1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посвојување. Биолошки родители.

Дискусија во 'Дете' започната од karak, 20 јуни 2010.

  1. Peysrche

    Peysrche Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2016
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ajde ako nekoja majka bara dete rodeno 92 neka mi pise
     
  2. Didi7

    Didi7 Нов член

    Се зачлени на:
    26 август 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    ❤️
     
  3. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски

    Мислам дека ќе ве интересира да погледнете, вакви работи имам слушнато дека се случувале и во Македонија.
     
  4. pahuljica sneza

    pahuljica sneza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ima vo grupata posvoeni roditeli i deca majka koja ja bara kerkata rod septemvri 92 god
     
  5. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    Некое време сум во размислување после сериозна дискусија со личност која знае веќе некое време дека е посвоена , сакано дете кое си ги обожава и почитува посвоителите / родителите и до пред накоја година немаше желба да ги бара биолошките родители , ама нешто се сменило и пред некое време ми отвори тема за која незнаев што конкретно да и одговорам - размислува за тоа дали да почне да ги бара биолошките родители и најголемата дилема каква е постапката за некој таков чекор тука во земјава наша ?
    Бидејки мајка ми била во слична ситуација пред 30 години , но таа е посвоена од соседна држава и била дел од "отворено посвојување" , брзо си го пронајде едниот биолошки родител , но искуството и беше не толку убаво ... воспостави контакт со мајка и и една средба после која повторно се изгуби контактот. Исто така дознала детали за нејзиното минато кои и ја менуваат перспективата за нејзиниот живот и беше одреден период во депресија и имаше психолошки brake down , ама за среќа баба ми и дедо ми и дадоа неверојатна поддршка и мајка ми ги сакаше и ги почитуваше до нивниот последен ден па се среди и продолжи со животот без да се навраќа на неубавите моменти.
    Иако сум сведок на неубаво искуство ете за конкретнава пробленатика секако се ставам во ситуација и на биолошки родител и на посвоител и на дете кое е посвоено пробувајќи да дадам мислење на ситуацијава и претпоставувам дека секој во даден момент од животот помислува или сака да си го знае биолошкото потекло или можеби причините зашто бил ставен во процес на посвојување ама и кои се последиците од одговорите што ќе ги добие и секако колку тука во Македонија е тешко или лесно да дојдеш до такви информации и податоци ?
    Незнам дали има некој слично искуство или поминал низ ова , ама и сакам да дискутираме на оваа тема општо не за конкретен случај....
    - од гледна точка на детето
    -од страна на родителите кои го посвоиле
    - од страна на биолошки родител
     
  6. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Веќе долг период како знам дека сопругот има полубрат. Но во последно време ,како што ни растат децата, се повеќе се навраќа на таа тема- ,,А што ако е тука во околината и и тој има деца?" (биолошкиот татко на детето е од околинава)

    Жената ја забременил некој си тогашен ,,фраер", од ,,угледна фамилија",а таа девојка од село.
    ,,Нормално" брак не доаѓал во предвид, а не сакала да абортира, во очи на Нова година го родила бебето. Но ,,угледната фамилија" уште следниот ден се нацртале во болница ,и со закани и принуда и било одземено и потпишала некакви документи(веројатно дека се откажува од синот). Дали го задржале,дали го оставиле во дом,не знам ...

    И ден денес не сака да каже која е таа ,,угледна фамилија" . Не само таа,туку никој од фамилијата не се осмелува да зборне.

    И како да го бараме?
    Можеби платиле и за да се променат буквално сите податоци на бебето....
    Штом биле влијателни тогаш, можеби и сега се,па поради тоа да се плаши свекрва ми,да не западне сопругот во проблеми со нив...

    Се надевам некогаш ќе се дознае вистината.
     
    На buba4e89, elimkd, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. jaaagooodicaaa_

    jaaagooodicaaa_ Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Еве и едно мое мислење,да,не е во ред да родиш дете а потоа да го оставиш..родители се оние кои те израснале,исчувале уште од најмалите години,се грижеле за тебе,те правеле среќен/а.Но дали е во ред оние кои не ти се биолошки родители,да те постојат и кога ќе дојдеш на тие години 16 17 18 кадешто можеш сама некои работи,тие тебе да те командуваат,да ти забрануваат многу работи па дури и од дома со денови да не излезеш,ниту кај блиска пријателка,телефон/компијутер да не ти дозволуваат,односно,да им служеш како роб?Е јас познавам еден таков случај,и стварно ми е жал за детето значи незнам како издржува со нив..Во тој случај не си ни натаму,ни наваму,ни биолошки родители да бараш,ниту пак со вакви копилиња да останеш..
     
    На crazylady и maca86 им се допаѓа ова.
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Брат ми ми испрати слика од девојка која е моја копија, ме копка дали ни е сестра? Како да пристапам мн е глупо зашто немаме заеднички пријатели на фб, а ептен сме си копија една на друга. Ме интересира само годината на раѓање....Ме копка зашто во ’90тите во Охридскава болница имало многу голема проневера со деца....
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Мајка ти родила дете тогаш?
    И го декларирале како умрено?
    А, за година додади ја на фб би требало да пишува во About :)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Се сомневам дека сме близначиња. Од кое само мене ме покажале... ептен ми е глупо, зашто немаме заеднички пријатели.
     
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ти е глупо, понуди и пријателство и таа сама ќе види дека многу личите по слики па така може и во контакт да стапите.
    Можеби ти е само двојничка, а можеби и сте сестри ако не направиш чекор нема да дознаеш.
     
    На buba4e89, crazylady, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Додади ја на фб зошто секогаш ќе те копка.
    А не мора да значи, јас запознав девојка со која толку си личиме, копија сме една на друга и во лице и во тело. Кога се запознавме останавме онака без зборови. Нема шанса да сме сестри инаку.
     
    На cresa-jagoda, Ygritte, Autumn_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.256
    Допаѓања:
    124.739
    Не сватив,мајка ти имала близначињ и за едното и кажале дека е мртво?
    Јас веднаш би ја додала.Не чекам ни секунда.
     
    На Snowflake97 и Ygritte им се допаѓа ова.
  15. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Не, мене ми се сврти в ум тоа :D ептен си личиме ко јајце на јајце :^)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.256
    Допаѓања:
    124.739
    Од кај ти дојде идеа бре.
    Сите сме имале двојник:!:
     
    На buba4e89, elimkd, Ygritte и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Додади ја, нема што да ти е незгодно,кога ќе види и таа дека си личите и таа ќе се заинтересира сигурно.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Нема основа некоја, да родила мајка ти близначка или сестра постара ок, ама вака нема врска, има многу луѓе што си личат а не се никако поврзани.
     
    На mira.mira, crazylady, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  19. ABD

    ABD Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo, koj den vo dekemvri?
     
    На elimkd и Nina 2014 им се допаѓа ова.
  20. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Девојче родено точен датум16.11.82 во чаир, можно е да се вика Калина, на мајката и е речено дека починало ден потоа, но нема никаков документ дека е така. АКО СЕ ПРЕПОЗНАЕ НЕКА МИ ПИШЕ.