, горна или долна е 6000ден. Колку би ја носела и која е подобра за тебе е индивидуално, зависи од распоредот на забите, најдобро да се консултираш со ортодонт :)
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    А каква врска имаат годините?:^)
    Нели порцеланските заби и онака не ги покрива фондот? 50-60+ евра од заб?
    Мајка ми ја носам на клиника, ги вади сега забите и ни рекоа во зависност од тоа колку заби ќе и фалат, толку и ќе си плати.
    Секако зависи и од материјалот што ќе го избере..
    Сега ме збунивте:rofl: