1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    :o Не сум знаела дека на средина е најбезбедно. Нашето е позади возачкото.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Нас пак од сам старт ни е поставено позади совозачот :^),и сеа незнам што е правилно.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И нашето е позади сувозач иако ова го знам јас од старт.

    Па еве што е правилно. Ќе мењате? :) Само незнам како ќе оди закопчувањето, нели тоа е баш во средина, ќе дојде позади седиштето.
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.536
    Допаѓања:
    27.801
    Пол:
    Женски
    Нешто е чудно дефинитивно со советот за средина на задното седиште. Новите автомобили воопшто ја немаат таа опција за средина на седиштето. Изофикс точките за поставување на седиште за бебе/дете се само на двете седишта не на средина зашто средното седиште е обично најтесно а седиштето треба убаво да налегне.
    Инаку добрите/докажани и тестирани производители на седишта веќе и на веб даваат оцпија дали нивните седишта се комаптибилни со одредени модели на автомобили и на кои седишта во колата може да се постави седиштето.
    Ние така биравме седиште. Го беднисавме, го проверивме на ADAC, па на веб на производителот видовме дали може да го монтираме во авотмобилите што ги имаме (нашите плус тие на бабите и дедовците). Во ниту една кола не с епојави опција на средина на задното.
     
    На eli25, Lolipop23 и kukla21 им се допаѓа ова.
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ne mi e i mene logicno da e na sredina.
    Baza nemame, se vrzuva so kaisite sto velis Kiten toa za zakopcuvanje ke mu dojde pozadi.... ???
     
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.825
    Пол:
    Женски
    Нашето седиште е на средина, без база. Седиштето е на chicco elite 0+. Само не сум сигурна дали така во упатството пишуваше или мм прочитал на нет. Инаку ако не е на средина, најбезбедно е позади возачко седиште.
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па да, чудно ми е. Али еве ќе пробам со нашево ако успеам ќе ви јавам :)
    Но еве и други статии што сум читала сите викаат во средина. А пак тие со исофикс стварно неам појма како би ги наместиле.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мене ми е зад совозачко седиште бидејќи така можам да го погледнам додека возам, сите што ги знам така и го имаат поставено седиштето (кај што не се две деца, нормално).
    На средина на седиштето повеќе ме асоцира да не е лево или десно на седиштето, не пишува средина на задна клупа на возилото. Добар дел од возилата на средина на задната клупа имаат и потпирачи, а секако каишите за затегнување на седиште не се на средина. И видеата со упатства на производителите никаде немаат седиште на средина.
    Дополнително, со седиште скроз на средина назад се спречува друг да седи позади и одеднаш возилото би станало за (максимум) 3 лица :)
     
    На azelea и Kitten им се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Кога си со две деца и таму и таму има :D
     
    На zuto, azelea и NarCis@ им се допаѓа ова.
  10. Klarisaa

    Klarisaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    @Ano дали купивте седиште и какво ? :)
     
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.732
    Допаѓања:
    39.855
    Пол:
    Женски
    Не. Синко уште си се вози во транспортерот.:lol:
    Решивме само дека ќе биде од 0-25 а уште се размислуваме кое.
     
    На Klarisaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Мамички синко е 4 месеци и во последно време многу плаче во транспортерот додека се вози. Инаку седи на количката секогаш во транспортер се шетаме. Сега да прашам за мислење дали би било подобро да му земеме седиште 0+ или како е да си тераме во транспортерот до 9кг. Ме интересира искуство од некоја мама дали би му годело возењето повеќе во седиште.
     
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.536
    Допаѓања:
    27.801
    Пол:
    Женски
    Ние го префрливме бебето од транспортер во седиште некаде на 3 месеци. Во седиштето му беше поубаво зашто е повикосо од транспортерот па можеше повеќе да гледа надвор.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    Здраво мајки. Дали може да ми препорачате седиште за дете во кола, од кое сте задоволни? Колата нема можност за isofix, така да мора да се врзе само со каишите од колата. Разгледував на страниве но не најдов нешто што би ни одговарало. Фала ви!
     
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ние го имаме Graco Evo Nautilus, јас сум задоволна, пред да го купиме читав reviews и многумина го препорачуваат, што се покажа како исправно. Синко исто сака да се вози во него, претпоставувам удобно му е. :)
    Го зедовме од Либерта, Неготино. http://www.libertabebecentar.mk/sedishta-za-kola/graco-elite
     
    На Mia.milicka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Ми треба помош: дали знаете каде има и кој модел би бил седиште за во кола кое што е и за поголемо бебе а да се вози наназад? како транспортерот што се врзува, ама за до кај 2-3 години? на англиски мислам се викаат reboard. Каде да ги барам?
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.536
    Допаѓања:
    27.801
    Пол:
    Женски
    Не знам баш дали има тоа што бараш тука. Ние имаме Maxicosi Мilofix и тоа може да стои свртено наназад до кја 18 месеци ако детето не е многу долго, односно на него пишува дека може. ние го свртевме напред на 15 месеци. Ние го купивме во bebeconfort продавницата. Тогаш ја имаше во Citymall сега е само во Беверли трговскиот. За до 2-3 години не знам тука кај нас дали има.
    Мислам дека @kukla21 има некое поново MaxiCosi кое исто има опција да се врти па нека пише какво е нивното.
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.732
    Допаѓања:
    39.855
    Пол:
    Женски
    Сите седишта што се од 0 кг нагоре имаат ваква опција. Ни имаме седиште од 0-25кг кое се користи и наназад и нанапред плус со три или четири позиции на седиштето. Сега го користиме наназад и на најлегната позиција.
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    тоа звучи супер, изгледа такво најмногу ќе ни одговара :) можеш да ми кажеш како се вика моделот на вашето и во која продавница би требало да го има?

    тоа е од 0 до 18, да? нема да ни одговара зошто едното дете е веќе 1.5 година, другото 6 месеци (ќе се возат во различно време :)) и сакам да земеме нешто што ќе ни послужи подолго, а откако почитав повеќе ми се зема за кога е помало да може наназад. Т. е. може и еден транспортер едно седиште, ама полесно едно и готово. Видов едни 0-36 - тоа би било одлично) ама 23.000 ден.. од чико има 0-25, ги има некој? фала ви во секој случај сега барем знам што да барам :)

    a од 25 до 36 kg исто мора во онакво големо седиште со странични потпирачки итн? или може тогаш само долу како перниче што е едно?

    најдов од Graco 0-36, од Chicco 0-25, ама второво е поскапо. Ако знае некој и други пишете ми!
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Макси кози аксис фикс е. Ротира 360 степени :)