1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посвојување. Биолошки родители.

Дискусија во 'Дете' започната од karak, 20 јуни 2010.

  1. It_is_Klara

    It_is_Klara Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Таа нему, заради тоа што го кажал.

    Тој си го имал овој податок од некого мислејќи дека тоа е вистина и дека сестра ми знае за тоа.
    А она е сепак прашалници, мислам нормално, секој, природно е да изреагираш бурно.

    Ја прашал без срам од нејзината реакција, као демек не било тоа со лоша намера.. е како било тогаш? И мене не ми е јасно. (Иако бев убедена дека многу ја сака и дека нема никакви лоши намери, но испадна дека има просто однесување и му фали знаење за некои работи во животот и дека не смее да пристапува кон секого на секаков начин,треба да се има граница и да се преиспита себеси како некој ќе ја прими таа негова информација и дали правилно постапува со тоа).

    Податокот е сосема погрешен и најлошо испадна што сестра ми се истрауматизира непотребно, со неспиени ноќи. Но се ќе помине. Најважно е оваа ситуација да биде далеку од нашата фамилија.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    21.027
    Пол:
    Женски
    Многу лошо постапил, во секој случај.
    Тоа е нешто што најмалце треба него да го засега.
    Внимавајте на сестра ти, а и на околината, кој знае зошто тој рекол така.
    Многу ми се ниски мене тие муабети, никогаш никого така не би прашала или да му кажам, што ми каже сам каже.
     
    На It_is_Klara му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, имам сестра родена 13.11.1989 год во Кочани, родена жива, здрава за по еден ден да речат мртва демек била на кислородна поддршка, не и дале да ја види - мртвите бебиња не ги давале (така рекле), и давале некои таблети коишто ја зашематувале, демек за млекото биле истите, исто така не и дале никаков документ, имено за бременоста на мајка ми уште пред да се породи - месец знаела некоја медицинска сестра која не работела во тој оддел меѓутоа се сомневаме дека тоа дете можеби отишло некаде таму, пред да добие болки ја повикале во болница итн. (Има многу) Најсомнително е тоа што кога проверивме да извадиме барем умреница останавме во шок, бидејќи податоците на родителите на мртвороденото бебе (мајка ми и татко ми) се неточни, сменета е првата буква од презимето и запишана само неточна година на раѓање на мајка ми, што уште повеќе доведува до еден куп прашалници, знаеме тој период што се се правело, татко ми почина, но јас и мајка ми имаме некоја внатрешна интуиција дека сестра ми е жива, сакам само да знам која е, уште повеќе би сакала да ја запознаам, да и кажам дека има уште две сестри, ние сме тука некаде со возраста, ќе имаме деца, не дај Боже се случуваат многу работи, многу би сакала некој од тука ако познава некоја посвоена тој период, бидејќи ако е на овој лош начин земена сигурно е сменет и датумот на раѓање, меѓутоа мислам дека не го смениле многу бидејќи бебе од 1 год и 2 има голема разлика. Го молам Бога да ми го покаже патот да ја најдам секоја информација ми е добредојдена
     
    На PoisonGirl, Ava.84 и Ginger^ им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.904
    Пол:
    Женски
    Објави и на Фб, ако можете на телевизија
    Дадете опис на вашите родители, може некоја ќе се пронајде.
    И време на раѓање ако знаете кажете исто.
    Со среќа :D
     
    На cresa-jagoda и Lavce20 им се допаѓа ова.
  5. Lalalupsi

    Lalalupsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2022
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Направете днк, my heritage. Ви ги покажува сите со кои сте во роднинска врска. Јас така ја најдов мојата мајка. Пишете и на фб, има доста групи за потрага по родители. Доколку за било што ви треба помош, пишете ми. Со среќа :)
     
    На Ava.84, cresa-jagoda, Lavce20 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, не знам колку ќе успеам сама, но ако се сомневам во некоја би нашла начин да и пријдам само дококу знае дека е посвоена и би направиле днк, многу е чувствителна темата и не би сакала некому да му го рушам животот, но најискрено би сакала само да ја запознаам и доколку може да останеме во контакт и да се дружиме и почитуваме како сестри. Тоа е појако од менешто го чувствувам, тука не ми е ни важно на кој подмукол начин е земена/украдена, се надевам убав живот живее. Чувствувам и знам дека е жива и сакам да ја видам.
     
  7. Lalalupsi

    Lalalupsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2022
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Днк тестот го правите вие, најдобро мајка ти. Се праќа во Америка, после 2 месеци ти стигнуваат резултатите и ти ги дава сите со кои сте поврзани крвно, на мене ми се појавија и 7 братучеди. А можно е и вашата сестра да има направено, па ќе се пронајдете тогаш веднаш. На мене ми се појави прва братучетка и преку неа дознав која е мојата биолошка мајка, но остана само на тоа, бидејќи мојата тако звана мајка не сакаше да се видиме и не сакала да и се мешам јас во животот, а и таа и јас сме од ист град, само што таа е сега во странство. И еднаш сосема случајно се сретнавме на мојата улица и само се гледавме и јас и таа и не си кажавме ни збор. А толку сакав да ги запознаам децата што ги има, ќе имав браќа. Но тоа е што е. Направете го тестот, тоа ви е најбрз и најлесен начин да дојдете до одговорите.
     
    На mal.ecka, Lavce20, nevermet18 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    @Lavce20 само јавно по сите групи на фб ,инаку анонимно ,и само тука ништо нема да дознаеш .....колку поголема публика толку поголеми шанси некој да се сети ,да види .....да му текне.....итн...
    Тоа днк тестот не знам кај нас дали функционира ,а би било убаво да има .
     
    На lale22 и Lavce20 им се допаѓа ова.
  9. Lalalupsi

    Lalalupsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2022
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Кај нас не, тоа јас што го имам правено се порачува од Америка, ти стигнува, си го правиш сам, после тоа го праќаш пак назад, за околу 2 месеци ги имаш резултатите, цената му е 79 евра, ама често е на акција за 50 евра. Тоа е днк база за цел свет, така да голема е веројатноста да најдеш некој, премногу луѓе ја прават. Плус имаш можност, со доплата да ти се истражат болести на кои си подложен, кои се твоите предци, која националност си и многу други работи.
     
    На Feminka22, lale22, Lavce20 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Луѓе, ви благодарам од срце за овие информации, ќе истражам за ДНК, ве молам ако можете линк да ми дадете од каде вие @Lalalupsi го набавивте тестот, сакам и јас, не знам мајка ми колку е подготвена, мислам дека веќе нема нерви, ми се чини дека се откажува, ми рече 30 години поминале не ја најдовме а и е страв и од целата битка отпоале претпоставувам, сето тоа треба многу претпазливо да се изведе, затоа не објавив во групите на фб.
     
    На lale22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lalalupsi

    Lalalupsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2022
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    https://www.myheritage.com/dna

    Можеш да го направиш и ти, не мора мајка ти. Ви посакувам голема среќа :):l:
     
    На Lavce20 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Благодарам најмногу. ❤️
     
    На Lalalupsi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anonymousstr

    anonymousstr Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво, се надевам темава не е застарена. Ми треба помош. Каде би можела да се обратам за да ги пронајдам моите биолошки родители. Знаејќи дека моите немаат никаква информација, бидејќи од домот сум била дадена на чување кај една “бабичка” . Не знам како би можела да стигнам до некоја информација, иако мислам дека нема ни надежд . Но секако морам да се обидам и да тргнам од негде, немам видено дома ниту еден извод на родени, а мислам дека вистинскиот можеби и не постои ( мојот “прв” индетитет) го знам само моето име кое што ми го дале , но мислам дека тоа било дадено од домот не од билошката мајка. Доколку некој знае како би можела да пронајдам нешто, многу би ми било драго, со година талкам и се двоимам за ваков чекор, мислам дека сега сум спремна да се соочам со тоа, се надевам не е прекасно :worried:
     
  14. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.141
    Допаѓања:
    14.948
    Пол:
    Женски
    Здраво, доколку сте имале назначен старател од центарот за социјална работа преку домот, можете по службена постапка да ги побарате тие информации. Ама и многу врски ви требаат реално. Маж ми со години пробува да најде нешто, и повеќе информации дозна од рекла-казала отколку преку институциите. И мислам, не ме фаќајте за збор ама доколку биолошките родители имаат потпишано дека не сакаат да се знаат, нема никаков начин да ги дознаеш.
    Другарка одамна го тераше овој пат и на крај и кажаа "таткото не е запишан, а мајката не смееме да ја кажеме". Можеби беше така, можеби само ја откачија да не се замараат, не знам :)
     
    На anonymousstr му/ѝ се допаѓа ова.
  15. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Zdravo na site, pisuvam na temata za da mi olesni i da dobijam nekoj sovet.
    Uste koga bevme vo vrska so soprugot jas se somnevav deka e posvoen, od den na den od situacija do situacija se povekje i povekje bev ubedena deka e posvoen. Pred izvesno vreme mojata dilema i moite somnezi se potvrdija deka se tocni, negovi bliski rodnini na moe prasanje mi potvrdija. Soprugot nema braka i sestri znaci sam e so roditelite (posvoitelite), nikogas ni eden od niv mi nema nisto spomnato na temata, a nie imame i deca. Da nebidam pogresno svatena mene voopsto nisto ne mi menuva toa sto e posvoen ni vo odnos so nego ni vo odnos so negovite, no jas odkako mi se potvrdi vistinata custvuvam grutka vo srceto... Neznam dali on znae deka e posvoen neznam dali mu imaat kazano, no jas custvuvam tovar i kako vo oklop da sum. Ne sum jas taa sto treba da mu kaze ako vekje neznae (ako neznae neznam zosto skoro 40 godini kriele od nego, ne humano e, sekoj zasluzuva da ja znae vistinata a negovo pravo si e dali ke saka samo genite da si gi bara ili ne), a mozebi i znae pa krie od mene sto i toa voopsto ne opravdano, koga vekje si vo brak i imas deca si stvoril semejstvo da kries od partnerot, toa nema da ni ja namali ljubovta tuku naprotiv mozam i ke sum mu podrska uste posilna vo se. Stvarno mi e tesko i mislam ke puknam vo sebe. Kako bi postapile vie, cisto informativno me interesira.
     
  16. Beez

    Beez Нов член

    Се зачлени на:
    12 март 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Moze li nekako preku f.b da se vidime sega, jas sum posvoena vednas po raganje kako da se najdeme pobaraj ako vidis Ivana Temelkovska
     
  17. Beez

    Beez Нов член

    Се зачлени на:
    12 март 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, imate li nekakov beleg kaj uvo, priklucete se vo kidnapirani deca vo Makedonija na f.b.
     
  18. Beez

    Beez Нов член

    Се зачлени на:
    12 март 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  19. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.141
    Допаѓања:
    14.948
    Пол:
    Женски
    Некој ако е запознат со малку поразлична проблематика.

    Маж ми има прв матичен број, и свидетелство до прво одд од Битола ( иако живеел во Ск од 15 дена) . Му треба некаква потврда што ќе каже дека е роден во Битола. За административни работи ќе се употреби, без да ги бара родителите.

    Дали може да направи нешто со првиот матичен број некаде да стигне до тоа? Или дали може адвокат да направи нешто?
     
  20. Beez

    Beez Нов член

    Се зачлени на:
    12 март 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Sigurni li ste za godinata na ragjanje 1976