1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    ^Затоа до година дена треба транспортерот/седиштето да бидаат наопаку поставени, баш за ако дојде до сообраќајна несреќа не биде повредено од стаклото а и да не биде повредено од воздушните перничиња.

    Во стомакот додека е не може да го заштитиш никако ако дојде до таква некоја ситуација ама од кога ќе се роди си има со што да го заштитиш, тука не те прашува никој дали имаш или немаш пари законот е тој ако не го почитуваш ќе бидеш соодветно санкциониран.
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.402
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Абе мамички, да бидеме реални, правилно и најдобро за бебињата е да бидат во седиште за деца, или транспортер. На наша пријателка ќерка и во раце па и излета преку шофершајбна и настрада милата, што можеш против господ. Инаку седиштата се знае, се поставуваат позади совозачкото, во случај мајка ако вози да може лесно да го надгледува, а позади седиште тешко дека ќе стигне до него нешто, освен ако до толку е лоша ситуацијата на ударот. Да бидеме реални, тие закони не се за да се полни државната каса, туку да се заштитат децата, исто како и со појасот, треба да разграничиме, ако не го ставиме појасот или ако не ставиме седиште, не сме успеале да поројдеме неказнето, туку сме успеале безбедно да стигнеме до саканата дестинација, а ако недајбоже се деси нешто цел живот ќе се каеме. Инаку, сестра ми немаат кола, и сега внука ми нема шанси да ја ставиш во седиште, од мала не е учена, па така во кола е ужасно немирна, да не мислите дека другите деца кои не седеле во седиште ќе бидат помирни, а колку само несреќи се случуваат токму заради овие палавштини на децата. Се разбира, право на избор е, финансиска состојба, ама тие работи се толку трајни што многу полесно е да го позајмите или да го купите на старо отколку да седите без него во кола, а и во Џамбо сега се толку ефтини што не е во ред да велиме дека е скапо па ќе го изложуваме детето на опасност. Недајбоже нешто да се деси, па после треба да живеам со болка во душата дека сум можела ама не сум направила ништо. Право на избор, ќе речам пак.
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Труднички муабети

    Секако тоа не се знае да недојде до таква страшна работа а инако кој не би сакал се да му овозможи на своето дете и да го заштити на секој можен начин и да купва секакви такви препарати на пр. јас еве кога би идела кај мајками ке си го земам релаксаторот со мене и ке го ставам да спие внатре оти нема да можам да го носам креветчето секаде :lol: а и седиште ке ми треба за да дојдам до тука за дома количка и креветче и јас сакам се тие работи да му ги овозвожам на бебушко :^) значи ке гледам само дела најопходен да си земам
     
  4. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Труднички муабети

    И во мојот случај ќе биде исто, детето од болница кога излегува мора да е во седиште или оние корпи специјални што доаѓаат со количка трио пак и што се користат само до 6 месеци. Во случајот нема сакаш нејќеш, креветче и седиште за во кола се купува прво, за се останато ако има пари. Транспортерот мора да е прилагоден за воздраста односно група 0. После една година се менува седиштето со група 1 па 2 до 3 и се така до 12 години. Казните се огромни ама се за доброто на децата затоа што сообраќајот не е играчка. А ми падна во очи случајот со дете во раце на автопат ако те застанат ќе те пријават на социјални служби а на шоферот на возилото му ја одземаат возачката дозвола 3 месеци. :(
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Ми требаат совети за седиште, кое би можеле да го користиме од што е можно помала возраст.
    Мене некако ми изгледаат како да може да ги користи детето кога ќе почне да седе.
     
  6. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Ние имаме на Брио и ми фаќа око,супер е.А МаценцеЕна имаше на Мкаси коси мислам и тоа е преубаво и може за помалецки бебуши да се користи. Особено ми се допадна делот за главата дека е со посебно перниче т.е потпора.
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    ние имаме вакво само друга боја , на Maxi Cosi и го користиме од прв ден ..од кога е родена малата кај и да идеме со автомобил во него си седи (лежи)
    На почетокот кога е мало бебето во седиштето си има перниче за новороденче за да има удобна положба бебето , кога ке порасне ке се трне тоа
    Во седиштето бебето е сигурно при патување , осигурано од незгоди :!:
    Уште малце и ке треба да купиме ново седиште во кое ке може и да седи!! :)
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Епа на тоа мислев. Дали мора да се две различни седишта, нели за додека е ептен мала и неможе да седи , па после да треба да се купува за поголемо дете, тие што се до 18кг.
    некако не ми е изводливо па не секој може да си дозволи две седишта, а гледам има луѓе кои децата ги ставаат од мали.
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Меу во вакво седиште ке си (лежи) седи до 12 месеци /до 13 килца тежина
    па мислам дека се исплати едно вакво седиште да се има !
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Сега гледав едни на Чико, што се за од 0м+ до 3години, да видам колку пари се, па ако се фаќаат вкупно колку за два посебни, би земала вакво.
    http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =3&theater
     
  11. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Ова некако ми е како за поголемо бебе, не за новороденче .. :?:
    ептен седнато ке е вака :(
    распрашајте се поубаво !
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Епа еве што пишува на нивната страна
    “Седиштето може да се подеси во 4 положби. За групата 0м+ (до 13 кг) седиштето мора да биде наместено спротивно од насоката на движење на автомобилот, а за поголеми деца седиштето треба да се постави во нормална положба. “ :?:
     
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Сигурно ке биде свртено во спротивна насока , може ако се подналегнува самото седиште да не биде бебето ептен како седнато ...
    секако прво ке се распрашате пред да купите ;)
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  14. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Ние имаме на Наниа, мислам поназад пишав. Група 0-1 т.е. за тежина од 0 до 18 килограми. Си има позиции, и кога беше мало бебе во скрос налегната позиција и обратно од седењето. Супер сме си задоволни.

    meU, ова седиште на Чико е скоро 9000 денари. Инаку исто е група 0-1 како ова нашето на Наниа. Ние го земавме нецели 3000.
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Гирл1985 од Џамбо беше така??? Колкава беше малата прв пат кога ја седна???
     
  16. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Нашето е од Џамбо, ама истите ги имаш и во Бебе Супермаркет. Не знам, мала беше, после 40 дена мислам. Тогаш го земавме, ќе ја ставев и порано.
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Значи нема мака и порано да е. Одлично.
    Јас утре треба да возам сама со неа и некако ми е страв, незнам како ќе се возиме. Имам од тие торбиците што се, но секогаш до сега кога се возиме јас ја држам, а сега сама треба да седи назад.
     
  18. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Каде ќе одиш по ѓаволите сама...
     
  19. kacuska

    kacuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Седиште за во кола

    Ке ве молам да ми кажете до колку години треба задолжително да се носи седиште за во кола? И дали некогаш ви побарале во друга држава седиште за вашето дете. Се работи за 4 годишно дете.
     
  20. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Седиште за во кола

    Обавезно да го ставате детето во седиште.
    Не се работи за дали мора или не се работи за сигурноста на твоето дете