1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посвојување. Биолошки родители.

Дискусија во 'Дете' започната од karak, 20 јуни 2010.

  1. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    da zlato vo pravo si isto i jas taka razmisluvav i nemev sili,no sega sum spremna na se jas ke ja poaram pa ako ne me primi nejzin grev,koga veke ednas me ostavila pa sega nema da zagubam.samo treba da bides sigurna vo sebe ako nekogas posakas vistinski da ja najdes
     
  2. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    може и јас некогаш ќе соберам сили да ја најдам но само да ја дознаам причината а не да имам некакви други контакти со неа бар се додека мајка ми е жива зошто знам дека тоа би ја повредило многу иако не сака да ми признае не сакам жената која го дала животов на моето одгледување и воспитување и што све немас преживеано заради мене да ја повредам
     
    На nenuska new му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    normalno i jas ne bi sakala majka mi da doznae,jas prvo pred da pocnav da istrazuvam prasav dali ke treba majka mi da potpisuva nesto mi rekoa deka stom sum polnoletna sama si odgovaram taka da nikogas ni jas ne bi dozvolila da doznae,nitu nekoj drug ke znae ako ja najdam osven maz mi i vie dragi moi na forumov.
     
  4. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    razmisluvav dali ova da go pism da ne bidam pogresno svatena,ama sepak ke pisam sto mislam.site nie sto sme posvoeni i sto sakame da doznaeme od koj poteknuvame prvo treba da sme sigurni dali navistina go sakame toa t.e dali sme dovolno silni da se soocime so posledicite od toa t.e mozebi razocaruvanje.i mislam deka treba da se islusa celata situacija kako bila pa duri potoa da osuduvame zosto zeni sme i nam mozelo da ni se sluci takvo nesto.a deka taa sto ne nosela vo stomak 9 meseci ne pomisluva na nas e netocno i nea ja grize sovesta i pomisluva na nas no mozebi kasno zosto veke se otkazala pa nemoze da ne pobara nema pravo.zatoa devojki dodeka ne se osigurate sami so sebe sto ustvari sakate i to ocekuvajte moj sovet do togas nisto da ne barate :* :*
     
    На little women и Whitecloud95 им се допаѓа ова.
  5. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Да ненушка во право си. Може да се разочарама ако премногу отчекуваме од ситуацијата, треба да сфатиме дека таа жена изградила живот и луѓето во тој живот нејзин не знаат за нас па затоа можно е да наидеме на отпор и отфрлање. И не верувам деке не мислат понекогаш на нас исто како што и ние се прашуваме како изгледа каде живее, и плус тоа ние не ја знаеме приказната вистина е деке може на секое женско да му се случи. ЈАс лично сакам само да ја знам приказната ме копка од внатре не ни барам таа да ме сака, прифака или не знам што си имам јас луѓе за тоа
     
  6. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    taka e poradi toa rekov deka treba da bideme prvo sigurni i dovolno jaki za da ja pobarame
     
  7. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    И ова сакав да прашам еве јас веќе пишав го дознав името и презимето но сега како понатаму? од каде да почнам да барам? сакам тоа да биде малку дискретно, но не знам каде би можела да добијам некакви информации освен нели од распрашување по луѓе ама пак и кој луѓе да ги прашувам? Ако некој има некаква идеа слободно нека сподели
     
  8. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    jas mislam deka vo socijalno moat da ti ja dadat adresata ili preku mvr aj jas i taka ocekuvam informacija denovive pa ke ti kazam kako treba
     
  9. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    па не ми ја дадоа тогаш во социјалното а јас го имам и то во предвид дека наверојатно има сменето презиме ако е мазена така да не знам ајде те молам ако нешто средиш работа да ме информираш бидејќи сега како што ја почнавме темата тука повторно ми се врати зелбата да ја решам оваа ситуација
     
  10. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    ke ti kazam stom ke doznaam ama se moslam deka ke treba vo mvr ama ne sum sigurna,a ako imas zelba taman dvete ke barame istovremeno i ke si se tesime edna so druga :worried:
     
  11. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    сакам да ја знам причината зашто но не и ја да најдам и да почнам комуникација со неа се мислам дали од идната недела да одам во социјално и да видам дали ќе ми ѓи дадат информациите зошто тие се сепак доверливи
     
  12. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    ako si resena a veruvam deka te kopka so godini isto kako mene odi,mislam deka ke ti dadat informacii stom si polnoletna i sama si odgovaras za se,a sto se odnesuva do komunikacii zar nemas zelba da ja vidis i da ja doznaes vistinata,mislam deka ke mi olesni veke ednas mozebi ke si zapoznaam sestra ili brat so koi mozebi ke komuniciram
     
  13. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    snake ти најдобро си знаеш, затоа не сакам јас предвреме да судам бидејќи не знам што точно се случило ама кога си помислам дека можеби живееме близу можеби имам полу браќа сестри чуствувам дека фали некое делче да се пополни. како што ние обде сега дискутираме да ги најдеме можеби и тие се прашуваат за нас тоа не можеме да го знаеме.
    ненушка искрено се надевам дека ова ке вроди резултати навистина ти посакувам среќа :)
     
  14. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    isto i jas na tebe dusicke a veruvam deka ke uspeeme pa ke bideme celosno ispolneti :*
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    девојки и да пишете како сте и до каде сте навистина би ми било мило да ги видиме вашите исходи па и какви и да се. а се надевам ќе успеете во тоа што го барате не е за џабе речено надежта последна умира
     
  16. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    taka e mora da se nadevame na uspeh :clap:
     
  17. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    devojki moram da vi kazam pocnav da se nerviram,vcera mu kazav na eden drugar na koj sto ajka mu raboti vo socijalno da mi kaze kade tocno da se obratam i sto da ocekuvam kako informacija,i zamislete sega covekot mi se javi i mi kazuva deka majka mu mu kazala deka tie raboti mnogu tesko se doznavaat trebalo nekakvo baranje da dostavam vo socijalno t.e da kazam zosto ja baram od koi pricini,pa oni ke go razgledale baranjeto pa duri togas ke mi kazat dali ke mi dadat nekoja informacija bar ime i prezime,a vo poveketo slucaevi gi odbivale osven ako nedaj boze se raboti za nekoja genetska bolest.E sega mi ostanuva od ponedelnik da otidam do tamu i da vidam sto ke mi kazat.ako ne ke treba vo bolnica vo ohrid ama za tamu ne se nadevam zosto neznam nikoj od ohrid koj bi mozel da pomogne. :worried:
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    не слушај никој и не барај мислења и помош од другари знаеш што можеш сама не моли, иди ти распрашај се разговарај со личности, а на крај иди за охрид, знаеш нели го имаш бар моминското презиме на мајкати па мислам за не толку голем грат ко ох( да не ми се налутат ох) но земам во споредба со ск. мислам или пак секогаш јас сум позитивка мислам декла во ох. би можела да дознаеш нешто.
     
  19. sugar.kiki

    sugar.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    3
    Навистина добра тема...мислам дека секој има право да ја знае вистината за своите родители и има право да одлучи што понатаму. Јас велам дека е правилно и да посвоиш дете,но само ако навистина силно го сакаш тоа,но потоа тоа дете да ја знае вистината за себе.
    Мојот дечко,со кој имаме навистина многу проблеми и се надевам дека тоа ќе престане, е посвоен и јас го знам тоа уште од пред да бидам со него,но не се осмелувам да му кажам..знам дека ќе боли и дека јас не сум таа што треба да се меша во тоа.Иако некогаш за време на кавга ме нервира премногу и сакам да му наштетам не можам да му го сторам тоа.
    Мислам дека сум во право,а?
     
  20. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    nemam nikakva informacija ni ime ni prezime,toa i baram.a sto se odnesuva za odenje vo ohdid ke odam stom doznaam kogo da baram.