Порцелански заби или не?

Дискусија во 'Лице' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

 1. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  5.460
  Пол:
  Женски
  20000 den. Gi stavav kaj Dr Sanja Dimova vo Dentisimo mozes da ja najdes na fb da se javis Mene br mi se izbrisa tamu ima I sliki kako izgledaat zabite pred I posle imas kaj nea I besplatna konsultacija pa ke ti objasni podetalno. :)
  Inaku taa Cena e za zabi od 6 do 6 prednite samo tamu moze da se stavaat laminati imas I garancija 5 god.
   
 2. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  6.551
  Пол:
  Женски
  Значи, за вкупно 12 заби те чинело 20.000 денари? Ако е тоа случајот, тоа е преефтино.
   
 3. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  5.460
  Пол:
  Женски

  Izvinete moja greska od 3 do 3 se vkupno 6 zaba. So 5 god garancija. :)
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 4. papillonP

  papillonP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  4.249
  Пол:
  Женски
  @VDT2906 пак да не си грешка?! И да е за 6 заба 20 000 ден. тоа излегува по 55е од заб што за ламинат е невозможна мисија.

  Јас ставав циркониа по 80е од заб, а ги има и по 120 па и 200е од заб(ова 200 е за во ендомак)
  Поефтино од циркониа ти е порцелан по 50е од заб.
  Поскапо од циркониа е ламинат, ама не знам цена затоа прашав, инаку по моја логика е 200е па и више.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 5. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  14

  Вака нешто изгледа таа процедура? Дали со ламинати би можеле да ми се исправат забите дека единиците се доста криви...или ќе треба повеќе да ги стружи?
  И јас разбрав дека цената е околи 50-60евра..може да има нешто врска материјалот? Кој е поквалитетен?
   
 6. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.344
  Допаѓања:
  129.367
  Пол:
  Женски
  Мене за фасетите lumineers ми рекоа дека се 300+ евра..
  Колку што знам само тие се без стругање..
  Пред некоја година имав поткршен заб сосема малку, ама меѓувремено ми се докрши и покрај тоа што беше саниран, па баталив|(
   
  На papillonP му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Miss.A.

  Miss.A. Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  2.282
  Пол:
  Женски
  Од заб?:^)
   
 8. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.344
  Допаѓања:
  129.367
  Пол:
  Женски
  Lumineers да од заб.
   
  На Miss.A. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  14
  Многу е тоа 300евра од заб беее..
  А може да се исправат заби со lumineers фасети? Јас сакам некако да не се познава дека ми се криви единиците а да не ги стругам забите дека се здрави.....можно е тоа?
   
 10. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.344
  Допаѓања:
  129.367
  Пол:
  Женски
  Епа толку..
  На времето Етерна дент работеше со нив, други не знам. Сега знам дека има неколку во МК..
  Јави се и прашај што те интересира. Ќе ти кажат
   
 11. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  14
  А може да се исправат заби со lumineers фасети? Јас сакам некако да не се познава дека ми се криви единиците а да не ги стругам забите дека сездрави.....можно е тоа?
   
 12. Ladybbc

  Ladybbc Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  109
  Пол:
  Женски
  Матичната моја ми кажа 2500ден од заб само не со 5год гаранција техниката во мк не била до тој степен усовршена.
   
 13. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.344
  Допаѓања:
  129.367
  Пол:
  Женски
  Добро девојче од кај знаеме ние на форум да ти кажеме дали нема да ти се познаваат? Не ни знаеме колку ти се криви..
  Ќе си одиш во тие здравствени установи што ги работат и после направен преглед, ќе ти кажат што понатаму.


  А за 2500 ден нема ни метал со порцелан веќе, а не па 1мм фасети..
  А cad cam 150+ евра
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ladybbc

  Ladybbc Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  109
  Пол:
  Женски
  Хахахаха може лушпи од семки става кој знае.
   
 15. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  11.868
  Пол:
  Женски
  За 2500 ден можеби може да се направи бодирање на забите, односно со материјал сличен на композитна пломба се обвиткува забот и моделира и на крај се полира. Така да, убаво распрашајте се кај стоматологот и разграничете ги термините.
   
  На Annath и Dust им се допаѓа ова.
 16. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  5.460
  Пол:
  Женски
  Tolku plativ za 6 zaba, eve najdi ja ordinacijata Dentisimo na fb ima br i ke ti objasnat podobro. :)
   
 17. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  14
  Ок, извини што прашав
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.909
  Пол:
  Женски
  Цирконија за 80 евра од заб е незвозможно да најдеш, најниска цена од техника е 120 евра.

  Ова не се lumineers, ова е она што ти го пишала @Avery погоре.
  Иначе Lumineers се бренд, заштитени со патент, и не ги става секој, само оние што добиле лиценца за нив, кај нас тоа се Етерна Дент. Се друго што е налик на нив, носи име veneers. Тоа се најчесто фелдспатни фасетки и цената им е повисока отколку на cad-cam коронките.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 19. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  5.460
  Пол:
  Женски

  Kompozitni laminati na Coltene se vikaat.
   
 20. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.323
  Допаѓања:
  68.727
  Пол:
  Женски
  Јас ставав исто полуциркониа пред неколку месеци, платив за 6 заби 900 евра по 150 од заб... Значи прв пат слушам дека имало Др што кажувате. Знам правата циркониа беше 200 е од заб кај Луканоски. Др не знам, ми кажаа дека се најдобри и најскапи најверојатно зашто само тоа имале. :D Ама сум презадоволна ...
   
  На S.Franco му/ѝ се допаѓа ова.