1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. dzeliii

    dzeliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    441
    Еии темава била порцелански заби, упс :D
    Последното прашање беше за фиксни и мобилни протези и на тоа вратив, а за порцелански везе неам :rofl:
     
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Упс..видиш и јас не дочитав:rofl:
    Кој знае кој на што мислеше..:rofl:

    Мислев дека мисли на заби..а може и мислеше..може и не
    Еве овие на татко ми се вадат по потреба..не се фиксни:rofl:
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  3. dzeliii

    dzeliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    441
    Ааа он значи од мобилните, за +18 има :rofl:
    И апел до членката ако нешто не и е јасно, слободно нека се обрати, ги баратеме протезиве :rofl:
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    фиксна е подобро, ама и далеку поскапо
    се носи година - 2 фиксната, на почетокот е тешка за свикнување
     
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    (facepalm):rofl:


    Инаку фиксна е подобро..
    Ако збориме за протези..онакви грдички:rofl:
     
    На dzeliii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. gabrielka

    gabrielka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Ве молам кажете каде најевтино да ги направам забите на клиника како се се со цени за вештач5и прашувам или негде на рати
     
  7. Stefanija.whiz

    Stefanija.whiz Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас имам едно прашање до оние кои имаат порцелански заби..Дали е голема разликата од вашите нормални заби кога беа и сега порцеланските? Нели, секако дека не е исто но ме интересира колкава е таа разлика, дали ви беше лесно да се привикнете, и дали сте задоволни се на се?
    Јас се мислам да ги направам сите порцелански бидејќи не сум задоволна со нивниот изглед но сепак ми е голем чекор и никако да се одлучам.
    Ако може и препорака за некој добар стоматолог, би ви била благодарна.
    Поздрав на сите :)
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас имам повеќе од 10 години 5 порцелански заби,и сум многу задоволна правени ми се кај др.Маркоски спроти скопјанка се навикнав брзо на нив супер ми ги направија ми ги погодија проблем никаков сум немала,зависи како ќе ти ги направат како ќе ти погодат боја изглед,мене никој не ми ги приметува дека не се мои предните горе ми се порцелани,барај само спремна ординација тоа ти е најбитно
     
    На Acka22 и Stefanija.whiz им се допаѓа ова.
  9. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Mене ми се сите порцелански, веќе две години како ги ставив и немам никаков проблем. Разлика нема никаква, бар ја не осеќам, освен поубава насмевка. Многу брзо ги навикнав, за недела дена ќе ги чуствуваш како твоите заби. Ми велеа дека често крвареле непцата со порцеласнки заби, ама јас немам таков проблем. Со редовна орална хигиена, четкање два пати на ден со Лакалут Актив и плакнење со Листерин, досега не ми се случило да ми закрвари непцето.
    Целата процедура е безболна и брза. Со неколку посети на стоматолог ќе имаш нова насмевка. Еве ти поопширно за целиот зафат.
    Многу е битен изборот на стоматолог :!: Подобро плати малку повеќе, ама да е квалитетно. Естетиката е битна да, ама функционалноста е многу побитна.
    И многу е битно дали ги имаш сите заби. Јас немав четворки горе и петки доле и ми беше неправилен загризот. Многу е посложено да се става навлака на сите заби со мостови онаму кај што фали, со неправилен загриз. Ама за се има решение, не се секирај ;)

    Јас ги моите ги ставав во Ендомак и топло ги препорачувам насекаде, зашто досега сум многу задоволна од забите. Ниту изгубија боја, ниту пожолтеа, а пушач сум. И функционални ми се, немам проблем со ништо, јадам исто како порано, зборувам исто, фацата не ми е сменета, освен насмевката. Ако те интересира уште нешто, слободно прашај.
     
    На Antebellum, Waka-waka, afrodita26 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Stefanija.whiz

    Stefanija.whiz Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам, знам го читав твојот пост пред неколку години кога и тогаш се мислев, и на сликата се сеќавам, и баш ми е мило што се уште си задоволна. :)
    Ќе можеш да ми кажеш колку отприлика те фати? Можеш и во пп да ми пишеш ако е проблем тука
     
  11. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.521
    Пол:
    Женски
    Пoрцелaнски ми се сите 27 зaби и немaм никaкoв прoблем.Ми беше мнoгу стрaв дaли ќе ми се пoгoдaт,сум виделa сo пoмoдрени непцa,и гoлеми зaби нo кaкo штo кaжa бoaвистa мнoгу е битен дoктoрoт.
     
  12. Stefanija.whiz

    Stefanija.whiz Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    A ti kade si gi pravese? :)
     
  13. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.521
    Пол:
    Женски
    Вo кaвaдaрци.Акo си oд тaму пиши ми лп ќе ти кaжaм кaде.
     
  14. angelaxD

    angelaxD Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    46
    BoaVista дали би можела да ми кажеш колку чинат порцеланските заби во Endomak?
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира колку чинат порцеланските заби во Ендомак. Преглед и панорамска снимка без никаква интервенција е 1000 ден, и некако многу ми се виде, што знам, па уште од сега страв ме фаќа која е цената тек за порцелански заб.

    Ако може некој да ми одговори баш би ви била благодарна :)
     
  16. WorldInMyEyes

    WorldInMyEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ако ти ги направат добро забите, нема да имаш никаков проблем. :) Моиве ми се веќе "втори заби", правени секако:D меѓутоа ни со првите, ни сега со новиве немав никаков проблем за навикнување. Е сега зависи какви сакаш да ги направиш, со метал или без. Јас би ти препорачала безметални да бидат, зашто многу поприродно делуваат. Ова ти го кажувам од искуство, зашто првите ми беа со метал(не дека се лоши) но не се споредува со овие сега. Или барем предните заби да бидат без метал, ама се тоа во договор со стоматолг секако:)
     
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.420
    Зошто ги менуваше?
     
  18. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @BoaVista и мене ме интересира колку се порцеланските заби таму..Јас немам двојки и забите ми се никакви па сакам што побргу да ги средам но не знам дали може а и многу ми е страв од вадење правење лошо ми станува право..Може и лп да ми пишеш
     
  19. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    За 22 заба со метални коронки, панорамска снимка, мал зафат-сечење на гингива, 22 привремени заба и вадење на два заба платив околу 1400-500 евра. Мислам дека металните коронки беа по 60 евра од заб, безметалните 200 евра од заб, привремените заби беа по 300-400 денари од заб. Тоа пред 2 години. Можете да си закажете бесплатен преглед и консултација, така беше ја кога ги ставав, и докторот ќе ви направи неколку понуди, па ако се најдете во некоја ок, ако не никому ништо.
    Мене многу скапо ми излегуваше со безметални коронки, некаде околу 5000 евра, затоа се одлучив за коронка со метал. Досега немам никаков проблем, заботе се убави како првиот ден кога ги ставив, металот воопшто не се познава, ако некад не дај боже излезе некој проблем предните ќе ги сменам со без метални. Сега за сега се е ок.
    @blessed.an @Трепетлика @angelaxD @Stefanija.whiz
     
    На Трепетлика и blessed.an им се допаѓа ова.
  20. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот. Јас закажав преглед, ама ми рекоа дека за тоа заедно со задолжителна панорамска снимка се наплаќа 1000 ден, така што претпоставувам дека и останатите цени се сега повисоки ама ајде да видиме неделава :)