1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посвојување. Биолошки родители.

Дискусија во 'Дете' започната од karak, 20 јуни 2010.

  1. samonka

    samonka Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ne vredi da odis nissto nema da doznaes. Provereno ☺
     
  2. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Сестра ми се породи со тројка во државна болница скопје.Роди три деца здрави прави две машки и едно женско.Првото бебе беше најголемо и со апгар 10,а по една ден известија дека починало.Сестра ми беше под инфузии и не беше при свест што се случува а исто и домашните па не го виде никој ни бебето.Сигурно е дадено некаде машко дете 8години 24.06.2009...ако познава некој со ваков случај нека ми пише порака.....
     
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кога ќе почине бебе, не им даваат да го видат? да им дадат реултати од обдукција? каде завршуваат мртвите бебиња?

    Навистина страшно. Тешко е да се живее со таков сомнеж.
     
    На theowndemon, cresa-jagoda и crazylady им се допаѓа ова.
  4. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна, но мислам дека обдукција се прави на барање на родителите. Доколку знае некој со сигурност нека потврди. Мртвите бебиња ги земаат на институтот за понатамошни истражувања.
    Мене ме интересира дали се добива некој документ дека бебето починало? Секое новороденче се заведува, па по автоматизам треба да се регулира и неговата смрт.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Луѓето што зимаат дете ,го посвојуваат ,тие се дефинитивно луѓе со ГОЛЕМО :l:
     
    На stejsi2005, NepoznataX, fina erika и 5 други им се допаѓа ова.
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    А нели е потешко близначе да се скрие и да се даде на други родители.
    Сепак ќе личи на другите две особено ако е еднојајчано и некој ден ќе се најдат?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.810
    Пол:
    Женски
    Скоро имаше мајка која кажуваше дека родила здраво девојче за кое по неколку часа им рекло дека почи ало.Во извештајот стои од сепса
    По 7 години на мајката и стигнува покана за во школо(за девојчето).Она е убедена дека е живо и дека ја излажале од Гак дека е мртва родена


    Во коментари се јавиа и други мајки чии деца 'починале' по порагај.Не им дале да ги видат само добиле извештај дека причина за смртта е сепса.

    Изгледа овде е мвешан голем криминал
     
    На buba4e89, stejsi2005, Meckicja и 11 други им се допаѓа ова.
  8. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.060
    Допаѓања:
    81.641
    Пол:
    Женски
    @joy1 Со овие деца некој има големи пари накалапено ...жално за нив ,а уште пожално за онаа мајка која изгубила дете ...
     
    На Oscar Lady, Meckicja, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Dareeeeee

    Dareeeeee Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Машки
    Pozdrav do site. Ne znam ni sam kako dojdov do ova, klikav neso na net skroz bezveze i procitav posvoeni deca....
    Jas sum posvoeno dete i sakam nesto da napisam. Citajki komentari nagore... Tesko e, mnogu mi pagja tesko... Nikogas ne sakam da zboruvam na temava megjutoa sakam da vi opisam kako sum se cuvstvuval do sega i sto sum osekjal pa mnogu prasanja mislam deka kje vi stanat pojasni....
    Moite ne mozele da mi kazat nikako deka sum posvoeno dete, nemale srce da mi go kazat toa a i se plasele, 19 godini cekale dete , majka mi ne mozela da zabremeni , se soocila so mnogu lazni bremenosti , nedonoseni deca.... Najverojatno vlijael golem strav kaj niv.... Plus na toa , jas bev mnooooooooogu losh tinejdzer, voopsto ne se razgovarase so mene a ne pa da mi se kaze nesto takvo ... Iskreno nemam pojma kako bi izreagiral...
    Eden den , mi se cini deka bev 4rta godina sredno , otidov u selo da mu pomognam neso na tatko mi i mi bese dosadno pa so postarot , posto bukvalno site me sakaa ( me sakaat i den denes :D ) si otidov da se vozam po drugi sela dur nosi pratki , i vo edno selo , mu rekov ostavi me tuka na izvorov da si posedam koa ke zavrsis rabota ke me zemes za nazad....
    - Dojde edna babicka i cisto od kultura i rekov dobar den , kako ste... Me prasa od kogo sum , i rekov pa ne gi znaes verojatno , ne sum od tuka od drugo selo se moite po poteklo a vo Skopje ziveeme... mi rece ako kazi mi moze gi znam , i kazuvam na babickava i prvo so me prasa bese " aaaaaaaaaa ti si kupenoto ili rodenoto dete ??? "
    Bev polushokiran pa sho i odgovoriv otsecno , babicke nemas pojma sto zboruvas, imajte ubav den i prijatno....
    Seto toa nekako me podzamisli , iako nemase nikakvi sansi da primetam , site rodnini me sakaat nenormalno , od site sum bil cenet , od site mi bilo udovoleno sve, bukvalno sve.... Ali sepak nesto me natera da ne ja zaboravam babickava i nejzinite zborovi .... Stignav doma i mu rekov na tatko mi , prv pat u zivot da sedneme i da razgovarame.... Go prasav , Tato , dali sum jas posvoen ? Mi se nasmea kako da slusnal vic i mi ja svrte temata i mi rece da ne tropam gluposti , poso imam i brat , roden e od moive roditeli , ne znam kako da se izrazam , edinstvenive. ( samo so me posvoile mene , zatrudnela i mi se rodil brat ).
    Kako i da e , znaev deka majka mi e mnogu slaba na mene i deka dokolku ja prasam neso takvo , ke mi kaze iskreno , zavrsiv so tatko mi i i se javiv i na telefon ja prasuvam , mamo dali sum posvoen ? I pocna nesto da mi zboruva , ne sine vaka taka , ovoj e posvoen onoj e posvoen , i malce podnaluteno rekov , odgovori mi za mene , dali sum jas posvoen ili ne ?? Mi odgovori konecno edvaj mislam deka gi kaza tie zborovi , Da sine .... nekako tivko edvaj slusnav ...
    Ednostavno ne znaev sto da kazam , 10 min jas mislam deka samo sedev na telefon i nisto ne zboruvav.... Kjutev ... samo i rekov fala mamo ke se vidime vo Skopje...
    Tatko mi me pogledna , pocna da mi kazuva deka bez razlika sto i da se desi deka me saka najmnogu na cel svet... ednostavno ne znaev sto da mu odgovoram ... si napraviv kafe , si otidov na planina na nekoj 500 metri si sednav tamo so kafeto i se zaprasav ....
    Mnogu prasanja , veruvajte mi ... Zasto me ostavila taa sto me rodila ? Kako mozela da me ostavi ? So koe srce go napravila toa ? Se pomesav emocionalno , ednostavno se izgubiv. Kako i da e , jas ne veruvam deka postoi prava pricina za da se ostavi svoe dete ... ednostavno ne postoi...
    Doznavanjeto deka sum posvoen mi go smeni zivotot.... Se zaprasav mnogu prasanja... Zasto jas tolku loso se odnesuvam so majka mi i tatko mi ? Sto pretrpele i sto trpat oni od mene , voopsto ne go zasluzuvaat toa ... Oni mene mi dale zivot , me napravile covek , mi pokazale pat ... a jas gi unistuvam so moite glupi tinejdzerski postapki ...
    Od toj den , se smeniv 360...
    Se simnav dole , samo mu kazav na tatko mi da ne se sekira i da zaboravi voopsto deka sme pravele muabet za ova. Koga si dojdov u skopje , majka mi ne mozese da me gleda , placese koga me vide i bese uplasena od mojata reakcija, ja prasav samo zasto places ? Dali treba da places ? Ti si mi mene edinstvena majka , ti si mi mene moja kralica i te molam da ne se sekiras , vie ste mi mene edinstvenite roditeli sto gi imam i ne me interesira nisto drugo. Toa go kazav i izlegov nadvor da se druzam so drugarite kako i sekoj den :)
    Dali sakam voopsto da doznaam koj mi se bioloski roditeli ? Ne znam. Najverojatno ne, ne zasluzuvaat da znaat nisto za mene , ne zasluzuvaat voopsto da me zapoznaat. TIe za mene se nikoj i nisto i toa i kje ostanat. Ne se roditeli tie sto te napravile , roditeli se tie sto te odgledale i pokazale prav pat!
    Mozebi ne sum vo pravo , megjutoa jas taka razmisluvam ... Mozebi ima nekoja mala zelba cisto da mi se odgovori samo edno prasanje, Zasto ? Ali znam deka nikoj odgovor nema da bide zadovolitelen ... niti kje mi pomogne da se osekjam poubavo. A sakam da znaat koj sum , verojatno i znaat , imam takov osekjaj.. ne znam....

    Zatoa Majki , ve molam nikogas nemoj da si go davate svoeto dete na posvojuvanje , sto i da se slucuva vo vasiot zivot, borete se za nego so site sili. Zdravje boze vo zivotovo koga kje dojdat tie momenti , zenenje i deca, jas kje si posvojam edno detence cisto posto sakam i imam golema zelba za toa :)

    a za naogjanje na bioloski i ne e taka tesko , samo mislam deka ne vredi , ne znam ....se zaprasuvam , dali i treba voopsto nesto takvo da se napravi , mozebi kje si gi povredam majka mi i tatko mi , a toa ne mozam da si go dozvolam. Mozebi i toa me koci no ete...

    P.S. MOIVE SEGASNI RODITELI SE NESTO NEVEROJATNO, NAJHRABRITE LUGJE NA PLANETAVA , NAJPREKRASNITE LUGJE STO VOOPSTO NEKOJ GI ZAPOZNAL, TIE SE PRAVI BORCI! morav ova da go kazam <3
     
    Последна измена: 26 јуни 2017
    На Kataklinkers, little women, gjoker4e и 60 други им се допаѓа ова.
  10. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски

    Ме расплака...
     
    На buba4e89, Makedonka007, Згодната и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Malo81

    Malo81 Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ete me pak po dolgo vreme! Pak.le kazam 24 10 1981 na taa data sum rodena barem taka pisi vo dokumentite baram poteklo
     
  12. Sari-Sari

    Sari-Sari Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dobro vecer na site,po
    podolgo vreme eve me pak ama bez nikakvi novosti kako i sekogas sekade zatvoreni vrati.Zatoa sakam da prasam dali vo forumov imame advokati i da mi kaze sto znaci zakonot sto go imam vo resenieto za promena na prezime izdadeno na 15/01/1979 god. koj glasi promena na prezime na maloletno dete na osnova na cl.9 st.1 od zakonot za licno ime cl.202 od zakonot za opstata upravna postapka go donese slednoto resenie......
     
  13. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    Здраво јас сум посвоено дете и го дознав стариот матичен бр е сега ме интерсира дали некој од тетово што е би можел да ми помогне да го видам сакам стариот извод таму сиугро ги има сите податоци во врска со биолошки.. би сакала да прашам...?
     
    На Bulka12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    @candygirl moze li da mi kazes kako go dozna ...i jas go baram ma tesko odi za zal :/
     
  15. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    Не дека оди тешко..туку за се ти требаат "пријатели" и малку повеќе пари и тоа е тоа...
     
  16. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Алал да му е на луѓето шо посвоиле дете, значи тие сакаат и копнеат по нив со цело срце и душа, ги сакаат ко свое да би имале. Да сум јас посвоено дете нема да ги барам биолошките родители, без разлика каков живот ќе имам, не ни сакам да знам дека сум посвоена. Ако дознаам случајно неќам да ги барам кои се, какви се и зошто ме оставиле, јас си имам свој живот тие си имаат нивен, не можам само оп да му појдам туку така и ај да се запознаваме сега по толку години кога сме странци и не се сакаме не ме израстиле ниту пак ќе се засакаме како шо требало да биди. Не ги осудувам има многу причини зошто оставиле бебе, освен да се психопати па да неќат деца, кога сите бебиња се толку слатки кога ќе излезат шо и не прават разлика и сите се исти. Причините се многубројни(страв, срам ако биле многу млади и сами, немање подршка од родители, дечко, финансии) значи тука се криви повеќе луѓе како мајката и таткото така и семејството што не ги посочиле како да направат и не му помогнале, дете не се гледа сам е тешко за млади ако не се осамостоени. Нешто шо најмногу ме нервира е шо многу од децата посвоени се украдени од родителите на кои му кажале дека се починати тоа се факти во поизминатите години кој шо како нека му ја мисли и сите соучесници за тоа шо го направиле

    Порано не му давале да ги видат децата и уште пред да се свестат му кажувале дека се починати. И документите ги менувале мафија и се за пари успешно се прикривале такви работи на луѓе кај шо ќе начекале. После многу години истите ќе се пронајдат родителот и детето кога фактите дека починало ги знаат сите оти така му кажале. Значи не за секое дете туку со исклучоци каде шо можат да манипулираат
     
    Последна измена од модератор: 26 септември 2017
    На Tedyyy и Justicija им се допаѓа ова.
  17. Isi***

    Isi*** Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zensko bebe rodeno na28.07.1983godina vo Cair. Rodeno e vo 8mi mesec od bremenosta,so ubava rodina tezina od okolu 3 kg. Na pocetokot koga se rodilo bebeto ne pustilo plach,bidejki kako sto i kazale doktorite na majkata imalo bebeto okolu vratot papucna vrvca. Podocna bebeto pocnalo da place go pokazale na majkata(na svekrva mi) i go trgnale. Duri po den dva i soopstile deka bebeto pocinalo podocna. Mozebi i taka bilo no koga vaka sme diskutirale po doma sekogash imalo barem malku nadez deka mozebi bebeto e zivo. Ve zamoluvam site koi se rodeni na taa data a posvoeni da pisat.
    P.S Vo Cair ni den denes nemaat uslovi za predvremeno rodeni deca a ne togash pred 34 godini. No da si ja probame srekjata,pogotovo jas nekako sum optimist. Mislam deka devojkata e ziva. Svekrva mi koga I da raskazuva za nejze veli deka bilo Mnogu ubavo bebeto.
     
  18. pahuljica sneza

    pahuljica sneza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    BELAROSA AKO SI AKTIVNA JAVI SE .
     
    Последна измена од модератор: 5 октомври 2017
    На Malo81 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.539
    Screenshot_2017-10-07-13-22-08.png

    Ako jа знае некој,нека каже. Не можаѓ да ја тагнам,изг избришен и е профилот. Или некако админите ако може да ги видат личните податоци(кои се скриени?)и да ги дадат на жената што ја бара.
     
    Последна измена од модератор: 27 октомври 2017
  20. pahuljica sneza

    pahuljica sneza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Potraga za bioloski roditeli,brat ,sestra . BIOLOSKI RODITELI . I BIOFAMILI. 3 GRUPI ZA OVAA TEMA . MNOGU DATUMI . NEKOJI SE POKLOPIJA. SE PRONAJDOA DOSTA CLENKI. . NEKOJ SO TAZEN A NEKOJ SO SREKEN KRAJ . PROVERETE MOZEBI STE SLEDNITE SREKNO.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.