1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посвојување. Биолошки родители.

Дискусија во 'Дете' започната од karak, 20 јуни 2010.

  1. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    fala duso mnogu ubav sovet i jas go mislam istovo,letovo ke mu ja trgnam do ohrid pa sto bide neka bide
     
  2. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    aj ako sakas kazi mi kade vo socijalno potocno posto nesto potprasav mi rekoa kaj nova zeleznicka,i sto dokumenti ti trebaa koga bese da baras?ti dadoa li pliko vo koe pisuva nesto od nea
     
  3. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    i jas go mislev istoto no otkako stanav majka taa zelba se razgore uste poveke,mozebi taa i da saka nemoze da me najde posto me ostavila.a za braka i sestri mnogu sakam da gi zapoznaam i mene mi falele cel zivot
     
  4. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
     
  5. djasmina

    djasmina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    12
    ај и јас малку да се замешам во темава... не сум посвоена но мајками и таткоми се оставиле кога јас сум имала 2 месеци и од тогаш таа нема ме побарано нити ја знам како изгледа (а еве уште малце 24 год.ке наполнам).јас знам се за неа каде е сега колку деца има,но никогаш не сум имала храброст да ја побарам.мене ме израсна една прекрасна жена (бидејки таткоми се прежени на мои 6 години) и мислам дека со право заслужува да и викам мамо.а за таа што ме родила незнам каква и е душата да не ме побара...затоа најдобро е да ги сакаме тие што се до нас цел живот :angel:
     
    На mamaJana, Saraa, Oden и 4 други им се допаѓа ова.
  6. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    ne mi se veruva kolku mi olesna koga veke si kazav sto me maci bidejki so nikogo ne razgovaram na temava,nitu so maz mi.fala vi na site za sovetite sto mi gi dadovte i sto so nekoi od vas imam slicna prikazna koi mi ja raskazavte nekako mi olesna da ne zvuci grubo no ne sum bila samo jas taka ostavena.sakam uste edno golemo blagodaram do karak fala sto mi pomogna.pozdravce i baknezi do site
     
    На mamaJana, MarchelineAmaru и mecheto им се допаѓа ова.
  7. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    nemoj da me svatis pogresno jas rekov za mene sel zivot mama i tato ke si ostanat tie sto me odgledale. megutoa posilna e zelbata vo mene makar samo da ja vidam/custvuvam nekoja praznina vo mene;sto bi rekle se imam ama pak ne sum ispolneta i srekna.
     
  8. djasmina

    djasmina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    12
    напротив секој има желба да знае од каде потекнува и сакав само да ја кажам мојата приказна за да знаеш дека и јас сум во слична ситуација и јас би сакала да видам која е таа што ме родила но никако немам сили..можеби кога ке станам мајка ке разберам поубаво
    бакнежи до тебе ненушка
     
  9. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.432
    ненушка јас не сум од скопје, или ќе побараш центар за социјални грижи па ке те упатат тие кај кого точно. иначе за докумети само лична карта за да потврдам дека сум полнолетна почекав некое време и социјалниот работник се врати со тие податоци напишани на ливче ми рече деке тоа е се што може да ми каже
     
  10. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    i jas bev vo taa situacija site ovie godini sakav no nemav sili,no sega sum resena ke odam do kraj pa sto bide neka bide spremna sum na se.i toa bi go napravila na 23 juli na denot koga pravam 25 godini a do togas mi ostanuva da istrazam koja e.baknez i do tebe djasmina
     
  11. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    fala vo sekoj slucaj za informacijata
     
  12. djasmina

    djasmina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    12
    ненушка со среќа да го постигнеш тоа што ти значи ... се надевам ке бидеш задоволна и ке пишеш :*
     
  13. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    fala zlato ke pisam sigurno,nova sum samo nekolku dena na forumov a veke ve custvuvam za bliski
     
  14. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    аууу девојќи се од почеток се изначитав,река направив од солзи.Не знам што би прокоментирала,јас да сум на ваше место би ги побарала своите вистински родители,да знам бар зошто ме оставиле,ама не знам вас како ви е, :?: , сигурно е тешко,ама што губите ако ги побарате,барем ќе знаете на што сте. Со среќа на сите па пишете :)
     
    На Katiija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    fala na podrskata pozdravce
     
  16. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    nenuska кеи ја јас сум од скопје и ке ти кажам да појдеш во социјалното кај нова железничка на ул.страшо пинџур и ке се распрашаш таму само ако имаш некој документ тоа би било плус а се надевам дека ке успееш да ја најдеш, СРЕЌНО!
     
  17. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    fala zlato za informacijata veke fativ vrski pa ke vidime se nadevam ke uspeam :* :* :*
     
  18. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    јас сум посвоена и сум многу среќна што е тоа така да не биле моите родители не знам што би можело да ми се деси до сега,многу сум им благодарна за се што направиле за мене во овие години за мене други родители не постојат,тие се тие кое биле со мене во секој момент тие се тие кои ме носеле по болници кога било потебно на нив сум им плачела за првата њубов на нив за прв пат сум им рекла мамо и тато и пак ќе повторам за мене други родители не постојат,порано имав желба да ги најдам биолошките родители но со текот на годините кога сватив дека тие да ме сакале немале да ме дадат на посвојување ја избришав таа идеха од глава, и не оправдувам никаква причина за давање на детето на посвојувањ,не ми е јасно со која совест живеат тие луѓе и дали воопшто се правшваат каде им е детето дали е здраво и живо за мене родители се тие кој ти го покажале правиот пат кон животот,тие кој би го дале својот живот за своето дете
    НЕ Е БИТНО КОЈ ТЕ РОДИЛ ТУКУ КОЈ ТЕ ИЗГЛЕДАЛ И ТЕ НАПРАВИЛ ЧОВЕК
     
    На stejsi2005, MarchelineAmaru и ljubicicaa им се допаѓа ова.
  19. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    snake potpolno si vo pravo se sto kaza,tie sekogas ke ostanat moe edinstveni roditeli,koi gi cenam i pocituvam no zelbata da vidam od kogo poteknuvam e pregolema.i ne deka opravduvam sto davaat deca na posvojuvanje megutoa mislam deka treba da ja doznaam pravata pricina pa kolku i da e bolna za mene.nemoj da mi se ljutis sto ti kazav vaka :* :*
     
  20. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    нема врска не се љутам и мене некогаш ми доаѓа желба да ја знам причината зашто како и што но сепак немам храброст да го направам првиот чекор и да дознаам зошто на мајка ми пријателка што исто така е постоена ги нашла информациите за жената што ја родила и кога била да ја види женава дрско ја избркала од дома и мене сеа ми е страв да не ми се случи истото :(