Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

 1. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Благодарам за несебичниот совет.. А колку време би требало за да фиксен апарат ги доведе забите во ред и колку чини?
   
 2. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.453
  Повели и друг пат, инаку ќе ти пишам ЛП подетално. Поздрав :f:
   
  На macamaca24 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  2.199
  Ај некој нека ме просветли за естетските фасети Lumineers...Како што ,колку им е цената.,како оди постапката?
   
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.613
  Допаѓања:
  49.186
  Пол:
  Женски
  Ако може некој да ми одговори. Мајка ми се договори за порцелански навлаки на 10 заби, но не и’ кажале дека всушност за таа цена се метал-порцелан, па се разочарала вчера кога отиде на проба и и’ ставила цела споена метална конструкција. :( Добро, врз тоа оди порцелан и естетски нема да биде лошо, но проблемот е што била целосно споена, а мајка ми мислела дека ќе бидат посебни навлаки за сите заби. Ништо не и’ објасниле. Кажала дека не сака така, затоа што ако има проблем со еден заб (а проблематични и’ се забите), ќе треба целата таа навлака да се вади па да се преправа. Па се договориле да бидат споени негде по 2, негде по 3 заби.

  Прашањето ми е до стоматолозите на форумот, @Annath, мислам дека и @blueberry93 е од таа област. Дали е во ред ваква изведба, или да си бара друг стоматолог со време?
  За цената знам дека е голема разлика, па веројатно сепак ќе биде метал-порцелан. Какви проблеми би можеле да се појават? Дали е прифатлива опција? И дали е океј ова со по неколку споени заби? да не изгледа ептен грдо? :(
   
  Последна измена: 14 мај 2016
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.471
  Допаѓања:
  130.090
  Пол:
  Женски
  Сега дури го видов ова, не сум добила нотификација.

  Практика е кога се прави мост сите заби да се споени во конструкцијата. Небитно дали е метал керамика или чиста керамика или пак друг материјал. Ретко се одлучуваат за посебни навлаки оти е покомплицирано, треба повеќе стругање на забите и подолго време за пасување (проба и прилагодување) на секоја навлака посебно. Металот нема да се гледа воопшто ако е добро направена конструкцијата.
  Проблеми - секогаш кога постои туѓо тело било каде во организмот, прво е потребно време да се навикне. Може да нема никакви проблеми со години, може уште првата година да се јави нешто, но најчесто нема проблем ако се направила снимка, и ако се изработени како што треба.
  Инаку, може да дојде до пребојување на непцето, до отекување и крварење, појава на џебови шо се контролира со редовна хигиена и чистење. Може да дојде до инфекција на струганите заби, ама тоа многу поретко, иако не е исклучено, ама се случува, од џебови, од нелекувани заби, направен превид при решавањето на ситуацијата, во смисла кои заби да се стругаат, кои да се вадат, ако не е направена снимка и слично.
   
  На blueberry93 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 6. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.613
  Допаѓања:
  49.186
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу. И’ прочитав, малку се утеши. :)
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. afrodita26

  afrodita26 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  1.369
  Пол:
  Женски
  Ќе стaвaм пoрцелaнски зaби сите кoмплет,прaвев aлергoтест и aлергичнa сум нa никел ќе ми прaве ли прoблеми?Немoжaм дa a дoбијaм дoктoркaтa нa oдмoр е. @Annath ме интересирa твoе мислење или друг зaбoлекaр aкo имa нa фoрумoт
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.471
  Допаѓања:
  130.090
  Пол:
  Женски
  Стaви сaмo пoрцелaн, без метaлнa oснoвa. Акo веќе мoрa метaл, некa се oсигурa техникaтa декa метaлoт штo ќе гo кoристaт немa никел вo сoстaвoт инaку белјa ќе си нaпрaвиш. И јaс сум нa никел aлергичнa.
   
  На afrodita26 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. afrodita26

  afrodita26 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  1.369
  Пол:
  Женски
  Фaлa.... Рaзгoвaрaв никел немa дa имa.Нa диетa ли си се имaш ли вaкцинирaнo?
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.471
  Допаѓања:
  130.090
  Пол:
  Женски
  Дијaгнoстицирaнo ми е уште вo среднo, сaмo избегнувaм дa нoсaм тoa штo ми предизвикувa прoблеми. Никaквa диетa ни вaкцинa не е пoтребнa.
   
  На afrodita26 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. teressa

  teressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2016
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  345
  Пол:
  Женски
  да ве прашам дали ако ставаш порцелански заби пример врз твојот заб (не зборам за здрав заб) мора штрафче да има или не?
   
 12. Nona13

  Nona13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  здраво сакам да прашам од колку години може да се ставаат навлаки на забите :)
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.471
  Допаѓања:
  130.090
  Пол:
  Женски
  Кога ќе заврши растот на вилиците. После 18-20 години. Може и порано, ако е само на еден заб на пример, ама ретко се практикува пред 18 години.
   
  На Nona13 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lunaa21

  Lunaa21 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво. Да ве прашам денес ставив мост и осекам малку болка и како притисок. Нормално е тоа или?
   
 15. Bruneta

  Bruneta Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2015
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Normalno e dur se navikne mestoto posle kako tvoj ke gi osekas :D
   
  На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gabrielka

  gabrielka Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  5
  Me interesira cenata na zabni laminat znae li nekoj kade e najdostapno
   
  На dzeliii му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FTS

  FTS Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  Да ве прашам, пред 4 дена ставив мост. Во моментов е привремено, неделава треба да отидам повторно, но овие неколку дена умрев од болка....Скоро секој ден барем еднаш дневно пијам кафетин... А загризам ме боли, исто така ми реагира сеупте на топло/ладно. Ме интересира нормално ли е таква реакција ?
   
 18. resenska

  resenska Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  3.557
  Пол:
  Женски
  Kolku kosta fiksna a kolku mobilna proteza koje e podobra kolku se nosi moze nekoj da me posovetuva
   
 19. dzeliii

  dzeliii Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  441
  Зависи, до 18год фиксна е 300 евра, а мобилна е бесплатна или нешто ситно се плаќа. А за над 18 знам само дека една мобилна, горна или долна е 6000ден. Колку би ја носела и која е подобра за тебе е индивидуално, зависи од распоредот на забите, најдобро да се консултираш со ортодонт :)
   
 20. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.346
  Допаѓања:
  129.454
  Пол:
  Женски
  А каква врска имаат годините?:^)
  Нели порцеланските заби и онака не ги покрива фондот? 50-60+ евра од заб?
  Мајка ми ја носам на клиника, ги вади сега забите и ни рекоа во зависност од тоа колку заби ќе и фалат, толку и ќе си плати.
  Секако зависи и од материјалот што ќе го избере..
  Сега ме збунивте:rofl: