1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посвојување. Биолошки родители.

Дискусија во 'Дете' започната од karak, 20 јуни 2010.

  1. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    jas bi te zamolila nikogas da ne go zloupotrebuvas toa sto go znaes za nego,bidejki toa e bolna tema ti kazuvam od iskustvo.se nadevam ke me poslusas :*
     
    На little women и SexyGirl2 им се допаѓа ова.
  2. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    се согласувам со ненушка би било премногу глупо ти да му кажеш ако веќе неговите родители одлучиле да не му ја кажат вистината познавам случаи каде што родителите не му кажале на детето дека е посвоено долнало од други и има направено еден куп проблеми
     
  3. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    345
    значи стварно најинтересна тема сте одбрале,сите коментари ги прочитав и одвај чекам да дознаам што ќе се случи ненушка обавезно да пишете и ен губи надеш ако треба да чекаш во социјално подобро чекај не се откажувај зошто ти си чекала 25 години па сега не е битно дали ќе биде за едне месец или два.биди стрплива и борбена до крај.ние сме сите со тебе и со другите кои сакаат да ги дознаат своите родители.поздрав :*
     
  4. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    345
    дечки а да ви раскажаум уште една случка во моите комшии-вака една наша комшика сега има околу 55 години она кога била млада имала дете со нејзинот дечко несакајќи и за да никој не дознае го остава во дом а со дечко и раскинува.таа после се мажи и има родено три сина.е сега друга жена од кај нас па кеможе да има деца и оди во битола да посвое дете,таму и го даваат синот на претходната жена од истото наше место.значи до ден денес децата не знаат а се најдобри другари синовите на првата жена со нивниот полубрат-синот кој бил оставен во дом.тие многу си личат зосто се полубраќа а и други кај нас знааат само не се осудуваат да имакажат.навистина жално
     
    На little women, mira.mira и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Се наежив додека читав. Навистина трогателно. За оние кои се во таква ситуација би ве советувала да си ги побарате биолошките родители, ако не друго барем да знаете кои се.Можеби цел живот ќе живеете со погрешни мисли за нив, може без причина сте ги осудувале иако не постои баш прифатливо оправдание за оние кои ги оставаат своите деца. Ненушка и другата девојка, целосно ве подржувам во потрагата по вашите мајки, не се откажувајте, потрудете се да ги најдете и пополнете ги празните делчиња во вашите срца. Верувам дека секоја мајка си го сака своето дете, и дека и ним не им било лесно и сеедно кога ве оставиле. Сигурно и ден денес ве носат на совест и горат од желба да ве видат и гушнат. Ви ја посакувам целата среќа, и пишувајте редовно до каде сте стигнале со потрагата.
     
  6. perdija

    perdija Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    5
    Арно се погодиле сите машки. а замислете во таква ситуација да имало девојце и да се родат симпатии помеѓу некои од нив, ужас. :( Јас сепак мислам дека старателите се тие кои треба да му кажат на детето кога ќе почувствуваат дека е зрело и спремно да се соочи со ситуацијата, дека е посвоено. Ги разбирам оние кои сакаат да си ги најдат биолошките родители, но лично јас никогаш не би ги гледала тие луѓе како мои родители, а и како да ги гледам кога цел живот не биле до мене и ништо не ми пружиле. (ова како пример).
     
    На little women му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Moeto mislenje e deka bez razlika kogase slucilo dali pred 20.30 god ili sega MAJCINSTVOTO E MAJCINSTVO,koj ne pocustvuval ne znae,NEPOSTOI SILA KOJA MOZE DA ME NATERA DA GO OSTAVAM BEBETO KOE SUM GO NOSELA 9 MESECI,KOE RASTELO DO MOETO SRCE, I NIKOGAS NEMA DA OPRAVDAM ZENA KOJA GO OSTAVA DETETO,nema da ja narecam MAJKA zatoa sto toj zbor ima golemo znacenje.MAJKA E TAA sto se grizi,te raste,place so tebe i se raduva zaedno,nespie dodeka ne se vratis doma,te ceka,,,,,,,,,,NIKOGAS NE BI JA POBARALA,ZA DA NE JA povredam majkata KOJA ME ISCUVALA,koja delela za mene ,za jas da imam,luge zivotni cuvaat kako deca,a ne dete da ostavis,nema pogolem grev,i NE POSTOI PRICINA,AKO TREBA SITE NEKA SE OTKAZAT OD MENE,JAS DETE NE OSTAVAM,I KE SE BORAM ZA NEGO,,,,,,,,,,,,sovet za tie sto doznale deka nivnite roditeli ne im se bioloski; NE SE VRAKAJTE VO MINATOTO,NE POVREDUVAJTE NEKOJ KOJ VE RASTEL,SEKOJA MOZE DA VI BIDE BIOLOSKA MAJKA STO JA GLEDATE NA ULICA,NO VREDI LI TOA NESTO,KOGA NE VE RASTELA,STO KE VI E PRICINA,PA NELI STE VIE NAJGOLEMATA PRICINA ZA KOGO VREDELO DA SE BORI,,,,,,,,NE GI POVREDUVAJTE TIE KOI VI PODARILENESEBICNA LJUBOV I DOM,,,,,,,,,,,,,,,,,,
     
    На mira.mira, iloveyou29, MarchelineAmaru и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Се согласувам Роси со тебе, но желбата да се дознае која ти е вистинската мајка, која те родила, никогаш нема да изостане.И јас не ги оправдувам родителите кои си ги оставаат децата, но премногу е грубо да им судиме на некои незнаејќи ја ситуацијата. Можеби таа жена тогаш била малолетна, можеби го родила детето на нејзини 17 години и била под притисок на родителите, можеби била уценувана, во безизлез... Знаеме на тие години колку им лета мозокот на младите, тие не се зрели и лесно може да се изманипулираат. Сигурна сум дека повеќето такви мајки што си ги оставиле децата, стопати се покајале за стореното дело. Сите правиме грешки во животот а тој е еден и премногу краток за да носиме горчина во душата. Небиолошката мајка може да го сфати детето ако тоа сака да си ја побара вистинската мајка, сепак таа му е мајка, го родила и тоа има право да ја најде и да ја знае причината поради која го оставила. Да сум јас во таква ситуација би разговарала со досегашните родители и би им кажала дека тоа што ќе ја побарам вистинската мајка нема да влијае на нашиот однос, дека тие засекогаш ќе останат мои родители и ништо нема да се смени. Мислам дека секој свесен родител со ваков разговор ќе го сфати детето и нема да се чувствува повреден.
     
    На little women му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Eve da se stavam na test eksperiment; doznavam deka mojte roditeli ne mi se bioloski,razmisluvam kako me cuvaat cel zivot,se mi ovozmozile,me kopka koja e taa sto me rodila,kako izgleda ,,trgnuvam vo potraga,pr.bila mlada,i taka nataka,toj sto me napravil ja ostavil bla,bla,ja naogam taa mazena drugi deca ,drug maz,za decata IDEALNA MAJKA,IDEALIZIRANA VO NIVNITE OCI,ZA MAZOT VERNA I SKROMNA ZENA I SEGA ,MISLITE DEKA TAA SREDBA KE OSTANE NEZABELEZANA,SO TATKOTO ISTO ,DRUGO SEMEJSTVO,DRUGA ZENA ,DECA,AKO SE DOJDE DO TAMU SITE KE DOZNAAT,I KOLKU SVETOVI KE SE SRUSAT,KOLKU RAZOCARUVANJA KE IMA,STOM OSTAVILA SE OTKAZALA OD TOA DETE,ZA NEA JAS NEPOSTOJAM,ZOSTO TAA DA POSTOI ZA MENE,,,,,,,,,,,,,,,,eve eden primer,moja prijatelka ,majka i ja raga pred 31 god,kako devojka decko i ja ostava,taa si go raga bebeto,SEKOJA I CEST,SI GO CUVA drugarkava ja kopka koj e sto e,doznava,odi kaj nego pred rabota ,go ceka,toj izlaga slika i prilika negova,toj znae deka postoi,taa se zatrcuva kon nego so zborovite TATO toj ja odminuva ,kako da ne ja poznava ,znaete li toa sto znaci,pominale 20 godini od taa slucka a drugarka mi seuste toa nemoze da si go trgne od glava,kolku bila povredena ,zosto vi e toa/////,?????????????
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    Da vi kazam iskreno gi citav site komentari i razmisluvanja i ke vi kazam deka site ste vo pravo i eve ke vi kazam za mene:
    Jas sum posvoena i ne sakam da znam koja mi e majka ni tatko ni nisto! Zosto? Zatoa sto ako trebase da znam nemase da me ostavat...... jas imam edna majka i eden tatko tie sto me odgledale i sto mi pruzile se i nikogas nema da prifatam nikoj drug za roditel zatoa sto najlesno e da napravis dete i da go rodis a da go izgledas i da go pretvoris vo covek e toa e najtesko toa e roditelstvo ne ragjanjeto i pravenjeto...toa ne te pravi roditel nego roditel te pravi odgleduvanjeto vospituvanjeto i zrtvuvanjata sto gi pravi nekoj za na deteto da mu go pokaze praviot pat vo zivotot i da go izvadi na toj pat.
    I mene mi kazale na 14 godini pa nikakov svet ne mi se rusi zatoa sto od 5 godini gi prasuvav dali sum nivna posto nekako osekjav deka ne licam ( fizicki na nieden od niv) megjutoa karakterno ...da mi veruvate cela sum na majka mi isto kako taa da me rodila i ako nekoj mene mi e roditel toa se tie i ne bi prifatila ni eden drug i nema da me kopka ni ti me kopka....neka ja kopka nea ako ja kopka voopsto iako nemojte da me sfatite ne ja osuduvam posto ne znam od koi pricini me ostavila.....
    Koga sme veke tuka vidov interesni prasanja i zaklucoci.....kako moze da ostavi nekoj dete? Dali ste se se zaprasale sto ako toa dete e plod na siluvanje... i deka majkata gledajki go nego ke treba da se potsekje na toj cin koj sto e stresen mnogu sekogas koga i da go pogledne deteto? Ste razmislile li za toa? Ili plod na nekoja zabraneta ljubov poradi koja sto zenata minuvala niz pekolot radi toa it nitn...da ne navleguvam...!?
    I uste nesto....zarem nikoj ne pomisluva na nasite roditeli sto ne odgleduvale kako bi se cuvstvuvale koga bi razbrale deka nivnite deca sakaat da si gi najdat vistinskite roditeli..... veruvajte ova vi go kazuvam od iskustvo koga jas kako pomala i rekov na majka mi dek asakam da znam koja e moja bioloska majka....ona mi rece jas ne znam toa e tvo e pravo ako sakas daja najdis...no veruvajte izrazot na nejzinoto lice nikogas nema da go zaboravam toj mi kaza se mi kaza kolkava bolka doziveala zatoa sto toa e eden strav kaj roditelot deka ne e prifaten deka, deka ti ne go osekjas kako tvoj roditel deka ke te izgubi iako site znaeme deka nikogas nikoj nema da se odrece od niv no toa e vo psihata i tuka se stava edna nevidliva bariera koja sto roditelot sto ne odgledal ja osekja kako nepodnosliva bolka i nekoj razdor....zatoa razmislete dva pati pred da prevzemete nesto.... kolku luge ke povredite okolu sebe a sebe si duplo,,,prvo zatoa sto ste gi na nekoj nacin povredile onie sto ve odgledale...onie sto ve napustile i na kraj koga ke razberete od koja pricina ste bile ostaveni a zamislete da e toa neoja golema glupost kako nekoi togasni predrasudi vo toa vreme sto ke vi se gledaat apsurdni ili nesto uste postrasno i posle ke vi bide duplo tesko i dupla bolka ke imate.
    Moi majka i tatko se edni oni sto mi ja dale cela ljubov i sto me naucile da ljubam i sto me isterale na prav pat...imam 26 godini, mi ovozmozile obrazovanie, diploma, mi gi kazale koi se coveckite vrednosti vo zivototo me naucile sto e loso sto e dobro, mi ovozmozile da rabotam i me napravile edna kompletna licnost koja sto e blagodarana cesna dostoinstvena i uspesna.
    Ne vikam deka sum perfektna megjutoa tie se trudele i mi ovozmozile da gi pravam razlikite a jas lugeto gi delam samo na dve kategorii: luge i ne luge!
    I jas gresam no covek gresi duri e ziv zatoa e najbitno da od greskite izvleceme pouka i da se trudime da ne gi povtorime i ako e mozno da gi ispravime zatoa sto postojat greski koi sto ne mozat da se popravat.....
    Ve pozdravuvam site ova bese samo moe mislenje i mu posakuvam na sekoj od vas da si ja ispolni zelbata sto ja ima covekovata ljubopitnos e beskrajna no nekogas moze i da ja zanemarime..kako jas vo ovoj slucaj....i razmislete 2 pati pred da prevzemete nesto kako prvo site sme razlicni i sekoja semajna struktura e razlicna kako i semejnite odnosi... taka da pravete onaka kako sto mislite deka e ispravno i ve molam da ne me sfatite pogresno.
    Sakajte se i bidete sakani.....ve pozdravuvam i vi posakuvam se najdobro na site!
     
    На little women, stejsi2005, Oden и 3 други им се допаѓа ова.
  11. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    BRAVOOOOOOO E TOA ISTOTO I JAS GO MISLAM,,,,,SAKAJ GI TIE STO TE PODIGNALE I NAPRAVILE COVEK OD TEBE,TOA SE TVOJTE RODITELI A NE TIE STO SAMO RAGAAT,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
     
  12. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    VAKA KAKO PRVO DA VI ZABLAGODARAM NA SITE KOI ODVOIVTE BAREM MALKU VREME DA GO PROCITATE OVA I DA MI DADETE SOVET.NE DEKA NE SE SOGLASUVAM SO VAS VO PRAVO STE ZA MNOGU RABOTI,JAS SUM DOVOLNO SVESNA ZA SE SUM RAZMISLUVALA I ZA SITE TIE POSLEDICI I RIZICI STO ME OCEKUVAAT,NESAKAM DA NASTETAM NA NIKOGO I NESAKAM NIKOGO DA POVREDAM,A MAJKA MI STO ME ISCUVALA NI NAJMALKU NIKOGAS NE BI I KAZALA,ZNACI JAS USTE OD MALA IMAV ZELBA NO NEMAV HRABROST DA JA POBARAM,SEGA OTKAKO SUM I JAS MAJKA MNOGU RABOTI MI SE POJASNI NE OSUDUVAM NIKOGO DODEKA NE JA DOZNAAM PRICINATA MA KOLKU I DA E BOLNA,NO NITU PAK KE I RECAM FALA STO ME OSTAVI ZNACI JAS OD NEA NE BARAM NISTO JAS IMAM KOJ DA MI PRUSI LJUBOV I SE OSTANATO.NO SEPAK SAKAM DA VIDAM OD KOGO POTEKNUVAM,BAR DA JA VIDAM AKO NISTO DRUGO ZELBATA VO MENE E MNOGU SILNA T.E VO POSLEDNO VREME DURI I ME PLASI STO SUM OPSEDNATA TOLKU SO TOA.
     
    На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristina84

    kristina84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    10
    Nenushka, jas imam isto 25 god, isto sum zemena od bonica so malku denovi prestoj, ednistveno ne sum seushte mazena i nemam dete.
    Roditelite mi se dvajca perkrsni lugje, ne bi mi menuvala za nishto na svetot. Nemam problem so toa shto nekoj me ostavil odkako me rodil, da dojde do toa vlijaat mnogu faktori: majka maloletna, nemanje pari, nemanje poddrshak od roditel... Milo mi e da kazam deka ne i se lutam na zenata shto me rodila, mi darila fina genetika :) Zdrava , prava, uabava, inteligentna :) I blagodaram za toa. Sosema go imam prifateno toj fakt, mozam i da se sheguvam na moja smetka na taa tema, shto e merilo deka ne mi e problem. Ne sum razmisluvala da gi baram roditelite, i ne mi se javila takva potreba ili voznemiruvachka zelba. Toa moze da napravi navistina i haos vo zivotot, ne znaesh na shto kje naidesh. Da imam ne daj boze problei so zdravjeto pa da mi e neophodna genetskata struktura vo red mozebi od praktichni prichini bi gi pobarala, zeznato e da ne si go znaesh genot, ete deca, ili nie kje se zapoznaesh so nekogo mozebi i kje se zabavuvash a nema da znaesh dali ti e rodnina po krv. Samo toa i e zeznato, ama ne mi e dovolna prichina za da gi baram, shto ne znachi deka nikogas ne bi gi pobarala...koj znae...
    Inaku sum mnogu srekjna shto me odgledale oditeli PODGOTVENI da imaat dete, lugje koi PLANIRALE da imaat dete. Toa e mnogu vazno vo soodvetnoto odgleduvanje na deteto (bidejkji sum psiholog mozam da go tvrdam ova). Mozam samo ushte ednash da ima se zablagodaram na moite edinstveni za mene roditeli shto me sozdale takva kakva shto sum, shto me sakale i me nauchile da sakam, shto me zashtituvale, shto bile sekogash tuka za mene. A sekako im blagodaram i na onie koi sluchajno ili namerno sozdale zivot pred neshto povekje od 25 god.
    Se nadevam deka moevo iskustvo kje vi bide od polza.
    pozz. :)
     
    На mira.mira, stejsi2005, pahuljica sneza и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Кристинче фала за советот во право си за се се согласувам со тебе,така е.Мегутоа нешто од внатре ме тера да ја барам,чуствувам некој немир во душата,не сум исполнета како да фали дел од мене.Поради тоа се решив на тоа да ја барам макар да ја видам.
     
  15. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218


    Nenuska...duso nikoj ne te osporuva da ne si ja ispolnis zelbata ako vaka se osekjas neispolneta i ako ti fali del pobara ja najdi ja vidi ja....jas totalno te podrzuvam zatoa sto toa e tvoe pravo i nemozam ni jas ni nikoj drug da te odvratam ili da ti go zabranam toa! Jas kako i site drugi sakame samo a ti kazeme deka toa e mec so dve ostrici.....dali si razmislila kolkava bolka ke dozivees ako taa ne saka da te vidi ...zatoa sto znam mnogu slucai kade sto deteto si gi naslo bioloskite roditeli no tie ne sakaat do den denas da cujat za niv....? Dali si razmislila od koj pricina kries od majka ti taa sto te odgledala.... znaes i sama od toa deka ke ja povredis a so toa ke se povredis i ti sama i toa duplo..... taa nikogas nema da ti kaze ama sekogas isto ke ja boli veruvaj.
    Znaci ne te odvrakjam od taa namera ednostavno sakam da ti kazam so sto se treba da se soocis sto se treba da nadmines i sto se treba da istrpis...zatoa sto ako nemozes da nadmines barem edno od ova ke si napravis takva rana na srceto sto nikogas nema da moze da zarasne...koga i da ja dopres ke krvari.....
    Ti posakuvam mn srekja i se najdobro i postapi onaka kako sto ti veli srceto jas sakav samo da ti pomognam i toa od srce.... i ti posakuvam uste mnogu decinja i ne ja stredi ljubovta zatoa sto LJUBOVTA E EDINSTVENATA RABOTA STO SE MNOZI KOGA SE DELI! ;)
     
    На Whitecloud95 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    duso fala na sovetot jasno mi e se za se sum razmislila i spremna sum za sekoja situacija
     
  17. sugar.kiki

    sugar.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    3
    Ненушка јас би постапила точно онака како што ми рече...некогаш сепак молчењето е злато :)
    за тебе искрено се надевам дека ќе си ја постигнеш целта и дека наскоро ќе напишеш убави работи од твојата потрага....само исто како и другите и јас би ти рекла дека треба да бидеш спремна и за најлошото!
    поздрав :*
     
  18. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    fala za sovetot inaku spremna sum poveke na loso otkolku na dobro,ama pusta zelba.
     
  19. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Ненушке срцко сега прочитав за тебе ! Толку ли е голема желбата за да ги пронајдеш вистинските родители , незнам што да ти кажам не сум упатена толку во овие работи . Знам многу случаеви каде се имаат пронајдрено и ништо стршно без последици, ШТО БИЛО ПОМИНАЛО НЕМОЖЕ ВРЕМЕТО ДА СЕ ВРАТИ САМО ОСТАНУВА ДА СЕ ЗАПОЗАНЕТЕ . Сепак биде спремна и за нешто лошо а најлошото поминало! како што си кажа не бараш љубов има кој да те сака .поззз и се најдоброооо
     
  20. womaninwhite

    womaninwhite Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Родители не се оние кои те родиле, туку тие што те сакале, израснале и те направиле некој и нешто. ;)
     
    На iloveyou29 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.